"Bravo Sabina,Artu!Flori liliac mai-iun 2010 (67)"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Buna burticutze!

Un capitol cu burtici fericite, fara bebei grabiti!

Alinutza, cu intarziere de o zi, iti urez si eu La Multi Ani, sarcina usoara in continuare si nastere la fel de usoara!

Artu, Sabina, Carla, ce ma bucur ca ati mai pus poze cu floricelele de liliac! Sunt superbe!

Artu, ce cumintica e Sabinuta, esti o norocoasa! Visez si eu tot la o bebelina asa cum o descrii tu, sa o tin pe burtica si sa nu mai satur de ea, s-o privesc cum doarme linistita!

Aniska, si eu am un hemoroid (sau mai multi, habar n-am) inca dinainte de sarcina, vad ca pana acum nu s-a inrautatit situatia, dar eu la fiecare sangerare imi dau cu un unguent pe baza de ichtiol pe care l-am cumparat de la Plafar, e maroniu si miroase cam urat, dar e super bun! Nu stiu cum se cheama, am sa ma uit acasa si iti scriu, nu scrie ca ar fi contraindicat in sarcina, sper sa nu fie, oricum imi dau putin si doar la nevoie. Eu nu am avut dureri, ce-i drept, dar farmacista de acolo mi l-a recomandat cu mare caldura, mi-a spus ca sunt persoane care nu scapau cu nimic de ei si cu asta s-au linistit

Cris, te asteptam cu vesti bune de la eco!

Ale, sper ca esti mai bine, saracutza de tine

Claudia, bine ai venit!

Eu am cam fost pe drumuri weekendul asta, am tras de mine pana la limita, am mers mult pe jos, a trebuit sa merg la o zi de nastere si la un botez si am umblat destul de mult, m-am culcat tarziu si m-am cam resimtit, cu dureri de spate, inghinale si burtica tare Nu stiu daca sunt contractii, habar n-am sa le recunosc, doar am simtit burtica mai tare, dar o senzatie permanenta, nu de contractie-relaxare, cum ma gandesc ca ar trebui sa fie... O s-o las mai usor sapt asta, mai subtire cu mersul pe jos si cu efortul.

Astazi sotiorul meu iubit mi-a facut o surpriza, ma duce la teatru, de mult n-am mai iesit sa ma culturalizez, asa ca abia astept

Pup burticile

Cristina, fericita 31+ cu Patricia

AMR 9+

Eu am sangerat o singura data,fff putin zilele trecute...dar marea teroare este durerea...mi-au iesit de vre-o cateva zile in afara si ma dispera,de-abia merg,zici ca sunt motanul incaltat,am inceput sa ma dau cu unguent cu aloe,i-l aveam prin casa si o sa-mi iau si de galbenele...si am mai notat cate ceva din unguentele folosite de fete,am sa intreb si de cel pe care mi l-ai recomandat tu!Multumesc,te pup!Distractie placuta la teatru!

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&35+cuMELISSA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Vivela, Andrada, merci de confirmare. Si eu, ca si voi, tot berbeaca sunt , si mi-as fi dorit ca Luca sa iasa berbec. Dar e 100% pesti, ce sa-i faci! Uleiul de corp nu mai stiu daca era folosit, cert e ca l-am lasat acolo, acasa am folosit ulei de masline.

Anca 31+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui andradap

Ancutzicab, eu l-am nascut pe Antonio la Giulesti si in maternitate mi-au ceru acum 3 ani, pt el urmatoarele:

- Pampers marimea 1 sau 2 (6-8 pe zi);
- Ulei Nivea - il dadeau la fundulet la fiecare schimbare de scutec;
- Baneocin pt bontul ombilical - ce a ramas ne-au dat acasa;
- Servetele umede Nivea - pt. a-l sterge la fundulet cand il schimbau;

Si eu cam atat retin sa ii fi cerut sotului in ziua in care am nascut. Abia la extenare, a fost nevoie de hainute. In maternitate a fost infasat si imbracat in ale lor.

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 36+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">DOMINIC

Dumnezeu a vrut ca el sa existe


eu cred ca schimba si ei marcile pe care le cer in functie de contractul pe care il au cu cei care vand in maternitate . in sept 2007 mie mi-au cerut ca toate sa fie musai Sanosan. intamplarea a facut ca eu sa fi primit inainte sa nasc un set sanosan cu de toate si setul asta sa-l iau in bagaj, altfel cica ar fi trebuit sa cumpar de-acolo (evident, la supra-pret !!!) sau sa pun sotul pe drumuri la 12 noaptea dupa asa ceva....

andrada, arturicii, multumesc mult de recomandare, cum dau de dl. doctor? adica daca am vreo urgenta, pot sa ma duc direct la spital la el, sau cum se procedeaza? (recunosc ca nu-s dusa nici pe la biserica, nici prin spitale, asa incat sunt cam stangace cand e vorba de asa ceva).

si andrada, da, as vrea o recomandare pentru pediatru-medic de familie, cu atat mai bine daca e in zona mea sau cat de cat...sunt dispusa sa il inscriu pe cel mic la un doctor si daca sunt multumita, sa-l transfer si pe david tot aici...

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Laurita fetele sunt biviteline. Am fost un caz destul de rar o singura placenta si doi saci. Nu seamana deloc intre ele. Ekaterina seamana enorm cu Alexandra cand s-a nascut si are aerul ei, Iustina pare mai baietoasa. Nu stiu nici eu inca cu cine seamana, lumea zice cu mine, dar nu sunt f convinsa.

Nana, sper ca nu faci vreo nefacuta.

Va multumesc fetelor ptr aprecieri. Ele sunt printesele mele. Il astept pe tati sa imi aduca printesa mare acasa. Deja numar orele.

Eu m-am intors in campul muncii. Daca fetele au programul asta e super, pot munci lejer macar 6 ore pe zi.

Pediatrul nostru este dna dr Adela Radulescu. La fel avem o prietenie strans legata si ce zice e sfant ptr noi, nu iesim din cuvantul dumneai. Si dansa e destul de ocupata si f greu o prinzi, dar e un medic de exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Holla burtici si mamici!

Sa avem un capitol plin de vesti bune, si fara bebei prea grabiti!

Astazi ne-am trezit ceva mai bine dispuse. Ziua de ieri a fost un fiasco TOTAL! Am fost foarte irascibila si intoarsa pe dos, inca de dimineata. Azi am de gand sa calc toate hainutele Maiei si sa pregatesc de tot bagajul pt spital.
Tot azi, se implinesc 8 ani jumate de cand l-am cunoscut pe sotul meu, si am in minte si-n stomac numai fluturasi rememorand muuuulte momente frumoase petrecute impreuna. Pacat ca nu putem fi si azi impreuna, insa mai am rabdare pana la sfarsitul saptamanii cand va venii intr-o vizita scurta...

Vero, multumim ca ne-ai anuntat de e-mail-ul Carlei Carla, mazarichile tale sunt niste micute si frumoase luptatoare! Sa dea Dumnezeu sa ia cat mai repede in greutate si sa le iei cu tine acasa, sa fiti toti 4 impreuna.

Mary, Laurita, va multumesc de raspuns

Tatyana, ce ti-a crescut burtica in 2 saptamani!!! Sa ne spui si noua la ce concluzie ai ajuns cu medicul in legatura cu plecatul acasa. Si eu cred ca cel mai prudent ar fi sa stai ori la spital, ori undeva in Bucuresti. Sper sa gasiti o solutie rezonabila.

Iubirisca eu iti inteleg visele astea ciudate. Le am aproape in fiecare noapte... Nu te gandi la rele! sunt perfect normale. Si da... faza cu abdomenul plat... Doamne, cat mai visez si eu asa...

Cristina, te asteptam cu vesti bune de la eco! Da... Ai dreptate! Cam asa am patit si eu cu kg. Eu mai am putin si-mi intrec sotul, care e ditamai barbatul la 1,90 m si 93 Kg. Momentan am 87, ceea ce inseamna ca am reusit sa pun deja 24 de kg Daca as manca cum scrie la carte, 2400 de kalori pe zi, cred ca as atinge suta. Speranta mea e ca mult din ce am pe mine sa fie apa... Tu cat ai pus pana acum? Sa stii ca taurii si capricornii se inteleg de minune. Eu sunt taur, iar mama, sotul si soacra sunt capricorni. E adevarat ca ne mai impungem din cand in cand, insa de cele mai multe ori ne completam.

Sabina Ce bine!!! In sfarsit ai pus si tu poze cu micutele minuni ale tale!!! Doamne! Ce frumoase sunt! Ce familie frumoasa sunteti. M-am topit de tot. Te cred ca ti-e dor de Ale... Nimic nu e mai frumos decat sa ai familia intreaga, acasa. Eu una abia astept sa nasc, sa ma recuperez cat mai repede, si sa ma intorc la Bucuresti, sa fim noi trei... Nu ca nu mi-ar placea la mama, dar acum nu mai e aici casa mea...

Aniska, ce rau imi pare de tine... Sper sa gasesti un unguent care sa-ti amelioreze macar putin durerea... Din pacate nu pot sa dau sfaturi ca nu m-am confruntat niciodata cu aceasta problema, insa stiu ca hemoroizii sunt tare pacatosi...

Crissy, grija mare cu suprasolicitarea!!! Incearca sa te relexezi saptamana asta, iar cat esti acsa sa stai mai mult in pat. Am avut si eu episoade de genul asta si numai odihna la pat m-a ajutat sa-mi revin. Super ca mergi la teatru!!! Si mie mi-e dor de iesiri dintr-astea, insa una la mana, aici nu prea am unde, si chiar daca as avea, nu pot sa stau in scaun prea mult...

M-am lungit... da' ce sa fac? Ma intreb si eu ce-o fi cu Nana. Stiu ca in weekend se bucura de sot, insa luni aparea mereu. Daca nu da un semn pana diseara o sa-i dau un mesaj, ca ii zicea si doctorul ca de acum ea poate sa nasca oricand... Doamne ajuta!

Va pupic. Ma duc la treaba si mai revin.

Mira fericita 34+cu Maya Alesandra

AMR 6 saptamani

minunea mea

Da,asa este sunt pacatosi dar asta este...,s-a mai ameliorat un pic durerea,datorita unguentului!
Multi ani inainte alaturi de sot!!!

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&35+cuMELISSA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

am uitat sa va povestesc o faza cu picea. Ne plimbam de mana prin maternitate si ii spun "Uite mami aici unde sunt flori la usa s-au nascut copilasi. Vezi ce multi sunt". La care ea: "Adica toate astea au facut pipi pe ele?" "Cum mama pipi pe ele, li s-a rupt apa",si ea de colo "Da mami, dar seamana cu pipi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Nana, unde esti?

Ioana,

Philip, Yann, Sabina



Pe-aici sunt

Salutare burtici si mamici ,

Eu iar am avut o noapte tipica, de mai aveam putin si ma apucam de urlat la luna: spate, burta si stomac (am mancat un plic de bicarbonat azi noapte...) plus pur si simplu insomnie. Dar mai am un piculet si macar voi avea ceva util de facut in insomnia mea

Azi m-am dat jos din pat pentru un scop nobil: am vizionat 3 apartamente cu 4 camere, ca imediat nasc si inca nu am cumparat un apartament mai mare,pe urma imi va fi mai greu sa umblu cu bebe dupa mine sa vad apartamente, iar in iulie imi expira preaprobarea pe credit... Doua apartamente mi-au placut, unul dintre ele foarte mult, insa nu au "priveliste" prea grozava (garaje), la al treilea mi-a placut tare mult locatia, dar apartamentul era aiurea. Urmeaza sa ma mai consult cu "jumatatea" - dar el are o atitudine de genul "treaba ta, tie sa iti placa" , insa la cat sunt de sucita si eu, poate e mai bine asa...
In rest sunt franta, ma doare spatele si bazinul, iar burta imi este ca un pietroi.
Ah, era sa uit: mi-am scos si rezultatul la analiza de secretie vaginala: niciun germen microbian patogen, nicio specie de levuri sau mucegaiuri; in concluzie super ok
Ma pun sa va mai citesc...

Nana 34+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

am uitat sa va povestesc o faza cu picea. Ne plimbam de mana prin maternitate si ii spun "Uite mami aici unde sunt flori la usa s-au nascut copilasi. Vezi ce multi sunt". La care ea: "Adica toate astea au facut pipi pe ele?" "Cum mama pipi pe ele, li s-a rupt apa",si ea de colo "Da mami, dar seamana cu pipi".

Sabina, mamica fericita a gemenelor Ekaterina si Iustina (03.04.2010) si a Alexandrei (27.06.2006)


Multumim Doamne pentru cele 3 minuni sanatoase.



ce tare a fost!!!!!!Are dreptate copila....ce sa mai spui???

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&35+cuMELISSA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Nana - Uf, bine ca ai aparut ca eram ingrijorate! Acum pot sa plec linistita acasa. Spor la cautari cu apartamentul, nu va grabiti (prea tare)! Bine ca si analizele sunt bune, macar treci mai usor peste noptile astea albe.
Va pup pe toate, plec de la serviciu, poate mai intru deseara daca ma lasa Luca.

Anca 31+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancutzicab

Nana - Uf, bine ca ai aparut ca eram ingrijorate! Acum pot sa plec linistita acasa. Spor la cautari cu apartamentul, nu va grabiti (prea tare)! Bine ca si analizele sunt bune, macar treci mai usor peste noptile astea albe.
Va pup pe toate, plec de la serviciu, poate mai intru deseara daca ma lasa Luca.

Anca 31+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Drum bun!

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&35+cuMELISSA

Mergi la inceput