Fulgusori de nov-dec 2009 (30)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

DianaR, multumesc de informatii , povestea cu mine ii destul de complicata si lunga, nu vreau sa detaliez aici sa plictisesc, o sa mai vedem ce zice pediatra marti, in orice caz eu sunt nehotararea intruchipata , stiu doar ca vreau binele copilului si nu stiu ce trebuie sa aleg ca sa fie asa.

ancutza_bro, sa poarte fata cerceii cu sanatate.

va doresc o noapte linistita.
(sambata si duminica cred ca voi fi ,,doar'' a lui tati, asa ca nu voi activa pe aici)


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR



M-am bucurat sa gasesc vesti bune despre mamica noastra curajoasa Lalu!

Monica, la ce-ti trebuie apa de orez? Am gasit ceva www.medicultau.com/sanatatea-familiei/mama-si-copilul/alimentatia-nou-nascutulul-sugarului-sl-copilului/care-este-deosebirea-intre-apa-de-orez-si-mucilagiul-de-orez-.php" target="_blank">aici Dar tu alaptezi exclusiv, nu? Chiar daca are diaree sa stii ca la copii alaptati la san nu se inlocuieste laptele cu absolut nimic, daca sunt tare deshidratati se dau saruri de rehidratare, sunt facute dupa reteta organizatiei mondiale a sanatatii, standardizate, cu ape si mucilagii de orez mai poti gresi..


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete


Diana multumesc mult de tot pt raspuns, esti o draguta ca de obicei, ce ne-am face noi fara tine?
printesu meu, cred ca v-am mai spus regurgiteaza (varsa-ca nici eu nu mai stiu cum sa-i zic) foarte tare, aproape la fiecare masa. ne-a trmis pediatra la spital sa facem raza si a trebuit sa bea un bibe cu bariu ca sa vada daca are ceva la stomacel. dupa ce a trebuit sa o tin flamanda de la ora 4 la ora 9 dim, a mancat imediat biberonul cu bariu, dar nu are nimic la stomacel si dr. m-a convins ca e mai bine sa-i ia si sange sa-i faca analizele. ok, am trecut si prin exerienta asta, dar nu i-a iesit absolut nimic nici la analize(au iesit f bune) si dr mi-a zis sa-i mai dau in continuare Motilium si Losec si sa0i inlocuiesc ceaiul cu apa de orez de concentratie 5% (care e foarte bun si pt varsaturi).
Eu o alaptez exclusiv si nu renunt la lapte in nici un caz(m-am luptat mult pt el), ci ii dau apa de orez in loc de ceiut. spream ca asa va tine mai mult lapticul in stomacel si va lua mai mult in greutate.
Diana

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Monica eu faceam asa la apa de orez 5%. De seara se pun la inmuiat 50 de g de orez(din ala cu bobul scurt si fainos nu din ala sticlos cu bob lung) spalat in trei ape intr-un litru de apa. Dimineata se fierbe orezul in apa in care a stat timp de o ora. In paralel pui la fiert apa intr-un ibric si adaugi continuu apa astfel incat la final sa fie tot un litru de lichid. Pentru apa de orez se strecoara iar pentru mucilagiu de orez se paseaza orezul. In mod normal se indulceste cu glucoza tot 5%(adica 5grame la 100ml de lichid). Eu la Danut il indulceam pentru ca nu e prea bun la gust fara dar daca Maria aceepta far e ok. Multa sanatate.
Apropo reteta e de la Asistenta sefa de la nutritie de la Sfanta Maria. Pentru celelalte formule 3% sau 8% se procedeaza la fel cu 3 respectiv 8 grame orez la 100 ml de lichid.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Seara fetele

Biara ai grija ce-ti doresti ca ti se poate indeplini! O sa te mai tragi tu de cap cand o sa vezi cate prostioare fac astia mici

Ancutza sa poarte sanatoasa cercei printesa ta!

Diana, eu acuma o "traduc" pe Riana ca trebuie sa taiem un pic din par, sa vedem cum a reactiona cand o sa fim la coafor. Io nu ma bag la tuns ca nu ma stiu. Stii cumva unde pot gasi rochitele printeselor Disney? Ca daca ii cumpar una la Riana, sigur face si baie cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Simina frumoasa casa, sa o stapaniti sanatosi.

Dominic si Iulia

Lalu prin cate ai mai trecut si tu. Sper sa-ti treaca repede si bine ca ai salvat lapticul.

hlizitele de la malul marii.

Bianca ai un vot si de la mine.

Am fugit ca s-a trezit Matteo si trebuie sa facem baita. si noapte buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

dymomo, multumesc mult tare de tot.

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

lalu, ma bucur mult de tot ca ai scapat si totul e ok acum. te mai doare probabil vreo 2-3 zile dar din ce in ce mai putin si apoi ai sa te simti foarte bine. eu personal dupa operatie mi-a parut rau ca nu ma dusesem mai devreme si a trebuit sa trec prin asemenea cosmar ca si tine, cand de fapt totul ar fi putut fi mai simplu, dar de unde sa stii..
ce ti-a spus dr, dupa cat timp poti sa alptezi la sanul respectiv? mie mi-a zis ca dupa 10-14 zile, dar copilul nu a mai vrut sa suga de la sanul acela sub nici o forma (in urma operatiei a ramas mai tare), asa ca eu alaptez acum cu un singur san (am stimulat treptat productia de lapte), iar celalalt nu mai produce lapte. sper ca la tine sa nu-ti refuze sanul, dar daca totusi se intampla, nu dispera, se poate si altfel.
te si multa multa sanatate (odihneste-te cat mai mult).

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

RamoC, Broscuta multam fain de cinste

Ancutza, pup Sabinuta cercelata si mamica ei

Lili, nu intra in butoi
si eu am aflat ieri ca verisoara mea e suspecta de cancer

Biara, votat de 2 ori

mai sunt de zis dar nu ma mai simt in stare

Va pup pe toate, fara exceptie(Lalu )

Noapte linistita!

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Flavius cred ca a facut vreo reactie mai urata la vaccin...si mititelul a tipat ca din gura de sarpe continuu...a venit si un medic sa-l vada...i-am dat un paracetamol supozitor...sper sa se mai linisteasca ca nu-mi place deloc sa-i dau medicamente!

Bia votat!

Camelia...deci Zarnesti...eu acolo nu am fost niciodata, dar am o prietena Anca de acolo care a nascut in sept ...totusi nu-i departe asa ca sigur o sa ne vedem

Lalu ma bucur ca ai scapat...dar imi pare rau ca a trebuit sa ajungi la operatie

Laurairina eu sunt indragostita de mare, asa ca iti dai seama ce invidioasa sunt pe tine..:))....pentru mine 10 zile la mare pe an e foarte putin...daca ar trebui sa optez unde as vrea sa locuiesc...clar undeva la mare..

A_driana si eu ti-as spune sa nu-i dai suc...mai ales suc de mar...e decizia ta, cred ca vrei sa-i faci binele copilului...daca ii dai totusi , incearca sa fii atenta la el...ti-am spus ca al meu plangea dupa, asa ca ma renuntat.

Ma duc sa ma intind putin...cine stie ce noapte ma asteapta...

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Avand in vedere ca azi este de fapt maine(27.02.10) ii spun La multi ani la piticul Rares de mami Lavinia.
Sa cresti mare, sanatos, voios, sa le luminezi viata parintilor.



mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput