Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *125*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

RETETA PIINE

750g faina (eu fol integrala, neagra, de secara, de ovaz, combinate sau nu cu faina alba, dupa inspiratie si chef)
2 lgte drojdie uscata
2 lgte sare
500 ml apa
100 ml lapte
1 lg miere sau zahar
eu adaug in compozitie seminte de chimion si pe deasupra mac si susan

Amestecati laptele, apa si mierea si le puneti 1 min pe aragaz
In castron amestecati faina, drojdia si sarea, adaugati lichidele caldute si amestecati pina se face o pasta omogena si lipicioasa. Eu le amestec in robot. NU SE FRAMINTA. O pun in tava si o las doua ore sa creasca, acopar tava cu folie de plastic putin unsa cu ulei ca sa nu se lipeasca aluatul cind creste.
Dupa 2 ore incing cuptorul, pun o tava cu apa inauntru si bag tava cu aluatul pe care am presarat mac, susan etc.

Facuta doar cu faina alba, e rumenita si coapta inauntru in 30-35 minute. Fainurile celelalte se fac mai greu, cu faina neagra am lasat-o aproape o ora. Noua ne place mai mult decit cea la masina (avem si masina de piine...)

In alta ordine de idei, pediatrul mi-a zis sa folosesc pt lapte cu diverse, laptele praf. El a zis de NAN2; ar trebui sa ii dau nan3 la virsta asta?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Olga multumim mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

pisigri, multumesc!
Eu folosesc beba si nr 3 incepe de la 10 luni. Uita-te pe internet la nan, s-ar putea sa scrie pe cutie de la cat e, la beba scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

A, am uitat sa spun ca pozele cu Gabitu in lada sunt preferatele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea



Eu nu l-am sarbatorit pe keutu deloc pana acum, si ca atare am fost netensionata si bine dispusa.

Keutu cheliutu


Chiar m-a distrat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Si vad ca nimeni nu face friptura frageda. Sau scriu si eu cu cerneala invizibila?

kea nu stiu ce sa-ti zic; eu las carnea in cuptor, in vas yena, doar cu apa, si la foc fffffff mic, la minim; si o las multe ore, vreo 3 uneori chiar 4; si iese suuper moale, se farama cand o iei; doar la friptura de vaca nu ma bag... ca aia nu merge asa, e mai pretentioasa, si tot "talpa" imi iese;

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 8 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am primit un glitter superb si vreau sa va arat si voua.

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=155635897" target="_blank">The Christmas Story
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

ne-am dat cu saniutaaaaaaaaa!!!!!!

Super distractie! Felicitari pt primii pasi

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=155635897" target="_blank">The Christmas Story
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Am primit un glitter superb si vreau sa va arat si voua.

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=155635897" target="_blank">The Christmas Story
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

ce frumooos; superbe sunt toate de pe paginutele tale

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 8 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea
A, si Luana ce frumos tine creionul in mana! Pai Keutu sigur si l-ar baga ori pe gat ori in ochi. Am incercat sa-i dau o lingurita de silicon in mana in timp cel hraneam. Am scos-o din zbor, cand era pe jumate bagata pe gat.

Haha. pai eu am zis ca noi nu prea am ros, ci am balit si balim.
Nu o las cu creion, pix nesupravegheata clar, dar are o mare pasiune pt scris...chiar daca nu are pt altceva, si nu prea vorbeste ca altii. Fiecare cu inclinatiile lui, nu?

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Si vad ca nimeni nu face friptura frageda. Sau scriu si eu cu cerneala invizibila?

Nu stiu ce reteta anume vrei. Eu la Luana ii fac numai carne de pui refrigerata, nu congelata (multumesc Bogdanei pt sfatul de milioane), si o pun cu apa si putin ulei in tigaie cu capac, si o las la foc mic. Nu e fripta, nu e fiarta, iasa ceva foarte bun la gust. O maruntesc, si o amestec in piure. E innebunita dupa combinatia asta. Nu pun sare pe ea deloc. Carnea de vita a vomitat-o de fiecare data cand i-am dat, la fel cu bucatelele, daca nu e maruntita bine mancarea nu digera, dupa un timp vomita.
Cred ca pt Keutu intrebi de reteta nu? Pt voi adultii iti recomand sa testezi punga magica de la Knor, noua ne place foarte mult...noua astia mari, adica eu si Clau. Iasa superba carnea, frageda si condimentata. M-am gandit sa fac odata intr-o punga magica si pt Luana, fara sa adaug condiemntele, pt ca iasa foarte frageda, dar...spre rusinea mea, nu am reusit inca.

Citat:
citat din mesajul lui Kea
A, Pisik, pai de ce ai fost trista la aniversare, ca n-au participat toti invitatii? Eu nu l-am sarbatorit pe keutu deloc pana acum, si ca atare am fost netensionata si bine dispusa.

Nici noi nu am aniversat niciodata...si ma gandesc cu unele retineri ca peste o luna si o saptamana facem 1 anisor...si inca nu am reusit sa iubesc data aia.

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=155635897" target="_blank">The Christmas Story
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput