Sistem rooming la Filantropia?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Dark lasa ca tot a fost bine, am citit povestea, foarte frumos, au facut ce era mai bine pt Lachlan. Ma gandeam eu ca ai fi fost sadica sa alegi cezariana pe 31 dec. "si-asa nu ma duc nicaieri de Revelion, ce sa fac... ia sa fac eu o cezariana!"

Anaemi ma bucur ca ti-au placut filmuletele, si ma bucur sa aud ca mai faci un bebe. Trebuia procreat repede sa iasa in 2009, dadea bine la semnatura unul in fiecare an.

Eu am pus stop la fabrica, am inchis productia insa vazand emisiunea respectiva (de unde am pus linkul) si avand regretul ca n-am nascut in apa (n-am apucat ca nu ma credeau moasele ca iese, ziceau ca mai e) l-am instiintat pe al meu ca mai am doua dorinte: pe bebe 3 sa-l nasc in apa si pe bebe 4 acasa. Saracul a facut o fata... Pai credea ca gata. Asa credeam si eu insa am hotarat ca e posibil sa mai producem unul in jurul varstei mele de 35 ani. Adica peste vreo 4 ani. Atunci poate le combin pe astea doua si nasc in apa acasa.

Hai ca am monopolizat subiectul lui Accept, sa ne spui cum a fost Calciu, ce parere ai.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamour spune:

Lasand la o parte discutiile de mai inainte vreau sa-ti spun Luna ca esti foarte curajoasa.Eu nu am decat un copil si nu stiu daca o sa-l mai fac pe al doilea.Tu deja ai doi si iti mai doresti inca unul.Tot respectul pentru tine.Nu stiu daca mai am puterea sa o mai iau de la capat,cu toate ca imi doresc si o fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monamour

Lasand la o parte discutiile de mai inainte vreau sa-ti spun Luna ca esti foarte curajoasa.Eu nu am decat un copil si nu stiu daca o sa-l mai fac pe al doilea.Tu deja ai doi si iti mai doresti inca unul.Tot respectul pentru tine.Nu stiu daca mai am puterea sa o mai iau de la capat,cu toate ca imi doresc si o fetita.


Monamour multumesc, nu stiu daca e vorba de curaj sau inconstienta. Lasand gluma la o parte sa stii ca e superb cu doi, cand ii vezi cum sa iubesc simti ca te topesti. Incearca, e pacat totusi ca bebele tau sa n-aiba o surioara in viata sau fratior pe care sa-l iubeasca neconditionat. Parerea mea.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Luna1, ti-am promis PM despre drul Calciu dar raspund aici si pentru anaemi. Un om minunat, foarte cald si atent, in ciuda varstei si experientei dansului nu afiseaza deloc aroganta deranjanta a altor medici mult mai tineri. Cred ca stilul dansului este rarisim in zilele noastre, nu este un medic pentru gravide care ar dori sa-si vada copilul la ecograf din doua in doua saptamani si sa faca toate analizele si testele posibile. Trateaza nasterea ca pe ceva natural din toate punctele de vedere ceea ce mie imi merge la suflet. A fost foarte intelegator si a tratat cu seriozitate toate temerile mele - aveam una legata de epiziotomie si cea legata de subiectul de aici. Mi-au trecut toate emotiile in legatura cu ambele.


Deci acum din punctul meu de vedere problema este lamurita...se poate sta in camera cu bb la Filantropia, insa deocamdata doar la rezerva platita. In timp sunt convinsa ca din ce in ce mai multe spitale vor adopta acest sistem. Mai ramane sa va confirm pe la sfarsitul lui mai, promit sa revin asupra subiectului dupa ce voi naste. Poate intre timp ne impartaseste si selenytta experienta ei, si chiar alte fete care vor naste acolo si vor dori sa stea cu bebelusul in camera.

Tututror gravidutelor sarcina usoara si nastere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Accept ma bucur tare mult ca a fost pe placul tau. L-ai descris asa cum mi-l amintesc eu.

Nastere usoara si astept povestea nasterii.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

ma bag si eu ca musca in lapte Si eu am auzit numai de bine de dl dr Calciu desi nu am apucat sa merg vreodata la dansul chiar daca imi fusese recomandat, si m-ar bate un gand sa incerc la dansul daca ar fi de acord si cu VBAC?.. stie cineva?
astept si eu cu maxim interes sa aflu daca se poate sta intr-adevar cu bebe in rezerva platita si ce atitudine au asistentele in legatura cu asta.

Mami de (28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

ma bag si eu ca musca in lapte Si eu am auzit numai de bine de dl dr Calciu desi nu am apucat sa merg vreodata la dansul chiar daca imi fusese recomandat, si m-ar bate un gand sa incerc la dansul daca ar fi de acord si cu VBAC?.. stie cineva?
astept si eu cu maxim interes sa aflu daca se poate sta intr-adevar cu bebe in rezerva platita si ce atitudine au asistentele in legatura cu asta.

Mami de (28.10.2008)


alinushca d-nul doctor Calciu nu face VBAC...stiu asta pt ca o buna prietena de-a mea a vrut asta si a fost la dansul sa-l intrebe daca face sau nu si i-a spus ca nu face......A! si mi-am mai adus aminte de inca o persoana (o cunostinta) care a fost in aceeasi situatie. ...Dar merita incercat, poate s-a razgandit intre timp

Luna inca nu sunt insarcinata...il asteptam... cand o vrea DD

accept asa e cu d-nul doctor...nu este pt femeile care vor sa-l vada pe bb din 2 in 2 sapt la eco...eu, cand am fost insarcinata cu Filip, am faxut o eco de capul meu , pe la vreo 8 sapt si m-a cam mustruluit si in leg cu analizele eu am facut doar analizele de sange si urina, la inceputul , la mijlocul si spre sf sarcinii (cam din 3 in 3 luni...eu am avut si niste pb cu anemia)

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Buna fetelor, eu am nascut la Filantropia acum un an si aproape 2 luni. Bebe a avut ceva pb si am stat 1 sapt in spital..destul timp sa ma imprietenesc putin cu asitentele. Ele mi-au spus ca saloanele din aripa noua au fost gandite ca bebe sa stea in camera cu mama, dar majoritatea mamicilor voiau copilasii in camera cu ele doar in orele de vizita iar noaptea ii duceau in salonul de nou-nascuti. Din cauza asta au renuntat sa mai dea bebelusii pe salon si ii tin pe toti la nou-nascuti (poate pentru ca nu isi mai luau spaga..). Asistentele de la sala de nastere si de la lauze sunt niste femei nemaipomenite, am invatat multe lucruri de la ele. Dar cele de la copii..nashpa, exceptie fac cele de la terapie intensiva copii care sunt demne de toata lauda. Bebe al meu a stat si la terapie intensiva; intr-o noapte d-na dr Preda, sefa sectiei de nou-nascuti, mi-a adormit copilul in brate. S-a plimbat 2 ore cu el in brate sa-l potoleasca. Jos palatia pentru dansa!! Eu am nascut prin cezariana si eram la elt etaj, cand am mers la alaptat la ora 12 noaptea am aflat povestea. Intradevar orele de alaptat sunt fixe, dar eu am cerut sa dau lapte la cererea copilului -daca cere intre orele de program - si atunci cand incepea sa planga ma chemau sa-i dau san.
In cazul meu (cezariana) a fost bine ca bebe era pe maini bune. Faceam mai multa miscare de multe ori pe zi sa ajung la bebe, ma odihneam bine si am avut mult lapte (mi-au facut proba suptului de mai multe ori). Am cotizat la fiecare asistenta de la copii cate 10 RON dar per total a fost bine. Cel mai bun somn l-am dormit in spital, nu exagerez, nici la mine acasa nu dormeam asa de bine.
Acum , la a doua sarcina vreau sa nasc tot acolo.


Povestea nasterii

Mada 7+ si mami fericita de Cristian - 29.12.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

eu voi naste la Filantropia pana Duminica ....sau cel mai sigur Duminica si am sunat sa intreb daca se poate sta cu copilul in salon. Raspunsul a fost: "Daca neonatologul zice ca da...atunci nu avem nimic impotriva" dar o sa va spun exact cand o saies din spital cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

denisa mult succes sa treceti usor si cu bine prin nasterea asta !
probabil prin "daca neonatologul zice da" au vrut sa zica daca este copilul perfect sanatos, ceea ce e ok. chiar daca este obositor copilul are cea mai mare nevoie de contact fizic cu mamica lui dupa nastere. doar acolo se poate simti in siguranta si linistit.


Mami de (28.10.2008) si bb2 10+

Mergi la inceput