"Dovlecei de sept-oct 2009 *96* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Citat:
citat din mesajul lui ramsan

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Girls, multumesc pentru gandurile bune! Si eu sper din suflet sa-i dam de cap la dermatita asta.

Mada, e posibil sa fie un dintisor din ce povestesti tu. La Natalix au fost aceleasi manifestari. Azi noapte insa a fost ok, a avut numai trezirile ei normale, fara plans.

Incep sa ma gandesc oare cum voi alapta cand va avea mai multi zimtisori, deja simt cum ma ciupeste cu cel pe care-l are..si la cat de agitata e cand papa mi-e teama ca rupe o bucata de mamelon si incepe diversificarea cu carne...

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.



Amandoi baietii mei au avut DA - dermatita atopica, in una dintre pozele lui Tudor se vede exact cam cum arata fetisoara lui. Acum este curat lacrima, dar facem tratament de intretinere :)


Ramona





Da, tot DA are si fetitza mea. Ce tratament ai folosit?

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.



Am folosit un intreg arsenal de masuri:
- camera cu cat mai putina mobila, lucruri in ea
- lejerie de pat si de corp din bumbac
- aspirat si desprafuit frecvent
- ca si medicamente si produse dermato-cosmetice am folosit: unguent Fucicort (doar la nevoie aplicat cu zgarcenie pe pielea cu prurit puternic si niciodata pe sufrafete nari din cauza cortizonului din unguent), apa termala Avene spray (toaleta de dimineata facuta pe fata cu un tampon demachiant), crema emolienta A-derma Exomega (atentie nu lapte emolient) folosita de doua ori pe zi (dimineata dupa curatarea cu apa termala si la schimbarea hainutelor pe intreg corpul, si seara dupa baita), Avene Trixera gel de curatare pentru cap si corp (folosit la baita dupa umezirea pielii in apa), emolient de baie Oilatum (un capacel la apade baita), tarate de grau macinata mai mare (pusa in apa de baie ca si infuzie - eu am folisit un saculet dintrun material gen in), apa de baie neaparat fiarta si racita (in care se infuzeaza taratea de grau)..
- copilul sta in casa doar cu un singur rand de hainute (body si pantaloni/ sau un all over)
- temperatura in camera in jur de 20-22 de grade (nu mai mult ca transpira)
- copiii cu DA nu trebuie sa transpire (pe cat posibil) deci pielea lor trebuie lasata sa se aeriseasca
- daca inca alaptezi fereste-te de substante alergene (e o lista intreaga pe care nu o voi scrie aici, dar o vei gasi tu cu siguranta).
- in momentul inceperii diversificarii trebuie tinut cont de predispozitia alergica a copilului, si alimentele gen banana, peste, telina trebuie introduse cat mai tarziu in alimentatie si cu o grija sporita la eventuale semne de ingrijorare (pete pe piele, scaun prost, voma, neliniste etc.)


Cam asta e pe scurt cu DA. Tu ce metoda ai? Sper sa iti foloseasca sfaturile mele si sa aud ca situatia voastra e ameliorata (eu dau sfaturi doar din propria mea experienta).

La Rares care are 3 ani si 4 luni apar foarte rar suprafete aspre ale pielii si atunci il ung imediat cu Aderma si ii trece. Tudorel nu mai are nici urma de DA, dar inca nu renuntam la baita cu tarate si la crema emolienta de dupa baie. Daca cu Rares am avut momente cand ziceam ca nu mai scapam de DA, la TG am rezolvat-o rapid.


Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
Vreau sa va urez si eu o primavara minunata, cu multe, multe bucurii!
Nu am timp acum sa scriu mai mult, incerc sa o fac putin mai tarziu.
Astazi m-am intalnit cu Lullaby si Monikus si ne-am plimbat cu bebelacii pe la Monikus prin cartier, in jurul blocului, in caz ca incepe sa planga! Sa va mai zic ce cuminte a fost Rareselul tot timpul? A dormit asa de frumosss!!!!!!!! La un moment dat s-a trezit si a inceput sa scanceasca putin, dar l-a luat mami in brate si s-a calmat.
Ma intrebau Mary si Miha de cum a reactionat Andrei la olita. Pai cum sa reactioneze, deosebit de prost! Olita a venit azi dimineata, si acum, cand s-a intors de la cresa i-am arata-o. La inceput a fost incantat, dar cand l-am pus pe ea nu a vrut si mi-a zis sa o dau inapoi la nenea care i-a adus-o ca e "bleaaah". Acum nici nu vrea sa se mai uite la ea. A incercat sa mearga cu ea, dar cand a vazut ca nu are roti adevarate a dus-o in baie si nu a mai vrut sa stie de ea. Asta e, ramanem la pampersi pana la majorat! Eu nu mai stiu ce sa fac cu el, efectiv nu stiu si gata!
Pe Emma am de gand sa o pun cat mai repede pe olita, in momentul in care incepe sa stea singura in fundulet ca lumea o si pun, sa se obisnuiasca.
Mada, imi pare rau de patanie, dar nu te speria prea tare ca sigur nu are nimic copilul. Si Emma mea a cazut din pat saptamana trecuta, am patit-o si la Andrei, asta e, se mai intampla.
Va pup si incerc sa va scriu la toate mai tarziu.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Iulika, ai pus poze?? Ca eu n-am vazut!!1 De ce n-am vazut?
Lasa ca le caut maine, odihnita!
Pupam pe Brucu fara febra!


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Techila, ai incercat banana? Este dulce, nu se poate sa nu le placa puilor tai. Eu le-o amestec cu cereale si laptic, poti incerca o combinatie cu mai mult laptic si cereale si mai putina banana, sau invers, vezi cum le place lor. Mie mi se pare ca parca s-a mai intremat Ana un pic de cand cu banana. Este important insa sa o dai coapta bine, indiferent daca au probleme cu constipatia sau nu.

Iti tin pumnii sa manance pumnii, numai eu stiu cat stres poate fi cu greutatea asta!!
Uite si piersica i-a placut Anei, desi are un gust un pic mai acrisor.

Foarte frumoas buchetul de flori!


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...


acum ma duc sa le fac si banana. este foarte coapta, asa cu puncte d-alea de copt. o sa amestec cu cereale si lapte. dar cum o fac? o bag in blender??

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Techila, ai incercat banana? Este dulce, nu se poate sa nu le placa puilor tai. Eu le-o amestec cu cereale si laptic, poti incerca o combinatie cu mai mult laptic si cereale si mai putina banana, sau invers, vezi cum le place lor. Mie mi se pare ca parca s-a mai intremat Ana un pic de cand cu banana. Este important insa sa o dai coapta bine, indiferent daca au probleme cu constipatia sau nu.

Iti tin pumnii sa manance pumnii, numai eu stiu cat stres poate fi cu greutatea asta!!
Uite si piersica i-a placut Anei, desi are un gust un pic mai acrisor.

Foarte frumoas buchetul de flori!


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...


acum ma duc sa le fac si banana. este foarte coapta, asa cu puncte d-alea de copt. o sa amestec cu cereale si lapte. dar cum o fac? o bag in blender??

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze


poti s-o bagi si la blender daca vrei da trebuie sa le-o servesti imediat ca oxideaza. eu faceam banana la furculita. imediat se face piure ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Da Techila, eu am facut-o cu mixerul acela, cu picior. Am pus-o intr-o cana si har har in 3 min e gata.
Elle are dreptate, trebuie data atunci, ca se oxideaza repede.
Va tin pumnii.


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Ebru

LA MULTE LUNITE!!!!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

FEBRUARIE:
http://family.webshots.com/album/576696699yHysnI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Buna!

Citat:
citat din mesajul lui techila

acum ma duc sa le fac si banana. este foarte coapta, asa cu puncte d-alea de copt. o sa amestec cu cereale si lapte. dar cum o fac? o bag in blender??

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze


Sa aibe pofta puiutii!
Cat ma mai alergau si pe mine cu mancarea... Mancam doar ou+rosii+branza amestecate=bunatare si mai mancam paine cu unt si cascaval ras mai tarziu ATAT .Si daca vezi cata sunt acum...

Multumim de flori!

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Techila,mortal martisorul.Multumim!!!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

FEBRUARIE:
http://family.webshots.com/album/576696699yHysnI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

E exact cum am banuit:ne ies dintii! Are gingiuta alba dar, la exterior nu pe unde ar trebui sa iasa dintele si nu jos unde ar trebui sa iasa primul, ci sus la un incisiv lateral.Si daca ati stii ce baiat cuminte aveam si ce marait s-a facut...

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput