Pasiune/obsesie :Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Doamnele mele,credeam ca subiectul cu Regina se va estompa in timp,dar iata ca am un motiv sa il readuc pe prima pagina,respectiv noutatea ca Paul Lambrino si a sa consoarta afirma sus si tare ca noul lor nascut este noul Printz al Casei Regale.Eu sint revoltata de asta,si cred ca draga mea Regina ar fi la fel....voi ce parere aveti despre acesti oameni?Eu ii consideri niste impostori.Am zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pfiii, am primit cadou de ziua mea toate cele 7 volume din insemnarile reginei Maria - asa surpriza nu asteptam, pe cuvint.
asa ca vin fuguta sa va impartasesc impresii

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Minunat subiect. Am citit si eu demult jurnalul Reginei Maria. Nu mai tin minte cum se numea, si nici multe detalii nu retin.
Simali, extraordinare pozele. Trebuie neaparat sa vizitez si eu Balcicul intr-o vacanta.

Vad ca sunteti mai in tema ca mine. Decat sa caut pe net, mai bine va intreb pe voi. Ce s-a intamplat cu copiii Mariei? Am vazut despre cele 2 regine, dar ceilalti?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Cum ma invatati sa postez aici niste imagini superbe pe care le am primite pe e-mail?
Astept sfaturi tehnice, practice.

Pai, Andreea, hai sa vedem in ordine ce imi amintesc:

Carol II-lea...rege, stii povestea...

Elisabeta( Lisabeta)...Regina Elenilor, Principesa a României, Principesa de Hohenzollern, se casatoreste pe 27 februarie 1921 cu diadohul (printul mostenitor) George al Greciei, devenind peste un an regina. Divorteaza în 1935 stabilindu-se în România pana cand în ianuarie 1948 când este nevoita sa paraseasca definitiv tara împreuna cu ceilalti membri ai familiei regale. Viata în exil si-o petrece la Cannes, unde închiriaza un apartament si unde va muri în anul 1956 la vârsta de 62 de ani.

Maria(Mignon, Marioara)...Regina Iugoslaviei, Principesa a României, Principesa de Hohenzollern, cunoscuta si ca Regina Marija a fost sotia regelui Alexandru I al Iugoslaviei.
În familie era numita Mignon spre a fi deosebita de mama sa.
A devenit regina mama a Iugoslaviei, dupa asasinarea regelui Alexandru I al Iugoslaviei la Marsilia în 1934. Cel mai mare fiu al ei a devenit rege sub numele de Petru al II-lea al Iugoslaviei, ultimul suveran iugoslav.
Maria a murit în exil la Londra, pe 22 iunie 1961 si a fost înmormântata la "Royal Burial Ground".

Ileana..Alteta Sa Imperiala si Regala, Arhiducesa a Austriei, Principesa de Habsburg - Toscana, Principesa a României, Principesa de Hohenzollern, arhiducesa de Austria prin casatorie si stareta ortodoxa, sub numele de "Maica Alexandra".
A fost o membra activa a mai multor fundatii de caritate si a trait în exil o buna parte din viata. A fondat Manastirea "Schimbarea la Fata" din Ellwood City, Pennsylvania, SUA, unde este si înmormântata.

Nicolae - si-a petrecut întreaga existenta princiara în umbra Coroanei Regale a României, jucând un rol mai activ doar între anii 1927-1930 când a facut parte din Consiliul de Regenta ce conducea tara in locul regelui minor Mihai I.
A murit la vârsta de 75 de ani, departe de tara, dupa patru decenii de exil fortat.

Mircea...decedat cand era copil ffmic, 3 -4 anisori

Revenim cu alte detalii, mi se deschide apetitul numai cand aud cuvantul rege sau regina...deh, maniaca, ce sa-i fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

hristina,poti sa-ti faci un cont pe yahoo,sau flickr,sint multe..si sa pui acolo pozele!Astept cu sufletul la gura!
Gata,m-am hotarit:la vara fac un concediu dedicat Reginei.Incep cu Branul,Pelesul,Pelisorul,apoi citeva zile la Balcic.Am intrat pe pagina oficiala a Balcicului si am gasit tot felul de posibilitati de cazare...dar nu chiar ce ma intereseaza.As vrea sa stam undeva la privat eventual,sa avem o bucatarie si curte...Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi utile?
P.S.-am gasit-o pe Regina Maria pe facebook:)Cred ca este Diana Mandache cea care se ocupa de profilul ei,pune o multime de poze inedite cu Maria..va recomand sa o cautati.Mi s-a parut un pic amuzant sa o am pe regina in lista de prieteni:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Intreaba-l pe varu'. Au fost toti 4 la Balcic cu vreo 2 ani in urma. Poate stie ceva si despre cazare.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela
Gata,m-am hotarit:la vara fac un concediu dedicat Reginei.Incep cu Branul,Pelesul,Pelisorul,apoi citeva zile la Balcic.


Din cate stiu Pelisorul nu se mai poate vizita. A fost retrocedat si e folosit acum de familia regala. Din fericire am apucat sa il vad acum cativa ani.

Frumos concediu. Distractie placuta. Asteptam poze.


Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Fetelor, am o veste minunata- dupa aproape 20 de ani a fost reeditata www.libris.ro/istoria-romanilor/povestea-vietii-mele-3-volume---maria-regina-RAO973-54-0076-7--c7924--p359763.html" target="_blank">Povestea vietii mele! Nu e ieftina, dar face toti banii! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

uau, Teodora, asta DA veste!
i-am innebunit pe bietii anticari.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

Fetelor, am o veste minunata- dupa aproape 20 de ani a fost reeditata www.libris.ro/istoria-romanilor/povestea-vietii-mele-3-volume---maria-regina-RAO973-54-0076-7--c7924--p359763.html" target="_blank">Povestea vietii mele! Nu e ieftina, dar face toti banii! :)


Apropos de asta.O ruda apropiata,mai exact un cumnat,pe care il vizitam des,are Povestea vietii mele,editie originala.Volumele au fost insa legate in coperti noi si nu era scris pe cotor despre ce carte este vorba.M-am uitat in biblioteca lui de n-spe ori,dar acele volume in coperti groase albastre nu mi-a trecut prin cap sa le deschid,credeam ca sint niste Biblii:)
Cind am facut descoperirea am avut o criza de nervi:))Aproape m-am certat cu dinsul si l-am acuzat ca mi-a ascuns adevarul ,ca are in posesie Povestea vietii mele.Unde duce nebunia(mea:))...
Dupa ce ca le-am luat cu japca din biblioteca omului,i-am spus cu o obraznicie fantastica sa nu-si faca iluzii ca le primeste inapoi,pentru ca eu nu consider ca trebuie sa le imprumut,este un drept al meu sa posed aceste carti,pentru ca eu sufar de o dependenta bolnava cu Regina Maria si imi trebuie drogul:)Daca m-ati fi vazut,eram turbata,am si plins,hahaha!
Omul a fost intelegator(putea sa se puna cu nebuna?:)
P.S.-daca aveti cont pe facebook,recomand sa cautati la "friends" pe Regina Maria.O sa o gasiti:)Este de fapt Diana Mandache,pune niste poze absolut incintatoare,inedite,cu Regina nostra,articole despre ea din presa vremii...un deliciu!

Mergi la inceput