Topic ingrijirea copilului - CIC(6)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In aceeasi locatie unde ai depus actele.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricia2010 spune:

Buna ziua, am si eu o intrebare....Am intrat terminat perioada pre si post natal pe 25 ian 2010 si de la firma la care am lucrat mi-au trimis actele necesare concediului de maternitate (adeverinta cu venitul realizat in ultimile 12 luni ,copia dupa cererea de concediu de maternitate si decizia de incetare a contractului). Compania a incetat contractul meu de munca incepand cu 25 ian 2010 cu acordul partilor.
Afecteaza cu ceva intrarea mea in concediul de maternitate? E posibil sa nu beneficiez de indemnizatia de la stat pentru ca nu mai sunt angajata de si in ultimile 12 luni am lucrat neintrerupt?!
Cine va trece acesti 2 ani pe cartea mea de munca pentru ca compania urmeaza sa imi trimita cartea de munca mie!?
Si pentru a beneficia de 85% din venitul realizat in ultimile 12 luni trebuie sa precizez la primarie sau se calculeaza automat cu grila de 85%?

Multumesc anticipat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viomary spune:

am si eu o nedumerire -am depus dosar pt cic in ianuarie ,mi-a venit decizie din 26 ianuarie cum ca beneficiez de cic dar banii inca nu au aparut..deci cand o sa vad banii...
dosarul pt alocatie a fost depus in dec (copilul e nascut in 20 noiembrie)si in febr pe card erau doar 400 roni ,intrebarea e ;nu trebuia da fie 600 adica alocatie pe dec,ian si febr poate ma luminezi si pe mine marius
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

Buna,
Am lucrat din 1.05.2007 in cadrul aceleiasi firme, contract angajare pe perioada nedeterminata. Din cauza situatiei economice vor sa ne bage in program de lucru redus, adica sa lucram 3 zile pe saptamana(cu reducerea de salariu aferenta). Ni s-a propus sa facem cerere de concediu fara plata cate 8 zile pe luna incepand din martie. Veniturile raman destul de consistente,deci nu cuantumul viitoarei indemnizatii ma ingrijoreaza (oricum va fi plafonat la 4000 ron).
Urmeaza sa nasc in 5 august, deci ultimele 5 luni inainte de a naste voi avea 8 zile de concediu fara plata/luna.
-Este posibil sa nu primesc indemnizatie din aceasta cauza
Multumesc

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui patricia2010

Buna ziua, am si eu o intrebare....Am intrat terminat perioada pre si post natal pe 25 ian 2010 si de la firma la care am lucrat mi-au trimis actele necesare concediului de maternitate (adeverinta cu venitul realizat in ultimile 12 luni ,copia dupa cererea de concediu de maternitate si decizia de incetare a contractului). Compania a incetat contractul meu de munca incepand cu 25 ian 2010 cu acordul partilor.
Afecteaza cu ceva intrarea mea in concediul de maternitate? E posibil sa nu beneficiez de indemnizatia de la stat pentru ca nu mai sunt angajata de si in ultimile 12 luni am lucrat neintrerupt?!
Cine va trece acesti 2 ani pe cartea mea de munca pentru ca compania urmeaza sa imi trimita cartea de munca mie!?
Si pentru a beneficia de 85% din venitul realizat in ultimile 12 luni trebuie sa precizez la primarie sau se calculeaza automat cu grila de 85%?

Multumesc anticipat!!

In concediul pt ingrijirea copilului (nu de maternitate) Nu afecteaza, daca aveti cele 12 luni acoperite e OK.
Cei doi ani nu se trec in cartea de munca - contractul va fi suspendat. Daca nu inregistreaza compania va inregistra ITM.
Calculatia pt indemnizatie o va face la primarie pe baza actelor ce vi le vor solicita.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui viomary

am si eu o nedumerire -am depus dosar pt cic in ianuarie ,mi-a venit decizie din 26 ianuarie cum ca beneficiez de cic dar banii inca nu au aparut..deci cand o sa vad banii...
dosarul pt alocatie a fost depus in dec (copilul e nascut in 20 noiembrie)si in febr pe card erau doar 400 roni ,intrebarea e ;nu trebuia da fie 600 adica alocatie pe dec,ian si febr poate ma luminezi si pe mine marius
multumesc mult

De ce nu intrebi la sursa?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufescu

Buna,
Am lucrat din 1.05.2007 in cadrul aceleiasi firme, contract angajare pe perioada nedeterminata. Din cauza situatiei economice vor sa ne bage in program de lucru redus, adica sa lucram 3 zile pe saptamana(cu reducerea de salariu aferenta). Ni s-a propus sa facem cerere de concediu fara plata cate 8 zile pe luna incepand din martie. Veniturile raman destul de consistente,deci nu cuantumul viitoarei indemnizatii ma ingrijoreaza (oricum va fi plafonat la 4000 ron).
Urmeaza sa nasc in 5 august, deci ultimele 5 luni inainte de a naste voi avea 8 zile de concediu fara plata/luna.
-Este posibil sa nu primesc indemnizatie din aceasta cauza
Multumesc

16+

E in regula - nu va afecta.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgeta2010

Buna, Marius!

Am si eu o rugaminte. Incerc sa gasesc raspunsul la problema mea si nu reusesc. Sper sa ma ajuti si pe mine.

Am inteles din raspunsurile anterioare ca, la calculul indemnizatiei pentru CCC se iau in considerare si veniturile obtinute din concedii medicale. Am doua intrebari:
1. se include si concediul pentru ingrijirea copilului bolnav de pana la 6 ani? (cod indemnizatie 09)Din cate am studiat este un concediu mai special, care duce inclusiv la suspendarea contractului de munca pe perioada respectiva.
2. daca raspunsul anterior este DA, atunci care este valoarea care se ia in considerare: cea incasata efectiv pentru zilele de concediu, sau valoarea salariului minim (sau mediu???) pe economie?

Sper ca am fost destul de explicita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pt maternitate se ia venitul minim.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa



>>>Continuare

Mergi la inceput