schimb de sfaturi parintesti: idei si metode

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Despre dormit: Cosmin a dormit cu cineva in pat langa el pana la 4 ani. La 4 ani i-am facut camera lui si din cand in cand venea la noi in pat unde il imbratisam si dormeam pana dimineata, insa ca regula seara se culca la el in pat chiar daca ateriza la noi in pat dupa 2 ore. De la 6 ani rar s-a mai intamplat sa se trezeasca noaptea sa vina, banuiesc ca i-a trecut nevoia de dragaleala, chair am dormit eu cu el acum vreo luna si cand l-am intrebat daca mai doarme cu mine si noaptea urmatoare a zis NU. Acum are 8 ani deja are nevoie de independenta.

Cu Adelise am procedat asa: in patut in camera noastra exceptie facand noptile cand era blonava, sau indispusa si plangea, sau ne era noua mult prea drag. Dupa un an s-au intetit vizitele la noi in pat si a inceput sa urasca patutul. Asa ca i-am schimbat patul cu unul scund de la IKEA si acum doarme singurica (are 2 ani) insa la fel ca si fratele ei se trezeste uneori si aterizeaza la noi in pat. Ca si regula o culcam mereu la ea in pat chair daca se trezeste dupa o ora si o luam la noi.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Revin din nou...la jucaria de suflet. Maine avem sedinta cu parintii la gradinita. Vreau sa stau de vorba cu doamna educatoare pentru ca de cand a inceput gradinita Stefan este nedespartit de Babu, el nu era asa "dependent" de babu, il cerea doar la somn si uneori cand era foarte obosit....acum am ajuns sa-l luam cu noi peste tot...
Totul a inceput de cand doamnele de la gradi au spus copiilor ca nu mai au voie cu jucarii de acasa.Intr-o zi il lasa, in alta nu-l lasa, l-am gasit uneori cu babu in dulapior si alta data cu babu in brate....
Copilul este derutat, si dupa cum imi dau seama, cu cat i se interzice mai mult sa-l tina cu atat este mai obsedat de el...
Cum sa fac?

Mina, ziceai ca intrebi pe cineva in legatura cu "pana cand jucaria de suflet?" asta referitor la sfatul care l-am primit eu de la un psiholog.Mi-ar place sa ma duc maine cu "lectia invatata" sa nu fiu intimidata de doamne, pentru ca eu as vrea ca Stefan sa-si tina babu cu el, pana renunta singur, pentru ca daca nu va fi constrans, va renunta usor...zic eu...nu stiu
O seara placuta!

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Ana, este ok ca in perioada de acomodare la gradi, cei mici sa isi aduca jucaria preferata. Dar in timp, ar fi bine sa poata accepta sa se departa de ea ((mai putin la somn - unde nu ar trebui sa fie nici o problema); stiu din experienta de anul trecut de la Dudu ca in general copilasii care aduc jucarii de acasa, nu le impart cu colegii si evident asta este sursa de cearta si frustari.

O alta varianta pe care o poti sugera la gradi ar fi sa se stabileasca de exemplu o zi pe saptamana cand toti copilasii sa isi poata aduce cate o jucarie de acasa. Asa vrea sa ne propuna educatoarea lui Dudu, dupa ce se incheie perioada de acomodare a tuturor copilasilor nou veniti.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput