Dovlecei de sept-oct 2009 *93* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Fetelor, va multumesc mult pt. raspuns!
Mkunigunda, sa inteleg ca tu ii dai copilului tot HUMANA?
Ellenuta, tocmai asta e, ca de pe cutie reiese ca la 4 luni este alta formula, dar a cautat sotul toata saptamana si nu a gasit decat de la 6 luni.
Monikus, o sa intreb dr. cand merg la controlul de 4 luni, dar nu prea am incredere in ea. Mi se pare f superficiala la controalele de rutina.
Voiam sa va mai rog ceva, ca vad ca voi sunteti majoritatea pe diversificare. Cele care alaptati exclusiv cu LP cand ati inceput diversificarea si care este schema?
Am tot cautat informatii in acest sens pe net si parerile sunt impartite, unii recomanda de la 4 luni, altii de la 6 luni.
Eu v-am tot urmarit toata perioada sarcinii, dar nu am intrat, ca de fiecare data cand intram la putin timp pierdeam sarcina si dispaream in ceata. Nu, nici prin cap nu mi-a trecut ca activarea pe forum la o odisee ar fi fost cauza avortului spontan, dar nu-mi placea ca dispaream pur si simplu in ceata, nu ma mai tineau nervii sa intru si sa dau explicatii. Plus ca ma enervau f mult intrebarile de genul: ti-ai facut investigatii? Ai toate analizele la zi? De parca eram o inconstienta si ma apucam de facut copii fara a-mi face in prealabil toate analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Fetele am niste draci de nu va pot explica
Am depus acum doua saptamani cerere pentru salariul bonus dat de angajator la nastere,am sunat marti,pentr ca atata timp nu imi daduse raspuns nici da nici ba.Am sunat si mi-a spus ceva de genul "aaa,daaa,am vazut eu ceva scris acolo ,dar nu am fonduri,totusi suna-ma peste 3 zile,si daca nu ii platesc din buzunarul meu,iti dau banii".Am sunat azi dimineata,si mia raspuns" raspunsul este negativ,nu am fonduri ,nu ti-i dau", si cand i-am cerut in scris raspunsul,deoarece cum i-am scris eu in cerere conform carei legi am dreptul la acei bani,vreau sa stiu ce lege o anuleaza, conform carei legi nu am dreptul la acei bani,mi-a spus "la revedere" si a inchis... Imi vine sa il bat...el nu plateste concedii medicale, nu acorda ajutor de inmormantare,concediu platit la casatorie,program redus la mamicile care alapteaza si se intorc la muncaparca firma lui functioneaza dupa niste legi aparte...Mai bine il bat,nu fac decat 7 minute(cronometrat in luna 7 de sarcina) pana la magazinul unde am lucrat..

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian
Paul si mamica lui

Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marci

Fetelor, va multumesc mult pt. raspuns!
Mkunigunda, sa inteleg ca tu ii dai copilului tot HUMANA?
Ellenuta, tocmai asta e, ca de pe cutie reiese ca la 4 luni este alta formula, dar a cautat sotul toata saptamana si nu a gasit decat de la 6 luni.
Monikus, o sa intreb dr. cand merg la controlul de 4 luni, dar nu prea am incredere in ea. Mi se pare f superficiala la controalele de rutina.
Voiam sa va mai rog ceva, ca vad ca voi sunteti majoritatea pe diversificare. Cele care alaptati exclusiv cu LP cand ati inceput diversificarea si care este schema?
Am tot cautat informatii in acest sens pe net si parerile sunt impartite, unii recomanda de la 4 luni, altii de la 6 luni.
Eu v-am tot urmarit toata perioada sarcinii, dar nu am intrat, ca de fiecare data cand intram la putin timp pierdeam sarcina si dispaream in ceata. Nu, nici prin cap nu mi-a trecut ca activarea pe forum la o odisee ar fi fost cauza avortului spontan, dar nu-mi placea ca dispaream pur si simplu in ceata, nu ma mai tineau nervii sa intru si sa dau explicatii. Plus ca ma enervau f mult intrebarile de genul: ti-ai facut investigatii? Ai toate analizele la zi? De parca eram o inconstienta si ma apucam de facut copii fara a-mi face in prealabil toate analizele.


Da, eu folosesc Humana 1, care se recomanda sa se utilizeze pana la 6 luni, daca dr nu zice altfel. Este mai usor de digerat, iar daca ai inceput si diversificarea nu ai de ce sa iti faci probleme ca nu ar avea copilul necesarul de nutrienti. In general la copiii care se alimenteaza cu LP se incepe diversificarea mai devreme de 6 luni. Acum eu nu stiu tu in ce situatie esti, eu zic sa intrebi si un pediatru care iti va da raspunsul pe baza evaluarii tuturor factorilor (greutate copil, varsta, nr mese, tip alimentatie etc)
Schema de alimentatie gasesti in acest capitol in primele pagini, multumimita unei colege de forum tare dragutze.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Fetele am niste draci de nu va pot explica
Am depus acum doua saptamani cerere pentru salariul bonus dat de angajator la nastere,am sunat marti,pentr ca atata timp nu imi daduse raspuns nici da nici ba.Am sunat si mi-a spus ceva de genul "aaa,daaa,am vazut eu ceva scris acolo ,dar nu am fonduri,totusi suna-ma peste 3 zile,si daca nu ii platesc din buzunarul meu,iti dau banii".Am sunat azi dimineata,si mia raspuns" raspunsul este negativ,nu am fonduri ,nu ti-i dau", si cand i-am cerut in scris raspunsul,deoarece cum i-am scris eu in cerere conform carei legi am dreptul la acei bani,vreau sa stiu ce lege o anuleaza, conform carei legi nu am dreptul la acei bani,mi-a spus "la revedere" si a inchis... Imi vine sa il bat...el nu plateste concedii medicale, nu acorda ajutor de inmormantare,concediu platit la casatorie,program redus la mamicile care alapteaza si se intorc la muncaparca firma lui functioneaza dupa niste legi aparte...Mai bine il bat,nu fac decat 7 minute(cronometrat in luna 7 de sarcina) pana la magazinul unde am lucrat..

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian
Paul si mamica lui

Nasterea lui Paul_Iulian


Lali draga nu te enerva, asa sunt unii patroni, n-ai ce le face. Acum depinde cat de hotarata esti sa pui piciorul in prag. Eu iti spun ca legea prevede acordarea primei insa nu prevede nici o sanctiune ptr firma in cazul in care nu o da. Singura solutie, care este cam extrema, este sa ii dai in judecata si hotararea judecatoreasca sa ii oblige sa iti plateasca prima. Daca procedezi asa ai mari sanse sa nu te mai primeasca inapoi la serviciu sau sa iti faca zile fripte.

Pupici, nu mai fii suparata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

Buna dimi!
DRAGOSELUL frumuselul.
ALESSIA ZEINA.
Monica si Alex, sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi, sa va aduca numai bucurii.

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Buna dimineata si multumim Techiluto de cafea, sa vii cu vesti bune de la doftor!

Ma tot uit pentru un pasator de legume mini, am gasit asta http:// www.tvproducts.ro/magic_bullet.html Are cineva? Ce parere aveti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

Am vaut si noi pzele de bb falcos si bb ochios.Techila sa-ti traiasca.Sunt sssuperbi!

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

V-am zis ca sunt babe nebuna!

Deci da, are un dintisor! Adica niste zimtisori

Kinga, intrebai de aparate de gatit, nu m-am uitat special, dar parca am vazut ceva standuri.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.


Felicitari de dintzoi, deja e fetita mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila

buna seara,

intru sa va salut si sa las poze din ziua cand implineasc putzele 6 luni.
am sarbatorit cu prietenii mei preferati, am facut baitza si ma bag la somn ca maine ma trezesc cu noaptea in cap ca mergem la doctor. dupa aia am de balauzit prin oras asa ca ne vedem mai pe seara.


mai citesc un pic din urma si ma culc.

noapte buna mamelor!!

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

Techilutza sa-ti traiasca putzele, sa fie sanatoase si vesele asa cum se vade si in poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Buna dimineata,

zi avem petecere mare

La multe Lunite Alessia Zeina !

La multe Jumatati de An Dragoselu'!



Mergi la inceput