Indemnizatia MAMELOR

Indemnizatia MAMELOR | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

Dragele mele mamici,

Din pacate timpul a trecut in defavoarea noastra... masura de scadere a indemnizatiei cu 15% se pune in practica
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_20178/desktop_1/Masurile_de_austeritate_publicate_in_Monitorul_Oficial._Salariile_scad_pensiile_nu.html


Asa cum am promis, deschid acest nou subiect cu scopul de a continua lupta.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152764

Acest demers se adreseaza in primul rand mamelor care sunt in concediu crestere copil si care au decizia emisa. In aceste cazuri sansele de reusita sunt mari (chiar daca, personal cred ca voi primi banii cuveniti ..peste cativa ani poate, important este sa nu lasam sa treaca netaxata aceasta intentie de incalcare a legii si constitutiei, caci mai tarziu ne putem astepta si la alte intentii de acelasi tip)

Saptamana viitoare invit pe toate mamele interesate in demersul de actiune in instanta la o intalnire cu un avocat (detalii despre aceasta intalnire voi da spre finalul saptamanii, poate duminica).

La acest moment (inainte de discutia cu avocatul) cred ca cea mai buna varianta pentru cele interesate este sa ne solidarizam si sa fim reprezentate de acelasi avocat.

Lavinia Sandru, initiatoarea legii (lege fara de care aceasta discutie nu ar mai fi avut loc) este alaturi de noi si in acest demers si dpdv mediatic ne va sprijini 'vocal' oridecateori va avea ocazia.






Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Succes fetelor in demersurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

asta se face in Bucuresti...vreau sa initiez ceva asemanator in Brasov!!!
Pentru inceput voi vb cu un avocat, si cu mamicile care au fost la protest!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

cami

ma intreb daca nu e o varianta mai de rasunet...

si cu sanse mai mari de mediatizare

aceea in care fiecare in parte ne reprezentam dar sub palaria unui avocat... (desigur pentru cine doreste)

e o intrebare pe care o sa o pun la intalnire

si voi mai incerca sa negociez cu avocatul

sa nu ne ia bani decat la finalul procesului

si atunci putin / daca se face la nivel national reprezentarea iar cazul are medietizare...avocatul respectiv are notorietate asigurata...poate fi constient de asta si el (iar noi clar tb sa ne folosim de acest aspect)

ceva comision din banii pe care ii castigam... nu mai mult de... (habar nu am cat)

daca e vreo fata pe aici care se pricepe e bine sa ne spuna parere avizata, sa ma duc cu lectiile facute la intalnire

Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Buna as vrea si eu sa ma alatur acestui demers, dar sunt din Arad si aici nu prea stiu mamici care vor sa deschida o actiune judecatoreasca pe acasta tema. In plus mai mult sunt plecata cu fetita la tara (din cauza caldurii).
Spune-mi de ce este nevoie pentru a ma reprezenta si pe mine, daca se poate.


Zambeste, maine poate va fi mai rau.
Poze noi
Poze botez

Ramona de Maya Paula (17.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

astept sa vad cate dintre voi doresc acest demers si dupa intalnirea de saptamana viitoare punem pe hartie ce si cum avem nevoie

Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Si eu vreau sa ma alatur celor care apeleaza la instanta de judecata. Dar sa vedem care ar fi costurile. Financiar nu stau bine deloc, iar in august vine pe lume si bebe doi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

ALINUK, sti ca si eu te sprijin, dar nu am cum sa vin duminica, din pacate.
Tot asa ca la MARIANA, ar fi problema banilor, dar vedem noi atnci, ne ne poticnim de acum.

17+ Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi_bebe2 spune:

Buna ziua,
incep prin a va multumi si a va felicita pentru aceasta initiativa,sunteti niste luptatoare.
Bineanteles ca deciazia de a veni bb2 pe lume a fost luata in conditiile in care stiam ca voi beneficia de 85% din salariu ,altfel nu ma pot descurca cu un sot bugetar si rata la casa.....vreau sa ma alatur acestei miscari dar sa-mi spuneti daca pot, avand in vedere ca eu nasc in noiembrie si probabil voi avea decizia in 2011..??? Vreau sa nu mai fim comparate cu mamele anilor 80 care aveau 60% din salariu si 3 luni concediu deoarece ele luau decizia de a face copii cunoscandu-si drepturile,nu li se schimba nimic!!!!!!!!
Vreau sa va spun ca situatia mea este foarte grava decand am aflat ca indemnizatia nu v-a mai fi 85% am inceput sa am tensiune,sa ma simt ft rau,nu mai pot dormi noaptea la gandul ca nu-mi voi putea creste copii in liniste si in siguranta,situatia mea este cu atat mai grava deoarece de la servici mi s-a spus ca nu mai au nevoie de serviciile mele (fiind insarcinata)au angajat deja pe cineva in locul meu si mi-au sugerat sa-mi iau concediu de odihna deoarece il am pe 2 ani si apoi pana nasc sa stau si eu mai mult in medicale....,niste idioti pentru care am lucrat 6 ani si la primul copil m-am intors la servici dupa 4 luni........cu aceasta ocazie fac si eu un apel catre voi daca cunoasteti un avocat bun din Bucuresti cu care sa ma sfatuiesc si in ceea ce priveste angajatorul meu ....pentru ca nu vreau sa ma las calcata in picioare......

Va multumesc!

mami de Bibi (08.06.2006) si 20+

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amali spune:

Multumim alinuk! Saptamana viitoare vin si eu.

Dau de stire si mai departe, sigur sunt multe mamici interesate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui bibi_bebe2

pentru care am lucrat 6 ani si la primul copil m-am intors la servici dupa 4 luni........cu aceasta ocazie fac si eu un apel catre voi daca cunoasteti un avocat bun din Bucuresti cu care sa ma sfatuiesc si in ceea ce priveste angajatorul meu ....pentru ca nu vreau sa ma las calcata in picioare......

Va multumesc!

mami de Bibi (08.06.2006) si 20+

Doamne ajuta!


uff ce spui tu acolo Bibi

vino cu noi saptamana viitoare

in ce zi v-ar conveni fetelor
mai la inceputul saptamanii... ??

dupa masa, in jurul pranzului??

care vreti sa veniti (locatia va fi undeva zona Romexpo, Piata Presei) spuneti si care e preferinta in ceea ce priveste partea zilei in care ar fi ok pt voi

eu zic ca miercuri - joi ...ca sa citeasca cat mai multe aici si sa isi organizeze din timp aceasta 'iesire'

dpdv al traficului as prefera ora 11-12 la pranz

vreau as-mi ziceti parerile voastre



Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput