schimb de sfaturi parintesti: idei si metode

schimb de sfaturi parintesti: idei si metode | Autor: mina

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!

S-a tot vehiculat pe la alta sectiune si alt subiect despre un schimb de idei. Cine ce face atunci cand copilul iata ce face. Cum facem sa nu ne pierdem controlul in fata lor.
Am deschis acest subiect ca pe o bursa de idei: sa impartasim fiecare din experienta celorlalti. Cred ca ne-ar prinde bine.

Daca, insa, se transforma in polemica (asa cum s-a intamplat cu un recent subiect interesant) rog de pe acum moderatorii sa il inchida.

Deci: ce faci cand nu mai stii ce sa faci? Cum te abtii sa urli de nervi si sa dai cu farfuriile de pereti atunci cand sensu'lu'viata iti arunca in cap supa mult muncita? (asta a fost retorica, la mine a trecut demult vremea aruncatului supei in cap si a venit alta, a aruncatului argumentelor in cap).

Prin urmare incep eu: cum tin plodu departe de jocurile pe calculator? ce sa-i mai explic? pna acum m-am desucrcat, dar mai nou a prins gustul (ca fuse la bunici) si mai aude si pe altii ca se tot joaca. Eu de lasat nu-l las, clar, dar mi-ar prinde bine un ajutor intr-ale argumentarii.

V-astept!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Fiecare familie are idei si principii diferite.Cum fac eu?
Referitor la calc, de cind a inceput scoala am stabilit un program , fiind atit d eplina sapt si cu atitea teme si activitati am redus calc numai pe timpul weed-end-ului, binenteles baietii au inceput sa plingaa, cel mic, cel mar sa tipe, toata lumea din casa era nervoasa, oricum nu s eputea discuta, nimeni nu era d eacord sa asculte, asa ca am plecat, a doua zi am reluat problemele, pe timpul scolii astea sint regulile, intii invatam si dupa aceea joaca.cEL mic avea numai vise urite de cind se juca cu niste carduri, asa ca le-am pus intr-un loc safe.Sa nu crdeti ca ei zic oo ok, nu se cearta , sau incearca sa comenteze, dar ei stiu ca ce-am spusasa ramine.Se vede cum au inceput scoala, au inceput f bine, baiatul cel mare , vazind ca are timp suficient si de alte activ s-a hotarit sa invete s acinte la xaxofon, ma surprins, are timp sa studieze.Parerea me aeste ca chiar daca sint micuti si formezi un program , de care te tii, si cei spus aia faci, ei invata cu timpul si nu mai incearca pina cind tu , nervos, obosit d ela serviciu, spui ok numai astazi.In momentul acela totul s edezbina.Asa este la noi, asa am citit si aplicat, e o contradictie sa tipi si sa -i spui copilului sa nu mai tipe.Cind ii spui unui copil, micut sa nu faca acel lucru, sau acel lucru, depinde de virsta lui, practic, pui accent pe ce sa faca, mai simplu, DE EX:nu mai sari in pac, si tot repetam , practic copilul, sa zicem ca are 2 ani, intelege sai in pat.Trebuie sa fim fermi, sa discutam cu ei si sa le explicam , chiar dac sint micuti ce se intimpla daca si ce se poate intimpla daca.Trebuie sa aiba incredere in ei, sa -i ajutam sa-si dezvolte personalitate prin disciplina pozitiva.Sper ca ati in teles ceva, imi pare rau parca ma incurc in explicatii.
Este un subiect f interesant si speram cu toate sa avem ce invata
Oseara buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Asa este! Cam asa ma descurc si eu, explicatii peste explicatii!

Pana spre 4 ani nici n-a fost vorba sa se apropie de calculator, mai ales ca si eu si sotul lucram pe leptoape, pe care le tinem dupa noi, si un leptop este mai usor de stricat de catre un copil decat un desktop.

Dintotdeauna i-am explicat ca:
- calculatorul este pt munca, nu pt joaca
- in exces, strica ochii
- pana ajunge ca noi (la facultate, a inteles el ) in orice moment, o repriza de aer liber este mult mai buna decat o repriza de joaca.
- cand ajungi sa stii sa il folosesti, calculatorul este mai bun sa inveti ceva, decat sa te joci.

Recent am facut schimb de pareri cu o mamica de baiat de 10 ani care a folosit sintagma "jucatul la comp e mancare otravita".

Acuma ca ma mai "saboteaza" bunicii, ne descurcam, m-a bucurat sa aflu ca, si acolo, in vacanta, Matei il intreba pe bunicul " a trecut sfertul de ora care mi-a dat mami voie?".

In perioada urmatoare clar va inregistra o atractie crescuta fata de calculator dar imi propun sa il orientez catre aplicatii din care sa invete ceva.

(sa nu vorbesc in ceas rau si sa bat in lemn) Am noroc ca deja ne intelegem din vorbe, nici gand urlat si tavalit pe jos, sau insistat pana, vorba aia, te lasa nervii si cedezi. Ca stie ca nu ma misca nimic din loc daca-s convinsa ca ceea ce fac este spre binele lui si ca nu face decat sa piarda timpul. Consecventa e greu de pastrat, dar extrem de utila.

Va pupam!



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ref. pc / tv la noi functioneaza metoda "fructului interzis". Sunt la discretie si nu o intereseaza !!! Tv-ul poate sa mearga sau nu, are tv in camera de cand e ea, pc-ul la fel, ii cumpar eu cd-uri si-ii arat eu jocurile si il e pun la favorites pe pc si de 2 luni de zile a decretat ca nu ii place nimic.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina
Prin urmare incep eu: cum tin plodu departe de jocurile pe calculator? ce sa-i mai explic? pna acum m-am desucrcat, dar mai nou a prins gustul (ca fuse la bunici) si mai aude si pe altii ca se tot joaca. Eu de lasat nu-l las, clar, dar mi-ar prinde bine un ajutor intr-ale argumentarii.

V-astept!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it



baietelul tau e mai mare decat copila mea, asa ca nu stiu cat te poate ajuta cum procedez eu, dar cu televizorul, nu computerul. s-a obisnuit de la tati sa aiba tv la discretie, ceea ce imi scoate peri albi cand revine acasa si vrea desene la prima ora. nu ii raspund "nu" direct, ca ar crea mai multe complicatii, ci aman deznodamantul, spunandu-i ca da, o sa se uite la shrek juma de ora dupa: construim cu Lego, udam gradina, spalam vasele, inotam in piscina, mergem in parc, etc. activitati care sa dureze suficient de mult incat sa uite de dorinta initiala. nu stiu, poate adaptezi ideea si incerci ceva asemanator?

eu de computer nu o tin deoparte, ba chiar o incurajez sa il abordeze, insa nu pentru jocuri. uite, azi ne-am distrat creca o ora imitand si "vorbind" cu animalutele si copilasii de pe siteul asta de poze, descriind miscari, ghicind expresii faciale, descoperind alte subiecte in background:
http://amolife.com/image/kids/baby-photography-by-tracy-raver.html
cu alte cuvinte, mie computerul nu mi se pare in totalitate periculos, mai ales cand e interactiv si gasesti atatea lucruri interesante pe gratis.

deci, ca o a doua idee, poate ar merge sa ii arati tu alte functiuni ale netului, nu numai jocurile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Asa e, Conchita, voi tine seama si de asta.

Pentru moment insa suntem conditionati si de un alt aspect: trebuie sa recunosc ca atat eu cat si sotul ne luam destul de mult de "butonat" acasa. Asta nu-l afecteaza pe el, in sensul ca nu afecteaza timpul petrecut de noi cu el. Insa cand las eu compul liber parca as presta alte activitati cu puiul nu chestii asistate pe computer. Probabil ca in scurt timp (mai creste si domnu) vom invata si lucruri utile. Dar prefer sa mai aman momentul.

Caci, se poate intampla si altceva: sigur o sa-i placa si vorba ceea, intru la stapan. "da pe mine cand ma lasi?".

Cu tv-ul n-am probleme, ca tot asa, a fost la discretie. Se uita la desene pe cd inainte de culcare, i-am luat eciclopedii despre animale si corpul uman care chiar il fascineaza....iar pe canalele de desene doar minimax. A, si oraselul lenes pe jetix. Cand se termina cu sportacus vine singur si ma anunta ca a inchis televizorul. Ca la ce orori de desene sunt pe jetix si pe cartoon, am reusit sa-l conving ca-s urate si mai bine se uita pe o carte decat sa aibe ce visa urat la noapte.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

e greu sa-i spui lui ca-i nesanatos cand voi stati la calculator...
incearca ce a spus Conchita, da-l la sport ca sa aiba activitati si de alt gen, fa-i program clar. Te poti juca atata timp X dupa care faci astea, daca nu le faci maine nu mai te joci la calculator:-)

Ajung si eu acolo maine poimaine si o sa vad eu! acuma intelege si accepta programul...

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Calculatorul este periculos prin prisma dependentei pe care o genereaza. Pe de alta parte, cum pot eu sa ii spun copilului ca este un lucru nociv, atata timp cat ne vede pe noi folosindu-l?

Pana acum, Dudu a avut un soi de "laptop" cu taste de plus, si un joculet pt invatatrea culorilor. Acum deja ne-a rugat sa ii luam unul "de copil mare", dar nu ma grabaesc deloc cu achizitia unuia. In schimb, ocazional jucam cate un joculet interactiv pe laptopul noastru. Imi este teama ca, interzicandu-i integral accesul, sa nu il fac sa isi doreasca asta mai mult decat orice pe lume.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna fetele!

Nu stiu daca problemuta noastra se incadreaza aici, insa nu mai deschid un subiect separat pentru asta.
Maine incepem gradinita. Stefan are ffff mari emotii, motiv pentru care ultimile 3 zile au fost un dezastru. A plans din orice, dar un plans de suferinta nu din cel isteric Acum, luni am fost cu el la gradinita sa vedem ce ne trebuie la dosar pentru noua grupa (l-am mutat la alta gradinita, el fiind in colectivitate de la un an si 9 luni, acum are 5 ani).Doamna educatoare mi-a spus printre altele ca nu au voie cu nici o jucarie, eu am intrebat daca il lasa macar cu Babu (jucaria lui de suflet), a spus ca nu... Stefan care se juca a auzit si pe drum a plans brusc dupa babu. De atunci este innebunit, nu mai misca fara el... Eu maine il trimit cu Babu sub brat, ca nu vreau sa-l fac sa sufere chiar din prima zi...Am si eu emotii... si pe de alta parte ma intreb :pana cand? cu jucaria de suflet la camin? Ce parere aveti? Cum sau dezvatat copii vostri de aceste jucarii?
Eu personal nu vreau sa-l dezvat insa vad ca "sistemul" este impotriva mea, la celalalt camin avea aceasi problema, il faceau bebelus pe motiv ca doarme cu Babu. A ajuns acasa de multe ori plangand si intrebandu-ma daca o sa-i dau voie cu babu si atunci cand va fi la fel de mare ca si mine
Pentru el babu are suflet, il doare daca il bruscam, il iubeste si la somn nu se poate inca desparti de el. Ma gandesc serios sa conving doamna educatoare sa-l lase sa doarma cu babu, insa cica politica grupei Waldorf este : fara jucarii din afara, doar ale lor, naturale.Si cum nu toti copii au jucarii de suflet, unii dintre ei vor merge cu masinute si papusi si nu pot face diferenta intre ei....
Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti?
Astept cu interes parerile voastre.

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Eu daca asi fi in locul tau asi incerca sa-i explic ca la gradinita babu e posibil sa fie dorit de ceilalti copii...ca vor plange ca-l vor ei... muult mai bine e ca Babu sa ramana acasa cu tine...tu vei avea grije de el...il lasati in pat,il inveliti...ii explici ca asa va fi Babu in siguranta si il va primi cand se intoarce de la gradi.

La noi asta functioneaza...sa-l iau "la sentiment".

Parerea mea este ca nu trebuie sa-i iei jucaria de suflet...chiar asa si mare ca tine de-ar fi daca asta il face sa se relaxeze e ok.Parerea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Giana, multumesc de raspuns.
Sa stii ca am incercat sa-i spun asa insa nici nu a vrut sa auda.Imi spune ca nu poate pentru ca o sa-i fie dor de el pentru ca babu este sufletul lui .
Bine....acum este si emotia de inceput, faptul ca a schimbat si gradinita, si grupa, si copii....chiar si pedagogia...el fiind la traditional pana acum, si acum merge la waldorf.
Poate in timp, dupa ce o sa se relaxeze o sa reusim sa-l lasam acasa.

Am stat de vorba cu o doamna psiholog care mi-a spus ca trebuia deja sa renunte la Babu de mult, mai ales, ma incurajat sa-l fac eu sa renunte spunandu-i ca de acum este baiat mare si trebuie sa renunte la el....mi sa parut cam deplasat sfatul psihologului, ea mi-a zis ca incurajandu-l nu fac decat sa-l tin intr-un stadiu de dezvoltare sub varsta lui. Nici nu stiu ce sa mai cred....oricum, eu personal nu voi incerca sub nici o forma sa-l fortez sa renunte la el, insa ma trezesc cu multe reprosuri din partea unora, pentru el este jenant sa i se spuna "vaiii asa mare si inca dormi cu jucari???" sau "da-mi mie catelul asta urat si zdrenturos si eu iti dau altul mai frumos si nou" sau altele pe aceasi tema.

proud mummy

Mergi la inceput