Dovlecei de sept-oct 2009 *93* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

ralukule multumesc de linkuri. si somn usor. mi-ai maintit ca trebuie sa bag mancarea in frigider.

Atomix sa cresti mare, dragul nostru si sa ii umpli mamei inima numai cu fericire.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

mangulico bine ai revenit in sanurile noastre
techila eu nu mai am cuvinte. va pup cu drag pe toti
fragutzo felicitari pt dintoc
raluk pentru mine este evident ca Alex e un baiat model ca intri tot mai des. Greul a trecut
hepilica te felicit pt gestul umanitar si din toate poantele bestiale ale zilei mi-a ramas intiparita imaginea cu tine la gard asteptand cadouri si atentii

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

mada nu ai spus sau nu am vazut eu ce a zis Iri de mango....mai vrea ?

miha ce ma bucur sa te revad...nici nu0ti imaginezi.

As vrea sa intreb si eu mamicile cu experienta la ce trebuie sa ajungem noi de fapt cu diversificarea asta ?
In mintea mea e asa: dimineata o masa de fructe cu ceva cereale sau iaurt/branzica si la pranz o supa crema ....transformata mai tarziu intr-un piure mai grosut cu carnita.
Si mai mananca si altceva ? Sau cat lapte ii mai dau exceptand masa de dimineata devreme si seara ?
Vorbesc de viitor, mai pe la 7-8 luni.
Multumesc

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

luci mami, te pup si somn usor.

techilita sunt dementiali baietii tai. auzi la ea ce-i tranzeste mintea...auzi...da' am si io o intrbare...care bb e docotrul chirurg si care asasinul platit? cel cu carare pe o parte sau cel cu creasta? inca o data, sunt frumosi de pici.

fragutzo felicitari pentru dintisor.

ma duc sa citesc povestile, ca am terminat subiectul spinos si am ramas un pik cu gust amar.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

A venit Maria, a venit Maria! Va pup si ma bucur ca sunteti bine. Abia astept sa vaz poze noi cu Piski.

Va salut, doamneleor!
Am facut si noi ochi... de pe la 5... abia acum am adormit la loc.

Azi e zi de curatenie. Am apucat sa schimb doar cearsafurile... ziua e lunga si le-om termina noi pe toate!


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Monica, LA MULTE LUNITE lui Dragosel frumusel! Sa creasca mare, sanatos, voios, voinic si sa va bucure pe voi, parinti dragi!

Ma duc sa ma apuc de curatenie.

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase la adresa Anei, sunteri foarte dragute toate!

Un weekend frumos va dorim (daca nu mai apucam sa intram).


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

mada nu ai spus sau nu am vazut eu ce a zis Iri de mango....mai vrea ?

miha ce ma bucur sa te revad...nici nu0ti imaginezi.

As vrea sa intreb si eu mamicile cu experienta la ce trebuie sa ajungem noi de fapt cu diversificarea asta ?
In mintea mea e asa: dimineata o masa de fructe cu ceva cereale sau iaurt/branzica si la pranz o supa crema ....transformata mai tarziu intr-un piure mai grosut cu carnita.
Si mai mananca si altceva ? Sau cat lapte ii mai dau exceptand masa de dimineata devreme si seara ?
Vorbesc de viitor, mai pe la 7-8 luni.
Multumesc

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


In functie de cand se incepe cu solide(dc incepi la 6 luni, atunci pe la 8-9) se ajunge la 3 mese principale care contin tot ce s-a introdus pana atunci, si 2 'mese' de gustare, in general astea sunt pe la 10am si 4pm. Din ce imi aduc aminte de la Amalia, ea manca dimineata cereale cu fruct, gustarea1 era un iaurt sau branzica, pranz, care continea legume si proteina animala sau vegetala,gustarea 2 fruct sau ceva cereale, si cina, legume si proteina. Pe langa asta mai avea 3 sticle*250ml de lapte(una dimineat cand se trezea, una inainte sa doarma la pranz si una inainte de somnul de noapte; cu dim si seara a ramas si acum).
Edit: Am presupus ca am nitica experienta

Mami de Amalia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

buna dimineata frumoasele fete,

las pentru doritoare si o frapucina pentru bunaciunea hepilica "traiti sefa!!"

pfai de cand nu m-am mai trezit la orele astea..nu imi place, is chiaunica...

multumim de aprecierile la adresa puilor, enlezoicele mele si fragutzoicei

hai ca ma bag sa biberonez puii si purcedem catre docteur

haidi pa, sa fiti cumintele!!!



Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Neata fetele,

Eu sunt in urma rau de tot. Acum am apucat sa scriu un mesaj pt ca a mancat si e mai linistit un pic, in rest cam la fel. De cele mai multe ori intru la voi cand ma ajuta cineva.

Am zis sa raspund totusi la ce am apucat sa citesc si sa vizionez.

Santo am vazut poze tare frumoase cu voi toti.
Mada l-am vazut pe Irinel. Tare smecheras si frumusel. Il ia la par pe al meu.
Lullaby si Alex am vazut poze de la voi super frumoase dar au avut si protagoniste frumoase iar de bebei nu mai zic.
Nela, frumoasa Ana banana si parca un pic mai dolofana. Ce bentita misto cu fundita.
Elle iti sta tare bine asa.
Bebe cu ochi si bebe cu falci la multi ani cu intarziere. Sa iti traiasca Techila.
Mary ai baieti mari. Ma bucur ca a trecut si vaccinul asta.
Andre tare imi pare rau ca plange Chiara. Eu una cred ca inca sunt colicii. Mai dai ceva pt colici si nu scoate acel ceva brusc. Si eu am incercat si am gresit. Eu inca ii mai dau la cate-o masa si avem 4 luni jumate.
Fraguta vreau si eu gimnastica pt bebe pls.
Bunaciunea Hepilica ce mai faceti? Ati vazut ca m-am conformat?
Miha multumesc pt schema de diversificare. Astept si eu una de la medicul nostru luna viitoare.
Lullaby sa-l stapaniti sanatosi.
Marci eu folosesc nan si stiu ca nr 1 e pana la 6 luni. Poate e asa si la humana.
Cristina referitor la apa, eu ii dau ceai si bea cam 120ml pe zi. I-am dat si apa cand eram in vizita si nu aveam ceai la mine. A baut si apa din fericire.
Moni_iulia si Alex ma bucur ca sunteti bine.
Raluk tare imi pare rau ca iar planghe Alexutul. Sper sa isi revina iar tie idi doresc multa putere.
Liliac imi pare rau ca e Radulescu marait. sa treaca.
Manga vad ca ai revenit. Abia astept sa citesc despre voi. de pe acum.

Gata ca nu ma mai lasa seful la forumeala. Va pup si ne reauzim and se poate.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
povestea nasterii puiului de om Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Lutoniana legat de diversivicare.
Eu nu cred ca trebuie sa ajungem undeva anume la varsta de 7-8 luni.
Sunt copilasi care la 7 luni mananca deja taiat cubulete mici,altii care vor sa manance pasat pana tarziu spre 1.5-2 ani.
Eu si la Erika,acum cu Lisa,ma ghidez in functie de cum doreste ea.
Am incercat sa ii dau cartof pasat 80%,l-a refuzat,inca n-a fost pregatita.
Adora insa sa fie piureul mai tare putin,nu de consistenta unei supe groase.Cred ca asa inghite mai usor,cu toate ca teoria spune altceva.
Poti sa incerci cu Gogo sa ii dai piureul mai gros si vezi cum reactioneaza si daca face kk cum trebuie.
Acum Lisa si-a format o rutina,ceea ce ma bucura atat de mult
Deocamdata nu i-am adaugat carne sau peste,iaurt sau branza.M-am rezumat la faimoasele legume,cerealele le-am scos caci se constipa urat de la ele.
Eu nu cred ca este necesar la varsta asta sa se adauge sare sau unt/ulei.Nu cred ca schimband gustul in sarat ar manca mai bine.
Primul varf de sare i l-am introdus Erikai dupa 1 an.E valabil si pentru ulei.Asta ca o paranteza.

So,Lisa papa piureuri de legume si fructe,mai consistente si e ok.
De ieri papa tofu la pranz si e incantata.Ii place foarte mult.
Peste o saptamana,doua ma gandeam ori la iaurt ori la peste,sa ii introduc...ma mai gandesc.
Acum papa 3 mese pe zi,i-am adaugat masa de dimineata de curand(alaltaieri) pentru ca merge f bine la pranz.Aproape ca si-a inlocuit portia de lapte.




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput