Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (127)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Pe mine m-a facut Victoria zombi! De vreo 2-3 saptamani se tot trezeste la o ora- o ora jumate, maxim la 2 ore... nu mai pot de oboseala, si de o saptamana suntem ca si singure, ca daddy ajunge de la servici cand Victoria deja doarme... Si sapt. asta am mai si avut oameni aici sa refaca basementul; si somnicul de la amiaza a fost dereglat... sa va spun ca luni a dormit la 4PM??? Vreo ora! Si ea de obicei la 11-11:30 doarme deja de amiaza; da' cu atata bocanit si barait nici nu ma asteptam sa doarma. Da' dupa luni i-am rugat pe baieti sa iasa si ei sa aiba lunch si sa nu se grabeasca vreo ora, o ora jumate...

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Pe mine m-a facut Victoria zombi! De vreo 2-3 saptamani se tot trezeste la o ora- o ora jumate, maxim la 2 ore... nu mai pot de oboseala, si de o saptamana suntem ca si singure, ca daddy ajunge de la servici cand Victoria deja doarme... Si sapt. asta am mai si avut oameni aici sa refaca basementul; si somnicul de la amiaza a fost dereglat... sa va spun ca luni a dormit la 4PM??? Vreo ora! Si ea de obicei la 11-11:30 doarme deja de amiaza; da' cu atata bocanit si barait nici nu ma asteptam sa doarma. Da' dupa luni i-am rugat pe baieti sa iasa si ei sa aiba lunch si sa nu se grabeasca vreo ora, o ora jumate...

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



puiule, asha suntem de 2 sapt si noi. Am acuzat ca e de cand mi-a zis dr-ul ca ma interneaza, si mi se parea ca se sfarseshte pamantul. Aseara a dormit cu noi in pat. Ea a dormit...noi nu. Si mai vreau la munca.....


DOloresss, imi pare tare bine ca ati gasit gradinitza perfecta. Uite, ce frumos le rezolva Dumnezeu pe toate? e la o romanca, e curat, poate comunica cu copilul in limba natala. Cat vei de da pe luna? eu fac un calcul, cat merita sa faci o afacere asha


Alysh, o Doamne ce veste frumoasa!! sa fie intr-un ceas bun, ne sa fie totul bine si frumos si un copil sanatos si zambaret si senin ca primul (ca voua chiar va ies copiii bine )

fetelor, fiica mea azi are neshte muci. Transparenti, acolo, din cand in cand stranuta, 2 tuse. Eu nu bag de seama. De ce? is primii muci, is atenta sa o sterg, sa ii suflu 1-2 sterimar/ser fiziologic ce am acolo in nas, ca sa stranute si sa scoata tot (la batista bebelushului). Si am scos fata afara. Sincer, cat nu is galbeni (semn de infectie) sau nu are febra, nu cred ca e un pericol public pt ceilalti. Mai degraba ea se poa supra infecta - ca e mediul umed.




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Of, Cleo! Zau ca nu stiu de ce o face Victoria asa; eu dorm cu ea de luni de zile (oh, shit! de un an!!!); am incercat sa o las singura, a dormit 4 luni la ea in patut, apoi am renuntat, ca de cate ori ma puneam in pat iar ma ridicam sa-i dau suzy sau tzitzi... pana nu am mai rezistat si m-am mutat cu ea in pat (am un pat mare la ea in camera; ce bine ca is lenesa si nu am apucat sa-l arunc...). AM mai tot incercat sa o pun in patutul ei, ca ma gandeam ca o trezesc eu cand ma misc, da' de unde! Ca tot asa se trezeste. Of, abia astept sa vina ziua noaptea cand o sa mai dorm si eu o noapte intreaga. De cand s-a nascut Victoria nu am dormit o noapte intreaga; e greu, dar m-am obisnuit... ma mai ajunge si pe mine oboseala, dar vreo 2-3 nopti "bune" cu doar vreo 2-3treziri/noapte si-s ca noua! Nu-i nimic, las' ca creste ea si invata sa doarma toata noaptea... cand o fi, la 2 ani, la trei... sanatoasa sa fie, ca in rest, rezist eu cum o fi! Si cand o aud cum rade, ce mai! Ma topeste toata si imi incarca bateriile. Se mai trezeste si noaptea, dar in general dimineata la 8 ma trezeste cu rasete (fortat, dar rade!)... daca ati vedea-o cum rade ea fortat sa ma trezeasca... Sufletul lui mami, ca nu as da-o pe un milion de copii care dorm toata noaptea!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Cleo dau 25 de dolari pe zi, adica 500 pe luna. Din astia Guvernul imi da intre 40 si 60% inapoi, inca nu stiu exact.
Aici sunt doua tipuri de gradinite, cele subventionate de stat unde platesti 7 dolari pe zi (din care am vizitat mai multe si am luat-o la fuga!) si cele nesubventionate (care sunt mai noi, care pur si simplu nu au primit subventionare, nu le-a interesat pe directoare sa depuna cerere, etc) care au dreptul sa ceara cat vor ele, pana la 40 de dolari pe zi de copil. Doamna asta abia a dechis, din mai, inca nu a primit subventia de la stat ca dureaza ceva, (in jur de 2 ani) si cere 25 de dolari de copil.
Noi astia care nu platim 7 dolari ca alti norocosi avem dreptul insa de la Guvern la o parte inapoi, in fuctie de venitul parintilor. Asa incat unii parinti cu venituri mai mici ajung chiar sa plateasca exact 7 dolari ca ceilalti. Inconvenientul e ca ti-i da in 4 transe mari si late pe an, am pierdut transa din septembrie, deci de acuma voi primi cecul abia in ianuarie 2010. Sunt si eu curioasa cat imi dau inapoi, ca nu prea inteleg cum calculeaza exact.

Sincer mie 25 de dolari pe zi mi se pare destul de putin, avand in vedere ca femeia respectiva sta cu ei cate 10 ore pe zi (programul ei e de la 7.30 la 17.30) le da 3 mese , doua gustari si o mancare calda, plus ca trebuie sa cumpere si ea jucarii, jocuri, creioane, foi, etc, ce le mai trebuie copiilor. Ma gandeam cu sotul meu, ea are 4 copii in grija, asta vine 2000 de dolari pe luna, din care are de platit atatea pentru ei. In fine, am mai avut prietene care s-au gandit sa-si deschida gradinite si pana la urma au renuntat, afacerea nu e chiar asa profitabila. Adica aici castigi exact cam cat castiga orice om intr-un job normal, insa la un job normal nu ai atata bataie de cap.

Desiree si al meu se trezeste cateodata destul de des ca sunt zombie de tot la servici. De aceea si doarme cu noi, ma saturasem sa ma tot ridic din pat de 5-6 ori pe noapte. Acuma isi ia tzatzica si adoarme la loc. Problema e ca de vreo cateva saptamani se trezeste urland, parca il doare ceva, sau parca se lupta cu vreun monstru ca nu reusesc nici cu tzatza sa-l potolesc. Si mananca cate un litru de lapte in decursul noptii.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'être comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna seara fetelor!

Noi am ajuns cu bine in Viena, insa am tot fost pe fuga, sa cumpara aia si ailalta.
Din pacate dupa o zi super calduroasa ieri, azi a inceput sa ploua, asa ca am spus "pa" locului de joaca

Cleo, bine ca s-a terminat cu bine!

Alysh, felicitari! sa ai parte de o sarcina usoara!

Doloress, super! bine ca ai gasit gradi! sper sa-i placa lui Parick si sa se acomodeze repede.

Lilly, e nasol sa-ti fie copilul racit, insa nu putem sa-i tinem nici sub un glob de sticla. Cu febra si stare generala proasta nu e indicat sa iesi afara,
vad ca si Lorich a dat de tovarasi de joaca bolnavi -- insa cu cativa muci si tuse poti sta cu lunile in casa ... ceea ce e imposibil.

Cand o sa mearga la gradi (in caz ca vreti sa-i dati) o sa tot ia contact cu copii raciti, vrand-nevrand.
Tusea se trateaza greu, muci in perioada rece vin/pleaca -- sunt parinti care chiar trebuie sa mearga la lucru, nu au cum sa-i tina acasa.
Ideal ar fi sa nu fie nimeni bolnav, bolnavii sa fie tratati izolat si rapid ... da, nu e posibil.
E enervat sa vezi cum dupa un timp vine si copilul tau tusind acasa, da asta este lumea in care traim. Si cu timpul o sa devine organismul mai rezistent.

Si sincer, de cate ori nu vedem ca micutii nostri au muci sau incep sa tuseasca, si noi suntem absolut sigure ca am avut grija si nu au avut contact cu cineva racit?
Mie una mi s-a intamplat -- copiii mei sa intre in contact cu cineva racit si in ciuda spaimei mele sa nu aiba absolut nimic si alta data, sa inceapa sa tuseasca desi eu nu observasem sa fi fost im preajma cuiva racit. Sunt cu siguranta mai multi factori care declanseaza o boala/raceala, nu numai nasul curgator al tovarasului de lopatica din lada cu nisip

Desiree, sper sa nu mai tina mult perioada de somn agitat.Si eu posed micuta agitata, chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau.
Noi vom incerca si varianta dormitului singur in camera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

am intrat scurt sa o felicit pe Alysh pentru bb2 sa dea DD sa decurga totul bine si sa fie un bb sanatos

noi suntem bine in general
Beatrice are si ea crize cu dat de pamant dar nu tranteste capul ci doar se arunca la pamant si da din picioare , de obicei pot sa-i distrag atentia cu ceva sau sa rezolvam "conflictul".

eu sunt trista...avem de lamurit din nou neste kestii cu sotzul si parca asta nu ar fi de ajuns lui Norbert la gradinita i-au venit 2 educatoare complet noi si nu ii plac deloc dar nici mie asa ca copilul e bulversat din nou si cred ca v-a trebui sa-l mut.

cam astea ar fi ...va pup pe toate si va doresc we placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Am dat peste mesajul din urma al ANdradei ... multumesc, esti draguta! insa nu sunt chiar asa o mama buna, sa stii. Sunt ff nervoasa si nu prea am rabdare cu fetele, insa in unele situatii am invatat sa actionez altfel, poate si datorita influentei vestice

Azi m-am gandit la Simonix, ca dupa ce recomandasem Ergo Carrierul, mi-am rupt azi mainile si spatele impindand prin centrul Vienei la carucior si tinand-o cu cealalta mana pe Annika - ca slingul l-am lasat bine merci acasa, sa se odihneasca

noape buna tuturor
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Erika imi pare rau sa aud de probleme, mult curaj sa se rezolve totul cum trebuie! Si cu gradinita bafta, sa gasesti una buna!

Adriana asa e si aici, toata iarna (cateodata si primavara si toamna) eu vad copii care merg la gradinita toti muciosi, toti tusind.
Nu-i poti tine acasa decat daca au febra 40, in rest ce poti face!? La mine la scarbici de exemplu am 5 zile mari si late pe an de urgente personale. Eu mi-as lua si fara plata, numai sa stau cu copilul acasa insa adio bonus, adio marire de salar si as sta toata ziua cu frica sa nu ma dea afara. Am avut un caz, o colega cu piticul mai tot timpul bolnavior, nu avea pe nimeni cu cine sa-l lase, si-a luat toate zilele pe care le avea, plus zilele ei personale de boala (suna si mintea, zicea ca e ea bolnava, dar de fapt era piticul). La prima restructurare a fost prima care a zburat si motivul - lipsa de spirit de echipa, iti lasi echipa de izbeliste cand are nevoie (pentru ca normal nu au voie sa-i zica nimic pentru ca isi ia zilele libere la care are dreptul). Asta e societatea in care traim, nu avem ce face.
Cand le-am zis colegelor ca mi-e frica sa nu se imbolnaveasca Patrick cu inceperea gradinitei, au zis ca e foarte bine sa se imbolnaveasca, asa i se va forma sistemul imunitar, cu cati mai multi virusi cu atat mai bine. Suna normal ciudat pentru noi, insa aici in vest asta e mentalitatea.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'être comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Doloress, Victoria mai mult de... maxim 10 secunde nu sta treaza noaptea! Ii dau suzy sau tzitzi si adoarme la loc instantaneu; doar ca ne trezim tot la o ora-doua... si e teribil de obositor; sa o vezi si pe ea, saracutza cu ce cearcane se trezeste dimineata dupa cate o noapte din-asta...

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Seara buna!

Am intrat sa o felicit pe Alysh pentru sarcina mult dorita care a devenit realitate. Sa dea Dumnezeu sa aveti un bb sanatos, asa cum va doriti.

Cleo cum mai primii muci??? Nu a mai avut Mara niciodata muci?! ei!

Cine a mai pus poze...zau ca nu mai stiu, dar le-am vazut si admirat pe toate, toate! Zau! Copii frumosi, peisaje frumoase, parinti la fel!Insa nu mai avem timp de nimik, nimik, nimik...poveste lunga! Sper sa nu raman in urma cu ce scrieti pe aici si cam atat! Noroc ca nu se scrie f mult!

Noi se pare ca am invins acel virusache...acum au ramas muculetii. Deci au fost 2 zile de febra rarisim un 38.2-38.3. Ma declar mai mult decat multumita. Vad ca e rezistenta fiica-mea. Sa dea Dumnezeu sa ne treaca si muculetii repejor...ca ne-a speriat nenea dr ieri ca desi e ok, oricand o poate coti spre diverse (gen otita...) o viroza de-asta usoara. Am reinceput cura cu Septilin si vit. C si cam atat. Sucurile de fructe nu-i mai plac si ma ofitc de moooor. Nici diluate, nici nediluate...nici cu fructoza macar. O sa incerc sa-i fac alte combinatii de fructe. Poate, poate. Voi ce le dati? Ce combinatii?

Despre somnul de noapte noi suntem up and down. Nopti cand doarme dusa, nopti cand se trezeste tipand...readoarme in cateva min la loc...dar noi...nu prea! Suntem cu molari primari de jos in curs de aparitie si o inteleg... Nu avem tzitzi la dispozitie, nici suzeta, nici jucarica preferata...asa ca spatele meu e in pioneze...si am inceput sa o iau cu mine-n pat. Decat sa ma paradesc de-a binelea mai bine asa.

Inchei acum...merg la joaca. Am venit din parc (nu va fie teama, nu am socializat, mucioase fiind, cu alti copii ) si e in plina forma!! A mancat de-a rupt si acum vrea distractie!!



mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput