"Bravo Sabina,Artu!Flori liliac mai-iun 2010 (67)"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ancutzicab, eu vreau un medic de familie care sa fie si pediatru, bineinteles si prin zona mea...adica titan...e cam greu de gasit un doctor bun, am schimbat deja unul, acum am fi la a doua schimbare. pe prima am schimbat-o - desi auzisem numai de bine - pt ca stateam cam mult pe la usa ei, n-o gaseam niciodata cand aveam nevoie (nu stiu cum naiba, dar mereu eu aveam nevoie de ea cand ea nu avea program la cabinet, si nici la mobil nu-mi raspundea ), plus ca imi recomandase "supica si suculetz" (mor daca mai aud cuvintele astea!!!!) de la 4 luni desi eu alaptam exclusiv... am zis ca ea, am facut ca mine si apoi am schimbat-o.

si da, poate ne gasim la maternitate, cine stie...desi am asa, o presimtire ca doctorul meu ar cam prefera sa-mi induca nasterea pe la 39 de sapt (daca nu ma apuca pana atunci!), ca are concediu de pe 11 iunie si cred ca nu vrea sa-i stric ploile cu nasterea mea la termen sau peste termen.

in sfarsit, mi-am facut si eu o lista cu bagajul de spital, ca asa, cumparate doar din memorie si nu de pe lista e mai greu. o copiez si aici, poate se mai inspira si altcineva .

pt giulesti, ar fi cam suficiente astea:

Acte:
Cartea de identitate (original si copie)
Adeverinta de la serviciu/adeverinta de platitor CASS
Dosarul de analize din timpul sarcinii
Carnetul gravidei

Altele:
Portofel + bani marunti
Telefon mobil+incarcator
Carti/reviste/ casti pt muzica
Aparat foto
Periuta si pasta de dinti, sapun, prosop, pieptene, elastic de par
Servetele umede, uscate
hartie igienica, suport igienic pt wc (data trecuta n-am avut, dar tare bine mi-ar fi prins, la ce wc-uri erau p-acolo!)
Dezinfectant pt maini
Strugurel de buze
Vata/tifon si tampoane de vata facute cu fasa de tifon
Papuci plastic
Ciorapi, sosete
Camasa de noapte
Chiloti
Halat
Sutiene
Apa plata
Pahare si farfurii de unica folosinta, mancare pt dupa nastere
supozitoare cu indometacin/diclofenac, crema: carpicon, dermo tis

Pt bebe:
Scutece
Ulei de corp Sanosan
Servetele umede
Sampon Sanosan
Baneocin pudra
Haine pentru iesirea din maternitate




_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata tuturor,
Noi ne continuam drumul cu noua viata langa noi. Totul este ok, buricul la locul lui, mananca bine, scoate aerul imediat, nu plange insa sta cu ochii deschisi noaptea vreo ora (asta e record la ea); insa si in burtica tot asa, avea program de la 11 pana pe la 1 noaptea..
Daca mai intra careva pe mailul comun, imi dati si mie un PM va rog mult cu ce zice Carla?
Iubirisca, eu dupa nastere am scapat vreo cateva nopti de vise insa acum au revenit; motiv bun ca sa nu am somnul calm.
Insa ce ma bucur (nu vreau sa va fac in ciuda) este ca dorm pe burta!
A, despre mitul cu arsurile, ca ii creste lui bebe par; pai la cat par a avut Sabina la nastere ar fi trebuit sa fiu un mic dragon; insa am avut doar razlet arsuri.

Sabina, sunt niste frumoase fetele!!!! Toate!! Sa fie sanatoase si sa aiba o viata frumoasa, cu o legatura stransa intre ele!
Multumim pentru urari; pai la kg nu arata ca e prematura; a crescut tare bine, neasteptat de bine ptr mine, in burta; nu stiu cat ar fi avut la nastere la termen…
Tigruta, pai in masina bebe sta doar in scaunul special; landoul e ptr plimbari cu caruciorul; aici nici nu poti sa iesi din spital daca nu e bebe in scaun; vine asistenta, il regleaza, etc. Plimbarea insa cu el mai mult de 20 min se pare ca nu e ok. Eu o sa o plimb in ring-sling apoi o sa ii luam carucior.
Theo, nu ai ptr ce sa iti ceri scuze, ar fi tare sa poti tine minte tot… In burta avea perioade de agitatie insa nu exagerat si nu ptr mult timp; mie mi se parea ca e agitata insa….
Vivela, eu nu cunosc berbeci, asa ca ce bine ca ai zis ca sunt ok! Sabina ar fi trebuit sa fie un tauras insa acum e berbec; baietii sunt varsatori.
Pediatrul nostru in Ro este dr. Stanciu; mi-a urmarit sarcina cu gemenii, am mers 100% pe mana lui la orice boala; nu e med de fam, raspunde greu la tel si e coada la cabinet; depinde insa de tine ce ai nevoie; eu il recomand imens de mult; pana si acum, cand l-a sunat sotul ne-a explicat ce si cum e cu prematurii de 35 de sapt, etc. Insa avem o relatie de 7 ani cu el insa nu l-as schimba ptr nimeni. Ca si med de fam avem o tanti in ro insa in timp a inteles si ea ca vrem doar retetele de la ea si a ajuns sa respecte sis a o intereseze ce zice Stanciu.
Rocsy, multumim pentru capitol nou! Stai linistita in somnolenta ta si incearca sa motai; ca imediat intri la program full, 24 din 24….
Cristina, da, nici mie nu imi vine sac red ce linistita e Sabina. Sper sa o tina tot asa! Culturalizare placuta.

Sa aveti o saptamana f frumoasa!


Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Holla burtici si mamici!

Sa avem un capitol plin de vesti bune, si fara bebei prea grabiti!

Astazi ne-am trezit ceva mai bine dispuse. Ziua de ieri a fost un fiasco TOTAL! Am fost foarte irascibila si intoarsa pe dos, inca de dimineata. Azi am de gand sa calc toate hainutele Maiei si sa pregatesc de tot bagajul pt spital.
Tot azi, se implinesc 8 ani jumate de cand l-am cunoscut pe sotul meu, si am in minte si-n stomac numai fluturasi rememorand muuuulte momente frumoase petrecute impreuna. Pacat ca nu putem fi si azi impreuna, insa mai am rabdare pana la sfarsitul saptamanii cand va venii intr-o vizita scurta...

Vero, multumim ca ne-ai anuntat de e-mail-ul Carlei Carla, mazarichile tale sunt niste micute si frumoase luptatoare! Sa dea Dumnezeu sa ia cat mai repede in greutate si sa le iei cu tine acasa, sa fiti toti 4 impreuna.

Mary, Laurita, va multumesc de raspuns

Tatyana, ce ti-a crescut burtica in 2 saptamani!!! Sa ne spui si noua la ce concluzie ai ajuns cu medicul in legatura cu plecatul acasa. Si eu cred ca cel mai prudent ar fi sa stai ori la spital, ori undeva in Bucuresti. Sper sa gasiti o solutie rezonabila.

Iubirisca eu iti inteleg visele astea ciudate. Le am aproape in fiecare noapte... Nu te gandi la rele! sunt perfect normale. Si da... faza cu abdomenul plat... Doamne, cat mai visez si eu asa...

Cristina, te asteptam cu vesti bune de la eco! Da... Ai dreptate! Cam asa am patit si eu cu kg. Eu mai am putin si-mi intrec sotul, care e ditamai barbatul la 1,90 m si 93 Kg. Momentan am 87, ceea ce inseamna ca am reusit sa pun deja 24 de kg Daca as manca cum scrie la carte, 2400 de kalori pe zi, cred ca as atinge suta. Speranta mea e ca mult din ce am pe mine sa fie apa... Tu cat ai pus pana acum? Sa stii ca taurii si capricornii se inteleg de minune. Eu sunt taur, iar mama, sotul si soacra sunt capricorni. E adevarat ca ne mai impungem din cand in cand, insa de cele mai multe ori ne completam.

Sabina Ce bine!!! In sfarsit ai pus si tu poze cu micutele minuni ale tale!!! Doamne! Ce frumoase sunt! Ce familie frumoasa sunteti. M-am topit de tot. Te cred ca ti-e dor de Ale... Nimic nu e mai frumos decat sa ai familia intreaga, acasa. Eu una abia astept sa nasc, sa ma recuperez cat mai repede, si sa ma intorc la Bucuresti, sa fim noi trei... Nu ca nu mi-ar placea la mama, dar acum nu mai e aici casa mea...

Aniska, ce rau imi pare de tine... Sper sa gasesti un unguent care sa-ti amelioreze macar putin durerea... Din pacate nu pot sa dau sfaturi ca nu m-am confruntat niciodata cu aceasta problema, insa stiu ca hemoroizii sunt tare pacatosi...

Crissy, grija mare cu suprasolicitarea!!! Incearca sa te relexezi saptamana asta, iar cat esti acsa sa stai mai mult in pat. Am avut si eu episoade de genul asta si numai odihna la pat m-a ajutat sa-mi revin. Super ca mergi la teatru!!! Si mie mi-e dor de iesiri dintr-astea, insa una la mana, aici nu prea am unde, si chiar daca as avea, nu pot sa stau in scaun prea mult...

M-am lungit... da' ce sa fac? Ma intreb si eu ce-o fi cu Nana. Stiu ca in weekend se bucura de sot, insa luni aparea mereu. Daca nu da un semn pana diseara o sa-i dau un mesaj, ca ii zicea si doctorul ca de acum ea poate sa nasca oricand... Doamne ajuta!

Va pupic. Ma duc la treaba si mai revin.

Mira fericita 34+cu Maya Alesandra

AMR 6 saptamani

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Nana, unde esti?

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Ioana - ai PM cu mesajul Carlei.

Anca 31+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Vivela - nu cumva trebuie si Baneocin pt. BB? Ca parca data trecuta la Giulesti mi-au cerut.

Anca 31+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Artu, ti-am trimis PM cu mail-ul de la Carla. Sunt si ceva pozici acolo. O sa incerc sa le pun pe webshots astazi.

Mira fericita 34+cu Maya Alesandra

AMR 6 saptamani

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Salutare,

Iata ca am mai ramas putin la spital si neavand ce face, am avut timp sa intru pe forum, asa ca mai raspund si eu pe alocuri:

Arturicii, eu sunt medic rezident si acum sunt in stagiu la Budimex (M.S.Curie). Si pt pupici nu ne multumi. Ne-a facut placere sa pupacim o berbecutza. Mai ales ca s-a nascut pe o data pe care mi-as fi dorit si eu sa nasc o fetita...

Sabina, bine-ai revenit acasa. Sa fiti sanatoase toate 4 fetele si sa aveti parte numai de bucurii!!!

Carla, am vazut si eu minunatiile tale. Sunt scumpe foc! Oare pt ca sunt fete? Sau e vorba de materialul genetic?

Vivela, si eu sunt berbec si la fel ca tine, imi doream sa am copill berbec. La primul mi-am dorit cu ardoare. Acum, ma “sacrific” si prefer sa se nasca la termen... poate chiar mai tarziu, ca sa apuc sa fac toate pregatirile necesare: montat patut, curatenie generala (am amanat-o expres pe cea de Paste, ca sa nu muncesc de 2 ori!!! )

R_ocsy, tu macar ai calcat rufele... eu nici macar nu am apucat sa spal ceva pt Dominic. Azi ma duc sa mai iau cate ceva si de maine dupa masa ma apuc de spalat.

Crissy_C, vizionare si distractie placute diseara!

Vivela si eu voiam (ca si Arturicii) sa iti zic de Dr. Stanciu de la Budimex. Este seful sectiei de nou-nascuti. Dar, daca vrei un medic de familie (de dispensar) pediatru, ti-o pot recomanda cu caldura si pe dr. pediatra care il are in evidenta pe Antonio.

Fug si eu sa ma schimb... Pupici la toate si bebei la termen!!!


Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 36+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">DOMINIC

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancutzicab

Vivela - nu cumva trebuie si Baneocin pt. BB? Ca parca data trecuta la Giulesti mi-au cerut.

Anca 31+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca


ah, da, l-au cerut, dar mi l-au dat inapoi asa cum l-am dus, era inca sigilat. la fel ca si uleiul de corp de altfel...ma indoiesc ca sta cineva sa maseze copiii, nici nu stiu de ce il mai cer .
o sa editez insa mesajul, pt situatia in care cineva se mai inspira.

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Ancutzicab, eu l-am nascut pe Antonio la Giulesti si in maternitate mi-au ceru acum 3 ani, pt el urmatoarele:

- Pampers marimea 1 sau 2 (6-8 pe zi);
- Ulei Nivea - il dadeau la fundulet la fiecare schimbare de scutec;
- Baneocin pt bontul ombilical - ce a ramas ne-au dat acasa;
- Servetele umede Nivea - pt. a-l sterge la fundulet cand il schimbau;

Si eu cam atat retin sa ii fi cerut sotului in ziua in care am nascut. Abia la extenare, a fost nevoie de hainute. In maternitate a fost infasat si imbracat in ale lor.

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 36+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">DOMINIC

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput