Pasiune/obsesie :Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala86 spune:

Felicitari pentru topic!



minune mica in burtica

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela


Ma intreb cine o fi posesoarea acestei diademe acum?Sau e cumva posibil sa fie vazuta in vreun muzeu?....


Foarte frumoasa diadema, mi-ar placea sa o vad expusa pe undeva, dar si mai mult, pe capul vreunei descendente.
Am vazut, insa, o copie a coroanei pe care Maria a purtat-o la Alba Iulia, in ziua incoronarii. Copia se afla la un www.maryhillmuseum.org/exhibits.html#marie" target="_blank">muzeu pe aici, al unui prieten de-al reginei. Dintre toate obiecte personale expuse (de la cescuta de cafea, tigara si peria de par, pana la sifonier si tron), cel mai mult m-a impresionat rochia pe care a purtat-o la incoronare. Adica talia ei mica-mica.
O sa caut si o poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

lexi,grozav muzeul,ce as vrea si eu sa vad din obiectele personale ale Reginei!!
Talia ei este intr-adevar minuscula,www.tkinter.smig.net/QueenMarie/Gallery/Marie55.htm" target="_blank">aici de exemplu vedem bine.Pe de alta parte Regina s-a luptat toata viata cu kilogramele in plus,avea zile cind postea si o enerva cumplit faptul ca se ingrasa usor.Despre fetele ei mari nu vorbeste foarte dragastos in directia asta.Pe Mignon o numeste "Grasana mea" iar de Lisabeta spune mereu ca e frumoasa dar prea grasa si lenesa:)
Si totusi,nu putem gasi diadema?Macar sa aflam cine o are in posesie acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Da,am citit in insemnarile Reginei ca in fiecare vineri nu manca nimic!Mentiona acest lucru in Jurnalul ei cu insemnari zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Feliciari pentru subiect. Abia acum l-am vazut.
Si eu sunt o mare admiratoare a Mariei. Am citit toate volumele jurnalului ei (cele aparute pana acum) si am terminat de ceva timp jurnalul Principesei Ileana. De citit! Vati gasi acolo pe Regina Maria asa cum o vedea Ileana si veti gasi o multime de detalii despre perioada tulbure de la inceputul celui de-al doilea razboi mondial si pana la momentul in care Mihai este nevoit sa paraseasca tara (Ileana a fost in acel tren). Ileana povesteste despre miscarea de rezistenta pe care a organizat-o la Bran, despre spitalul de acolo, despre intalnirea pe care a avut-o cu Ana Pauker - au luat ceaiul impreuna!

Poze cu Blacicul vara:
http://picasaweb.google.com/barcapevaluri/BalciculVara2009#

Poze cu Balcicul primavara:
http://picasaweb.google.com/barcapevaluri/BalciculPrimavara2008#

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Da,am citit in insemnarile Reginei ca in fiecare vineri nu manca nimic!Mentiona acest lucru in Jurnalul ei cu insemnari zilnice.


Cu conditia sa poata.
Viata de regina nu era usoara din acest punct de vedere. Trebuia sa mearga la foarte multe evenimente care se sfarseau cu mese imblesugate (ca la romani) si unde nu putea sa nu manace pentru ca se ofensau gazdele. Cand rebuie sa merg la restaurant mai des in interes de afaceri la mine se simte imediat la cantar. De-apoi ea la care urma un eveniment dupa altul... Asa ca o inteleg in lupta disperata cu kilogramele si cu datoria. Pe de alta parte trebuia sa fie si supla si sa dea bine in poze.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

In afara de lupta cu kilogramele(din punctul asta de vedere Regina imi pare foarte ,foarte moderna,nu credeam ca doamnele la inceput de secol aveau aceleasi necazuri cu kilogramele cum avem noi,in secolul 21:)) Maria ducea o lupta incredibila cu...parul!Noteaza in jurnal de fiecare data cind se spala pe cap,vorbeste despre "bietul ei par",care trebuie spalat,aranjat,ondulat.Se pare ca pierdea mult din podoaba capilara si o irita teribil acest lucru.
Mai trebuie mentionat faptul ca Regina era o eleganta.Remarca faptul ca in Romania nu te poti imbraca oricum,trebuie sa fii pusa la patru ace tot timpul.
Una din casele de moda favorite a Reginei era...Chanel
Ma gindeam ,citind din insemnarile ei,ca Regina a fost un fel de "Lady Diana" a Romaniei.Desi fara mediatizarea din vremurile moderne,a reusit sa-si faca cunoscuta imaginea fie prin intermediul fotografiilor(carti postale cu familia regala de Pasti ,Craciun,etc) fie prin calatoriile dese in mijlocul oamenilor de rind.
A rupt traditia exact ca Lady Di,venind aproape de oameni si ascultindu-le necazurile.Sau mai bine spus,Lady Diana s-a luat dupa ea:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Si totusi se pare ca nu se imbraca de la marile case de moda. Chiar ea scrie in jurnal (de retinut totusi ca stia ca acest jurnal va fi citit si de alte persoane si ca era perfect constienta da ROLUL pe care trebuia sa-l joace o regina, de cum trebuie sa fie ea vazuta de popor) deci scrie in jurnal, cand scrie despre o vizita oficiala la Paris ca Chanel i s-a parut groaznic de scump si ca a preferat sa cumpere materiale si sa-si lucreze rochii pe placul ei cu croitoreasa ei din tara. Si tind sa o cred pentru ca daca te uti mai atent vezi ca Maria avea un stil personal; hainele ei abunda de elemente bizantine complet iesite din moda vremii.

De fapt chiar s-a spus in vreme despre stilul ei ca este teatral si foarte incarcat. Cineva din anturajul reginei (nu-mi amintesc cine dar era un barbat in orice caz) a spus ca stilul reginei este cam ca amestecul dintre o catedrala gotica si o fanfara militara.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Da,am citit in insemnarile Reginei ca in fiecare vineri nu manca nimic!Mentiona acest lucru in Jurnalul ei cu insemnari zilnice.


Cu conditia sa poata.
Viata de regina nu era usoara din acest punct de vedere. Trebuia sa mearga la foarte multe evenimente care se sfarseau cu mese imblesugate (ca la romani) si unde nu putea sa nu manace pentru ca se ofensau gazdele. Cand rebuie sa merg la restaurant mai des in interes de afaceri la mine se simte imediat la cantar. De-apoi ea la care urma un eveniment dupa altul... Asa ca o inteleg in lupta disperata cu kilogramele si cu datoria. Pe de alta parte trebuia sa fie si supla si sa dea bine in poze.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Simali, doua corectii:in primul rand am impresia ca nu pt. silueta facea acest post de vineri;daca imi aduc bine aminte a luat aceasta hotarare dupa recomandarile care i s-au facut dupa un consult la o statiune SPA:adica rolul era de dezintoxicare.
Pe aceeasi idee urma constant un tratament cu masaje,avea un neamt parca,angajat pt. acest scop.
Interesant este ce dotari si-a facut in baia de la Balcic ca sa poata sa faca masaj:o placa din marmura asezata langa cada de baie.

In legatura cu evenimentele pot sa-ti spun ca in insemnari erau mentionate retinerile ei in diverse situatii care se suprapuneau peste interdictia ei de a manca vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Fain subiect, multumesc pentru linkurile la poze, sint superbe, si pozele reginei si peisajele de la Balcic, unde am fost in copilarie, mi-au consumat toata ziua!

Apropo de discutia despre mincare mie imi aminteste de ce spunea Corneliu Coposu intr-un interviu despre Regele Mihai, cum ca maninca foarte putin (cica daca il vizitezi doua zile suferi de foame:) asta spusa de Corneliu Coposu...)
http://www.youtube.com/watch?v=3TGIwKgYEK8&feature=related

Se pare ca e ceva foarte nobil in a te abtine de la mincare...

mami de Agatha (21.08.06) si Iosif (30.09.08)

Mergi la inceput