Ghiocei de martie - aprilie 2009 ***223***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Daca tot am deschis cufarul cu amintiri, ca na a trecut ceva vreme de atunci sa va zic cum umblam eu in liceu : cu fuste pana-n fund si dresuri groase adica improvizam si purtam vreo 4 perechi una peste alta ca nu erau de cati den vroiai , parul lung si tapat de nu se misca un fir toata ziua , unghiile lungi si colorate, ca na' tocmai renuntasem la rosul lor, da nu-mi avea nimeni treaba pt ca eram sefa clasei, la mate eram the best si asta conta doar eram la mate-fizica, cea mai buna sectie din oras !
Veneam dimineata mai devreme sa aiba timp colegii sa-si copieze temele de la mine, asta daca nu veneau seara dupa caiete !

Dar nu va ganditi ca eram tocilara, nuuuu, pur si simplu eram (si sunt) desteapta , la chefuri nu lipseam, ba chiar aveam mereu discutii despre ora de sosire cu ai mei, a propos, aveati ore de intors acasa fixare de parinti ??Eu le uram si drept urmare nu le respectam, mai luam cate un avertisment si uite asa am ajuns la facultate, ehh alta viata, alta poveste !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Zambariciul meu (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Na, ca am ajuns la 4000 de mesaje, acum am vazut !!

E un motiv bun pt !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Zambariciul meu (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Adidasi "Puma" cum le zicea poporul - purtat, cum sa nu!
Bocanci, idem!
+ orori de-alea de blugielastici

Sa va zic o chestie faina din adolescentele apuse: in oras tocmai se deschisese un magazin ( asta dupa revolutie) unde aduceau marfa de dincolo; toata ziua il bifam cu prietena mea cea mai buna, sa nu ratam ceva la mare moda; doamna care vindea ne spune intr-o zi ca au primit doar doua "compleuri" si s-a gandit sa ni le arate noua, stiindu-ne mari iubitoare de frumos; zis si facut: "compleurile" cu pricina erau compuse dintr-un tricou si niste colanti trei sferturi...ni s-au parut bestiale, mai ales ca nu mai avea nimeni ca noi; le purtam cu neostoita mandrie la ocazii mondene ( adica tot felul de chefuri); in vara aceea s-a derulat un program international ( invatam engleza cu vorbitori nativi: studenti englezi si americani); la o reuniune mai pompoasa cu teacherii nostri, eu si Dana am abordat tinutele de gala: celebrele compleuri! am vazut noi ca toti strainii se uitau destul de lung, dar am pus totul pe seama farmecelor noastre feminine; la un moment dat a venit unul cu care ne intelegeam mai bine care ne-a spus ca ne admira cu totii pentru nonsalanta si naturaletea cu care purtam pijamale ziua in amiaza mare in public! Compleurile minune erau niste afurisite de pijamale, binecunoscute in Occident!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Anaan,

Tocmai mi-am amintit de prima mea iesire din tara la ''bisnita'' in Ungaria de unde pe banii castigati printre altele mi-am achizitionat o ''superba'' fusta tip Lambada de culoare verde fosforescent cu care am innebunit orasul si parintii de asemenea !!



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank"> Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

stiti ce regret eu cel mai tare??? ca generatiile de acum nu mai au nene simtul ala al distractiei pe care-l aveam noi; am stat 3 ani la camin fara televizor, fara calculator si au fost cei mai faini ani; cand puneam mana de la mana si incropeam un chef, sau inchiriam o nenorocita de barca in cismigiu ca sa ajungem sub fantani si sa ne udam pana la piele..., veneam pe jos din piata constitutiei de la concerte si berar ca nu aveam bani de taxi niciodata... sau ne inghesuiam cate 6 in taxi dupa lungi negocieri ca sa ajungem in cluburi in centru; era un televizor pe palier pe care-l scoteam pe hol la meciuri si ne aranjam in "scari" si dupa inaltime ca sa vedem .... si vai de aia de jos de tot ca ajungeau ingropati in mormane de coji de seminte... pe care dupa meci le strangeam toti constiinciosi de nu ramanea urma; si cand a aparut calculatorul cu muzica si net pe palier.... tehnologie taticule.... am chefuit 2 saptamani ca deja cand venea politia sa ne dea amenda decat "striga catalogul"; saracii politistii aia ne tot rugau sa le dam si lor pace macar o seara.... n'ai sa vezi, ca aveam o camera de carcotase, niste intepate afurisite care faceau zilnic reclamatie..... si Dumnezeu cu mila ce le patea sufletul de la noi, de la amestecuri scarboase si imputite turnate pe sub usa, la gandaci stransi cu migala in pungi care aterizau in mijlocul camerei cand deschideau usa.... vesnica si nelipsita pasta de dinti pe clanta.... si credeti-ma ca deja dupa o saptamana devine frustranta chestia ca la fiecare iesire din camera sa ai nenorocirea pe clanta... ca sa nu mai pomenim de pumnii dati in usa de fiecare locatar care trecea pe acolo.... evident ca le-am exterminat repede, ca deja obosisem noi
pai si acuma ziceti voi, daca citeste un pustan de liceu sau facultate (mic) ce faceam noi.... cat de penibil i se pare??????? asta e adevarata pierdere... ca nu o sa inteleaga niciodata ca aia era viata adevarata.... nu ce au ei acum

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da, subectu e ala cu 6 ore de somn ziua

Gagici in pijamale si fuste lambada, mi-ati inveselit seara! Novus, ce culoare avea parul pe vremea tapajului tzapan?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

VAi ce discutii faine si loc de depanat amintiri. Nu am putut sa ma abtin sa nu rad. Am si eu destule de zis despre perioada de liceu dar nu prea am chef acum.
Se pare ca febra iubeste intunericul si mai ales weekendul.
Am alternat cu Novocalmin si panadol. Nurofen nu ii dau pe motiv ca - cand i-am dat prima data a avut o reactie mai naspha cu gaze, dureri de burta, incolaciri de dureri (siu dpar era racit deci nu avea motive sa se vaite in halul ala) si de atunci nu i-am mai dat.
Dr mea NU a raspuns. A avut tel inchis.Am sunat-o pe prietena mea (si ea medic). Mi-a confirmat ca dintii,mai ales maselele sunt parsive rau. Si de asemenea sa alternez Novo cu Panadol. Dupa doza de Novo (o juma de supozitor_) toate bune si frumoase. Insa cum a intrat la culcare iar a revenit. Inainte sa suga i-ammai dat o doza de PAanadol.
Desi cazul prietenior lui Novus este cutramurator, revoltator, groaznic cum vreti sa il numiti...pur si simplu NU MA MIRA atitudinea medicilor. Este imposibil de gandit un asa scenariu dar in Romania este realitate. Acum intelegeti de ce prefer sa ma doftoricesc acasa si sa nu merg la spital decat cand ma vad taiata in bucati si nu-mi mai iese puzzleul.
Ati ghicit, maine NU mai plecam la mare. Desi avem rezervare. Doar sa fie cophilu sanatos.
A si cum unr au nu vine singur asa nici o mase nu vine singura. S-au mai trewzit 2 masele de pe partea opusa coltului amenintator sa se arate. Deci in total sunt 3 fufe la orizon care isi fac de cap.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

cate amintiri mi-am rascolit... ma retrag la somn cu ele... de fapt care somn ca-mi e cam urat singurica; ma duc sa pupacesc nitel mutzunelul si sa caut ceva neviolent la televizor... probabil o sa ajung la star trek, ca peste tot nu sunt decat filme cu impuscaturi, morti, raniti si spanzurati; acuma-l ascult pe MB... dar n-am chef de el azi, nu e comic deloc.... in serile cand e serios e greu de suportat;
PS: mi-am luat revansa fata de mutzu ca nu i-am sarbatorit ziua ieri asa ca azi am venit cu ditamai camionul de la plimbare; are si trusa de scule in spate... nu e cine stie ce, dar el il calareste cu placere si mestereste pe la surubaraie
somn usor fetele

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Noapte buna!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai,eu cred ca nebunii se mai intimpla si acum prin camine...ma rog, pacat ca de multe ori pe ritmuri de manele, dar parca si astea si-au mai pierdut din popularitate. Lasa ca vine tare Lady Gaga din urma :))

Eu alta ciuda am. Cind am fost la stagiul ala din Paris, am vazut in universitatea aia profi (de la asistenti la profesori adica) imbracati si frezati care de care mai shocky... rasi in cap, plete, blugi rupti, pantaloni de piele, camasi hawaii-ene...pantaloni trei sferturi...efectiv ce vrei si ce nu vrei.
Ei...la noi...nu vezi tata, ce libertate de expresie, ce stil personal, ce virsta sufleteasca??? Nu tata, inregimentam, barbatii tunsi regulamentar, pantaloni de stofa sau blugi "fara sclipici :D" si camasa sau pulover peste camasa sau sacou pentru barbati, aceiasi pantaloni terni sau fuste pina la/sub genunchi, camasa sau bluza "oficiala"...ma rog, mai office, mai casual, nu conteaza, da' "normal" sa fie. Si sa mor ca studentii si profii de acolo erau de 100 ori mai bine pregatiti, mai competenti si mai respectati decit astia de la noi... Eu cel mai bine m-am inteles (si am avut cele mai bune rezultate la examene) cu o grupa de studenti cu care m-am intilnit la o motorfest. Ca sa va faceti o idee, de vineri pina duminica am stat acolo, cu caniche-ul, la cort, in blugi sfisiati sau pantaloni de piele, bocanci, geaca de piele si maieu negru semi-transparent (ma rog, mai multe maieuri...:))), ochelari de soare zi si noapte, bocanci, bandana si zgarda de piele cu tinte. No, or facut aia niste ochi cit cepele cind ne-am intilnit cu paharele de bere in mina, m-o salutat pliiini de respect si dup-aia am avut cea mai faina relatie cu ei la ore (predau si la anul 3 si la anul 6).. Pe de o parte inteleg, nici eu nu vreau studente in sutien la ore, dar zau daca m-ar deranja o creasta punk, un par roz sau mov, o pereche de jeansi taiati...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput