LMA!!!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**162**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Buna dimineata! Dar ce active ati fost aseara! De obicei, nu calca nimeni vineri seara pe aici!
Gigelica isi aduce azi pitonelul acasa, nu?

Eu astept musafiri, asa ca spun repede ce am de spus si o sterg.
Luana parca si-a schimbat usor fizionomia, nu vi se pare?
Georgiana, trebuie sa-i dai sa manance zilnic carne sau galbenus sau ficatei. Eu cand am fost la dr am intrebat daca o fi in regula cu fierul, ca tot am vazut la voi ca ati dat ca supliment la copii. Mi-a zis ca atata timp cat ii dau zilnic carne, nu-i nevoie. Si chiar am vazut la tv ca ziceau ca necesarul zilnic de fier pt copiii nostri e de 8 mg. Al meu 7 virgula nu stiu cat isi ia din lapte (teoretic), iar restul din mancare, dar cum ziceam zilnic primeste carne sau galbenus.

Mona, eu nu cred ca ingrasatul are legatura cu varsta, cel putin nu pana in 35-40. Cu sarcina da, cu proastele obiceiuri alimentare, cu probleme de sanatate, cu orice, dar nu cred ca daca mananci cam la fel, te ingrasi numai pt ca ai trecut de 25 sau 30 sau mai stiu eu cat.
Pe mine sarcina m-a scos din kg pe care le aveam. Pana la 35 de ani eu tot aceleasi kg le-am avut (Niko, mai ai pan acolo) La inaltime vad ca sunt cat Olga si novus (am retinut bine 1,74?) iar la kg, am plecat de la 62 inainte de sarcina si statinonez de 10 luni la 64-65. La cata miscare fac si la cate dulciuri basculez, nu stiu daca mai pot a alea 3 kg jos. Dar poate la vara cand alerg la locul de joaca dupa flacau.

Si cum spuneam avem musafiri. Prietenii care vin la noi au o fetita de 3 ani jumate. N-am retinut cati ani are prietenul Luanei, dar fetita de care spun, nu-l lasa pe Keutu sa puna mana pe jucariile ei, asta nu-i mare bai, ca al meu isi invarte mingile lui si e foarte fericit, dar fetita vine si ii mai ia cate o minge si al meu nu maraie dar vrea sa i-o ia, ca e a lui si i-o trebuie. Mamica ei ii spune sa i-o dea ca e a lui si el e mic si ea e fetita mare si bla bla bla. Si atunci se pune fetita pe un planssss. Greu e sa fii si fetita mare! Cam asta decurge vizita pana la sfarsit cand prietena noastra spune ca e timpul sa stranga jucariile ca trebuie sa plece. Fetita constiincioasa, face ca la gradi, strange jucariile, apoi le smulge si pe cele din mainile lui Keutu si iar se lasa cu tam tam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Nu zic ca ma doare burta de cat am ras. Nu-i asa ca rasul nu ingrasa?

Dyana, cum mai stai cu Monti? Ca eu is in platou

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)


eu sunt platou de 5 saptamani; e adevarat ca am mai impuscat cate un fruct cand nu trebuia.... dar uneori ma apuca asa cate o slabiciune si pap repede o portocala; adevarul e ca-mi cam place sa bag o portocala racoritoare dupa mesele de lipide; asa ca.... bine ca nu ma-am ingrasat; la mine e alta problema, am slabit mult si nu mai am muschii definiti deloc; vreau sa lucrez la tonus putin.... ca mai mult ma deranjeaza asta decat kilele in plus pe care le mai am; acum sunt pe la 62-63..., trec sub 60 si stau acolo obligatoriuu, ca altfel nu ma mai joc; pricum probabil raman pe monti de acum incolo, sigur ca o sa mai gust cate ceva, dar dupa aia bag iarasi 2-3 zile de faza 1... si nu se pune; de asta iubesc eu stilul asta de mancare

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunici la 10 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, nu-mi sta in fire sa postez pana nu recuperez tot ce n-am citit, dar acum tre sa profit ca incearca sotzul s-o adoarma pe Sophiphi si sa tzacanesc aci la tastatura.
Asa...cica Sophiphi serioasa...tufete, fata asta e o razacioasa din cale-afara si mai are si un ras molipsitor...Cand se joaca da, e cam serioasa, "are treaba", muta/cara jucarii, dezmemnbreaza, bocaneste...cum spuneam, treaba serioasa! Dar si atunci din cand in cand se uita la noi si guritza aia mica i se latzeste...pana dincolo de urechi. Devine tare serioasa doar cand ii baga husbandul ditamai aparatul foto in mecla, si el nici nu prea-i vorbeste atunci ca vrea sa surprinda tot felul de ipostaze. Deci sa stiti, cand e mega-serioasa si meditativa, pozele-s facute de husband, cand e hlizita- de mine, cu "sapuniera" mea.
Asa...acum tre sa va fac niste morala unora...Sunteti pregatite? M-ati dat gata cu argumentul ca vreti bebe2 ca sa nu fie "rasfatzat si egoist" primul! Maica Domnului, deci cei singuri la parinti is condamnati din start sa fie egoisti si rasfatzati, nu mai au nicio scapare?!:))) Omg, I'm doomed and so is Sophiphi:))) Deci nu conteaza educatia/personalitatea/mediul- rasfatzul si egoismul is pe baza de "unic la parinti"...Parca nu-s destui rasfatati si egoisti chiar daca provin din familii cu 7 copii...
Asa ca sa va zic eu (aka "mama omida") de ce vreti bb2: fiindca asa va doriti, fiindca mereu ati visat ca asa trebuie aa fie familia ideala, cu cel putin 2 copii, fiindca va umpleti de fericire cand va ganditi ca ati mai putea avea un bebelus cand primul e mai maricel, fiindca stiti ca aveti disponibilitate psihica si materiala pentru 2 copii, fiindca va inchipuiti cat de distractiv si fain trebuie sa fie intr-o familie cu mai multi copii...Nu-mi spuneti ca faceti bb2 pentru ca primul sa aiba sprijin/cu cine se juca/sa nu devina egoist...ar fi jignitor pentru bb2 sa fie conceput doar pentru ca sa aiba primul partener de joaca! Cum ar fi, prin absurd, o discutie gen:"fiule, pe tine te-am facut din dragoste, ne iubeam noi, parintii, si am vrut un copil". "Da' pe mine de ce m-ati facut?" "A, pai pe tine te-am facut sa nu fie singur fratiorul tau, sa aiba sprijin si sa nu fie rasfatzat si egoist!"
No, am aberat la greu pe aici, dar m-a distrat exprimarea cu rasfatzul si egoismul! Ca sa nu fie copilul rasfatzat/egoist i se poate cumpara un catzel si sa fie pus sa aiba grija de el...Va zic io ca voi vreti inca 1, 2, 3 copii...din dragoste de copii si fiindca va simtiti in stare
Ma duc in spate, sa recuperez!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea, distractie placuta !!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

hello,

fetelor dar avurati limbarita,nu gluma...si eu am stat relaxata aseara si am vazut un film...am zis k e we...si toata lumea e cu familia....sau cu prietenii...am zis bine k toate ati fost aici...in familie;asa k merg sa recuperez cele 20 pagini pe care ati binevoit a le umple in 10ore.
mario a dormit f bine aseara,s-a trezit 1 data la 4 dimi sa bea lapticul si apoi la 8 definitiv...k a inceput javra ceea de cocosh sa cucurigeasca...prima supica de pasaret cunoscut i-o dedic...are gingiile f umflate jos,unde ar trebui sa iasa maselute...dar are si in stanga si in dreapta...foarte foarte tare si umflat...macar sa iasa...
Ramona....asa cum au zis si fetele...fara suparare...dar dac-a vrea sa duca..apai...duca-se definitiv...nu cred k pierd nimik...pt k acela nu e sot...parca juramantul este "la bine si la greu" ,nu?si noi inca nu am facut nunta,dar sunt sigura ca asa ceva nu face,ori cat as spune eu pas...desi nu il tin pe uscat 3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinca, eram precisa ca ne faci putina morala dar dupa cum am zis mai sunt si exceptii insa marea majoritate a copiilor singuri la parinti tind sa fie egoisti si ''rasfatati'' pt ca toata atentia este focusata asupra lor, pe cand daca sunt 2 toate lucrurile se impart .

Chiar zilele recute m-am intalnit cu o amica care are o fetita si imi spunea ca vara e ok, iasa la locul de joaca, socializeaza, dar iarna incepe distractia si anume cea mica tot timpul vrea sa mearga in vizita la cineva sau sa vina copii la ea pt ca nu are partener de joaca iar parintii au cam obosit

Probabil eu vad lucrurile altfel si pt ca am un frate si stiu cum e sa nu fii singur la parinti, tu pe de cealalta parte vezi lucrurile din experienta ta


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

"Niko, e un subiect delicat, dar daca ai scris aici banuiesc ca nu te deranjeaza parerile. Io cred ca pe langa oboseala s-a acumulat o suparare. Te-ai plans de multe ori ca M. se implica prea putin, ca nu intelege relatia ta cu Mario. Toate micile enervari de peste zi si de peste noapte te-au facut sa te indepartezi de sotz, zic io (ca si la no o fo' la fel), si de-aia nu-ti mai arde de actiune."

moonvas,cred k si asta este un motiv....poate in subconstientul meu ma gandesc ca nu merita "recompensa"..iar despre deranjat parerile...vb ta...ce sens mai avea sa scriu?...nu sunt genul care sa isi ia jucariile si sa plece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Kea, nu era vorba ca din cauza varstei te ingrasi mai mult mancand la fel (desi se prea poate si asta, daca reduci miscarea) ci era vorba de cat de usor slabesti in functie dee varsta! La sala de fitness unde mergeam am vazut liceene de 16-17 ani venind grasane rau si in cateva saptamni, cu un pic de dieta, ajungeau de nu le mai recunosteai. Sunt anumite praguri, 25 si 30 fiind doua dintre ele; trist, dar adevarat
Eee, Novus, nu m-am gandit io ca ma faceti pe mine rasfatzata si egoista. Io nici nu sunt- adica rasfatzata da, imi place sa fiu (cui nu-i place?!) dar imi place si foarte mult sa rasfatz. In ceea ce priveste egoismul...cred ca am fost cel mai generos copil de la gradinitza/curtea blocului etc, absolut orice iparteam cu toti, fructe, dulciuri, jucarii...asta fiindca asa era taica-meu si eu pe el l-am mostenit.
Acum un pic trishez si eu, de ce sa mint: cred ca v-am mai zis totusi ca parintii mei au crescut o verisoara pe care a abandonat-o ma-sa de bebelus, e cu 7 ani mai mare ca mine si a stat la noi pana am avut eu 12 ani. Apoi am avut pekinezul, deci de singuratate nu am suferit...plus ca pe mine ma mai si uita Dumnezeu citind, de trebuia sa mascoata cu fortza maica-mea din casa, sa ies la joaca:)))
Georgiana, ce chestie...pe prietena mea cea mai buna o cheama Georgiana, are 1,71 m si oscilind intre 54-56 de kile, aratand superb!! Intr-o vara a avut o ambitie prosteasca sa slabeasca mai mult, a ajuns la 52 de kile si era schelet ambulant, si tzitzele ii disparusera Noroc ca si-a revenit in simtiri si si-a dat seama ca arata prea de tot...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

legat de crizele de personalitate...desi eu tot am ideea ca mario este "prea mic" si nu poate intelege ce ii spun/cer,imi dovedeste zilnic ca intelege si mai mult,imi si raspunde (prin fapte)...el e f pasionat sa ii desfaca jaluzelele mamei mele......si mie mi-e o lene sa le bag mereu bilutele alea la loc...iar aseara il vad k prinde viteza spre geam...si ii spun,f calm"mario,nu la geam,nu e voie acolo"...la care el se punein kur si incepe sa tipe....la mine...si tot gesticula el cu mainile in aer...k iliescu
sau daca ii cer telecomanda,tit,biberonul,pernuta,imi da fara probleme...ca s nu mai zic ca aseara mi-am dat sosetele jos si nu le-am dus la baie,iar el jucandu-se ia o soseata si mi-o pune pe picior...si tot balmajea "A" ... "A" sa ma faca atenta...mi-am pus-o in picior si a inceput sa aplaude

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

monvas,daca la voi problema o constitue cartile din biblioteca,la noi buba e aparatura electronica din casa...mai cu seama linia audio...caci dupa mine,e ok sa butoneze amplificatorul si dvd-urle dar tata-su "nuuu..."...acus zic si io...daca o vrea fisu sa se faca pilot,si n-o avea curaj sa apese pe butoane?...n-o sa regrete apoi ca nu l-a lasat sa butonareasca la o amarata de statie?

Mergi la inceput