Cu Iubire, din Mures, la inceput de an!!! (24)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Il cheama SpOrtacus?! Tot timpul il corectam pe Dimitrie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

No vezi Aura e Sportacus de la sport tipul a fost gimnast, multi-campion etc si promoveaza hrana sanatoasa. L-am vazut la tv, la "razvan si dani" intr-o dimineata, tare simpatic si pare a emana energie pozitiva.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Si la despartit, nu-ti fa pb Aura, mie nu mi-a placut deloc tonul cu care a fost abordata Lizzy si nu e prima data cand a folosit tonul asta. Toata lumea e prea delicata sa reactioneze altfel decat prin ignorare - azi n-am avut rabdarea sa mai ignor si gata.

Eu aici inchei subiectul din punctul meu de vedere

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Oana, ma pot baga si eu in vederea punctului tau?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui canuta-om-sucit

Il cheama SpOrtacus?! Tot timpul il corectam pe Dimitrie...

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience.


hehe, stie el ce stie... tre' sa fii pe faza

saptamana aviatoare posed una bucata concediu de hodina. iti ziceam eu candva ca m-as duce la ski. cum tata tocmai aseara a iesit din op. nr 2 iese din calcul plecatul la ski. daaarrr, in cateva zile aflam si noi ce si cum cu tata si poate reusim sa ne relaxam un pic.
si, poate, sa ne delectam macar cu un sanius... si cum la tine e deal si la mine nu... si apoi sa-i lasam un pic impreuna indoor sa vedem cum se descurca calutzii nazdravani

se mai baga cineva la un sanius la tzara, sapt. viitoare?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Lizuca bagam, bagam, cu mare drag. Dar ca sa te hodinesti si sa inveti sa skiezi, hai sa mergem la Bucin. Partia e pentru incepatori e numa' buna, in Austria cam greu, doar in buza partiei si cu piciumanii poci ca aia ca sa zic nu te lasa pe parcie daca habar nu ai, adica e de porc sa te duci si sa incurci circulatia, ca sa ma iexprim ielegant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

bucin vrem sa incercam si noi duminica - dc e vremea ok.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui canuta-om-sucit

Lizuca bagam, bagam, cu mare drag. Dar ca sa te hodinesti si sa inveti sa skiezi, hai sa mergem la Bucin. Partia e pentru incepatori e numa' buna, in Austria cam greu, doar in buza partiei si cu piciumanii poci ca aia ca sa zic nu te lasa pe parcie daca habar nu ai, adica e de porc sa te duci si sa incurci circulatia, ca sa ma iexprim ielegant...

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience.


tu, nu ma tenta, ca nu pot. sti ca nu pot sa visez asa departe... tre sa fiu pe langa casa...
plus ca io n-am schiuri, costum nika...
desi, sa visez in continuare, daca se intampla vreo minune cu tata, poate duminica urmatoare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Scrisoarea lui Mihai Morar catre fiicele sale.

"Scrisoare pentru Mara si Cezara

Iubitele mele,
Voi, amandoua, sunteti singurele urme care as vrea sa ramana in urma trecerii mele. Tatal vostru si-a ales o meserie in care doar ''azi'' are valoare. Nu vor ramane dupa mine nici vorbe cioplite in piatra, nici cuvinte ferecate in coperti, nici portrete prinse in rama. Tati traieste in lumea lui ''esti cel mai bun'', iar maine se poate trezi in lumea lui ''esti un mare nimeni''. [...]
Veti creste si veti afla ca oamenii sunt frumosi. Asa cum singure veti afla ca nu oamenii sunt cea mai frumoasa creatie a oamenilor. Pentru ca fuga lor prin lume ii obliga sa se urateasca. Eu si mami traim ca sa va aratam lucrurile frumoase care au iesit din mana si mintea omului. Oamenii sunt frumosi cand zambesc. Oamenii sunt frumosi cand canta. Oamenii sunt frumosi cand scriu. Oameni sunt frumosi cand iubesc, Oamenii sunt frumosi cand viseaza si implinesc vise. Veti fi doi oameni frumosi daca va veti indragosti de cele mai frumoase creatii ale oamenilor: cuvintele, muzica, iubirea si locurile minunate de pe Pamant.

Veti creste si veti afla ca oamenii sunt atat de rai pe cat de buni stiu sa fie. Si oricat si-ar dori sa va fereasca mama si tata de rautatea oamenilor, ne va fi totusi peste puteri. Veti vedea ca in lumea asta oamenii se vand pentru un pumn de bani, se cumpara pentru o secunda de placere, se urasc pentru o palma de pamant, se scuipa pentru un loc mai in fata, se injura pentru un somn mai linistit. Ati venit intr-o lume in care poti castiga averi peste noapte si poti pierde totul intr-o clipa. Noi doi suntem paznicii vostri, dar nu vom fi tot timpul in preajma voastra. Marile alegeri le veti face singure. Dar atunci sa nu uitati ca lucrurile cele mai de pret nu sunt in niciun caz cele care pot fi divizate in unitati de masura: centi, metri patrati, kilograme, cai putere, karate. Fericirile sunt ascunse in lucruri imposibil de masurat. Si-am ajuns iar sa va vorbesc despre iubire, cuvinte, muzica. Si inca un lucru rar: respect.

Nu s-a nascut inca omul perfect. Fiecare dintre noi e pictat din lumini si umbre. Viata o sa va invete ce inseamna compromisul. Orice om e o proportie intre credinta si compromis. Dar oricate compromisuri ati face in viata, sa nu vina ziua in care sa va compromiteti. Pentru ca ziua aceea va fi cea in care v-ati pierdut de tot credinta.

Tatal vostru o sa va arate lumea, cu bune si rele, dar n-o sa va oblige. Nici eu nu am fost un prunc care sa asculte sfaturi. Mai degraba am facut pe dos fata de cum am fost strunit. Eu doar o sa incerc sa va fac sa aveti incredere in voi. Si sa va iubiti pe sine cu masura. In scrisoarea catre fiica lui, Mimilica, Alexandru Vlahuta o indemna sa se certe de cate ori se simte egoista si se simte muscata de sarpele rautatii, al invidiei si al minciunii: ''Fii aspra cu tine, dreapta cu prietenii si suflet larg cu cei rai. Fa-te mica, fa-te neinsemnata de cate ori desteptaciunea te indeamna sa strigi "Uitati-va la mine!'' Maica-mea, bunica voastra, cand am plecat din casa parinteasca mi-a spus in vorbe mult mai simple: ''Du-te unde vrei, fa ce vrei, dar pe unde mergi sa nu ma faci de rusine!''

V-am scris mai sus despre fericiri. Dar ce stiu eu despre fericire cand eu o invat zilnic de la voi? Sunteti fericite pentru ca stiti sa va jucati frumos, sa radeti senin sa va bucurati sincer si sa plangeti asemenea. Fericirea e cand va treziti dimineata si dati din maini pentru ca in patut, langa voi, e Patrick, bucata aceea de carpa rosie pe care o strangeti in brate si fara de care nu ati putut adormi in niciuna din noptile de cand ati sosit in casa si pana acum. Fericirea e cand mami si tati au ochii carpiti de somn, iar voi, in creierii noptii, le strangeti in palma cate un deget, va cazniti sa va ridicati in picioare si incepeti sa marsaluiti prin casa purtandu-l in mana cealalta pe Igor, o girafa pe care inca nu ati intrecut-o in inaltime. Dar o sa vedeti ca oamenii mari nu sunt fericiti tot timpul. Cu cat trece viata, fericirea nu se mai calculeaza in ani, ci in secunde. Pentru ca oamenilor mari uita sa fie copii. Iar ca sa fii fericit la orice varsta conditia esentiala e sa redevii copil.

Da, tati e fericit! Acum un an si ceva, intr-o dupa amiaza de toamna, am intrat speriat intr-o sala pe usa careia scria ''Nou Nascuti. Terapie Intensiva''. Simteam ca lumea se pravaleste peste mine. Ati venit atunci mult mai devreme decat va asteptam. Dar cand am ajuns in fata unui incubator pe care scria ''Morar 1 - 1, 800 kg'' si ''Morar 2 - 1,250 kg'' milioane de senzatii bune mi-au strapuns corpul. Desi medicina va vedea viata prin prisma unor aparate care palpaiau, eu mi-am vazut atunci prima oara viata prin ochii o doi copii. Si de atunci am incetat sa-i mai vad viata prin mine. De ce oamenii sunt atat de incrancenati? De ce alearga atat de mult pentru scopuri mici? De ce sa ura e mai bine vazuta decat dragostea? Viata e atat de complicata pana cand iei un copil de mana si incepi sa vezi lumea prin ochii lui. Iar cand in casa ta sunt doua perechi de ochi prin care sa te uiti in jurul tau, stii ca minunile exista.

Mara si Cezara, tati va multumeste!

Iubitorul vostru, Mihai "


Nu vreau sa par eu aia spirituala, acum cand lumea spune ce are de spus. Tocmai am gasit-o, mi-a placut la nebunie, si vreau s-o impartasesc cu voi. La urma urmei, de asta suntem aici, sa invatam ceva...

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Buna seara fetelor. O zi am lipsit si uite cat am de citit.
Vad ca s-au cam aprins spiritele pe aici.
Fiecare are propriile idei si pareri si normal si logic e sa ne respectam atat una pe cealalta cat si parerile celorlalte chiar daca nu prea coincid cu ale noastre.
Referitor la alapta, hai sa spun si eu din experienta mea. Pe Alex l-am alaptat 1 an si 10 luni. Mi s-a parut foarte mult si mi-a fost destul de greu sa-l dezvat de tzitzi. L-am alaptat in ciuda faptului ca la 2 zile de la externare am facut mastita, dr. mi-a dat antibiotic si pastile pentru ablactare (parca bromoprocriptina). Dr. de familie a zis ca nici vorba sa le iau, iau doar antibioticul, pun cuburi de gheata si masez sanul. Aveam febra 40, o noapte intreaga n-am dormit pentru ca m-am chinuit sa ma mulg sa scap de "pietroiul" din san. In final dupa cateva zile mi-am revenit, timp in care am continuat sa alaptez.
Ce pot sa spun e ca sunt multumita pentru ca Alex a fost tot timpul un copil sanatos, nu se raceste usor, am fost bolnava 2 luni, dupa raceli repetate am facut pneumonie. Alex a dormit tot timpul cu mine si nici macar nasul nu i-a curs. Imunitatea crescuta se datoreaza tot alaptarii, sunt sigura. Pentru ca nu i-am dat vitamine in exces. In toamna asta chiar nu i-am dat nimic altceva in afara de vit.C. Multumesc lui Dumnezeu ca e un copil sanatos si sper sa fie asa toata viata.
N-a fost usor sa ma trezesc de 10 ori intr-o noapte doar pentru ca el se trezea si vroia automat tzitzi. Sau nu intotdeauna imi facea placere ca tragea hainele de pe mine si se isteriza. Uneori ma isterizam si eu si atunci am jurat ca daca voi mai avea un copil nu-l voi mai alapta mai mult de 10 luni-un am.
Si acum ii place sa-l iau in brate si sa-si puna mana la tzitzi, desi e mare.
Hai ca m-am intins prea mult. O seara buna va doresc. Si lasati certurile. Eu am plecat definitiv de pe un forum care mi-a fost tare drag tocmai din pricina unor astfel de certuri.

Mergi la inceput