Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Pai hai sa iti povestesc eu. Am o foarte buna prietena care nu si-a cunoscut mama. Asta deoarece mama ei a murit la varsta de 19 ani , la cateva luni dupa ce a nascut-o, in urma unui avort ilegal pe care i l-a facut propria ei mama (deci bunica prietenei mele). Nu o sa dau detalii personale, dar tanara nu putea sa faca acel copil inclusiv din motive serioase de sanatate. Contraceptia era de asemenea interzisa, tara trebuia po****ta cu pretul vietii cetatenilor ei. Avortul era interzis, femeile erau fortate sa mearga la controale ginecologice periodice, nu din alt motiv decat ca sa verifice Statul daca cumva au facut vreun avort sau daca sunt gravide.
Poti sustine ca era o lege buna?
Poti sustine ca orice lege e buna si trebuie respectata daca e emisa de un stat , fie el si dictatorial? Deci ca sa facem o analogie, evreii s-au expus singuri holocaustului doar pentru ca nu au respectat nenumaratele legi si regulamente impuse de nazisti?


inaioana.

scuza-ma, dar in cazul acestei fete de 19 ani crezi tu ca legea anti-avort e principala vinovata? sau faptul ca erau interzise anticonceptionalele si nu stiu daca se gaseau prezervative? nu e importanta si educatia primita in casa? deci are o sarcina, naste, apoi ramane din nou gravida. si propria mama ii risca viata printr-un avort ilegal. sorry, numai eu vad ce e de vazut in toata povestea asta? ma indoiesc. bineinteles ca fata de 19 ani nu merita sa moara, dar ar fi existat chiar si pe vremea lui ceasca metode si ar fi putut fi educata sa evite sarcina si sa traiasca in continuare! sau, asa cum a nascut-o pe prietena ta, sa fi nascut si-al doilea copil, ca nu vad de ce l-a avortat pe al doilea? blamul social e acelasi si cand ai un copil din flori, si cand ai o mie...inainte de legea anti-avort, cea mai responsabila mi se pare mama ei (eventual si tatal, daca a existat).

nimic


Da, problema principala este faptul ca era interzisa contraceptia, nu avortul in sine. Mama ei poate fi considerata vinovata, desi nu stiu in ce masura ne putem pune in pielea ei. Eu nu stiu cum as fi procedat, e foarte simplu sa ne exprimam post-factum. Stiu doar ca au fost nenumarabile tragedii din cauza acestei legi si ca nu poti sa impui o anumita conduita tuturor oamenilor. O lege trebuie facuta astfel incat sa obtii cel mai mare bine posibil intr-o asemenea lume imperfecta, nu incercand sa obtii binele suprem intr-o viziune utopica, fie ea de natura politica sau religioasa. Pentru ca din experienta s-a dovedit ca e mult mai rau asa.
Degeaba ma apuc eu aici sa explic de ce nu as avorta niciodata, situatia mea particulara(psihologic si moral in primul rand) nu se poate compara cu alte situatii si nu pot impune altora sa procedeze ca mine. De aceea sunt pro-choice.
Prin urmare consider ca legea actuala, cu avortul permis in primul trimestru si cu metodele de contraceptie foarte po****rizate si cu educatie sexuala serioas...e cea mai buna varianta posibila pentru aceasta lume imperfecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

mai, ca avortul e crima o stie oricine a facut un eco in primele saptamani de sarcina...dar omul e o fiinta ipocrita cand e vorba sa-si asigure confortul sufletesc...
conchita
Inaioana eu stiam ca avortul din motive de sanatate era permis pe vremea comunistilor

pe de alta parte, cele care aduc ca argument pe Dumnezeu, nu stiu carei religii apartineti, dar la crestinii ortodocsi e o vorba: cica sa nu judeci prea patimas, ca te lasa Dumnezeu din brate, in calea ispitei, adica te pune in situatia pe care o blamezi ca sa vezi cat esti de slab

freedelia, sub numele tau apare steagul chinei...parca la chinezi e legal un singur copil...acum, probabil ca tu nu esti chinezoaica si nu te privesc legile lor...dar daca erai, meritai ce ti se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Doina, asa stiu si eu, ca era teoretic permis, dar nu era chiar asa simplu de obtinut totusi. Se faceau comisii, analizau nu stiu cat, era si chestie de spaga...si tot asa.Practic am inteles ca se putea intampla sa te trezesti fara aprobare desi ai fi avut dreptul sa o obtii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:


Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
Freedelia, tu de termenul "decretel" ai auzit? Stii despre ce este vorba? Ai auzit de tragediile din timpul decretului?

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.


Ideea asta merita titlul de "aberatia maxima a saptaminii"!

Ma intreb daca, in zilele urmatoare, freedelia va gasi resursele pentru a-si autodepasi aceasta performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire.




Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Daca imi murea cineva drag facand un avort in timpul lui Ceausescu, nu m-as fi revoltat impotriva legii care interzicea avortul -- cred ca as fi fost furioasa pe persoana respectiva ca a facut asa ceva si m-a lasat fara mama sau matusa. Nu legile sunt de vina pentru ca li se intampla tragedii celor care le incalca. E usor sa dam vina pe legi sau conducatori -- e mult mai greu pe de alta parte sa acceptam ca legile alea ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta.




-------


Laura25, desigur ca n-am sa comentez justetea avertismentului pe care mi l-ai acordat, dar sint curioasa care apreciere ti s-a parut deplasata la adresa ideii ca victimele decretului ceausist de interzicere a avorturilor meritau pe deplin ce li s-a intimplat, cea ca-i cinica sau cea ca demonstreaza superficialitate in gindire?

Curat Orwell....



Triunghiul portocaliu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:


Si da , te rog accepta , dpdv medical si stiintific pana in luna a 3-a NU este o fiinta umana!


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


cine te-a mintit pe tine ca pana in luna a 3-a copilul pe care-l porrti NU este o fiinta umana ???? Ma faci sa rad, sincer! Da' ce o fi saracu' ? Ce specie o fi? Pe noi in facultate la cursul de anatomie ne-a invatat ca e OM si ca viata incepe din momentul fecundarii, si ca inima incepe sa-i bata din ziua....
Sau cine stie, poate profesoara avea cine stie ce religie si incerca sa ne impuna noua convingerile ei , nu??? Hai te rog...
Eu mi-am vazut baietelul cand avea doar 8 saptamani intrauterin si te rog crede-ma ca era OM. Avea capusor si manute si piciorute pe care le misca de mama mama; si ii batea si inimioara aia mica mica de tot

Crinuta, freedelia nu va mai stresati ca nu are rost
Oricum fiecare face ce-l taie capul

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.



POti sa cauti cam in orice dictionar definitiile de la embrion fat , fetus , si vei gasi.
daca nu , iti imprumut o carte stufoasa de embriologie.
De ce crezi ca doar pana in 12 saptamani e legal avortul la cerere?
Au facut aia o tragere la sorti?
Si eu am avut profesoare care considerau ca inca de la momentul fecundatiei este vorba despre un om , dar specificau ca este parerea LOR. Dpdv medical nu este cum spun ele , dar ca mama asta simti.
Jos palaria in fata obiectivitatii si luciditatii lor.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu una consider ca acel copil este viu inca din secunda in care s-a produs fecundarea. din secunda aia incepe sa se divida, sa se transforme, sa capete forma. am zis clar ca voi naste toti copiii cu care voi ramane insarcinata. cum zicea cineva mai devreme, nu as putea sa nu ma gandesc cum ar fi putut sa arate, ce voce ar fi avut, ce culoare de ochi. ma uit la copiii mei, care sunt absolut minunati si-mi dau seama ca le-ar semana....
eu am ramas insarcinata cu alex intr-un moment "nepotrivit" dpdv carieristic. nu pt ca nu am luat masuri, insa pt ca a fost un "accident", a cedat "caciulita" si cum nu eram in perioada feritila , credeam eu, am considerat ca nu e nevoie de postinor.
cand am aflat vestea, m-a speriat, caci abia terminasem facultatea (eu glumesc pe seama ei si zic ca e asa desteapta ca e facuta la licenta ), aveam un job "ciudatel", care s-a dovedit a fi fals! da, aveam acte false de angajare! si uite asa m-am trezit insarcinata si fara job...si toti din jurul meu, prieteni, rude (mai putin parintii si sotul) imi ziceau sa avortez, ca sunt inconstienta ca nasc unu copil pe care il voi intretine dintr-un salariu doar...
am ales viata, iubirea copilasului meu, ochisorii ei verzi si parul ei blondutz, am ales cea mai mare realizare a vietii mele!
apoi, au venit pe rand si casa si job si altele...de la sine, fara sa ma lupt eu cu viata ca sa le am.
acum 1 luna si jumatate, am avut o intarziere de 13 zile si 2 teste de sarcina pozitive. in prima faza m-am speriat, cu toate ca eu mereu mi-am dorit 3 copilasi...3 ore am stat cu testul in mana si am plans de frica, de frica de nastere, caci la prima am zis ca am ajuns in Iad, iar la a doua in superlativul Iadului. am ramas cu groaza sa nu mai ajung aproape moarta si mai ales cu frica ingrozitoare de a-mi vedea iar pruncul nou nascut vanat, fara respiratie, fara puls, zgaltait de aparatul ala de resuscitare...aparat care mi l-a adus la viata!
dupa ce am depasit momentul de frica, am zis ca s-o gasi o metoda si pt mine, care sa faca sa am o nastere de neuitat...si m-am bucurat de veste, am inceput sa visez la nume, la rochite si cosite...
insa putin timp, caci peste 2 zile aveam o hemoragie urata...apoi l aceva timp un test negativ ...dr a zis ca se pare ca din cauza virusului transmis de catre puiul meu cel mic, am pierdut "mogaldeata" din burtica...
m-am simtit vinovata ca am fost asa de speriata atunci...insa...daca va mai fi vreodata sa raman insarcinata il voi face. cu toata frica din sufletul meu...
ma uit la puii mei, care mi se par atat de perfecti, de frumosi, de inteligenti, incat nu as putea pt nimic in lume sa renunt la inca unul.
insa am suferit alaturi de prietena mea, care a nascut acel copil...acel copil de care a aflat tarziu ca e cum e...viata ei e distrusa acum, de 2 ani nici nu mai poate fi vb de alta sarcina, caci refuza categoric sa mai aiba vreo relatie cu sotul ei...


asa arata zambetul, pe care toti imi ziceau ca sunt inconstienta ca vreau sa il pastrez. pt mine e cel mai mununat zambet din lume!
http://family.webshots.com/photo/2377698660102654381CWCOgf


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cred ca e nevoie de mai putina patima in acest topic.
Desi unul inflamant si inepuizabil.
Personal il consider provocator de la primul mesaj si total inutil.
Din nefericire, tragediile (pe toate planurile) pe care le poate determina un avort nu pot fi comentate la rece. Nu e drept.

Asa ca va rog in calitate de moderator sa incercati sa discutati mai detasat si sa va feriti in a ataca persoane sau idei intr-un mod prea personal. Nici de o parte nici de alta.
Orice abatere de la acest avertisment va primi, de aici inainte, sanctiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Conchita , ce-i cu arsenalul asta sentimental?
Spui ca ne legam de Freedelia care e insarcinata. Mda , fix de asta ne legam de ea , ca e gravida. Din partea mea poate sa fie regina Angliei , Angelina Jolie , Papa pius sau o fetita de 16 ani ca tot aia e . Nu ma intereseaza persoana , ma intereseaza ce spune.
Si cand vad ca face pe victima acum nu stiu daca sa ma tavalesc pe jos de ras sau sa mai citesc o data mesajul ei ca poate a facut o gluma.
Cum sa spui , mai Delia , ca noi ti-am spus ca aberezi? Pai tu citesti ce mi-ai scris mie la inceput? Eu iti tot explicam ca fiecare are parerea ei , tu-mi spuneai ca sunt ca toti doctorii :cinica si lipsita de empatie. ca ideile mele nu au nici o valoare in fata oamenilor care citesc acest forum Si dupa ce ne faci in fel si chip si te contrazici la fiecare 2 mesaje tot tu esti victima?
Tu nu esti capabila sa accepti si alte pareri si punct.
Nu respecti parerile altora , ca dovada agitatia de aici.
Sa respecti parerea altora inseamna ce-am facut eu spre exemplu : ti-am spus foarte clar ca e foarte bine ca ai principiile acestea si le respecti , dar ca asta e treaba ta. Ce fac alte femei nu mai este treaba ta si deoarece este un lucru legal avortul , sa apari tu facandu-i criminali pe toti e cam ...sec.
Uita-te la Ariel , uita-te la Inaioana. Sunt femei care au spus ca nu ar face avort pt. ca ele considera ca un bebe inca din prima zi , ca l-ar naste indiferent de situatie , dar nu ne-au bagat pumnul in gura , inteleg si ele ca exista si alte pareri.
Invata de la ele!





Pt. cine spunea ce-i in sufletul femeilor care au avortat. Hai ca-ti spun eu ce a fost in sufletul celor sa zicem 200 de femei minimum la care le-am facut eu anamneza: multa ura fata de Ceausescu. Atat. Nimeni nu a lacrimat sau tremurat cand mi-a spus de avort, nimeni nu a spus cat a fost de greu , majoritatea au spus ca "titi cum era pe atunci, nu te puteai proteja cu nimic".
Daca vrei iti aduc de manuta aici cateva prieteni care au facut avort ca sa vezi cat de "distruse" sunt.
Deprimate sunt cele care isi doresc cu adevarat un copil si pierd sarcina sau trebuie sa faca avort din cauza conditiilor variate.
Nu cele care nu doresc un copil .


Anaemi, e ok , daca nu ai fost la medicina e de inteles.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana


Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
Freedelia, tu de termenul "decretel" ai auzit? Stii despre ce este vorba? Ai auzit de tragediile din timpul decretului?

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.


Ideea asta merita titlul de "aberatia maxima a saptaminii"!

Ma intreb daca, in zilele urmatoare, freedelia va gasi resursele pentru a-si autodepasi aceasta performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Daca imi murea cineva drag facand un avort in timpul lui Ceausescu, nu m-as fi revoltat impotriva legii care interzicea avortul -- cred ca as fi fost furioasa pe persoana respectiva ca a facut asa ceva si m-a lasat fara mama sau matusa. Nu legile sunt de vina pentru ca li se intampla tragedii celor care le incalca. E usor sa dam vina pe legi sau conducatori -- e mult mai greu pe de alta parte sa acceptam ca legile alea ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta.




-------


Laura25, desigur ca n-am sa comentez justetea avertismentului pe care mi l-ai acordat, dar sint curioasa care apreciere ti s-a parut deplasata la adresa ideii ca victimele decretului ceausist de interzicere a avorturilor meritau pe deplin ce li s-a intimplat, cea ca-i cinica sau cea ca demonstreaza superficialitate in gindire?

Curat Orwell....



Triunghiul portocaliu.

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Ileana, sunt perfect de acord cu tine! Si mie mi-a cazut putin maxilarul cand am citit detasarea cu care Freedelia, dintr-o apasare de taste a declarat "asa le trebuie daca nu au respectat legea!". Mai ales ca stiu foarte bine ce prevedea acel decret, cum au trait femeile si ce masuri extreme trebuiau sa ia pt a-si rezolva problemele. De la bagat in vagin tot felul de minunatii dupa fiecare contact sexual, traficul (facut cu frica si pe bani multi) cu anticonceptionale aduse din Polonia, la trecerea pe la 'tz' comisii pt a li se aproba un avort sau anticonceptionale legal (din motive medicale sau sociale grave), dar care nu contau de cele mai multe ori in ochii comisiilor, la avorturile ilegale facute de persoane care erau orice, numai cu pregatire medicala de specialitate nu.
Chiar mama mea a trecut printr-un astfel de avort, cu riscul de a-si pierde viatza (a fost necesar sa i se faca transfuzii cu sange pt ca pierduse enrom de mult sange +alte complicatii).

DAR, nu faptul ca am fost vreo secunda de acord cu ce (sau cum) a spus freedelia la acest subiect ai primit avertismentul, ci pt acea jignire directa "performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire". (plus faptul ca ai fost reclamata, deci afirmatia ta a deranjat si pe altii, nu doar pe freedelia).

Fiind un subiect atat de delicat si reactiile atat de patimase, orice derapaj in exprimare duce la altul si tot asa, pana se ajung la jigniri puternice, atac la persoana si orice, numai dezbatere de idei nu.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

(plus faptul ca ai fost reclamata, deci afirmatia ta a deranjat si pe altii, nu doar pe freedelia).

A, pai pe Conchita oricum o deranjeaza cam 90% din ce scriu pe forumul asta ....

Ok.
Ramine asa.
Cu precizarea ca voi avea reactii intru-totul similare cind se va afirma ca: -cei care si-au pierdut viata in inchisorile comuniste meritau ce li s-a intimplat, ca n-au respectat legea; -cei care au murit la Canal meritau ce li s-a intimplat, ca n-au respectat legea; -Inginerul Ursu merita ce i s-a intimplat, ca n-a respectat legea. etc, etc, etc.

Vezi ca din dorinta ca forumul asta sa fie un loc amabil si caldut si plin de floricele am putea ajunge sa toleram idei monstruoase.


Sa fac o lista cu cite "legi date de cei de sus" au trebuit sa fie incalcate, uneori cu pretul vietii, ca noi sa ajungem azi, aici, sa putem avea discutia asta ???????????



Triunghiul portocaliu.

Mergi la inceput