schimb de sfaturi parintesti: idei si metode

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Si eu sunt de acord ca interzicerea nu e solutia ba chiar e periculoasa si sustin moderatia.

Eu venisem cu alternative interesante pentru ca Mina sa poata gasi mai usor solutia la intrebarile ei:

"Prin urmare incep eu: cum tin plodu departe de jocurile pe calculator? ce sa-i mai explic? pna acum m-am descurcat, dar mai nou a prins gustul (ca fuse la bunici) si mai aude si pe altii ca se tot joaca. Eu de lasat nu-l las, clar, dar mi-ar prinde bine un ajutor intr-ale argumentarii."

Am uitat sa mentionez lectura. Tin minte ca eu adoram sa citesc. Cel mai mult am citit in copilarie si in adolescenta. Cu regret marturisesc ca foarte greu mai gasesc acum rabdarea si concentrarea necesare pentru a citi asa cum si atat de mult pe cat o faceam atunci.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
si 27s cu Matei Catalin
Albumul printesei mele Vacantza de vara 2009 Maria - diverse nazbatii
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

edit : imi aparuse acelasi mess de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Da si cititul e o metoda de relaxare super. Fiul meu citeste cu mine seara, eu imi iau o carte si el pe a lui si citim. Evident mai mult in weekend cand sta mai tarziu deci pot adormi pe cea mica si noi doi ne putem relaxa.

Pe noi ne tin departe de tehnologie activitatile de exterior, am un noroc fantastic, fiul meu prefera oricand o plimbare cu bicicleta decat pc sau jocuri pe tv.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Cititul nu merge. Inca. Pentru ca nu a invatat inca sa citeasca, insa cat de curand va sti si sigur ii va place (cred eu, dupa cum il cunosc).

Elara, Matei avea cam un an si ceva cand a inceput sa se exprime prin muscat. Am tot facut vorbire ca au ma doare, ca n-are voie....aiurea, nu parea sa priceapa cum devine cazul Asa ca i-am aratat urma de pe mana mea, l-am muscat usor de degetel si i-am explicat ca e la fel. Dupa aceea a inteles. Zicea la toata lumea: "Hatz hatz nuuuuuu"



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Mina, multumesc frumos pt raspuns. O sa incerc si eu cu urmatoarea ocazie in care ma va mai musca. Pana acum cel mai des am reusit sa ii ghicesc intentia din vreme si sa ma feresc dar cateodata ii si reusea.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
si 27s cu Matei Catalin
Albumul printesei mele Vacantza de vara 2009 Maria - diverse nazbatii
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

ca pedeapsa noi aplicam asa: nu mai face o activitate preferata sau nu mai primeste ceva ce vrea. sau ma supar si nu mai vorbim, nu mai primeste ce cere. dar nu ma supar niciodata fara motiv, iar dupa ce primeste pedeapsa imi trece supararea si sintem prieteni din nou.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Matei zice R in loc de L. A aparut acum 2-3 luni, numai in unele cuvinte..acum s-a generalizat. In rest vorbeste f bine. Sa ma activez sau sa-l mai las? A mai patit cineva?


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Matei zice R in loc de L. A aparut acum 2-3 luni, numai in unele cuvinte..acum s-a generalizat. In rest vorbeste f bine. Sa ma activez sau sa-l mai las? A mai patit cineva?


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Da, noi. Dennis zicea L in loc de R. In ziua in care a reusit sa-l pronunte pe R, l-a "uitat" efectiv pe L. Am fost derutata un pic, chiar ma gandeam ce ma fac daca de fiecare data cand reuseste sa spuna un sunet "nou" uita unul "vechi". In cateva luni le-a spus pe amandoua corect.

Bucurati-va de perioada asta frumoasa, mai tarziu o sa va amintit cu placere ce haios era.

PS. Dennis a mai avut o ciudatenie in ale vorbitului, respectiv a spus B in loc de M pana pe la doi ani si ceva. Mie-mi spunea, evident, Babi, si tatal sau se distra grozav punandu-l sa zica MAMA si copilul spunea foarte serios BABA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Da, "R" in loc de "L" a aparut exact in momentul in care l-a pronuntat bine pe "R". Acum, e nostima , cand spune " acoro= acolo ", etc. Uneori, spune si corect ; mai am rabdare inca; Andreea are 4 ani si 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

[/quote]
PS. Dennis a mai avut o ciudatenie in ale vorbitului, respectiv a spus B in loc de M pana pe la doi ani si ceva. Mie-mi spunea, evident, Babi, si tatal sau se distra grozav punandu-l sa zica MAMA si copilul spunea foarte serios BABA.

Claudia,soacra frumoasei Oti

Povestea nasterii
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156
[/quote]

Si noi am avut aceeasi problema, b in loc de m. Si eu tot "baba" eram.

Mergi la inceput