LMA!!!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**163**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

OMG!!Nu-i suficient ca ati scris 16 pagini la capitolul nou (ca si de la precedentul am avut vreo 15 de recuperat ), ati mai pus si o mie de link-uri la odisee M-a apucat o melancolie...sunt in urma rau, precum spuneam, si mie imi place sa fiu la zi, chiar de nu dati examen, insa am intrat sa spun ca pe mine pozele cu Ana pisikuta m-au impresionat pana la lacrimi, pur si simplu zboaaara timpul.OffOricum, petrecerea pare sa fi fost de nota 10 si am furat multe idei bune din ea.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:


Io mi-am dat seama ca faceam parte din grupul acesta, in care am ramas, pt ca va iubeam, pt fusesem cu voi de la inceputurile frumoase si roz, cand va povesteam cum e cu 2 fluturasi in burtica, dar recunosc, de multe ori nu mi-am gasit locul, si de multe ori, cum ii scrisesem la Pisik intr-un sms, m-am simtit foarte frustrata. Am pierdut 2 luni din perioada de sarcina, in care am ratat pregatiri, emotii, asteptari, apoi am vazut ce inseamna aceste 2 luni sa le traiesti alaturi de un bebelus care avea nevoie de calorii zilnice pt a-si asigura mediul similar ca la crestere intrauterina. Imi amintesc, cand nascuse Plici-plici, un bebe cu 20 de cm mai lung decat bebelusul meu, si cu 2,300 mai mare, cat de mica m-am simtit in lumea asta, si cat de neputincioasa.
Imi amintesc de copiii nascuti in timp ce eu eram in spital, cu 3,500 si de mamele care plecau dupa 3 zile acasa. Imi amintesc de noptile cand mergeam pe furis sa stau cu ea minute in sir, cand era o asitenta care ma lasa, si cum ma incuraja "ca o sa scape".
Sunt convinsa ca nici una dintre voi nu ati stiut nici macar teoretic prin ce trec, iar practic nici atat. dar de ce ati stii? Nu am vrut niciodata mila, nu am vrut nici admiratie. Atunci ce as vrea? E lupta mea! E biruinta mea!
In schimb am gasit toate cuvintele de incurajare si mesaje in care erati alaturi de mine, si, cum promisese sotul meu atunci, sunt printate, doar ca, nu le-am mai recitit. A trecut un an...si omul e programat sa uite.
M-am suparat uneori pe voi, si-mi pare rau ca uneori nu s-a inteles ca daca suntem ca intr-o familie, atunci e posbil sa avem si divergente de opinie si certuri, dar ceea ce ne leaga in suflet, continua sa existe.
Citind, si recitind, am inteles un lucru important pt viata mea reala. "fericirea si nefericirea se afla in noi". Nu am reusit in acest an sa fiu fericita, pt ca in sufletul meu nu era loc, era prea plin de tristete. Si m-am schimbat atat de mult. Si nu in bine. As vrea sa ma regasesc, daca ar mai fi posibil, dar nu stiu cum.
Mi-e dor mie de mine si de viata mea de dinainte, de felul cum priveam viata.
Inca stau si ma gandesc daca sa trimit mesajul, pt ca nu am vrut sa supar pe nimeni cu nimic.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Off, Ramona si Bianca, m-ati bagat in ceata. Noroc c-ai spus ca-ti stergi mesajul, Ramona, ca altfel sigur luam la puricat pagina cu pagina. Pur si simplu nu intelegeam cum naiba eu stau constiincioasa si citesc si tot imi scapa mesaje atat de importante Monnvas, am facut biscuitii Au iesit super, dar am o singura problema: aia de la Nestle stiam clar ca-s pentru copil, astia-s asa buni ca de fiecare data cand vad farfuria ma servesc Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Of, of, Davidutzu bolnavior. Te inteleg perfect, pentru ca asa patesc cu Ian. De abia astept sa scapam dar prevad ca mai e cale lunga pentru ca avem tot 0 dinti. Tu ce folosesti contra durerilor? Noi, Nurofen si Calgel.


Citat:
citat din mesajul lui olishka

Nuna dimineata!!

Spun si eu cu intarziere:

LA MULTI ANI GIANINA

Pisik frumoasa petrecere

Ina - felicitari pt kg pierdute si ma bucur ca te simti bine in pielea ta.

Of, am citit tot si mai aveam cate ceva de zis, dar este prea tarziu si fug la somn.

David se trezeste in urlete care ma ingrozesc si ma pierd toata. Urla asa de tare ca nu mai are aer si pt cateva sec nici nu se mai aud urletele, asa de tare il doare Sigur sunt dintii....

Va si noapte buna!

Olga, mamica lui David iepurasul




Gina lu' Ian (23 martie 2009)
Ian, Impecabilu' lu' tata :-)





Si noi tot cam asta am folosi, dar a uitat tat-su sa cumpere astazi de la farmacie calgel Si-a luat doar ce i-a trebuit lui.

sa treaca si la voi repede!

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bianca, tocmai aici e buba, cazare tre' sa-mi gasesc, iar bugetul e de cam 800 euro/luna. Mie mi-ar ajunge, dar pt 3... tre' sa mai carpesc. Daaar... om trai si om vedea. Am o prietena care tocmai a plecat in stagiu... in 3. Faza naspa e ca tre' sa incep sa fac aranjamentele si eu inca nu stiu daca poate soatza sa vina cu noi. Plus ca are si fitze-n cap ("da' io ce sa fac acolo, sa fiu bona??"). Da' scot io
...si tata vrea sa las copilul la ei 3 luni

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Bianca, mare dreptate ai! si eu as fi vrut sa o invat pe Eva in deplasare, insa nu ama vut incurajare din partea sotului, asa ca majoritatea iesirilor au fost fara ea. Insa mesajul tau trebuie sa il citesc mai des. Ai spus un mare adevar acolo.Uneori ma enervez si eu, ca si pisigri, ca nu face fata ce as vrea eu, dar in cateva minute incepe sa ma mustre constiinta, si cand o vad cum doarme linistita ma duc la ea si o sufoc cu pupici, si imi vine sa-mi dau palme ca m-am enervat.Apropo de asta, noi suntem intr-o etapa nemaintalnita, ceea ce nu-i rau, dar tare-as vrea sa treaca repede, si poate-mi spuneti voi, cele care-o cunoasteti, cand. Eva se trezeste noaptea, stiu, a spus si mr Brazel ca o sa faca asta, dar ma termina, sta treaza si cate 1.5 h. Merge in 4 labe prin pat, face doi pasi, cade cu nasu-n perna, sta 2 min, se ridica iar . Sigur ca eu sunt rupta de somn si nici nu pot dormi ca ma tem sa nu cada din pat. Seara la culcare avem scandal monstru, nu vrea sa doarma si pace, urla cu ochii-nchisi, dar nici de dormit nu vrea. Aceeasi poveste si la pranz. Intrebarea e: cat o tine treaba asta? Ca se vede ca o chinuie si pe ea, nu numai pe mine, e obosita dar tot vrea, ba joaca, ba sa mearga, orice numai nu somn. Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

fetele intru rapid, doar sa va spuns a nu ma dati disparuta vreo 2-3 zile... adica pana joi seara; mi-a aparut un audit neprevazut si sunt pe drumuri, pe facut documente la greu..... si cu creierii varza ca-l als pe mutzu cu menajera joi; bine, am increderea in ea, mutzu deja o cunoaste, se inteleg de minune ei doi.... dar tot e greu
azi l-am lasat vreo 2 ore cu cristi, s-au impacat super ok (e prima data cand raman ei singurei acasa), cand m-am intors mai avea putin si=-i sarea din brate sa ajunga la mine.... Doamne in ce hal se bucura.... am zis ca numai pentru asta si merita sa plec 2 ore; maine il las cu surioara cateva ore... habar nu am cate.... si joi vreo 8 ore tot sunt plecata... sper sa fie ok; asta e, mai fac si eu niste banuti.... dar promit sa-i dau tot pentru el... si ceva ceva si pentru mine
oricum... tare bine e sa vad ca nu mi-am iesit din mana si inca reusesc sa captez atentia si sa vorbesc ';coerent" si fara diminutive
pupi muuuuuulti, si probabil mai vorbim joi; sa-mi tineti pumnii joi, ca e proba de foc... si nu foarte bine pregatita

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunici la 10 luni
cum am venit pe lume


Diana, hai ca o sa fie bine, mai ales daca zici ca o cunoaste.

Spor la ceea ce faci

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

eu zic ca ai facut bine ca l-ai trimis..pe mine ma bucura ca te poti exprima atat de bine in cuvinte! este cred si pentru tine f important,,si cred ca suntem aici ca intr-o familie si trebuie sa ne intelegem si sa ne fim alaturi una celeilalte si la bine si la rau..
eu imi amintesc ca dupa ce ai nascut..chiar si inainte cat ai stat in spital..nu era membru al familiei mele care sa nu stie despre tine..si ma gandeam in fiecare zi in care nu scriai :'oare ce face monica?cum se simte ea?' cu siguranta nu am stiut si exact cum ai zis tu nu am avut cum sa-mi imaginez atunci si nici acum trairile tale..
si nu vreau sa las asa mesajul..melancolic..desi si melancolia face parte din viata..

nu te cunosc atat de bine, dar dupa cate ai scris aici pe forum, dupa cum iti aperi punctele de vedere, dupa cum asculti pe toata lumea si sari in ajutor chiar daca el nu a fost cerut..pt mine reprezinti un model de om..stiu ca nu cauti cuvintele astea..dar simt o mare iubire pt tine! asa cum ai devenit..asta a fost drumul tau si nu ai avut cum sa-l schimbi..dar a trecut mai bine de un an si uite ca sunteti bine! si ai doi copii minunati! si un sot iubitor!

te iubesc monica

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

nasterea in apa

pozici dragute

Alin (tati de Tudor) pozeaza momentele voastre importante (nunti, botezuri, petreceri) trageti cu ochiul aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Ayla, daca te referi la mesajul de mai devreme cand ai mentionat despre progresele Luanei sa stii ca l-am citit si am vizualizat pozele impreuna cu sotul meu...si am simtit aceeasi emotie de atunci, de cand te-am cunoscut si de cand ti-am aflat povestea, insarcinata fiind pe vremea aceea inca...E clar ca eu nu v-am fost alaturi de voi de la primele capitole, nu sunt o membra cu vechime a grupului, dar m-am implicat cu sinceritate si ...
Mesajul meu a fost unul cu zambetul pe buze. Asa m-am gandit eu ca ar fi potrivit, decat sa spun un simplu: "Vai, intradevar ce progrese a facut...bla bla bla"...Credeam ca ma vei pune sa traduc ce am scris, acum vad cat de patetica si de banala am fost.
Iertare, prietena draga. Uneori insa eu stiu ca gesturile cantaresc mai mult decat cuvintele...Acum o parte din mine il intelege pe sotul meu care imi spune mereu ca nu ar trebui sa il mai intreb daca ma iubeste caci ar trebui sa simt asta...In cazul prieteniei ce ti-o port ar trebui sa stii ce simt pentru tine, Luana, Alma sau Clau. Si ce scriu pe forum sa fie doar o completare...

Iertare inca o data.


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Citat:
citat din mesajul lui Galushca

Iete cum imi atrageti voi atentia si ma deraiati de la muncit:
Cum e aia sex cu autoxervire, Chatonescu? Sa stie si baba.

Si facui o galeata de cafea, ca mi-e somn. Si niste pita cu crema de cioco.
Va rog sa poftiti.
Sexoasele la regim sa nu citeasca.


Ma bag si io si la cafea si la pita cu cioco, ca io nu-s la sexy mother...

Sunt asa ...Victor a reactionat destul de rau la schimbarea de locatie. Ieri la 6 am ajuns acasa, in Bucuresti. Incantare retinuta, agitatie, vroia sa vada tot si totusi ii era frica de orice...ma rog, toate bune si frumoase pana la programul de nani-nani...
L-am adormit de 3 ori si l-am pus la el in pat, moment in care s-a trezit de fiecare data urland...dar ce lacrimi, ce suferinta....
Asa ca...m-am culcat cu el. Si toata noaptea, daca ma miscam putin plangea de mama focului si numai lipit strans de mine a stat...

Iar azi numai langa mine...fereasca sfantul sa ies din camera si sa-l las singur...ieseau niste lacrimi de crocxodil...

Fug ca s-a trezit urland...


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009


Bine ati venit acasa Lasa ca incet, incet o sa se obisnuiasca el, ca n-are incotro. Pana atunci stai pe langa el sa se simta in siguranta si pupaceste-l de sute de ori si din partea mea

Olga, mamica lui David iepurasul


Nu o sa-ti vina sa crezi, dar stii cine a intrebat in seara asta de voi? De David in special?

Tati de Piton...

Si noi va pupam...acum eu ma joc 5 min la calc si tati se chinuie sa il adoarma, insa dupa cate aud eu nu are nici o sansa si trebuie sa merg eu acolo...


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009


Pai va asteptam pe la noi, cand puteti, va primim cu mare drag. Isi face Pitonul prieteni noi in Bucuresti



Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput