schimb de sfaturi parintesti: idei si metode

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

M-am linistit! Asteptam sa treaca :D

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Despre dormit.

Va invit la o dezbatere pe tema asta: e bine sa fim fermi, copilul cu patul (mai tarziu camera) lui no matter what, sau e bine sa fim flexibili, sa se simta bine venit in patul conjugal atunci cand simte nevoia acuta de ocrotire?

Stiu ca se vehiculeaza multe pareri si cred ca un schimb de experienta (care ce-a facut si cum crede ca i-a prins bine) ne-ar ajuta sa fim convinse ca am luat cea mai buna decizie, sau sa incercam sa luam pe viitor cea mai buna decizie.

Ca la grupurile de suport, eu prima: ocazional, Matei isi ia pernuta la subrat si vine (dulce adormit moale si rasfatat) si ne escaladeaza patul. Desi asta inseamna niste dureri atroce de spate pentru unul dintre parinti, si anume ala care are norocu sa fie iubit mai tare de pui in noaptea aia, si sa i se ia din spatiu, nu ne induram (si nici nu ne mobilizam) sa il luam sa-l mutam.
Sau daca unul dintre noi urmeaza sa plece petnru cateva zile, puiul simte si se cere sa doarma cu noi. Iarasi n-avem inima sa-l disciplinam, pentru ca simtim ca incearca sa se supra-satureze un pic de cel care urmeaza sa ii lipseasca petnru un timp.

Cand era mic mic , sub un an, sotul avea delegatii de cate o saptamana, cam una pe luna. In zilele alea il mai luam cu mine in pat. Se gandacea pana la perna lu tac-su si o mirosea, si ba era suparat contrariat ca nu da de el, ba era fericit ca ii gaseste mirosul.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Imi aduc aminte ca in timpul sarcinii am facut niste cursuri de pregatire pentru nastere si se dezvolta desigur si perioada de dupa. A pus ea intrebarea participantilor si desigur au venit diferite parei.
Apoi raspunsul ei a fost cam asa: orice hotarati, este ok, voi trebuie sa fiti multumiti cu ceea ce faceti si sa simtiti ca e cel mai bine. Pentru ca daca cineva ia copilul in pat "de-a sila" sau invers, impotriva inimii il lasa neaparat in camera lui singur, orice ar fi, nu se simte nimeni bine.
Deci, fiecare sa faca ceea ce-l face fericit, nu ce zice altcineva ca ar fi mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Noi dormim impreuna, sunt curioasa la ce varsta va renunta Sophia si mai ales ce vom face daca mai apare un bebe. Sotul meu a spus "un pat mai mare", dar vom vedea la momentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Despre dormit.

Va invit la o dezbatere pe tema asta: e bine sa fim fermi, copilul cu patul (mai tarziu camera) lui no matter what, sau e bine sa fim flexibili, sa se simta bine venit in patul conjugal atunci cand simte nevoia acuta de ocrotire?


eu cred ca deja ai raspuns, nu? adica ce parinti ar putea ignora o "nevoie acuta de ocrotire"? :-) deci flexibilitatea e raspunsul si mai in detaliu a raspuns adinag. chestie care la noi nu merge, recunosc ca-mi place doar partial color sa dorm cu sonia, ca ocupa tot patul - si e absolut imens -, plus ca ma trezesc cu ea dormind pe figura mea, ca o pisica, sau incolacita de nu pot sa respir. dar nu vrea in patul ei si basta. creca n-am incotro. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

noi am dormit impreuna de pe la 6 luni ale ei; in doua, in trei, care cum ne nimeream; am avut o tentativa de a o obisnui cu camera ei si patul ei cand ne-am mutat aici, dar nu a mers...dupa 1-2 ore era inapoi langa mine

INSA, acu vreo luna am luat o canapea imensa pentru camera ei, in locul patului de la Ikea Jr si am inceput sa dorm cu ea acolo; dupa o saptamana am inceput sa o pun in pat la ora ei de somn (7-8) cand e fff obosita, ii las o lampa "fantoma" de la ikea aprinsa, poveste, apoi ma duc in biroul meu, care este vis-a-vis de camera ei, usi deschise, ma vede, o vad...Si adoarme in max 10 min Singura. Cand imi termin treaba, ma duc langa ea..

Nu cred ca ar fi functionat la 1-2 ani, ea are acu' 3 ani jum si nu o mai deranjeaza deloc sa adoarma singura cand eu am treaba..



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">We LOVE Sonia

www.bebelissimo.com/" target="_blank">*Bebelissimo*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Si noi avem lampa de la Ikea, fantoma aia alba cu albastru. Credeam ca suntem singurii, ca cine vine pe la noi, dupa 10-20 de minute intreaba jenat "da ci-i aia?"

Conchita, si la mine momentele se savureaza tot asa, partial color, ca e dupa cum ai noroc, ori iti iei picioare in cap, ori capete in gura, nu stiu ce face copilul asta ca daca se asaza intre noi, nu sta paralel, ca omu, tre sa ne atinga pe fiecare Asta cu dormitul in cap o avea cand era micutz, una-doua se trezea tati cu caciula

Mihuta, ai incercat sa ii trezesti un pic simtul proprietatii: camera EI, patutul EI, de-acu e fata mare, are locsorul si lucrurile ei.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Legat de televizor si calculator va recomanda o carte deosebita " Efectele televiziunii asupra mintii umane" de Virgiliu Ghorghe.
Se poate achizitiona si on-line cred:
http://www.libertaspublishing.ro/carti/5850/efectele-televiziunii-asupra-mintii-umane

Pe noi, adica pe mine si sotul meu cartea ne-a convins. Am citit-o recent. Noi nu mai avem televizor de vreo 3 ani. Butonam doar la laptop ca de aici ne vin banutii. Alexia n-a avut tv si din acest motiv, culmea in vizita la bunici sau alti oameni nu e interesata de tv ba chiar cere sa il inchida. I-am mai pus insa desene la laptop ( o scapare a noastra) si acum incercam timid sa o dezvatam pentru ca a inceput sa ceara din ce in ce mai des. Prima cura de dezintoxicare incepe in cateva zile cand pleaca la bunici si acolo nu e laptop. Data trecuta cand a fost la ai mei la curte a intrebat dupa cateva zile "butu' ai net?". Tatal meu ....fasticit..."da am". Alexia: "da' 'eptop ai? Unde e 'eptopu' tau?"
Ceea ce ma ingrijoreaza e ca..am auzit de gradinite cu tv. E adevarat? Se uita copii la gradinite la tv? Eu n-am dat-o pe Ale la gradinita inca, dar n-as da-o sub nici o forma la o gradinita unde sunt lasati la TV.

Legat de dormit. Ale adoarme in patul nostru cu noi. O mutam dupa ce adoarme bine si venim si noi la somn. Apare din nou in patul nostru pe la 4-5 dimineata. E drept ca eu am vreo doua coaste sucite dimineata si ma mai trezesc cu cate un piciorus in burtica dar...asta este. Am intrebat-o intr-o dimineata: "Alexia, de ce vii mami dimineata in pat la noi, ca uite mami nu doarme bine. Uite tu ai patutul tau mare si frumos". Alexia sta putin pe ganduri si raspunde: "Ca mi-i dor de tine...mami" Eu...

Larisa Mamica de Alexia (13 iulie 2006) si aspiranta din nou

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79

Legat de televizor si calculator va recomanda o carte deosebita " Efectele televiziunii asupra mintii umane" de Virgiliu Ghorghe.
Se poate achizitiona si on-line cred:
http://www.libertaspublishing.ro/carti/5850/efectele-televiziunii-asupra-mintii-umane

Pe noi, adica pe mine si sotul meu cartea ne-a convins. Am citit-o recent. Noi nu mai avem televizor de vreo 3 ani. Butonam doar la laptop ca de aici ne vin banutii. Alexia n-a avut tv si din acest motiv, culmea in vizita la bunici sau alti oameni nu e interesata de tv ba chiar cere sa il inchida. I-am mai pus insa desene la laptop ( o scapare a noastra) si acum incercam timid sa o dezvatam pentru ca a inceput sa ceara din ce in ce mai des. Prima cura de dezintoxicare incepe in cateva zile cand pleaca la bunici si acolo nu e laptop. Data trecuta cand a fost la ai mei la curte a intrebat dupa cateva zile "butu' ai net?". Tatal meu ....fasticit..."da am". Alexia: "da' 'eptop ai? Unde e 'eptopu' tau?"
Ceea ce ma ingrijoreaza e ca..am auzit de gradinite cu tv. E adevarat? Se uita copii la gradinite la tv? Eu n-am dat-o pe Ale la gradinita inca, dar n-as da-o sub nici o forma la o gradinita unde sunt lasati la TV.

Legat de dormit. Ale adoarme in patul nostru cu noi. O mutam dupa ce adoarme bine si venim si noi la somn. Apare din nou in patul nostru pe la 4-5 dimineata. E drept ca eu am vreo doua coaste sucite dimineata si ma mai trezesc cu cate un piciorus in burtica dar...asta este. Am intrebat-o intr-o dimineata: "Alexia, de ce vii mami dimineata in pat la noi, ca uite mami nu doarme bine. Uite tu ai patutul tau mare si frumos". Alexia sta putin pe ganduri si raspunde: "Ca mi-i dor de tine...mami" Eu...

Larisa Mamica de Alexia (13 iulie 2006) si aspiranta din nou

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/




Da, sunt gradinite cu TV. Acuma depinde si cum si cat sunt lasati copiii sa se uite.
La gradi lui Matei sunt lasati cateva minute la Minimax inainte de micul dejun (pana se aduna toti) si, in zilele cu vreme urata, cand s-au plictisit de toate cele, li se pun cd-uri cu desene animate. Din ce povesteste Matei, mi s-au parut ok, si filmuletele pe care le vad pe Minimax (dealtfel e singurul canal la care-l las sa se uite) si cd-urile.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlahos spune:

Despre TV se spune ca "e cea mai ieftina bona"... dar o platim scump pina la urma.
fiind bine ocupati l-am lasat pe Nick sa se uite la TV cind a vrut si cit a vrut pina cind am pus in practica "cutia cu recompense"-acum are 5 ani si are treburi de facut- pune fata de masa cind mincam, maninca cu cronometru 10 minute= dubla recompensa, aduna masa, curata frimiturile ce cad jos in jurul mesei, aranjeaza singur hainutele lui dupa ce se dezbraca, spalatul pe dinti...si primeste bile=puncte ce le schimba pt a se uita la TV 10 puncte=30 minute de TV. acum nu e nevoie sa repet ce are de facut de 2 ori pt ca pierde un punct
merge sistemul de minune s-a shimbat radical, casa e mult mai curata si linistita. cred ca toti copii au nevoie de reguli si recompense pt ai motiva in dezvoltarea lor.
bafta la toti

Mergi la inceput