Cu Iubire, din Mures, la inceput de an!!! (24)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kover spune:

anca:mai era ceva continuare la vis???,Cimpul cetatii este undeva intre Ernei si Sovata,si este sa zic asa renumita pt. ca sint pastravarii si e super gustos pastravulda! Camelia;e tot asa de bun pastravul.si ai mei maninca cu pofta acolo pestele(cu muuult mujdei)azi cum va spuneam a fost vizita la pompieri;bineinteles ca Robert a fost superincintat,au fost tratati cu multa atentie de catre domnii pompieri,toata ziua a turuit,le-au prezentat si ceva poze vechi,la Robert i s-a deschis"apetitul" pt. muzee,asa ca avem idei noi!!urmeaza brutaria si vizita la bucataria caminului(e o traditie ca grupa mare sa faca o vizita la bucatarie si sa pregateasca ceva; gen:gris cu lapte)mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

despre alaptat.in primul rind sint "fan" al alaptarii,asta ca sa nu zic obsedata.cu Robert plingeam ca sint o mama incapabila sa faca un lucru normal,fiziologic:sa-si alapteze copilul,dar cu mult efort si multa rabdare am alaptat pina la 1 an si 5 luni(cind fiind gravida cu Kristian in 5 luni mi s-a oprit lactatia,ca de nu continuam),cu Kristian a fost super lejer,s-a nascut la 11.40.la ora 13.30 era la sin.desi era puturos a avut noroc ca avea "caile" libere datorita fratelui.tot asa pina la 1 an jumate cind datorita faptului ca trebuia sa incep tratamentul pt. hipertensiune(medicatia permisa nu avea deja efect),l-am intarcat.bianca:de la o zi la alta!! si intr-o saptamina nu mai aveam lapte(comprese reci,muls un picut,temperatura,frisoane,strins pieptul,evitat strinsul la piept a lui Kristian);nu a fost chiar asa greu pt. Kristian.mai,dar ce m-am abatut de la subiect.laptele de vaca este bun pt. vitel nu pt. puiul de om(nu am sa scriu cite "rele" are in el,pt. stomacul unui bebe ma refer).in legatura cu calciul:depinde si de capacitatea de absirbtie a fiecarui organism si de fixarea lui in organism,etc...etc.nu e de ajuns doar sa bei lapte.virsta la care se intarca un bebe:depinde de situatie.vine de la sine totul.ei stiu mai bine cind sint pregatiti(ca si la nastere:ei stiu cind e momentul...)discutii pro-contra alaptat vor fi(ca si cele cu nasterea naturala si cezariana).fiecare vede lucrurile din punctul lui(ei) de vedere,care nu e intotdeauna cel corect!!!exista avantaje,dezavantaje,dar daca ai posibilitatea sa-ti alaptezi copilul fa-o.e un lucru unic!!noapte buna!mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

Citat:
citat din mesajul lui kover

despre alaptat.in primul rind sint "fan" al alaptarii,asta ca sa nu zic obsedata.cu Robert plingeam ca sint o mama incapabila sa faca un lucru normal,fiziologic:sa-si alapteze copilul,dar cu mult efort si multa rabdare am alaptat pina la 1 an si 5 luni(cind fiind gravida cu Kristian in 5 luni mi s-a oprit lactatia,ca de nu continuam),cu Kristian a fost super lejer,s-a nascut la 11.40.la ora 13.30 era la sin.desi era puturos a avut noroc ca avea "caile" libere datorita fratelui.tot asa pina la 1 an jumate cind datorita faptului ca trebuia sa incep tratamentul pt. hipertensiune(medicatia permisa nu avea deja efect),l-am intarcat.bianca:de la o zi la alta!! si intr-o saptamina nu mai aveam lapte(comprese reci,muls un picut,temperatura,frisoane,strins pieptul,evitat strinsul la piept a lui Kristian);nu a fost chiar asa greu pt. Kristian.
mai,dar ce m-am abatut de la subiect.
laptele de vaca este bun pt. vitel nu pt. puiul de om(nu am sa scriu cite "rele" are in el,pt. stomacul unui bebe ma refer).in legatura cu calciul:depinde si de capacitatea de absirbtie a fiecarui organism si de fixarea lui in organism,etc...etc.nu e de ajuns doar sa bei lapte.
virsta la care se intarca un bebe:depinde de situatie.vine de la sine totul.ei stiu mai bine cind sint pregatiti(ca si la nastere:ei stiu cind e momentul...)
discutii pro-contra alaptat vor fi(ca si cele cu nasterea naturala si cezariana).fiecare vede lucrurile din punctul lui(ei) de vedere,care nu e intotdeauna cel corect!!!exista avantaje,dezavantaje,dar daca ai posibilitatea sa-ti alaptezi copilul fa-o.e un lucru unic!!
noapte buna!


mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)
http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

A disparut mesajul meu.
Ziceam ca ai punctat bine Carola(din pct. meu de vedere)Sunt cazuri si cazuri.De ex. eu nici acum nu stiu de ce au renuntat fetele mele la tzitzi!Cert e ca puteam sa ma mulg ,sa le dau din sticluta...putin si dai cu urlete.Dupa 1 luna de chinuri, de cosmar ca placere nu pot sa zic ca era, cand am vazut ca Timi a scazut 1000 de gr(si avea de unde, la 4 luni avea grasuna 8,900)am renuntat si am trecut pe lapte praf.Nu va imaginati ce era in sufletul meu cand luam medic. si puneam comprese reci,iar a mea odrasla papa cu pofta laptele praf. Cu cea mica aceeasi poveste.Dar a trecut si slava D-nului sunt sanatoase.
La sanius a fost bine, ptr. fete.V-am zis ca anul trecut mi-am luat role? Va puteti imagina cum aratam pe role?Ditamai bucata(in lung si-n lat)cu doua piticute langa ea!So?Abia astept sa ne incepem turele.
Si care sunt aspiratiile lui Robert mai nou?Tot pompier(parca vroia si gunoier)?Si de maine brutar, bucatar?
Cameliacum e sa ai domnisoara?Banuiesc ca si voi treceti prin anumite schimbari, cel putin la noi Timi s-a maturizat mult, incepe sa gandeasca altfel, alte preocupari....dar tot copilutza e.Spor la invatat! Asta cu gogosile a fost tare ptr. mine, sunt in plina cura de slabire, asa ca am.
si o zii frumoasa sa aveti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Faptul ca sunt medici care vorbesc prostii nu-i numai pentru cazul alaptarii revin la parerea mea - medicina are studenti oameni, cei care termina sunt tot oameni - buni SI rai - si de acolo incep sa devina medici. Si medici buni sau medici slabi - peste tot, ca in toate domeniile. Nashpa e ca medicul slab dc strica ceva nu mai poate repara.

Tie, Bianca, nu-ti poate schimba nimeni anumite pareri, asa cum nici la altii nu le poti schimba tu - de aceea nu-ii inteleg curiozitatea vizavi de cat o sa alaptam. Ce importanta are pentru tine dc eu am s-o intarc pe Ana la 5 ani? Ce influenta are in viata ta? Faptul ca ma poti considera deplasata? Si daca sunt deplasata - din punctul tau de vedere - ce importanta are?
Suna retoric dar sper sa intelegi ce vreau sa spun - n-are nici o relevanta. A fost doar un sambure de discordie - dupa parerea mea.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Paul se va face pompier cand creste mare. Si pirat in concedii.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

Oana,pirat zici?comori,lupte, printese....aventurier prunc ai!
Timi de o vreme vrea sa fie designer vestimentar,are si un album cu creatii proprii, nepurtabile desigur,dar asta e noul trend la ea.
Cea mica e consecventa:va fii calareata.Are si o diploma la calarie cu care se mandreste peste tot si e la loc de cinste pe perete.De alte mesrii nici nu vrea sa auda.Mai nou ne bate la cap,ca la 6 ani sa-i luam un caine,apoi pe la zece ani:un cal."In timpul liber"va fii proiectanta, deja face proiecte(a facut proiect si ptr. grajdul calului), pune la tasu in diplomat, apoi cand vine tata de la servici:cere plata.Ca de, si tata face proiecte ptr. bani.
Va las,ma pregatesc sa-mi adun fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

fetele creatoare Helga (si eu mi-am dorit un cal.... da'n-am primit... aveam plan cum sa-l tin pe balcon..)

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

fetele creatoare Helga (si eu mi-am dorit un cal.... da'n-am primit... aveam plan cum sa-l tin pe balcon..)

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Ehei ,da nici ea nu primeste.Primul plan al ei era tot balconul,dar dupa argumentele noastre a renuntat. Al doilea plan:grajd sub geam.Mai nou face grajd pe deal si se muta acolo,nu de alta da sa nu-i fure nimeni calul,care oricum va fii dresat sa-i muste pe hoti.Na, imaginatie.
Nu stim cum s-o facem sa renunte la gandul de a avea propriul caine.Ne demonteaza toate argumentele contra.Am ramas ca mai discutam pe la 6 ani.
puiutii.
PS dupa masa iar pe drumuri(inot), maine pictura si dupa baschet.Si in timpul antrenamentului , eu ma duc la gimnastica(pilates),o sa fiu franta.E prima ora, poate si ultima?

Anca, ia zii mai visat si pe mine?Daca tot era vis, eu eram cea supla , frumoasa si desteapta!Da cred ca ti-ai dat seama.Daca nu , pe viitor asa sa ma visezi,plz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Bia, si eu cred ca undeva, in tine, incerci sa te ierti ca nu ai alaptat... de asta discutiile de mai sus... si nu-i neaparat ca, virgula, constientul tau sa recunoasca asta... na, m-am facut si psiholog.
Mie mi-e drag de mor s-o alaptez, nu zic ca nu e obositor sa ma trezesc de 15 ori pe noapte, dar nici nu pot s-o las sa urle. Chiar si-asa, noaptea, cand o vad nauca de somn, si cautand cu infrigurare , o iubesc de nu mai pot.
Lumea zica ce-o vrea, ca n-am crescut-o bine, ca nu-s in stare, ca o sa mi se urce-n cap, ca nu-i buna atata iubire (va vine sa credeti ca mi s-a reprosat si asta?), e iubirea noastra mica draga, si nimeni nu vine sa-mi puna-n blid, vb batranilor. Si de asemeni, nimeni nu vede, cum eu si Oana, alaptam, si-n acelasi timp, lucram, invatam, Oana mai vede si de puzzle-ul lui Paul si-i mai da un pupic si lui...

Si nu exista judecata unde e Iubire! Si o dau intr-una cu Iubirea tocmai de asta. Si acum vorbesc strict de Iubirea intre semeni. Daca ma considerati ticnita, inseamna c-aveti aceeasi parere si despre Cel ce Ne-a invatat despre Iubire...

Faza mortala azi-noapte. Am dormit in par cu sor`mea, si Sara, la un moment dat, baiguind dupa tz, se catara pe ea si-ncepe sa-i traga de bluza, `tzitzi, tzitzi`. Nu stiam ce face, Oana incepe sa rada, si-atunci mi-am dat seama ca Sara o tzatzalea... A fost totala... Da, unul din primele ei cuvinte intregi si constiente, e `tzitzi`.

Lizzy, dai un call mai dupa 2? Sau dau eu... mi-e sa nu te deranjez...

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput