Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Topic ingrijirea copilului - CIC(7) | Autor: georgeta2010

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui marius

Pt maternitate se ia venitul minim.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Buna, Marius!

Multumesc mult pentru raspuns. |Sa inteleg ca in cele 126 de zile voi lua bani foarte putini?

Pentru ca ma cuprinde disperarea si nu stiu cui sa ma adresez, te rog tot pe tine sa-mi faci simularea pt veniturile mele viitoare. Sper sa nu consideri ca abuzez de bunavointa ta, dar nu mai inteleg nimic, adica cei de la Personal mi-au zis exact pe dos (ca sa nu mai vorbim ca in aceasta perioada de concediu am fost de fapt la servici).

Deci, concret:

- salariul lunar incasat efectiv in mana este de 1400 ron (in ultimele 20 de luni;
- in februarie 12 zile concediu medical cod 09
- in martie (urmeaza) alte 12 zile concediu medical cod 09
- urmeaza sa nasc in 1 aprilie (cu cezariana, deci e destul de certa data)si vreau sa iau cat mai putine zile de concediu de maternitate inainte de nastere, deoarece dupa acele zile sunt nevoita sa ma intorc la servici si prefer sa stau acasa cu bb toate cele 126 de zile.

Te rog din suflet sa ma lamuresti ce banuti voi lua in mana
- pt lunile februarie, martie (cele cu cate 12 zile de concediu cod 09);
- pt lunile aprilie -iulie (cele 126 de zile de concediu de lauzie);
- daca din luna august raman in CCC, care va fi venitul meu?

Sper sa- mi poti raspunde in timp util, ca inca nu am dat la personal concediul si nu as vrea sa fac o prostie.

Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai din ceea ce scrii acum ai fost la serviciu nu in ingrijirea copilului. Deci se schimba problema. Si ca sa nu fac teorie goala ti-am facut simularile pentru datele scrise de tine.
Le-am pus pe server:
http://www.marius.rdsor.ro/modele/februarie.pdf
http://www.marius.rdsor.ro/modele/martie.pdf
http://www.marius.rdsor.ro/modele/aprilie.pdf

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta2010 spune:

Multumesc mult pentru promptitudine.

Ai inteles bine: acum sunt la servici (concediul medical cod 09 a fost luat pentru primul meu copil, acum urmeaza sa nasc al doilea).
Inteleg ca fisierul pentru luna aprilie este valabil pentru perioada celor 126 de zile.

Ma poti ajuta si cu suma din CCC, te rog?
Adica vreau sa ma conving ca, in cazul in care, totusi, decid sa raman in CCC veniturile mele nu vor fi grav afectate (in special de acest concediu de ingrijire a copilului bolnav de pana la 7 ani), mai ales ca am citit undeva ca acest concediu duce la suspendarea contractului de munca si poate ma trezesc ca nici macar nu am dreptul la CCC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCC nu se calculeaza si nu ti se plateste de la firma. Ei nu au absolut nimic in comun cu asta.
Da, ce este pt aprilie ramane aprox. la fel pt mai (suma difera in functie de nr. de zile lucratoare din luna).


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta2010 spune:

Stiu ca nu firma calculeaza si plateste CCC, dar vreau sa stiu daca:
1. am dreptul la acest concediu, dupa cele 126 de zile, tinand cont ca voi avea in "istoric" cele 24 de zile de concediu medical cod 09 (lucrez de 5 ani)?
2. daca DA, atunci ce sume de pe statele de plata simulate se vor lua in calcul (salariul de baza, salariul realizat,venitul brut, venitul impozabil sau rest plata brut)?

Scuze ca insist, dar trebuie sa ma lamuresc. Te rog din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poxi8 spune:

concediu cu cod de indemnizatie 09 nu iti intrerupe contractul de munca; este un concediu de ingrijire a copilului bolnav mai mic de 7 ani; este la fel ca si un concediu cu cod 01(boala obisnuita), sau cod 13(boala cardiovasculara); singurele diferente sunt ca la acest cod -pers. bolnava a fost copilul si nu tu, iar indemnizatia care ti-o da este 85% din media veniturilor ultimelor 6 luni( si nu 75% cum se da in caz de cod 01 sau 13); credema ca stiu ce zic- sunt medic de familie si am acordat nenumarate astfel de concedii; sper sa-ti fie de folos informatia; pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui poxi8

concediu cu cod de indemnizatie 09 nu iti intrerupe contractul de munca; este un concediu de ingrijire a copilului bolnav mai mic de 7 ani; este la fel ca si un concediu cu cod 01(boala obisnuita), sau cod 13(boala cardiovasculara); singurele diferente sunt ca la acest cod -pers. bolnava a fost copilul si nu tu, iar indemnizatia care ti-o da este 85% din media veniturilor ultimelor 6 luni( si nu 75% cum se da in caz de cod 01 sau 13); credema ca stiu ce zic- sunt medic de familie si am acordat nenumarate astfel de concedii; sper sa-ti fie de folos informatia; pupici


Multumesc mult pentru raspuns! M-am linistit. Acum astept doar sa vina primavara... si barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

1. daca am contract de munca, unde platesc toate cotizatiile impuse de lege, inclusiv sanatate, pensie etc, si ma autorizez ca persoana fizica, in acest al doilea caz, ca persoana fizica autorizata mai trebuie sa imi fac contract de asigurare cu casa de pensii s.a ca sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?
2. daca intru in concediu penatal de la locul de munca unde sunt salariata, imi pot continua activitatea ca pfa, pot emite facturi, pot incasa venituri din prestari servici?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mony08

1. daca am contract de munca, unde platesc toate cotizatiile impuse de lege, inclusiv sanatate, pensie etc, si ma autorizez ca persoana fizica, in acest al doilea caz, ca persoana fizica autorizata mai trebuie sa imi fac contract de asigurare cu casa de pensii s.a ca sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?
2. daca intru in concediu penatal de la locul de munca unde sunt salariata, imi pot continua activitatea ca pfa, pot emite facturi, pot incasa venituri din prestari servici?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

1. Tu nu platesti nimic, Ti se retine pe statul de plata si firma plateste nu tu. Daca ai PFA va trebui sa-ti faci tu platile (consulta un contabil). Oricum se retin asigurarile si se platesc.

2. Pe perioada CIC sau maternitate NU poti desfasura activitate pe PFA. Va trebui sa pui in suspendare PFA-ul

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralia spune:

buna ziua!
am o intrebare pt dl marius
daca sunt in CIC mai primesc primele de paste si de craciun?
mentionez ca sunt angajata la o firma privata
multumesc

Mergi la inceput
Mergi la inceput