Cu Iubire, din Mures, la inceput de an!!! (24)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Aura, cum te gandesti sa sarbatoresti implinirea a ....ani? .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

Am ajuns si eu acasa,da e zapada afara, nu gluma!Ce greu mi-a cazut sa curat masina!
Azi ma asteapta o tura de sanius, am promis la fete!
Carola, felicitari!!!!!!Sanatate
Anca, zici ca ai o iubitoare de animale?Stiu ce inseamna,parca vad ca inca putin si aveti si voi un animalut.Ar trebui s-o vezi pe Adrienn ce face cu porcusorul!Cateodata saracutul e plin de agrafe,sau e plimbat in caleasca, sau e pe post de calut....Ieri de ex.era spectator,impreuna cu niste ursulet la un teatru de papusi improvizat ad hoc!Saracul animal e suprasolicitat.
In leg. cu alaptatul.....din pacate ale mele fete au refuzat titi dupa ce mi-a venit ciclul(cca 4 luni), dar cred ca nu le intarcam prea repede.Este o parere personala.Categoric sunt pro alaptat.Acuma pana cand,este o optiune strict personala.Parca sapt. trecuta am vazut la tv o tipa cu doi gemeni de 4 ani, inca alapta si zicea ca pe primul copil l-a alaptat pana la 8 ani.Hai ca nici chiar asa n-as proceda.
Diana
o zii superba va doresc, ma duc sa string prin casa si sa pun de o ciorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Buna dimineata! O cafeluta proaspata si aromata pentru toata lumea
Bianca, iertare pentru intarziere dar vreau sa-ti urez si eu sa-ti traiasca feciorul, sa fie sanatos si fericit! Da stiu c-ai facut ceva tort! Daca ti-a mai ramas pizza, arunca incoace o felie, ca n-o refuz.
Lizzy, imi pare rau pentru tatal tau! Doamne ajuta sa se faca bine!
Anca, e super dulce Zibe! Savureaza momentele astea! Timpul trece asa de repede.... Ma uit la fiica-mea ce domnisoara s-a facut si parca doar ieri a facut primii pasi.
Kover, tot asa bun e pastravul la Campul Cetatii? La vara sigur nu ratam o excursie acolo! Teodora nu e mare amatoare de peste, mananca putine sortimente si doar in anume fel preparat, dar pastravul de la Campul Cetatii l-a devorat pur si simplu! Felicitari pentru masina! S-o stapaniti sanatosi!
Noi nu mai avem zapada. S-a topit si s-a facut mizerie.Nu-mi place deloc vremea asta. Vreau sa vina primavara!
Azi n-am prea multa treaba.Asa ca ma apuc sa fac gogosi.
Zi frumoasa, va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna si de la mine.
Iar am fost la ITM..zici ca am contract cu aia .
Brigita 4 ani? Hai mai lasa-ma...asta e nebunie si ciudatenie . Ca sa nu mai zic de 8 ani. Poate aia s-a gandit sa faca economie la lapte . Dar totusi laptele de vaca are calciu pe cand cel de mama ...niet.
Camelia, multumim furmos de urari. Ai dreptate cum cresc copiii astia. Ma uit la fica-mea si e domnisoara in toata regula, azi maine ii vine CM si doar ce a fost bebe. Spor la facut gogosi .

La mine incep onomasticile, luna ianuarie lucrez in "pierdere"...in 17 e Dani, in 22 e socrul, in 24 sora-mea, in 25 maica-mea, in 30 nepoata . Ador luna ianuarie .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Hm, nici pana la 4 ani, dar nici nu e un stres. Astept momentul cand n-o s-o mai vrea ea, sau n-o sa mai pot eu, si luam o hotarare. Dar treaba cu plecatul de-acasa, nici nu ma gandesc.
Cred ca ti se pare ciudat pentru ca n-ai facut-o. Si invers, multe din cate iti par tie normale si sunt o rutina pt tine, pt altii sunt ciudate. Asa e mersul lucrurilor... nu zic doar de tine, vorbesc in general.

Si-aici a nins. Inca n-am iesit la aer. Sora-mea tine mortis sa mergem dupa-masa la Vertigo la un cheesecake, cica e cel mai bun din oras... un club cu pretentii.

Mai, tot am vrut sa va zic, v-am visat ieri noapte, pe toate. Mersesem cum am mers atunci la Spa, si toata lumea o luase inainte, inspre o incapere din fund de undeva - erau insirate asa, una dupa alta, intrai din una in cealalta... si parca erau asa, pe epoci, fiecare camera amenjata altfel, cu paturi cu baldachin, cu funde si fundite... si camera in care intraram noi, era una simpla, cu toate din lemn, ca o camera modesta de la tara, si usa era una veche, alba, ce scartaia, zgariata... Ei, si-n acea camera, era o masa rotunda, la care ghiciti cine se aseza? Ceele ce ramaseseram mai in spate, eu, Bianca si Aura, dar eu ma simteam in plus, asa c-ati ramas voi doua. Eu m-am dus mai incolo cu fetele...

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Helga, distractie faina la sanius!

Carola, sa aveti noroc de masina

Lizzy, da un semn, nu stiu cand sa te sun sa nu te prind in mom dificil...

Ce fain, Anca, in cluj cu zapada eram eu candva studenta pe-acolo.... acum 100 de ani mergeti de papati praji - chiar dc n-o fi ea chiar cea mai buna si tot musai de mers

Bianca, faza cu calciu e tare ... adica in laptele de mama nu este calciu. No ofence, dar e greu de crezut - avand in vedere ca natura asa a planuit sa hraneasca puii de om

Cel mai tare ma "distreaza" obsesia asta vizavi de laptele de vaca, mai sanatos decat laptele matern - eu nu cred ca asa sunt eu ma cred o vacutza mai buna pt Ana
Am sa alaptez cat ma tine, aia-i clar, adica cat am sa pot.
Am fost mare bautoare de lapte de vaca - pana la sarcina cu Paul - mai ales in copilarie, si calciu a fost problema mea vesnica, lipsa acuta, mereu pastile etc. Cu tot laptele baut zilnic si dimineata si seara - adevarul e ca o canita de iaurt contine mai mult calciu decat o cana de lapte, plus ca e mai sanatos pt intestine - da' nici dupa iaurt nu ma omor
Paul a servit numai lapte praf de la 6 luni (pana atunci lua si ceva de la tzitzi) si are anemie, adica lipsa de fier, banuiesc ca de la mine mosteneste faza asta, cam toata "bubele"mele au plecat la el asta e..

Camelia, m-ai dat gata cu gogosile... acuma mi-e pofta...

Gata, am de lucru de nu-mi vad capul si aberez pe-aici..


O zi buna la toate muresencele

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Anca, ciudata vis . Deci m-ai lasat singura cu Aura nu?
Oana, nu am sustinut ca laptele de vaca ar fi mai sanatos. Am spus ca (sau cred eu) ca are mai mult calciu.
La Tv am auzit mai demult o doctorita care si-a spus si ea parerea despre laptele matern si laptele praf. A spus ca isi va spune parerea cu riscul sa ii sara ceilalti in cap, ca doar se stie ce campanie pro laptele matern se face.
A spus ca laptele praf e mai consitent si mai bun ca laptele de mama deoarece acolo e dozata fiecare vitamina.
Sincer, fara sa jignesc pe nimeni inclin sa ii dau dreptate si spun si eu ca sunt de parere ca laptele praf e mai hranitor si are mai multe vitamine ca laptele de mama. Ca laptele de mama are mai multi anticorpi nimeni nu neaga acest fapt, dar ca si vitamine daca mama se hraneste cu prostii poate sa aiba vitamine? (aici ma refer la femeile sarace)
Hranitor e cu siguranta laptele praf deoarece un copil care mananca la sticla mananca la 4 ore (ma refer la bebe) pe cand un bebe care mananca la san trebuie alaptat la 2-3 ore in cel mai fericit caz
Cand Sandra era nou nascut din spital mi s-a spus sa nu o alaptez deloc noaptea ca e mare si nu are rost sa ii dau atata sa manance, ca stomacul ei trebuie sa si respire. Si asa am facut, noaptea a primit ceai si de la 3-4 saptamani nu s-a mai trezit.
La Dani...s-a schimbat placa si mi s-a spus ca ii dau la cerere ca vezi doamne s-a schimbat "moda". Poftim? . Neah...am sa ii dau la pogram, cum am crescut-o pe Sandra asa il cresc si pe el. Si asa si i-am dat, si de la 3 saptamani nu mi s-a mai trezit noaptea. Si asta pentru ca i-am dat ceai cand se trezea si uneori lapte cand chiar nu ne intelegeam cu ceaiul .

Eu stiu ca sunteti pro alaptat, si eu sunt atata timp cand ai si cu ce si de unde dar va intrebam care ar fi varsta la care va ganditi sa renunati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Citat:
citat din mesajul lui Biancas
Citat:
citat din mesajul lui anca_27 pe autocar s-a jucat ce s-a jucat, apoi , somn, trezit, iar , iar putin somn, trezit, si pe cand dadea plictiseala peste ea, si epuizasem toate pungile, bilele, cartile, pixurile, cerealele, banana, vecina din spate, cea din lateral, geamurile, perdelele ... am ajuns.
Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)www.dropshots.com/biancas4" target="_blank">Poze cu noi Bucataria din casa meaPoti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud) "Multumiri persoanelor care se intereseaza de viata altor persoane"
mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Eu nu m-am gandit deloc la Ca. Ce-am mai auzit si citit si cercetari facute de OMS, inca la 1 an jumate, nimic nu poate acoperi nevoile de vitamine si restul, cum o face laptele de mama. Bine, e nevoie deja si de mancare, dar inca laptele de mama e foarte bogat... na, nu gasesc cuvinte sa ma exprim... am gasit niste articole www.reclama/Cecontinelapteledemama-articol-183.html" target="_blank">aici si aici.
Enjoy!

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Citat:
citat din mesajul lui brigitaAzi ma asteapta o tura de sanius, am promis la fete!.Ar trebui s-o vezi pe Adrienn ce face cu porcusorul!Cateodata saracutul e plin de agrafe,sau e plimbat in caleasca, sau e pe post de calut....Ieri de ex.era spectator,impreuna cu niste ursulet la un teatru de papusi improvizat ad hoc!Saracul animal e suprasolicitat.BRIGITA mami de TIMEA(13.11.2001) si ADRIENN(16.10.2004)www.dropshots.com/brigita#date" target="_blank"> poze
cum a fost la sanius???porcusorul face parte din familie ,asa ca este implicat in toate(bune,rele,....)mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput