Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (127)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si mai stiu o faza, legat de boli si virusi, cica unei mame i s-a zis de catre educatoare sa duca copilul cu varsat-de-vat la gradinita ca sa se molipseasca toti ceilalti si sa scape odata pentru totdeauna. Bine, e stiut ca e mai bine sa faci boala cat esti mic decat cat esti mare, insa totusi mi se pare exagerat…

DESIREE al meu se trezeste, ia tzatza, dupa care suge si tot suge, si suge… Eu nu pot adormi, cum incerc sa i-o iau din gura cand se opreste o secunda, ma apuca iar si iar sta vreo 10 minute tot tocaind… Ma termina cateodata. Bine ca nu e chiar asa des, are unele nopti cu 3-4 treziri, si sunt de groaza, majoritatea cu vreo trezire (in general spre dimineata) si alte nopti de vis fara nici o trezire (astea mai rare). Vreau dupa ce pleaca soacra-mea sa il invat ca la carte : in patutul lui, camera lui, fara tzatza, fara lapte noaptea, cu apa. Sper sa reusesc. O sa fie treptat. Adica mai intai o sa renuntam la tzatza incet incet, apoi celelalte. O sa stau cu el pana adoarme, o sa ma trezesc cand ma striga, insa nu-l mai aduc cu mine in pat. Imi dau seama ca va fi foarte greu, ca voi fi mai obosita, insa vreau sa fac asta si pentru mine si pentru el, sper sa aiba un somn mai linistit si eu vreau sa ma pregatesc pentru bb2, Patrick ma impinge toata noaptea cu piciorusele in burta, asa ca nu vreau sa raman insarcinata si sa dorm in continuare cu el.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'être comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Doloress, super ideea, o sa incerc si eu asa, cand s-o mai elibera si daddy la servici, macar asa dupa 5pm e si el acasa... sa vedem cat m-o tine, ca-s asa obosita, ca nici nu-mi vine sa incerc.

Inais, nici Victoria nu a avut mucisori pana acum... de fapt, a avut 24 ore (febra si mucisori)! Dupa care si febra si mucisorii au disparut. Asta pe la inceputul lui ianuarie. De atunci (sau pana atunci) nimic, doar mucisorii de rigoare cand plange.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Desiree eu cu tzatza am sa incerc mai intai asa: sa-l las pe Gabi sa-l culce seara, cu lapticul. Eu am sa dispar si Gabi sa adoarma cu el. Apoi incet incet am sa apar si eu in peisaj.

Cu trezitul noaptea va trebui numai eu sa ma ocup, Gabi incepe sa munceasca de pe 19 octombrie de noapte, de la 11 noaptea la 7 dimineata. Am hotarat sa acceptam, copilul va incepe gradinita si nu ne va afecta. O sa vina dimineata la 7.20 de la servici o sa duca copilul la gradinita, vine si se culca apoi merge si-l ia cand se trezeste.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'être comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare :)

Fetelor, daca e sa tin copilul acasa pe motiv de muci, indiferent cum sunt ei, apoi nu mai lucrez. Este IMPOSIBIL, mai ales intr-o tara ca Belgia. Cand Robert era mic si ieseam cu el in parc TOTI copiii de acolo aveau mucii atarnatzi de nas. Lingeau tobogane, leagane, tot tot - iar apoi fiu-miu se ducea sa linga si el. Nu mi-am pus problema ca s-ar putea "imbolnavi" iar daca s-a intamplat, ghinion. Mie doctorul mi-a zis sa il tin in casa daca are febra si stare generala proasta. Si daca are o boala contagioasa de bebi. Atat. In rest am iesit cu el cu febra fara probleme, e drept ca nu ne-am apucat sa lingem alti copii, dar nici nu il tin in glob de sticla daca raceste. Nu am cum, mai trebuie sa ies si eu la o cumparatura, mai trebuie sa muncesc.

Dupa cum spunea Dolores, este NORMAL sa raceasca, altfel nu au cum sa isi dezvolte sistemul imunitar. Nici sa ii duci contagiosi in societate dar nici sa ii izolezi total. Mucii in sine nu sunt o problema - trebuie scosi cat mai des cu ser. Este mai mult incomod. Nu trebuie folosite picaturi decat daca efectiv are o problema cu respiratia sau daca s-au suprainfectat (exista picaturi cu antibiotic care merg f bine). Cand devin galbeni - verzi - e semn de suprainfectie si trebuie mers la medic, eventual dat cu antibiotic in cap. Dar albi, transparenti etc - este ok. Sigur, daca stau prea mult acolo si nu sunt eliminati, - pak infectie - se duc in jos, la plamani, sau in sus, la urechi.

Sincera sa fiu, asta e singura mea spaima legata de "muci". Sa nu se complice treaba - si ma bucur ca doctorul meu are incredere in mine si ma primeste imediat cum il sun - am o singura rugaminte la el: sa ii asculte plamanii si sa ii verifice urechile. Nimic altceva - nu vreau tratament minune, nu am pretentia sa dispara mucii imediat - vreau doar sa fiu sigura ca nu face bronsita, pneumonie, otite etc. Si sunt ingrijorata cand tuseste de la muci, e semn ca aia sunt undeva in gat si se duc in jos - si aici nu stiu cum sa fac sa le dau in cap, caci sirpo de tuse nu avem voie, alt remediu - ioc ... Doar ser ser ser si iar ser. Recunosc ca daca sta cineva acasa non stop cu piticul se simte imediat o imbunatatire - de aceea copiii din Romania ajung la varste mari fara "sa fie bolnavi" - noi nu putem face asa ceva, cum il duc din nou la cresa imi vine cu muci etc. Singura mea "raza de fericire" este ca toti imi garanteaza ca dupa 3 ani nu se va mai imbolnavi, ca sunt super rezistenti dupa aia. Astept cu interes ha !

Mai mi-a spus ceva doctorul - prea des dam vina pe dinti la prima febra de bebe (a propos si de patzania lui Lori). In nici un caz febra de peste 38.5 nu se face de la dinti. Cel mai probabil este tot un virusache, caci in perioada dintzoasa sistemul imunitar este slabit si imediat atacat.

Dolores - cam la fel e si pe aici cu cresele alea in mediu familial, cum mergem noi. Maxim 5 copii la o tanti, masa de legume, masa de fructe si gustari, pemparsi aducem noi, servetele umede etc. In total tanti a noastra primeste 300 de euro de copil full time - mi se pare putin, mai ales ca din cauza bolilor / bunicilor nu prea sunt full time. Cum spui tu, se descurca fix cum ar fi la un job mai prost platit dar io m-as duce cu capuuuul ... Ah, si sa vedeti: a fost bolnava saptamana trecuta - mai, dar destul de rau. Si totusi ne-am dus copiii la ea. Ce sa facem. Mi-a spus ca incearca sa nu ii ia prea mult in brate, se dezinfecta non stop, isi mai punea masca ... dar deh ... Daca nu lucreaza nu castiga - tipele astea au un statut destul de ingrat, concediile nu le sunt platite, de ex. Este chinuiala mare zic eu, pentru ele. Si totusi nu am vazut-o niciodata frustrata sau suparata, nervoasa sau mai stiu eu cum.

Gata, ma duc sa ma uit la carcotasi :) Noapte buna, fara treziri dese !!!

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

intru si eu sa spun felicitari lui alysh ! ma bucur tare mult pentru tine si iti urez o sarcina cat mai usoara si un bebe cat se poate de sanatos
si uram sanatate multa copiilor bolnaviori. si lui cleo. si noi raportam mucisori de o saptamana, subtiri si transparenti (na, ca v-am facut o descriere plastica ). eu nu tin fata in casa pentru atata lucru, dar anunt ca am copil mucos; sunt parinti care-si lasa copiii in continuare cu fiica-mea (cei mai multi), altii si-i feresc. alegerea e a parintilor, fiecare e dator sa-si apere copilul cum stie mai bine
noi am petrecut o seara frumoasa (din nou) cu vecina si familionul, la ei acasa. ne-au luat copii de suflet, ca tati e la training la Bran. ne-au dat si pizza si ne-au amuzat cum au stiut mai bine. si s-au priceput de minune. ma bucur ca fetele noastre se inteleg din ce in ce mai bine, e o incantare sa le privesti cat se distreaza
gata, ma duc la nani!

georgiana, de gogoasa balerina teodora maria din 15 mai 2008
Ia te uita ce mare sunt
Povestea gogoasei balerine
Avem viata in sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

am iesit din barlog..pe fuga sa o felicit pe ALYSHHHHHH sa iti dea dd un bebe sanatos- pt ca stiu ca ti-ai dorit mult al 2lea bb- sa ai o sarcina usoara si muuulta sanatate tie sa poti duce totul!!!
te puup

fetele nu am timp de nimik...
am vazut toate pozele de M&M sunt minunati

noi nu avem probleme cu somnul demult..dormim noaptea intreaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Uf! Am reusit si eu sa pun cateva poze pe Picassa. Cine vrea sa ne vada, incepand de aici:


http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02?authkey=Gv1sRgCJedktmBiu_B7AE#5390740795301534370

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:



Alysh, ii mai povestisem lui tati de tine, iti transmite si el sarcina usoara si pt

vreau sa ma laud ca aseara fata a avut o singura trtezire in urlete - a adus-o tati in pat cu noi, ca io nu pot ridica greutati, s-a suit pe noi, pe plapuma, dat cu picioare in gura, stiti voi cum dorm bebeii. Si atat. Acum a bazait dupa un laptik, i l-am dat si mai respir putin.
sper sa imi revina copilul de acu 2-3 sapt,g care adormea singura si nu se trezea.... nu stiu unde l-am pierdut . eu tot acuz stresul meu ca a agitat-o;, ieri dupa ce si la control mi-a zis ca e totul bine si pasii ce ii vom urma, mi s-a schimbat 'tonusul moral' si clar temperamentul fetei.
Mai am o mica mare problema, cum explic sa priceapa o data socrilor, ca daca mara se da cu curul de pamant, sa nu o ia in brate si sa ii dea imediat ce vrea, ca ii fac ei rau?? am incercat sa le explic ca e normal sa planga, ca nu vreau copil sclifosit, ca nu o mai pot lua in brate deloc si ma chinuie pe mine etc. NU functioneaza. Am zis ca o duc pe soacra mea la gradinitza si sa ii explice psiholoaga de acolo ca eu sunt depasita de replici ca "ce stii tu!!" "noi am crescut 2 copii" "ce inima ai sa o lasi sa planga". Nu ma mai dor, dar tre sa gasesc o solutie - una violenta gasesc repede dar nu ash vrea asta.



mai voiam sa zic ca ieri m-am vazut cu gemenele la shoping in Plaza. Slabe si frumoase mai sunt!!! si se tachineaza continuu Iar Mirciulica este expert in consilierea alegerii pantofilor perfecti.






o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna dimineataaaaaaaa! WOW, sunt coplesita de atatea urari si complimente, multumesc din suflete fete dragi: Danicris, Stefany, Doloress, DanaH, Lilly, GAbitzam, Belleane, Lorich, Simonix, Desiree, Adriana, Cleo, Jozersaerika, Inais, Chinabulina, Ca-eric, Sotu' lu' Cleo, sper sa nu fi uitat pe nimeni. M-ati facut praf fetelor, multumesc mult.

Vlad are febra de ieri si de azi noapte tuseste. Vad ca mai sunt raceli si mucisori pe forum asa ca sunt relativ linistita. Dar nu prea sunt obisnuita ca Vlad nu prea a racit pana acum. A mai avut de vre 2-3 ori febra dar am scapat mereu doar cu antitermice. Sper sa fie si de data asta la fel.

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna dimineata.

Cleo, ma bucur tare mult ca ai trecut cu bine peste interventia aceasta si ca ti-ai revenit. Eu m-am cam speriat cand am citit ca te operezi, ma gandeam ca este ceva mai complicat, m-am bucurat asa mult cand ai scris iar dupa operatie ...

Georgiana, va pup si pe tine si pe MsBB da' sa stiti ca va invidiez in continuare pentru prietenia frumoasa dintre voi. si

Laurita, nu mai spui nimic ? Ai mai fost la control, la echo, cum te mai simti ?

Ylari, pe unde esti ? Parca nu te-am mai vazut de mult. Sau gresesc ?

Fetelor, va rog sa-mi spuneti si mie :
- daca dati lapte de vaca la copii si mai ales de care, de la tarani din piata sau pasteurizat de la supermarket
- ce ceai beau copiii vostri ? Eu nu i-am data pana acu' decat apa insa as vrea sa-i dau ceai noaptea da' nu stiu de care.

Aaaaa, inca ceva, va rog sa-mi dati si mie id-urile voastre de mess, sau mai simplu, al meu este danicris28, daca vreti sa ma adaugati pe lista va multumesc. Ma simt foarte apropiata de voi, de aceea mi-ar placea sa pot comunica cu voi si pe mess.

Va pup pe toate si fug la treaba, azi fac doar o ciulama de pui si vreau s-o termin pana plecam in parc, se anunta o zi frumoasa. Sa aveti un sfarsit de saptamana insorit, cu plimbari lungi si copii sanatosi si cuminti. Papaaaaaaaaa ...







Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008 si 13+

Mergi la inceput