EUROPA PARK

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Multumesc. Am luat deja biletele. Dar poate data viitoare. Cine stie, poate acum ma apuca pasiunea pentru Europapark.

Am planificat deja toata excursia, adica am facut rezervari/dat avansuri. Sigur ca acum ma gandesc ca unele lucruri le puteam face altfel, printre altele citind subiectul despre Legoland, m-am gandit ca poate era mai bine sa merg mai putin la Europapark si mai mult la Legoland.

Oricum, sunt bune informatiile, in primul rand sunt convinsa ca nu sunt singura care citesc si apoi Germania nu e deloc departe asa ca poate-poate mai ajung si alta data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu o retinusem pe asta, asa ca exemplu: (include mic dejun si transport cu shuttle la parc)
http://www.pension-roth.de/

Daca ai terminat toate rezervarile iti dorim vacanta placuta!!!Si asteptam bineinteles impresiile

Pe cand e drumul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Pensiunea de care vorbeam eu: http://www.pension-sigg.de/
Si un review interesant aici: http://supereva.ro/germania-pareri,44/freiburg,314,2892/pensiunea-sigg-rust-rust,9122/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta19747.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

"Dezgrop" iar subiectul, acum chiar se apropie vacanta.

Uitandu-ma pe Google maps am impresia ca Europapark este chiar in localitatea Rust. As vrea sa-mi spuna si mie cineva care a fost daca asa este, daca este chiar localitatea sau sunt doar hoteluri/pensiuni, restaurante. M-ar interesa daca exista magazine de unde pot cumpara lapte, iaurt, fructe si chiar pampers la preturi normale. Nu as vrea sa iau prea mult bagaj, ar fi comod daca as putea sa iau pampers doar pentru doua-trei zile...(Nu mergem cu masina.)

Si, in legatura cu ce scriam aici tot eu, am luat deja biletele de tren, au costat in jur de 70 euro (parca, na, am si uitat, oricum nu e peste 100). Doar ca am doua schimbari si 7 minute intre trenuri. O prietena care a fost in Germania mi-a spus ca acolo chiar functioneaza, trenurile sunt la acelasi peron. (Dar de unde stiu ei cu ce tren vreau eu sa merg mai departe?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Buna,

nu am mai fost de 11 ani acolo, dar se pare a fi chiar in Rust (Europa-Park-Str. 2, 77977 Rust).

Am gasit aici un Lidl
Adresa:
Adresse:
Tullastr. 1
77977 Rust

Öffnungszeiten:
Mo-Sa: 07:00-21:00
So: geschlossen


Un Schlecker (au lapte, pampersi)
Adresse: Oggauerstr 25
7071 Rust

Öffnungszeiten: L-V 8-18, Simbata 8-12



Unde veti dormi?

Cu trenurile...ei anunt ain fiecare tren, inainte de fiecare statie, ce statie urmeaza si ce legaturi si spre ce directii ai din statiile respective (+ ora de plecare si linia). Pb e cu Deutsche Bahn-ul ca.....intarzie destul de frecvent. Insa, din ce am mai sesizat eu, trenurile se asteapta intre ele, daca nu e o intarziere mare.

In fiecare tren, in mod normal, exsita si planul trenului (si acolo vezi la fiecare statie ce legaturi ai mai departe si de unde).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Fomalhauti, ai dat ~70 EUR de persoana sau in total?

Pretul intreg al biletului este de 40 EUR de adult (one-way) Stuttgart Ringsheim (autobuzul de la Ringsheim la Rust nu e inclus in pret). (fara rezervare loc)
Ce virsta au copiii? (intre 6-14, sub 6 ani?)

Eu am gasit pt 2 adulti, 2 copii 6-14 si unul sub 6 o oferta cu 78 EUR (in total), pretul fara oferta fiind de 160 (aparent, copiii merg gratis in prezenta unui adult ????)

Daca ai bilet intreg poti lua orice tren intre sursa si destinatie. Adica, daca pierzi un tren, il poti lua pe urmatorul.
In schimb, daca ai bilet la oferta esti obligata sa iei exact trenul mentionat pe bilet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Am dat cam 70 euro in total. Am luat la oferta fiindca...nu exista alt tren. Adica urmatorul tren ajunge a doua zi dimineata la Europapark. Am facut rezervare la ultimul tren care mai ajunge seara la Europapark fiindca vrem sa vizitam Zoo din Stuttgart. Trenul dinaintea celui pe care il luam noi pleaca mai devreme cu 2 ore. Astia suntem noi.

Multumesc pentru toate informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Fomalhauti, unde plecati mai departe? Dupa Europapark?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

aha, cred ca e vb de IC 2092 de la 21:11 cu 2 schimbari (Karlsruhe, Offenburg) ambele rapide. La Offenburg este un singur peron, la Karlsruhe tb schimbat de la peronul 5 la peronul 2 (gasesti info pe site la bahn.de si in tren sint pliante cu mersul trenului si legaturile din fiecare statie, inclusiv peronul la care vin / de la care pleaca)

Nu stiu sigur cum e gara din Karlsruhe, dar probabil vor fi din loc in loc pasaje subterane sa ajungi de la un peron la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

De la Europapark plecam in Tenerife - am luat pachet, "Pauschal" cum ii spun ei, de la TUI, cu plecare de la Stuttgart. (Pachetul este zbor + transfer + cazare, fara masa; e ceea ce noi numim "charter" dar, pentru cei interesati, ei numesc "charter" altceva, doar avion). Si ne-am trezit cu un anunt ca "a intervenit o schimbare" - au adaugat la pachet si trenul spre si de la aeroport, pe teritoriul Germaniei, adica drumul Europapark - Stuttgart si apoi Stuttgart - Gunzburg (Legoland), la intoarcere ni-l platesc ei - doar ca un exemplu, cum fac altii afaceri.

Mergi la inceput