Cu Iubire, din Mures, la inceput de an!!! (24)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Paul se va face pompier cand creste mare. Si pirat in concedii.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor


ai mei nu se fac nimic cand cresc mari. cel putin zilele astea
in schimb ei nu-si doresc sa fie mari, ci sa ramana "copii de gadi" mereu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Alaptare

La cele spuse de Lizzy, despre continutul laptelui matern, vreau sa adaug ceva. Laptele matern este produs de corpul mamei in functie de necesitatile copilului respectiv, asa a facut Dumnezeu lumea asta ca laptele sa fie mai bogat in fier sau calciu in functie de necesitatile fiecarui copil, asa produce mama inclusiv anticorpii. Este o legatura fantastica intre mama si copil mai ales in momentul alaptarii.
Eu nu l-am alaptat pe Dimitrie, pot spune ca e un copil crescut cu lapte praf, pentru ca nu s-a putut dar si cat s-a putut a fost sublim, comunicarea dintre mama si copil e alta, comfortul lui psihic e altul, se simte in siguranta. Eu dupa ce ii dadeam sticluta chiar daca nu mai aveam lapte, il puneam la san si sugea, era mai mult suzeta dar se relaxa, se simtea in siguranta se rasfata...

@Anca, e prea mult, sunt subiecte si probleme ce nu trebuie atacate, mi se pare injusta parerea ta referitoare la ce gandeste Bianca, ca se simte vinovata etc.

@ Bianca, nu privi lucrurile astea ca pe o moda, lumea a evoluat, impropriu este folosit cuvantul moda, trend, e vorba de progres. De aceea si atatea discutii pe mancare sanatoasa si nu MC pentru ca daca acum 10 ani lumea isi ducea copilul aproape zilnic acolo, in urma cercetarilor au aflat ca nu e bine. Dicutia poate continua.

Nu sunt de acord de exemplu sa ii dai ceai, apa, ca se scoala noaptea, poate nu ii e foame copilului, dar vrea lapte de la san, caci e o lume noua in care a patruns de numai 3 saptamani, 3 luni, si are temerile lui, sunt zgomote pe care nu le cunoaste si te cauta pentru a se simti in siguranta asa cum se simtea la tine in pantec. Totul se poate reduce la sintagma mens sana in corpore sano!

Meserii

Nu cred ca trebuie sa mai spun si eu ce vrea sa fie Dimitrie cand o sa fie mare, pe langa altele ca Batman, Spatracus care se schimba de la o luna la alta (adiacente), ramane pe primul loc meseria de PILOT de avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Aura, la noi e Sportacus...

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

E vorba de ala de la Tv cu caciula si costum albastru! Care face tot felul de miscari si mananca multe "flupte" si vitamine.

Pai nu m-a trezit noaptea pe la 3 sa il imbrac in costumul de ski albastru ca el e Spartacus?! ca sa scap de el si ca sa pot dormi si eu l-am imbracat, sa vezi ce fericit si multumit dormea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Ho mai dar ce v-ati turat.
Pai e treaba voastra cat va alaptati copiii. Si pentru cat timp.
Eu v-am cerut parerea despre alaptat asa pentru cultura mea generala.
Oana, pentru simpla curiozitate a mea am intrebat pentru ca da, mi s-a parut deplasat cand fosta mea colega mi-a spus ca si-a alaptat fata pana la 2 ani. Asa ceva nu mai auzisem. Dar daca si voi spuneti ca e ok nu e ciudatenie atat de mare. Multumita????.
Anca, crezi nu crezi m-am resemnat ca nu am alaptat. Nu cred ca copiii mei sunt altfel ca au mancat din sticla. Cu Sandra mi-am pierdut laptele in spital de la o sperietura zdravana si apoi mi-a venit apa chioara dupa ce toata noaptea nu am avut lapte si Sandra a supt de la o colega de salon. Pe vreme aia se statea 5 zile in spital nu 3-4 ca acum. Eu am renuntat la lapte de bunavoie pentru ca nu se satura. Asa ca nu am de ce sa am regrete.

Am intrebat de curiozitate despre alpatat pentru ca intamplator m-am intalnit zilele trecute cu fosta colega si mi-am amintit. Nu am vrut sa jignesc pe absolut nimeni, am vrut sa va cunosc parerea.
E gresit cumva?
Dani al meu se face politist
Sandra....nu stie... cantareata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Bianca, felul in care te adresezi Dianei e mai mult decat deplasat.
Si nu, nu sunt multumita. Nu mi se pare normal sa faci calificari de genul "ciudatenie" la o chestiune intima asa cum e alaptarea.

Poti sa nu mi te mai adresezi nici mie - pentru ca felul in care ai abordat alaptarea a fost jignitor - din punctul meu de vedere.

Se pare ca ai reusit, din nou, cel putin din punctul meu de vedere, sa strici atmosfera.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui canuta-om-sucit

E vorba de ala de la Tv cu caciula si costum albastru! Care face tot felul de miscari si mananca multe "flupte" si vitamine.

Pai nu m-a trezit noaptea pe la 3 sa il imbrac in costumul de ski albastru ca el e Spartacus?! ca sa scap de el si ca sa pot dormi si eu l-am imbracat, sa vezi ce fericit si multumit dormea...

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience.




si a dormit in costumul de ski albastru??

vezi ca este la metro costum de sportacus (macar nu moare de cald in el ). nu m-am uitat la masura sau pret, am fost sapt trecuta, parca... pe ambalaj arata fix ca in desene. traiasca fructele si vitaminele!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Bianca, felul in care te adresezi Dianei e mai mult decat deplasat.
Si nu, nu sunt multumita. Nu mi se pare normal sa faci calificari de genul "ciudatenie" la o chestiune intima asa cum e alaptarea.

Poti sa nu mi te mai adresezi nici mie - pentru ca felul in care ai abordat alaptarea a fost jignitor - din punctul meu de vedere.

Se pare ca ai reusit, din nou, cel putin din punctul meu de vedere, sa strici atmosfera.



Dar cum mi se adreseaza ea mie ti se pare corect da?
Atmosfera care am stricat-o? Ce am spus despre alaptare atat de jignitor?
Doamne fereste
Aici e bine sa spui prostii ca daca spui ce gandesti e de bai...strici atmosfera . Ca noroc cu unii care o mai si fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Bai stati asa, sa imi rasuflec manecile sa va despart!

@Oana, Bianca si-a exprimat o parere asa cum si tu ai facut-o. I se pare ciudat. Trebuie sa recunosti ca la cata informare exista despre alaptat si tie ti s-ar fi putut parea astfel. Sincera sa fiu si eu am judecat o cunostinta, inainte de a ramane eu insarcinata si de a avea un copil, ca fiind bizara ca isi alapta baietelul la 2 ani jumate.

@Bianca, sunt convinsa ca Lizzy ar fi scris aceleasi lucruri si daca ar fi postat oricare dintre noi ce ai postat tu. Iti spun si tie acelasi lucru, e parerea ei, plus ca a si avertizat ca e in pasa proasta.

Acum, referitor la perioada de alaptare, consider ca poti alapta pana la batranete. Discutia se pune si altfel, pentru mama la un moment dat nu mai e sanatos, caci dupa cum stiti multe din rezervele mamei se duc in lapte, de acolo carentele, cand mama nu mai are ce da nici laptele nu mai e de calitate. Consider si eu prea mult 8 ani, 4 ani, dar pana la urma fiecare mama stie ce e mai bine pentru puiul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Lizzy, multam de tip - o sa-l trimit pe sot pe la metro, sa vedem ce gaseste, ca mare fericire e si la noi cu Sportacus.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput