Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

marius multumesc pt raspuns.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iioanitescu spune:

Buna ziua,

De 10 luni sunt in concediu pentru ingrijirea copilului pentru care am incasat lunar indemnizatia pe data de 16, bani ce sunt transferati direct pe contul de card.
Luna aceasta nu au intrat banii inca (suntem pe 19) si nu stiu cui ma pot adresa pentru lamuriri.

Aveti idee carei institutii trebuie sa ma adresez?

Inca ceva, in aceste 10 luni nu am primit nicio instiintare de aprobare a dosarului, si pentur ca banii au intrat, nici nu m-am agitat cu subiectul. Insa din suma ce intra in cint, nu am o evidenta cat reprezinta alocatia, cat indemnizatia. Astept va rg o opinie si vizavi de acest subiect. Este posibil ca alocatia sa nu fi intat deloc in tot acest timp?

Multumesc anticipat.
Cu consideratie,
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Despre ce suma este vorba?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Buna,
As avea nevoie de o lamurire. Am o prietena care se afla in CIC prelungit pana la 3 ani, deci copilul are 2 ani si 2 luni acum. Ar vrea sa-l inscrie la gradinita din toamna dar nu stie daca se poate, fara sa piarda indemnizatia. Tin sa precizez ca in aceasta perioada (pana copilul face 3 ani, respectiv ianuarie 2011), vrea sa faca si al doilea copil. Credeti ca este posibil, copilul sa mearga la gradinita si ea sa stea acasa, primind in acest timp indemnizatia?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este posibil. Tocmai de aceea este indemnizatia pentru ca sta cu copilul in loc sa mearga la serviciu. Daca inscrie copilul la gradi/cresa inseamna ca nu mai sta cu copilul deci - nu mai este cazul de indemnizatie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:


Nici mie nu mi-au intrat banii pe card, nu stiu cum s-a facut treaba luna aceasta, unele mame au primit altele nu. Data platii este 18 la mine. Sun in disperare la Directia de Munca poate aflu ceva si ori nu raspdunde nimeni ori suna ocupat. Inainte, acum 1 an, intra un robot, acum nimic. Aveti idee ce se intampla sau daca a reusit cineva sa vorbeasca cu ei, cand vor vira banii (pe card)?

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
sesiune foto studio 2
poze Sofia
jurnalul Sofiei
Flickr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu este posibil. Tocmai de aceea este indemnizatia pentru ca sta cu copilul in loc sa mearga la serviciu. Daca inscrie copilul la gradi/cresa inseamna ca nu mai sta cu copilul deci - nu mai este cazul de indemnizatie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Multumesc mult. Si in cazul in care ramane insarcinata? Cum se procedeaza? Il duce pe copil la gradinita, dupa ce intra in CIC 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - asa este posibil.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

In legatura cu intrebarea lui Alinus, daca o mama in CIC pana la 2 ani se hotareste sa-si obisnuiasca copilul in colectivitate si-l da la o cresa particulara la programul scurt, apoi trecand la cel lung cand se implinesc cei 2 ani, nu i se mai plateste indemnizatia? Eu asta am inteles din raspunsuri.
Ati putea sa-mi dati legea sau articolul care s-ar aplica in acest caz?
Multumesc!

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
sesiune foto studio 2
poze Sofia
jurnalul Sofiei
Flickr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OG148/2005 art. 7 pct. c. si art. 12 pct. 4

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput