copii si ochelarii

copii si ochelarii | Autor: maya_m

Link direct la acest mesaj

Buna,

nu stiu daca s-a mai discutat sau nu pe aceasta tema sau daca sunt parinti aflati in situatia mea....pe scurt copilul meu [5ani jumate]va trebui sa poarte pt.o perioada [ 4 luni ]ochelari...mergand sapt. trecuta la un control [eu sunt purtatoare de 8-9 ani]l-am luat cu mine....dupa consult si pus la aparat domnisorul, a reiesit ca ar fi vorba de +0,5...defect care s-ar rezolva usor-zice doctorita..ochelarii ii sunt gata azi,el e incantat de ei[l-am lasat sa-si aleaga singur rama-la indemnul doctoritei]dar problema mea e urmatoarea...cum o sa-i afecteze purtarea permanenta a ochelarilor activitatile zilnice,comportamentul?...ma intreb pt. ca stiu ce copil am..nastrusnic,vioi,in permanenta miscare,prietenos..oare ii va afecta relatiile cu ceilalti copii?
orice sfat venit din partea parintilor trecuti prin asa ceva [si nu numai]e bine venit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu as zice sa nu-ti faci atatea probleme. O pereche de ochelari nu e un stigmat social. Eu port ochelari de multa vreme. L-am controlat si pe Stefan de cateva ori, deocamdata nu are nimic. Ma deranjeaza ca il mai surprind in fata televizorului, dar chiar in fata ecranului... Daca va fi sa poarte si el ochelari, asta este. Rautati din partea colegilor pot aparea si fara sa poarte ochelari. Parerea mea e sa nu-i transmiti copilului temerile tale, trebuie sa stie ca e bine sa-i poarte, ca ii fac bine si ca arata foarte bine cu ei. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Aoleu, ce ingrozitor! Eu zic sa mergeti la psiholog sa va ajute sa treceti cu totii cu bine prin aceasta grea incercare.

Acum mai serios: in primul rand relaxeaza-te tu, daca tu faci o drama din purtatul unei perechi de ochelari, probabil ca si copilul tau va simti asta si va face la fel. Cu siguranta nu e singurul copil cu ochelari din anturajul vostru. Doamne, o pereche de ochelari sunt un lucru atat de banal, cum se poate in ziua de azi sa intri in panica pt asa ceva, mai ales ca nici nu ii poarta pt cine stie ce problema grava ... e f bine ca l-ai dus la control la timp, cumpara-i niste rame faine si zambeste-i!


Nimic mai mult!



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Eu as zice sa nu-ti faci atatea probleme. O pereche de ochelari nu e un stigmat social. Eu port ochelari de multa vreme. L-am controlat si pe Stefan de cateva ori, deocamdata nu are nimic. Ma deranjeaza ca il mai surprind in fata televizorului, dar chiar in fata ecranului... Daca va fi sa poarte si el ochelari, asta este. Rautati din partea colegilor pot aparea si fara sa poarte ochelari. Parerea mea e sa nu-i transmiti copilului temerile tale, trebuie sa stie ca e bine sa-i poarte, ca ii fac bine si ca arata foarte bine cu ei. Succes!
asa face si al meu..isi baga nasul in ecranul calulatorului si al televizorului...asta este unul dintre lucrurile care m-au pus putin pe ganduri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Aoleu, ce ingrozitor! Eu zic sa mergeti la psiholog sa va ajute sa treceti cu totii cu bine prin aceasta grea incercare.

Acum mai serios: in primul rand relaxeaza-te tu, daca tu faci o drama din purtatul unei perechi de ochelari, probabil ca si copilul tau va simti asta si va face la fel. Cu siguranta nu e singurul copil cu ochelari din anturajul vostru. Doamne, o pereche de ochelari sunt un lucru atat de banal, cum se poate in ziua de azi sa intri in panica pt asa ceva, mai ales ca nici nu ii poarta pt cine stie ce problema grava ... e f bine ca l-ai dus la control la timp, cumpara-i niste rame faine si zambeste-i!


Nimic mai mult!



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza


sincer nu cred ca avem nevoie de psiholog[dar eu iti multumesc oricum ] pt. ca eu port ochelari, ai mei parinti poarta, la fel si socrii,sora-mea, cumnatu-meu ...deci este exclus ca eu sa fac ''o drama''din asta si sa intru in ''panica''...eram interesata sa stiu cum au reactionat alti copii la o varsta asa mica pt. ca nu am in anturaj copii de varsta asta ochelaristi ..daca aveam mai mult ca sigur nu deschideam subiect pe tema asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Deci trimiterea la psiholog s-a vrut o ironie, nu era pe bune. Pai daca sunteti toti ochelaristi atunci chiar nu ii va fi greu celui mic sa-i poarte.

Te-am ironizat pt ca vorbeai la modul foarte grav de afectat viata, relatiile etc ... din cauza unei banale perechi de ochelari. :-)

O zi cu soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ba mie mi se pare o problema foarte importanta si ironiile consider ca nu-si au rostul. este o problema medicala, din fericire reparabila, dar tot este o etapa importanta pentru un copil.

maya, pentru un copil care pana la aceasta varsta nu a purtat ochelari - chiar daca membrii familiei sunt purtatori - e foarte important sa-i poarte numarul de ore stabilit de medic; asadar, maya, e frumos ca ati vorbit pe tema asta, ca i-ai luat ramele dorite; acum eu as mai veni cu niste povesti frumoase, spuse zilnic, despre modul cum trebuie sa-i poarte, despre contactul cu praful si cum sa ii stergeti impreuna; despre faptul ca veti mai merge la doctor sa va mai vada, despre importanta purtatului zilnic (chiar si atunci cand se va plictisi de ei). Povesti dragute pentru nivelul lui, dar repetate in mod constant - cel putin la mine asa inteleg importanta unui eveniment (daca le cicalesc pe tema respectiva 10 zile la rand). Mai exista intr-adevar varianta sariturilor, acum vine vara, purtatul la piscina, purtatul la gradinita - acolo copiii pot avea diverse comentarii si trebuie incurajat intr-un fel.

mult succes si sper sa mai intre mamici cu purtatori de ochelari sa spuna cum a avut loc acomodarea. eu am inceput sa port ochelari mare fiind si tot m-a deranjat tot procesul: ii uitam dupa ce ii scoteam, ma durea capul in primele zile, trasnpiram vara cu ei si as fi dat orice sa scap de ei, ma asezam cu fundul pe ei (sper sa fie din material rezistent la socuri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

maya ...al meu poarta de la 2 ani... noi avem probleme mari dpdv medical +8...nu te mai gandi la faptul ca asta o sa ii afecteze comportamentul etc...
la el fiind o diferenta mare intre vederea cu sau fara okelari atunci cand i-a primit a fost ca o revelatie totul injurul lui si de atunci ii poarta tot timpul, ii cere el peste tot inclusiv piscina, locuri de joaca etc...
lui i se spun copii Harry Poter...daca te uiti la poze o sa intelegi de ce ..si el le raspunde: eu sunt OM si ma Cheama Rares...deci

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Sa fie clar: eu nu am ironizat problema copilului, ci atitudinea dramatica a mamei ( emoticon de tristete, schimbat viata etc). Pai daca ne perpelim pt o pereche de ochelari, ce facem cand apar probleme grave?



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir
***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

maya ...al meu poarta de la 2 ani... noi avem probleme mari dpdv medical +8...nu te mai gandi la faptul ca asta o sa ii afecteze comportamentul etc...
la el fiind o diferenta mare intre vederea cu sau fara okelari atunci cand i-a primit a fost ca o revelatie totul injurul lui si de atunci ii poarta tot timpul, ii cere el peste tot inclusiv piscina, locuri de joaca etc...
lui i se spun copii Harry Poter...daca te uiti la poze o sa intelegi de ce ..si el le raspunde: eu sunt OM si ma Cheama Rares...deci

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze






Off topic
Si al meu, cel mare, are aceiasi porecla chiar de la profesorii din scoala e adevarat ca e si mai aproape de varsta personajului si are rame rotunde , negre, chiar seamana

Ai un mic vrajitor extrem de simpatic si dulce

Piticul meu a purtat ochelari de la 3 ani si nu l-au afectat deloc in relatii sau activitati. Din contra chiar face sport de performanta ( nu-i poarta acolo). Deci nu e o problema majora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ne perpelim in toate cazurile, mai mari sau mai mici, pentru ca suntem mame si dorim ca viata copiilor nostri sa fie buna si fara obstacole.

maya a intrebat cam cum o sa decurga perioada de acomodare pentru ca exista cu siguranta una si a rugat lumea sa impartaseasca experiente si nu sa-i fie analizate emoticoanele.

Mergi la inceput