Schimbare de macaz?-PNL

Schimbare de macaz?-PNL | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Dupa ce duminica m-am culcat crezand ca a iesit unu si m-am sculat cu altu ,tot asa aseara l-am auzit pe Crinutu spunandu-mi ca nu va face ,iar dimineata iata ce zice:
http://www.realitatea.net/crin-antonescu--pnl-ar-putea-intra-la-guvernare-daca-va-avea-premierul--audio_690925.html


PS:Eu l-am votat pe Crinutu in turul intai sperand intr-o refacere DA si pentru ca TB m-a dezamagit partial,dupa care l-am vazut pe Crinutu sarind rapid in barca rosie a PSD si vorbind vorbe.Drept urmare,in turul doi am derapat de la linia lui Crinutu,printre ceilalti(nu mai spun toate invectivele pe care le-au varsat asupra partii din electorat care a votat cu TB oameni precum Crinutu,Orban,Ciutacu)

Este posibila refacerea aliantei DA?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Bineinteles,orice e posibil!Asa cum a fost posibila si alianta PDL-PSD,pana mai ieri alaltaieri!politica e o curva

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Era de asteptat.

De dat demisia nu si-o da, uita ce a vorbit ieri, cum e foarte posibil sa i se faca vant tine un pic scaunul lipit de posterior iar maine, poimaine probabil si pretentia premierului o sa dispara.

Liderul liberal Crin Antonescu a admis in premiera, marti dimineata, la Radio Guerilla, ca PNL ar fi de acord sa negocieze intrarea la guvernare alaturi de PD-L, conditia esentiala fiind aceea ca primul-ministru sa fie dat de PNL.

•"Singura formula in care cu cineva ca Traian Basescu sau cu cineva ca PD-L se poate discuta o guvernare este situatia in care PNL detine pozitia de premier. Asta ca sa putem discuta. Nu spun ca e suficient, sigur ca ar insemna si alte discutii. Dupa parerea mea cu PD-L asa cum s-a dovedit si in cazul nostru si in cazul PSD este practic imposibil de guvernat. Dar ar fi singurul context in care s-ar putea deschide discutia", a afirmat liderul liberal la Radio Guerilla, potrivit ziarului Gandul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Pentru cei care nu stiu asta declara ieri :

"Liderul PNL Crin Antonescu i-ar fi spus lui Calin Popescu Tariceanu, cand acesta i-a anuntat pe liberali ca a fost sunat de Traian Basescu si a propus o guvernare comuna cu PDL, ca el este presedintele si ia decizii impreuna cu BPC, adaugand ca, daca vrea guvernare cu PDL, e liber sa plece la PDL.

Surse din PNL au declarat, luni seara, pentru Mediafax ca presedintele partidului Crin Antonescu si fostul lider Calin Popescu Tariceanu au avut o discutie aprinsa in Biroul Permanent Central pe subiectul eventualei guvernari comune cu PDL.

Conform surselor citate, cel mai dur a fost Antonescu, acesta reactionand vehement dupa ce l-a auzit pe Tariceanu spunand ca a fost sunat de Traian Basescu in vederea constituirii unei formule guvernamentale cu PDL, dar mai ales dupa ce fostul premier a inceput sa pledeze pentru o astfel de idee.

"M-a sunat Traian Basescu si mi-a propus un Guvern PNL-PDL. Ar trebui sa luam in consideratie acest lucru, e cel mai bine pentru noi sa contribuim la guvernarea Romaniei", ar fi spus Tariceanu.

Conform surselor citate, Antonescu, dupa ce a ascultat discursul lui Tariceanu, ar fi replicat: "Eu sunt presedintele PNL si eu iau decizii impreuna cu BPC. Nu vreau sa predau partidul lui Traian Basescu. Daca vrei sa predai partidul PD-ului, esti liber sa te duci tu la PD".

Pe de alta parte, sursele participante la BPC au mentionat ca dezbaterea de la aceasta reuniune a fost mai degraba "o ciorovaiala", din care s-au desprins doua extreme: una privind intrarea la guvernare, sustinuta de Tariceanu si presedintele PNL Botosani, Florin Turcanu, iar cealalta, impartasita de Antonescu, Orban, Stroe, Nicolai, Stavarache si altii, referitoare la ramanerea in opozitie si refuzarea unei colaborari cu PDL. "


Incepe sa se simta tensiunea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Pare o solutie buna in acest moment.Sau poate e mai buna cea in care va exista guvern pedele sustinut din Parlament de penele?
Nu-mi dau seama inca.


PS:Ma straduiesc sa las in urma campania electorala,de aceea as prefera o discutie constructiva.
Eu l-am votat pe TB ,dar asta nu inseamna ca nu ii voi taxa derapajele.A castigat al doilea mandat,deci e timpul sa construiasca ,sa-si puna energia in reformarea tarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

A, nu ma intelege gresit.
Eu de ieri am spus ca e o idee buna sa vina la guvernare.
E absolut logic sa existe o incercare a PDL catre celalalt partid liberal pentru formarea guvernului. Si catre minoritati.


Doar nu puteam sa nu remarc ca exista tensiuni intre liderii PNL.
Si este normal sa fie asa.

Edit ca imi face figuri tastatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Scuze,Lala,m-am referit la acuze gen campanie electorala.
Da,e normal sa existe tensiuni in partidele care au pierdut prin votul de ieri.
Se vehiculeaza trei nume :Mugur Isarescu,care nu prea vrea sa plece de la BNR si poate ca are dreptate-anul 2010 va fi un an dur ,e nevoie de el acolo unde este;Daniel Daianu,apropiat de PNL si in continuare Liviu Negoita,dar ,dupa parerea mea,cu sanse mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu nu inteleg cum mai poate avea cineva incredere in PNL, dupa ce au facut ce au facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Profetica strigatura lui Crin de dinaintea primului tur nu?
"Nu putem invinge impreuna Domnule Geoana"

Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Daianu a lucrat cu vintu la fel de fel de scheme...are sanse 0 cred yo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Iar livache nici atat n-o sa fie acceptat!
Isarescu mie mi se pare foarte bun,acolo la BNR.

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput