Copii din 1995-1998(35)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Mirela68, multumesc! Apreciez ca mi-ai spus parerea ta. Andra pe unde umbla in vacanta? Tot la ski?...

mhldvrc, multumesc frumos ca mi-ai raspuns! E f bun exemplul cu Spiru, astfel ca pot sa-i aduc d-nei dir. argumente in plus si din Ro. Multumeeeesc! Si ma bucur pt. tine c-ai reusit la test. Multa bafta! Da, nici eu nu stiu mediile, ca inca n-a reusit dirig. sa le treaca in carnet. Si eu sunt nerabdatoare, dar asta e! Mai conteaza? Sa fie sanatosi si mintosi copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

agho, nici mie nu mi-ar placea sa fie afisate rezultatele copiilor in vazul lumii. Asa cum spune mihaela cred ca e mai OK.
Aici nu stiu cum e mai departe, dar banuiesc ca la fel ca acum...adica ccc calificativele le poate vedea fiecare individual, nici macar colegii nu vad. Aici calificativele sunt individuale si personale, nu sunt medii si clasamente, cum va spuneam competitia e redusa aproape la zero, ma refer la competitia cu altii. Tot ce faci e sa lupti cu tine insuti sa devii mai bun, nu te compari cu altii, numai cu tine. Asta e ideea si ca atare nici calificativele nu le afli. Copiii isi mai spun calificativele unii la altii, daca doresc doar.
Asa e si la cursul pe care il fac eu. Inca nu am dat test, dar urmeaza...insa informatiile care ni s-au dat sunt la fel, ca la scoala Dianei. Scoala are un site, normal. Acolo afli informatii generale, nimic despre profesori, elevi sau calificative. Daca esti student-elev la scoala, primesti un username si o parola cu care intri mai "adanc". Afli informatii despre cursul la care esti inscris(numai despre acela): numele profesorilor, al colegilor, cum ai acces la biblioteca, la sali de curs(se face cu o cartela pe care o comanzi pe net), primesti bibliografie si ai un cont de email. Apoi e o platforma pe care o descarci in computer(eu fac curs la distanta, nu stiu daca si pentru cei la zi e la fel) si acolo e "sala" de curs. Profa s-a prezentat si ne-a rugat si pe noi sa ne prezentam(e drept ca numai eu si inca un coleg am facut-o, din vreo 15 cati suntem). Ne-a dat instructiuni strict la programa de curs(ce avem de studiat in fiecare saptamana si cand avem testele), cum se vor desfasura testarile, cum nu putem copia ca au un sistem cu care compara lucrarile intre ele si cu netul, etc. E si o sala virtuala numita cafenea unde cica profii nu au acces, unde putem noi studentii povesti ce dorim. Inca nu a inceput nimeni nici o discutie, sunt curioasa...

mihaela , felicitari si mult succes in noul job!

Vic, spor la scoala baietilor, dar si tie!

Andra ma bucur ca Robert s-a mai dat pe brazda cum se spune...sa il tina tot asa! Mai trebuie sa stam cu gura pe ei, ca altfel.....

si o saptamana faina mai departe. Si vacanta placuta copiilor!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Andrada , in vacanta umbla la... ski

Mihaela-mhldvrc, succes!

O zi excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Salut tuturor!!!

Mihaela rock incep cu tine o veste minunata si ma bucur din suflet pt tine.Succes in continuare!

Mihaela_s iti doresc spor in toate,te apreciez mult pt vointza de care dai dovada.

Mirela mi-am bagat si eu ochiu si va invidiez,cred ca e minunat sa ai partia asa aproape si sa va bucurati cand vreti de astfel de iesiri,la noi intre betoane poti face la ora actuala numai patinaj pe marile bulevarde,iacs.

Agho e mare lucru ca directoarea va asculta parerile,acum ramane de vazut daca le si pune in practica,insa inceputul e bun,zic eu.

Vic e bine ca-i stimuleaza pe profesori ,ma gandesc ca in felul acesta asigura o mai buna educatie copiilor,si in fond asta e scopul scolii.

Acum despre noi
Eu m-am apucat de o cura de slabire vreau sa ies in vara silfida.

Ursu e la magazin ca daca n-are lucrari si-a gasit alte ocupatii,respectiv a construit un site pt firma noastra.

Radu la magazin cu ursu ,cuminte,vad ca s-a lasat si de fumat la fel ca si ursu asa ca-s multumita n-am ce-i reprosa.Deocamdata trece printr-o furtuna sentimentala,incerc sa-i fiu alaturi si sa-i dau sfaturi insa fara sa ma bag cu bocancii in viata lui.

Robert tot in cantonament ,ma suna de trei ori pe zi,dimineatza fac pregatire fizica afara,alergare in urcare,prin zapada pana la genunchi.Seara fac antrenament in sala.Aseara de exemplu au facut si un concurs de cultura generala cu karatistii care si ei se afla acolo in cantonament,rugbystii au castigat
Mi-a zis ca i-au cantarit,pe cei supraponderali i-a pus antrenorul la regim,la el nu a fost cazul,a slabit 2 kg cu toate ca mananca ca un lup.

Maria si Edy eeee astia 2 sunt de coma,se cearta ,se impaca,fac toate nebuniile sunt pe zi ce trece mai dulci si mai nazdravani.
Mariei i-au cazut 2 dintisori iar Edy si-a dat drumul la guritza si vorbeste toate cele(stalcit dar il inteleg).

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Salutare fete,

Miha, imaginile alea de iarna adevarata le-am primit si eu pe mail si chiar ca te pun pe ganduri.

Andra, daca nu anturajul e vina, o fi teribilismul...Zici ca se lasa antrenat si provocat...La TB in clasa s-a lasat cu-n 8 la purtare[luat de-o fata]si cu 2X9.Intele de la TB ca acum media la purtare se face dintr-o nota data de profesori si una de diriginte.

Agho, adevarat c-ar fi bune cataloagele virtuale dar sa nu aiba acces oricine, decat cei direct vizati si interesati.Ar scuti multi copii de tentatia de a ascunde situatia reala existenta [a absentelor si a notelor]si s-ar evita niste mici drame, ar putrea fi preintampinate chestii...Are dreptate si Vic cu publicarea mediilor [nu nominal]pe scoli, asa ar incuraja sa se puna mai mult osu la treaba [la dascali ma refer]. Totul ar fi minunat daca s-ar avea in prim plan interesul copilului si nu unele oculte[pe care noi traitoare in climatul asta le cam resimtim].
La voi nu s-au trecut inca mediile ? TB a terminat semestrul asta cu 9.93, cu o singura medie de 9.Ma declar multumita si i-am spus-o si lui.
Felicitari Andradei[pe care am vazut-o in poze pe partie]si tuturor copiilor care s-au straduit cu siguranta.





"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Miha, felicitari si succes cu noul job.

Andra , dezvolta ... Oricum sa-ti iasa, grija cu sanatatea si sa fii cat de silfida vrei tu in primavara



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mara in primul rand felicitari lui TB ,super note super medie,jos palaria.

In ce priveste cura eu am optat pt Scarsdale care mi se pare ca e mai degraba un regim de viata echilibrat si care mi se potriveste in primul rand pt ca are meniu pe fiece zi ,deci nu trebuie sa-mi storc creierii ce si cum sa mananc,in al doilea rand pt ca-mi ofera suficienta energie,nu de alta dar o cura drastica datorita careia sa lesin cu boracii printre picioare,eu nu-mi permit si nici nu sunt de acord la drept vorbind cu asa ceva fiindca dupa ce termini pui dublu la loc.
Nu e prima data cand o tin am mai tinut-o odata dupa ce l-am nascut pe Edy si treminasem si cu alaptatul,care alaptat ma facea cea mai buna prietena a frigiderului asa ca ajunsesem sa pun pe mine tot ce dadusem jos imediat dupa nastere.
Am fost multumita de rezultat mai ales ca nu am mai revenit niciodata la kg acelea insa era necesara inca o tura de Scarsdale (se tine regim NUMAI 2 sapt,apoi mentinere inca 2) si eu nu mi-am mai dat interesul sa tin si tura 2.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Rapid asa, intru ca sa fug si eu acasa...

Mirela68, tare bn va mai sade la ski! O fi racoarep-acolo, dar si distractie, aer curat si multa sanatate! Ma rog, pipa aduce mai putina, cred, ca eu mai iau dupa ce scrie pe pachet. Iar cu tunsorile si rochiile stai bine. Vreau mai multa atitudine.

Andra, ce bn ca s-au lasat baietii de fumat! Tu ca de obicei pe baricade, psihoterapuetul de serviciu. Copiii nu sunt copii daca nu-s si nazdravani. Tare sump o fi Edy cu vorbele lui stalcite!
Ma bucur ca ai vesti bune si de la Robert. Ei, si retete pt. SILFIDE vreau si eu. Si site de la tine (ce lucreaza ursu, bravo, apropo!), ca sa am pe unde bantui ca de bloguri cu papici bune, nu vreau sa ma mai apropii.
Multumesc si pt. parerea ta!

Flower, bravo lui Tb! Cred ca voi trai cu regretul ca nu stiu cum e sa ai asa copii, cu medii asa de trase la linie! La And., stiu mediile, are peste 9, media zis-generala pe primul semestru. Trebuia sa ia o medie mica la chimie ca sa-l traga-n jos destul( ca sa fiu draguta cu el si sa nu spun p-aici vrute si nevrute). Dar am ajuns la concluzia ca nu e bai. La Ana inca nu stiu, insa stiu ca are note bune si f bune! Deci si media va fi tot peste 9.
Multumesc si tie pt. pareri.

Sa nu uit, da, dir. e noua in scoala, de anul trecut adica si a venit cu idei noi, e o persoana agreabila care, cred, ca-si doreste sa faca mai mult si printre altele, a fost ideea dansei sa creeze acest site. Cred ca are intentii bune, in general, asa ca privesc optimista situatia. Si chiar acum am adunat suficiente impresii ca sa-i spun cum e cu sistemele de acces la note pe la noi si pe la voi.

Mihaela, multumesc din suflet si tie!!! Mai revin eu. Mi-a placut c-ai explicat en-detail.
Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Andra, draga, iti tin pumnii sa-ti iasa. Te intrebam pt ca la un moment dat cochetam si eu cu nenea Monti.Pe Culinar era o trupa de fete scarsdale, dar nu mi-am bagat ochiu..., eu fidela lu monti Acuma, noi avand o varsta am inteles ca sanatatea e inaintea frumusetii.

Agho, ma faci sa ma simt aiurea.Important e sa fie sanatosi si sa se stie orienta . Si cel mai important e sa iasa cat mai fara sechele din tot procesul asta . Ca nu o data m-ati auzit de cat sunt de multumita de cum se vede procesul de invatare de la nivelul celor ce decid ...btw, ai auzit de dezbaterea publica pe marginea NOII legi a invatamantului, a NOULUI ministru al inv...

TB...la un sanius, patinoar in we,...





"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Flower, am incercat sa citesc vreun articol ceva, acum, despre noua lege dininv., insa n-am acum rabdare sa continui. Sa ma uit maine pe site-ul lor. Poate-mi fac timp si ma luminez. Ca sa explic, nu ma mai uit la show-uri politice, dezbateri...in general, ca nu mai am nervi pt. asa ceva. Cred ca asta au si urmarit.
Deci e ceva ce deja nu mai suport.
Si draga mea, simte-te bn, ai motive serioase!

Copiii sunt cand unul, cand altul p-afara, in miezul zilei, la zapada, in parc. Azi Ana a fost la un coleg acasa cu alte cateva colege si colegi si s-au distrat in prezenta bunicii acestuia, care i-a rasfatat cu bunatati. In fine, s-au simtit tarrre bine!
Si aseara cautau cu totii o mamica disponibila sa-i insoteasca la patinoar. Ca una din mamici se decisese pt. azi, apoi s-au ivit alte treburi si-a amanat pt. vineri. Si ei, copiii, ca nu mai puteau de nerabdare tot intrebau din copil in copil daca e vreuna din noi libera.Tare scumpi sunt!

Mergi la inceput