Copii din 1995-1998(35)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Servus la toate fetele!
Si noi, si noi mergem la AC/DC. Ca o familie de rockeri ce sa respecta ne-am cumparat deja bilete din decembrie;concertul e pe 16 mai.

Mihaela_s , ce zapada faina e la voi! La noi nu a mai nins ,deabia acum se mai lasa gerul...

Andra draga, eu te intelg perfect. E jale. Mai nasol e ca si previziunile pt viitorul apropiat sunt sumbre. Eu si Calin zilnic ne reprosam ca nu am plecat...

Si Andrada a participat la Cangur de engleza.
Azi e ultima zi din semestru I , merg la scoala doar 2 ore sa le incheie mediile. Andrada are doua medii de 9, la mate si la romana, restul de 10.

Va doresc un sfarsit de saptamana linistit si vacanta placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

'neatza!

la noi niiiiingeeeee in continuare! Azi dimineata mai aveam 5 cm de zapada...asteptam Craciunul .

Mara si la voi a nins? Sau unde e zapada adevarata? In Canada anul asta nu e, au trimis-o la noi .
Ooof, cand citesc cum ii educa unii oameni pe copii.... Si li se pare perfect normal! Saracul baiat, nu ma mir ca refuleaza la scoala...eu am citit o carte suedeza, in care autorul povesteste copilaria si tineretea lui. O copilarie in care tatal l-a chinuit in batai pentru orice, inclusiv notele de la scoala, mama nu intervenea. A ajuns sa fie cel mai bataus din clasa, exmatriculat si apoi dus la o scoala particulara unde era o lupta crancena. Elevii mai mari ii bateau/pedepseau/umileau pe cai mici, profesorii erau partasi prin tacere. El a supravietuit numai penrtu ca era puternic, de la bataile de acasa i se tragea si nu putea sa nu reactioneze. A fost cel mai razvratit elev din scoala aceea, era sa il exmatriculeze si de acolo(elevii mari hotarau asta). El se mai refula innotand, a si devenit campion intre scoli. E o poveste adevarata din anii '50.
Oooof, saracul copil!

Sanca, cu mare placere as fi dat zapada la o parte cu lopata. Numai ca noi avem un lopatoi! E o chestie cat 3 lopeti, se impinge cu doua maini si cred ca aduna 50 kg de zapada. Asta trebuie urcata sus pe mormanul de zapada adunat si rasturnata acolo, eu nu puteam. Azi am avut numai 5 cm de zapada, i-am maturat usor . Deh, daca nu prea avem probleme cu zapada aici, nu ne-am aprovizionat cu "scule"...
La butuc a pus Ovi ulei din acela special, a mers. Mersi, am notat si ideea cu foenul.

Mirela, ce fain ca mergeti la AC/DC. Imi placea si mie in studentie...

Andra, nu stiu ce sa zic de Robert, probabil e anturajul cum zic fetele, e si varsta asta ingrata...iti doresc sa rezolvi problemele. Cum merge cu rugby?

agho, mersi de explicatii, am inteles si eu acum ce e cu balconul vostru.

Fetelor felicitari pentru rezultatele copiilor la concursuri, la scoala. Vacanta placuta sa aveti! A noastra e peste o luna...

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Dragelor, vacanta placuta copiilor vostri!
Iarna usoara tuturor!
Week end placut!
Flower, multam de informatii!
Mirela68, bravo Din pacate nu pot spune la fel. La And situatia a fost mai putin roza la chimie, in rest nu pot sa cer doar zece, zece, zece, daca nici el nu-si doreste asta. dar macar sa nu fi dat cu stangu-n dreptu' la chimie.
Sanca, stii cum s espune, nicio paguba daca nu era chiar un bun prieten pt. Elliot.
Mihaela, spor la maturat zapada! Si p-aici chiar a mai nins si ieri. E iarna adevarata.
Va pe toate!

Intrebare?
Voi ce parere aveti daca pe site-ul scolii unde invata copiii vostri s-ar afisa notele, mediile copiilor, si la care sa aiba acces nu doar parintii, profesorii si elevii respectivi ci oricine viziteaza acel site?!... Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

E vineri

Mihaela vazut basculanta de lopatoi, dar eu am crezut ca merge la o masina de dezapezit La voi iarna e in toi, nu gluma. Copii mei mai au vacanta la Paste.
Uff cand citesc ca in Rom intra copii in vacanta, ma apuca si pe mine cheful de lenevit.

Agho sa stii ca la inceput nu mi-a placut sistemul de aici, unde toate notele sant presentate numa la copilul respectiv. Oricum se stie cine e la coada si cine e in fruntea clasei. Acuma, chiar mi se pare civilizat sistemul, notele e ceva personal. Nu as fi de acord sa afiseze notele pe site-ul scolii ptr vazul tuturor. Notele copiilor mei sant afisate pe site-ul scolii, dar nu pot fi accesate decat cu parola.

Mirela deci asa, ai biletele la concert in mana.
Eu ma bucur ca Elliot a inceput sa prinda drag de Led Zeppelin, Cold Play. Acuma i-am transferat pe ipod Rush, sa vedem cum ii place.
Ne amuzam acu cateva zile cand comenta de cei din Led Zeppelin...

Vacanta placuta celor din Rom. Cat tine vacanta asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buna seara dragelor!
Mara la Robert nu este anturajul de vina(e supravegheat indeapropae in sensul asta),ba mai mult cel mai bun prieten al lui este un baiat deosebit de cuminte pe care de la inceputul anului l-am luat sub aripa mea(fac cu el meditatii la toate materiile,gratis evident)in sperantza ca in felul acesta si Robert v-a lua exemplu de la el si se va potoli,le cultiv prietenia ca sa zic asa.
In ce priveste colegul lui TB nu am cuvinte pt asemenea bestii(ca nu le pot zice parinti).
Ce ma doare pe mine este faptul ca Robert are performante notabile la invatatura insaaaaa sunt de multe ori anulate de indisciplina lui si aici sa definesc ce inseamna aceasta indisciplina:vorbeste in timpul orelor,raspunde neintrebat,se lasa provocat de chiulangii si golanii clasei,se lasa usor atras in certuri ,batai,etc.

Sanca multam pt incurajari chiar am nevoie.

Mai bine ca Elliot a scapat de asa un "prieten".
Vad ca si el tot pui de rockeras este,las ca-i bine,muzica veche tot aia-i mai buna
Vacanta tine doar o saptamana oricum eu inca nu m-am obisnuit cu toata ameteala asta de sistem.


Mirela
ce fain de voi ca v-ati luat bilete la AC/DC.Ma batea si pe mine gandul sa iau insa avand in vedere atitudinea lui Robert la scoala nu merita efortul acesta financiar.
Va doresc distractie placuta!

Agho stiu ca in constructii asta este o perioada slaba insa acum este de-a dreptul moarta asa cum nu a fost niciodata in toti anii astia de cand suntem in domeniu(13),in fine mai taras mai grapis 'om trece-o noi si p-asta.

Citat:
Intrebare?
Voi ce parere aveti daca pe site-ul scolii unde invata copiii vostri s-ar afisa notele, mediile copiilor, si la care sa aiba acces nu doar parintii, profesorii si elevii respectivi ci oricine viziteaza acel site?!... Pe curand!

Cu asta nu pot fi de acord.


Mihaela_s cu rugbyul e bine ,azi au plecat in cantonament la complexul olimpic de la Piatra Arsa,e o locatie izolata,insa superba,am fost si noi acolo acum un an,mancare buna,caldura ,asa ca nu-i mai ramane decat sa se antreneze din greu ,l-am avertizat la plecare ca daca nici acolo nu isi vede de treaba sistam treaba cu rugbyul pt ca nu vad de ce m-as stradui atata(financiar vorbind) daca el nu ia in serios chiar nimic.Pt inceput vad ca ma suna f des ceea ce inainte nu facea,vorbeste frumos(inainte vesnic ma repezea ,n-avea timp de vorbit),sa vedem ce va fi.
Pt seara asta ma opresc aici caci trebuie sa-mi hranesc restul trupei pana nu ma devoreaza pe mine.





Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Happy Monday
Anca, e he AC/DC Uf, din motive financiare nu putem, in zona bineanteles ca vom fi , macar sa-i aud
Mirela, ma bucur pentru voi

Poate reusesc sa mai intru cand ma intorc de la test
si o saptamana minunata

Ajutati-l pe Dan !

Mihaela de Tatiana si Mihai
si

Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Buna

Azi am reanceput serviciul . Parca am si uitat ca am fost in vacanta. Copiii si ei din nou la scoala.

Andra, fii tare, ca trece frigul si va reveniti. Pe geruri ca cele de anul asta nu a mai miscat nimeni nimic.

Agho, nici mie nu mi-ar place sa fie notele la vedere pentru toata lumea. Acum nu mi se pare firesc sa fie afisate public nici cele de la admitere, cum erau pe vremea noastra la toate examenele. Aici, la IELTS (dat din nou pentru master) au fost afisate public, dar te recunosteai dupanumarul de candidat, numele nu aparea nicaieri, deci nu stia nimeni ale cui sant acele note. La facultate afli notele online, dar numai tu, pe baza de username si parola. Pe-ale altora nu le vezi. Iar la liceu - ca la generala n-au note - mai tragem cu ochiul in caietele profilor in timpul interviurilor sa vedem ce note au colegii de clasa, ca altceva nu vedem. Nici clasificari nu se fac, dar cei mai buni iau cate un certificat de merit la final de an scolar - dar numai cei extrem de buni.

Acum tocmai ce au scos un website care face un fel de clasificare a scolilor, adica apare o comparare intre scoli la nivel local si national pe baza rezultatelor copiilor la testele nationale date in clasa a 3-a, a 5-a, a 7-a si a 9-a. E mare scandal, caci parintii vor sa stie si au inceput sa mute copiii de la scolile care arata rau la altele care arata bine, iar profesorii de la scolile mai slabe sant suparati, nemultumiti si se plang ca e nedreptate. Mai e loc de perfectionat siteul respectiv, ca mai are ceva erori, dar eu cred ca ideea e buna, ca lasati in ritmul lor, fara concurenta de nici un fel, nu fac nimic. Si-asa se misca cu incetinitorul aici.

Sanca, masterul meu e de 2 ani full-time, dar cum eu il fac part-time va fi de 4 ani, cu ultimii doi de practica, cercetare si scris lucrarea, asta daca nu ma ia vreun val sa ma transfer la doctorat... Sa vedem cum merg cu notele.

mhldvrc, bafta la test.

Vacanta placuta si odihna cat incape la copii, si o saptamana buna la parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Mihaela, am vazut zapada de la voi! Foarte frumos daca stai la caldurica si nu trebuie sa-nfrunti nametii!

Sanca, vacanta dureaza doar o saptamana. Asa au instituit in momentul in care s-a trecut de la anul scolar din 3 trimestre in 2 semestre. Sunt fericiti copiii ca mai respira un pic.
Iti multumesc pt. info de la voi cu notele si site-ul scolii. Asa mi se pare si mie normal, adica sa pot sa accesez catalogul cu user si parola speciala. Site-ul scolii are logare pt. utilizatori, dar cred ca e doar pt. forumul de discutii.

Andra, sper sa te-asculte Robert pt. ca sunt sigura ca tine ff mult la tine si la parerile tale. uite, deja a inceput, te-asculta, te suna mai des. E ceva!Doamne ajuta sa va redresati cu vanzarile! V-o doresc din tot sufletul!!!

Mirela68, astept sa-mi spui parerea ta in legatura cu notele pe catalogul virtul in vazul tuturor.

mhldvrc, bafta la test! Ce test?... Tot pt. interviuri?... Astept si parerea ta cu privire la note pe site.

Vic, iti multumesc ca mi-ai povestit despre cum e la voi. Aici, cum e cu admiterea la liceu si repartitia cu ajutorul unui program computerizat, mediile de admitere se afiseaza pe site-ul Min. Educatiei. Sa zicem ca asta chiar nu ma deranjeaza. Insa pe site-ul scolii, toate notele sau mediile?!...
E interesant ca si la voi s-a creat rumoare printre parinti si profesori si care mai de care incearca sa-si mute copiii.
Si in Buc. se mai stie care scoli sunt mai bune, cu rezultate mai bune, insa nu exista o asemenea clasificare.
Printr-o noua reforma a invatamantului se urmareste asa ceva. Adica scolile cu rezultate mai bune in pregatirea elevilor sa primeasca mai multi bani de la buget si alte chestii asemenea. Dar la noi, deja poate sa fie chestie de interes si altele asemenea.
Insa despre licee se poate sti cate ceva, pt. ca se afiseaza mediile de admitere in funcite de care trebuie sa te orientezi pt. inscrierea elevului. Dar acum si la liceu poti f bn sa dai gres, pt. ca daca nu intri in prima clasa sau primele clase unde sunt prof. mai buni, ai sanse sa fii doar la un liceu considerat renumit si-atat.
Bafta la masterul tau! Bafta si copiilor la inceput de an scolar! Ce ciudat suna!


Sapt. trecuta m-am intalnit cu directoarea pe hol si-am discutat unele lucruri. Am intrebat de site si-asa a venit vorba de note. I-am spus ce cred despre asta, ca exista posibilitatea cu user si parola sa intri pe catalogul cu date personale intr-un site si ca asa ar fi mai indicat. M-am referit si la confidentialitate etc. Dansa mi-a spus c-a vorbit si cu cei de la inspectorat, dar ca nimeni n-a zis nimic, in sensul ca n-ar fi bn. Si mi-a mai spus ca ideea i-a venit de la elevii de clasa a VIII-a care nu-si mai amintesc ce medii au,( notele de la tezele cu subiect unic, mai degraba.Asa cred.) In fine, a retinut ideea d-na directoare, mi-a si zis ca i-am dat de gandit. A ramas sa discute cu cel care se ocupa de site. In fine, daca voi avea ocazia am sa mai discut si am sa-i spun cum e sistemul si prin alte parti ca sa aiba de ales intre diverse variante.

Multumesc anticipat si celor care-si vor mai exprima parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Buna dimineata.

agho, ce sa zic despre catalogul virtual...nu stiu,cred ca mie mi-ar fi totuna. Andrada imi prezinta mereu carnetul de note, la sedintele cu parintii d-nul diriginte aduce catalogul si orice parinte se poate uita in el. De ceilalti copii, stiu care sunt mai buni, stiu care sunt mai slabi in clasa, dar chiar notele lor nu ma intereseaza.
Oricum , in principiu, cred ca e vorba de confidentialitate si nu e corect ca oricine sa intre pe contul unui elev. Si de fapt, eu nici nu am mai auzit sa se practice asa. Imi placea cum povestea mihaela_s cum e in Suedia comunicarea pe net intre prof-elev-parinte.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:


Agho, la Spiru au notele afisate on-line, dar se vad afisate doar la Mihai, pe baza de user si parola.
Nu stiu ce sa zic, nu mi se pare corect, dar nici nu m-ar deranja foarte tare daca le-ar vedea toti , pana la urma nu eu le iau
Acum mi-as fi dorit sa fie afisate toate, asa tre' sa astept pana luni sa-i vad notele si mediile. Uf, asteptarea asta ma omoara

Da, testul ere pentru angajare, n-a fost greu si l-am luat. Mai au de facut ceva verificari si sper sa incep sa lucrez cat mai repede

Ajutati-l pe Dan !

Mihaela de Tatiana si Mihai
si

Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa.

Mergi la inceput