Pasiune/obsesie :Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Fetelor, am gasit pana la urma la biblioteca volumul 2 din "Povestea vietii mele".Sunt absolut incantata de text!
Si ma bucur mult ca ati postat link-urile de pe www.scribd.com de unde am putut lua cele doua carti.
Ieri citeam pe net despre celelalte surori ale Reginei Maria.
Daca am retinut bine, niciuna dintre ele nu a devenit regina.E un pasaj in "Povestea vietii mele -volumul 2" in care descrie ce presupune viata de rege, ce austeritate si singuratate aduce. Cu tot greul pe care l-a intampinat, a reusit sa devina foarte iubita de romani. Toata evolutia sa ulterioara a presupus o personalitate extraordinara pe care nu cred ca vreuna dintre surorile ei si-a putut-o slefui si afirma asa cum a facut-o Regina Maria.
O iubesc de-a dreptul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis
Ieri citeam pe net despre celelalte surori ale Reginei Maria.
Daca am retinut bine, niciuna dintre ele nu a devenit regina.


Din pacate surorile au avut o soarta mai aspra.
Victoria Melita,sora "preferata" a Mariei,a detinut titlul de Mare Ducesa de Hesse (1894-1901) si Mare Ducesa Victoria Feodorovna a Rusiei.A trait in exil dupa revolutia rusa,se pare ca in saracie(ce contrast extraordinar trebuie sa fi fost pentru ea,dupa ce traise in cel mai exorbitant lux in Rusia tarista!!)
Beatrice,o alta sora(nu stiu exact ordinea ,cred ca Maria era cea mai mare dintre surori.)a fost sotia lui Alfonso de Orleans y Borbón, infante al Spaniei. În familie era numita Bea.Nu a ajuns regina niciodata si a trait de asemenea in exil.
Alexandra nu a avut un destin spectaculos,s-a casatorit cu cu Ernst Wilhelm Friedrich Carl Maximilian, Print de Hohenlohe-Langenburg.

In schimb Maria a fost mama a doua regine
Mignon s-a casatorit cu regele Alexandru I al Iugoslaviei devenind astfel regina.Alexandru a fost din pacate asasinat in Ma rsilia in 1934.
Lisabeta,cea mai frumoasa dintre fete(parerea Reginei Maria,din insemnari),a fost pentru o perioada scurta de timp regina a Greciei,prin casatoria cu printul mostenitor George, fiul cel mare al Regelui Constantin I al Greciei. Nu s-a simtit niciodata confortabil in rolul de regina si nu a facut eforturi pentru a se face iubita de poporul grec.
Aici o vedeti pe regina Maria si cele doua fiice regine.Observ in insemnarile ei ca era extraordinar de mindra de acest lucru,ca doua dintre fete au devenit regine.Totusi,Ileana,fata preferata e Reginei,nu a ajuns niciodata regina.A fost Arhiducesa.Dupa ce au venit comunistii la putere s-a exilat in America,unde a inceput o noua viata(recomand cartea scrisa chiar de Principesa Ileana "triesc din nou")Povesteste fantastic,gasim multe informatii despre mama ei,Regina.M-a impresionat faptul ca a fost obligata sa vinda celebra diadema cu safire,mostenita de la mama sa,pentru a supravietui in primii ani de exil.(ma intreb ce vedeta de la Hollywood sau nevasta de magnat o fi cumparat-o:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Fetelor, pe 29 octombrie 1875 s-a nascut Regina Maria. Desi am postat cu o zi intarziere, as vrea sa ne amintim lucrul acesta.
tuturor celor care o admirati pe aceasta minunata regina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Wow, imi place ce citesc din punct de vedere istoric(personal sunt pentru republica si nu monarhie, in convingeri politice ma refer)...dar am citit pe nerasuflate tot ce ati scris voi aici si am inceput sa studiez un pic pe wikipedia, si din link in link am citit si despre Principesa Ileana si despre Mignon.

Am vazut Balcicul imediat dupa revolutie si m-a uimit prin frumusetea arhitecturii, o gradina superba, cu alei surprinzatoare, de un design desavarsit.

Pana acum din tot ce ati scris imi place foarte mult de regina.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Da, extraordinar subiect!
Candva pe la inceputurile Dc-ului mai era un subiect pe tema monarhiei din Romania. Stiu ca il savuram asa cum am savurat toata tineretea mea povestea vietii reginelor, regilor, tarilor si imparatilor, fie ei romani, rusi, austrieci, englezi sau francezi.

Facusem o obsesie curata pentru subiect. Cultivata in anii de liceu si apoi in faculatate, ajunsa pana la punctul de a le intocmi arbori genealogici tocmai din necesitatea de a intelege mai bine cine cu cine, cu care si pe unde, obsesia asta nu-mi aducea decat mari bucurii interioare.

Am citit si eu la momentul acela pe nerasuflate volumele din Povestea vietii mele, toate articolele din revista HIstoria, care mai de care mai interesant si apetisant, si pentru ca emotiile ma coplesesc, zic un DA hotarat unei excursii la Balcic...

Revin cu detalii maine ca trebuie sa-mi adun neuronii incetosati de viata asta tumultoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:


Va mentionam mai devreme diadema cu safire si diamante,pe care printesa Ileana a primit-o mostenire de la Maria si a fost obligata sa o vinda cind s-a refugiat in America.
Aceasta e www.dincalarasi.ro/wp-content/uploads/2009/06/statuie-regina-maria-calarasi.jpg" target="_blank">diadema,cu siguranta mostenita de la casa imperiala rusa.
Si aici o vedeti pe Ileana cu www.tkinter.smig.net/PrincessIleana/images/PrincessIleana.jpg" target="_blank">aceeasi diadema.
Ma intreb cine o fi posesoarea acestei diademe acum?Sau e cumva posibil sa fie vazuta in vreun muzeu?....Hmmm...chiar ma fascineaza istoria acestei diademe.Regina Maria isi adora bijuteriile si suferise foarte mult cind rusii i-au confiscat aproape tot.

P.S.-o intilnire la Balcic ar fi grozav...dar trebuie organizat din timp,mai ales pentru noi care stam la ceva distanta:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Ce ziceti, fetelor, facem schimb de fotografii cu regina? Numai ca eu nu stiu sa creez aici, in pagina de raspuns un linck cu poze :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

Ce ziceti, fetelor, facem schimb de fotografii cu regina? Numai ca eu nu stiu sa creez aici, in pagina de raspuns un linck cu poze :(


Uite ce am gasit www.flickr.com/photos/mrsfujita/sets/72157608104044094/" target="_blank">aici.O gramada de poze cu frumoasa noastra regina.

P.S.-ma gindeam zilele astea,in toiul alegerilor...si in vremea reginei,clasa politica era deplorabila.Aceeasi sete de putere,aceeasi lipsa de dragoste autentica pentru romani.Regina s-a luptat mult cu acesti politicieni,mai ales in timpul primului razboi mondial.A crezut cu putere in ideea Romaniei mari si chiar afirma la un moment dat,(cind politicienii erau convinsi ca trebuie sa capituleze in fata Germaniei),ca ea este englezoaica si un englez nu se da niciodata invins.

"Iubitii" nostri candidati la presedentie ar fi cistigat tot respectul meu daca ar fi spus ca Regina Maria e un model moral pentru ei.Sau Tutea.Sau Ferdinand,care a facut cel mai mare sacrifciu,declarind razboi tarii sale materne.Cind a fost intrebat daca avem sanse sa biruim germanii,el a raspuns,antologic:"Deja am invins un german.Pe mine insumi."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Apropos de respectul pentru regii care au facut imens pentru Romania, in colectia Adevarul Mari Pictori apare volumul Grigorescu.
Nu stiu de unde e luat textul....dar la anul 1866 se spune ca s-a adus un print german care nu a facut decat a fure poporul.
Incredbil...aia care au redactat cum de nu si-au dat seama de ineptie???



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela



Uite ce am gasit www.flickr.com/photos/mrsfujita/sets/72157608104044094/" target="_blank">aici.O gramada de poze cu frumoasa noastra regina.


incredibile pozele ! absolut superb ! saru'mana din suflet !

edit: am terminat de citit subiectul... si sunt cu ochii in lacrimi... nu pot sa spun decat "multumesc!". acu' caut pe net sa gasesc cumva cartile...

Mergi la inceput