Schimbare de macaz?-PNL

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

lol de asta l-a desemnat PNL premier pe Crinuletz? ca erau consecventi sau ca nu s-au prins inca ca au pierdut alegerile?

Ce alegeri au pierdut, apropo de guvern? Au fost cumva alegeri de prim-ministru si noi nu ne-am prins?
"Crinuletz" v-a tot explicat: guvernul "emana" de la parlament, a carui majoritate o reprezinta si in fata caruia da socoteala, si nu de la presedinte, care are, conform Constitutiei, alte treburi decit sa tina in mina executivul. "Separarea puterilor in stat" e ceva ce va suna cunoscut?

"PNL l-a desemnat pe Crinuletz premier" ca o elementara masura de siguranta pentru respectarea regulilor jocului democratic.
Daca nu v-ati prins: cu toata foamea din organizatiile locale, PNL tocmai a refuzat sa joace un rol de marioneta intr-o din piesa de prost gust marca Basescu, in care Marele Om din Popor si pentru Popor e scenarist, regizor, sufleor, scenograf, coregraf etc. mai ceva ca Sergiu Nicolaescu. Rupe si bilete la intrare.
Acceptarea unui prim-ministru ne-pdl, fie liberal, fie independent, ar fi un semn ca inca nu ne-am scufundat in evul mediu, si mai e ceva de salvat.

Numai naivii sau rautaciosii isi imagineaza ca Antonescu se viseaza prim-ministru asa, de dragul patalamalei. Sau cei care vor sa faca bascalie cu orice pret.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Mie Crin Antonescu cu excesele sale sporadice de verticalitate imi aduce aminte de doamnele din inalta societate a inceputului de secol trecut care se asezau in primul rand langa ringul de box pentru a se acoperi de sange sudoare si extaz pentru ca plasate in alt context sa lesine cand vedeau de exemplu un pitzigoi mort.

Si nu sint naiv si nici rautacios.

Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordul spune:

Crinutz ar fi o premiera pentru politica romaneasca, primul balerin prim-ministru!

Lasand gluma, omul asta se afla intr-o eroare, a ramas blocat pe succesul care l-a avut in primul tur ( care nu a fost al lui personal ci al contextului politic), se crede investit de popor sa fie vertical insa se apleaca de la radacina! A dezamagit, si asta il costa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lordul

Crinutz .. A dezamagit, si asta il costa!

Mai, eu cred ca Antonescu doarme destul de bine noaptea, fara sa-l macine prea tare gindul ca te-a dezamagit pe tine si pe Xenocid.
Important era sa nu-si dezamageasca majoritatea votantilor, si nu, pe ei nu i-a dezamagit. Tocmai pentru ca a respectat setul de valori cu care si i-a atras.


Iaca un om care nu e nici induiosator de naiv, nici rautacios la modul neconstructiv: www.realitatea.net/vasile-blaga--pd-l-ar-putea-accepta--pana-la-urma--si-un-premier-independent_691850.html" target="_blank">Vasile Blaga: PD-L ar putea accepta, pāna la urma, si un premier independent. Interesant.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Lordule, pe cine a dezamagit? Putea cel mult sa-si dezamageasca votantii din turul I, in nici un caz pe aia care nu l-au votat!

Pe mine de ex. nu m-a dezamagit deloc, sau mai corect ar fi sa spun "nu inca", m-ar dezamagi doar daca ar face un compromis politic cu PDL.
Dar, v-am spus, el nu se adreseaza votantilor pro-Base, care interpreteaza declaratiile lui in alta gama. Cine a avut urechi de auzit, a auzit si interpretat corect declaratiile lui.

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui lordul

Crinutz .. A dezamagit, si asta il costa!

Mai, eu cred ca Antonescu doarme destul de bine noaptea, fara sa-l macine prea tare gindul ca te-a dezamagit pe tine si pe Xenocid.
Important era sa nu-si dezamageasca majoritatea votantilor, si nu, pe ei nu i-a dezamagit. Tocmai pentru ca a respectat setul de valori cu care si i-a atras.


Iaca un om care nu e nici induiosator de naiv, nici rautacios la modul neconstructiv: www.realitatea.net/vasile-blaga--pd-l-ar-putea-accepta--pana-la-urma--si-un-premier-independent_691850.html" target="_blank">Vasile Blaga: PD-L ar putea accepta, pāna la urma, si un premier independent. Interesant.

Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Pe mine nu m-a dezamagit, ca nu l-am votat si nu m-am asteptat la nimic de la el, dar pentru cei multi care l-au votat (si cunosc destui cat sa-mi fac o idee) a fost intr-adevar o dezamagire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cum care alegeri le-a pierdut...alea ale bunului simt, in care conform jocului democratic(sper ca nu-mi cereti definitia)50% + 1 roman au zis pas crinuletului si fratelui sau de cruce gionelu.

Cat de penibil tb sa fi sa te tot rogi de un jobuletz, nu a mers sa fie slujnicutza lui Gionelu, poate prim ministru ca tot s-a carat neamtu' si a lasat locul gol.


Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui Marina

lol de asta l-a desemnat PNL premier pe Crinuletz? ca erau consecventi sau ca nu s-au prins inca ca au pierdut alegerile?

Ce alegeri au pierdut, apropo de guvern? Au fost cumva alegeri de prim-ministru si noi nu ne-am prins?
"Crinuletz" v-a tot explicat: guvernul "emana" de la parlament, a carui majoritate o reprezinta si in fata caruia da socoteala, si nu de la presedinte, care are, conform Constitutiei, alte treburi decit sa tina in mina executivul. "Separarea puterilor in stat" e ceva ce va suna cunoscut?

"PNL l-a desemnat pe Crinuletz premier" ca o elementara masura de siguranta pentru respectarea regulilor jocului democratic.
Daca nu v-ati prins: cu toata foamea din organizatiile locale, PNL tocmai a refuzat sa joace un rol de marioneta intr-o din piesa de prost gust marca Basescu, in care Marele Om din Popor si pentru Popor e scenarist, regizor, sufleor, scenograf, coregraf etc. mai ceva ca Sergiu Nicolaescu. Rupe si bilete la intrare.
Acceptarea unui prim-ministru ne-pdl, fie liberal, fie independent, ar fi un semn ca inca nu ne-am scufundat in evul mediu, si mai e ceva de salvat.

Numai naivii sau rautaciosii isi imagineaza ca Antonescu se viseaza prim-ministru asa, de dragul patalamalei. Sau cei care vor sa faca bascalie cu orice pret.

Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lordul

pentru cei multi care l-au votat (si cunosc destui cat sa-mi fac o idee) a fost intr-adevar o dezamagire!

Delicioase aceste studii sociologice facute pe scara blocului , pacat insa ca nu sint si relevante.


Citeva cifre:

- la alegerile europarlamentare din 2009, PNL a fost votat de 702.927 persoane. "Nucleul dur" PNL, probabil.

- in turul 1 al prezidentialelor, Crin Antonescu a fost votat de 1.945.831 persoane (de 2,8 ori mai multe decit cele care au votat PNL la europarlamentare)

- in turul 2 al prezidentialelor, din votantii lui Crin din primul tur si care s-au prezentat la vot, 75% i-au urmat sfatul si l-au votat pe Geoana, desi numa' usor nu le-a venit. Antonescu si-a pastrat asadar increderea a cca. 1.300.000 dintre votantii sai din primul tur (aproape dublul "nucleului dur"). (detalii).
Nu sint contabilizati nicaieri votantii lui Crin care nu au participat la vot in turul 2 sau si-au anulat votul, dar si-au pastrat totusi increderea in el.

QED.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Se fac negocieri la tembelizor. Asa e la noi. Mai vine unul si se da batos, daca nu iese treaba cum era prevazut.

Eu inteleg ca ei vor un prim ministru independent, ca sa nu fie "mascota" lui Basescu.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Cat de penibil tb sa fi sa te tot rogi de un jobuletz, nu a mers sa fie slujnicutza lui Gionelu, poate prim ministru ca tot s-a carat neamtu' si a lasat locul gol.

Acesta este un dialog al surzilor.
Am incercat sa-ti explic ratiunea nominalizarii lui Antonescu pentru cazul in care PNL va da premierul. Nu este o ambitie personala a sa, ci o masura de siguranta.
Tu continui sa imbraci in exprimari tot mai grele propria-ti interpretare.
Sa fim sanatosi cu totii, altceva ce pot eu sa-ti mai zic?


Inca din vremea campaniei electorale am remarcat ca, la nivelul acestui forum, userii care-l simpatizau pe Crin (extrem de putini) s-au pastrat, in general, in limitele dialogului civilizat, cu argumente. In schimb, cei care-l antipatizau pe Crin nu au facut economie de mijloace stilistice pentru a-l ataca, rareori depasind nivelul de lozinca.
Asa merg lucrurile.

Ieri s-au intimplat doua lucruri, am sa le scriu in ordinea importantei ptr natie:
1. CC a consfintit victoria lui Basescu.
2. PNL a decis sa nu abdice de la propriile principii.
Raportat la procentele de simpatizanti pe DC, ar fi fost de asteptat sa apara un topic de nenumarate pagini in care simpatizantii lui Basescu sa se bucure impreuna de decizia CC, iar cei citiva simpatizanti PNL sa se bucure si ei, cit se poate in conditiile date, de decizia PNL-ului.
Ce s-a intimplat in realitate se vede.
Asa merg lucrurile.

Mai scurt: mai, voi nici macar sa va bucurati cum se cuvine de propria reusita nu puteti? Va rezumati sa mai impartiti neshte ghionturi alora care oricum sint "ciuruiti", direct sau prin reprezentanti. Oare de ce?


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput