Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:


Daca vrei iti aduc de manuta aici cateva prieteni care au facut avort ca sa vezi cat de "distruse" sunt.
Deprimate sunt cele care isi doresc cu adevarat un copil si pierd sarcina sau trebuie sa faca avort din cauza conditiilor variate.
Nu cele care nu doresc un copil .


Anaemi, e ok , daca nu ai fost la medicina e de inteles.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Pai aici e alta mancare de peste. Stiu o femeie care a facut vreo 40 si ceva de avorturi asa zice ea si n-o doare sufletul (asta zice tot ea), am cunoscut alta care facuse vreo 19 si tot asa...

In schimb insist ca embrionul e OM de la inceput (chiar daca nu am facut medicina si poate profesoara de anatomie si poate ca si chiar aia de histologie si-au expus parerile proprii si personale in cursuri). Faptele vorbesc !!!!

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Tii, iar s-a revoltat Conchita si a apasat pe boton .
Conchita, care, daca ar fi ca moderatorii sa fie o unica fiinta care sa aplice constant si cu aceeasi masura Regulamentul, in mai putin de o saptamana ar avea contul inchis definitiv: pentru grave si dese atacuri la persoana, pentru hartuiri repetate, pentru instigare la cearta si hartuire, pentru platiri de politze din vremuri imemoriale, cand inca nu se apucasera gnomii cu manutzele lor noduroase sa o traga de capot si zanicile ierbii sa-i impleteasca coronite din ganduri pozitive .
(pot dovedi cu citate fiecare din aceste afirmatii).



Laura, nu e nici o problema triunghiul portocaliu in sine si oarecum inteleg argumentele tale.
Problema pe care o vad eu e aceea ca exista afirmatii care pur si simplu trebuie cumva sanctionate atunci cand sunt expuse intr-un spatiu public care se respecta, iar sanctionarea acestui tip de afirmatie nu trebuie sanctionata :). Avem datoria morala si civica de a sanctiona un anumit tip de gandire!!! (vorbim despre afirmatiile Deliei, da?).











Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ca si Sheannamp, fac apel la voi sa lasam deoparte cearta pe "cine pe cine a jignit, daca sau nu a jignit" si haideti sa revenim la subiect! Subiectul este despre avorturi, daca e ok (moral, legal, etic), daca da, in ce conditii ...chestiuni din astea!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Zicea cineva ca de ce nu mai particip la topic??? Pt. ca mi se pare ca s-a ajuns prea departe. Am citit toate mesajele si nu inteleg de ce nu se respecta parerile fiecaruia... Toti care au scris au adus si argumente, asa ca nu pricep ce va deranjeaza atat de tare la ce scrie altul incat va luati "la cearta". Fiecare gandeste intr-un anumit fel si nu poate sa isi schimbe mentalitatea pt. ca nu ii convine lui X sau Y. Eu am deschis acest topic ca sa aflu parerile voastre pro/ contra avort, nu ca sa deschida cutia pandorei... Asa ca v-as ruga ca sa respectam parerile celuilalt. Multumesc!!
Inca ceva:un copil este OM inca din momentul fecundarii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulix

Inca ceva:un copil este OM inca din momentul fecundarii!!


Gresit!

"Om" nu te potzi numi uneori nici la o virsta inaintata!

Ce faci daca sarcina se opreste din evolutzie?Cum inlaturi problemele care rezulta din asta?

Sunt doar citeva intrebari(care imi vin acum in minte) la care ar trebui sa-si raspunda sustzinatoarele infocate ale non avortului!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Dana problemele legate de oprirea evolutiei sarcinii ar putea fi rezolvate (mare parte) cu niste analize facute inainte de a avea un bb. Analize care dupa parerea mea ar trebui sa le faca orice femeie care vrea sa devina mama. Dar asta e alta problema. Si OM e fiecare dintre noi. Mai bun sau mai rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

freedelia, deci tu sustii ca ai risca o amenda si ai suporta-o...minunat, dar femeile acelea la care te referi si-au riscat viata, si au pierdut-o


tu spui ca au meritat, se poate si asta...dar noi toti meritam ce ni se intampla, nu? insa daca-ti cade copilul de pe gardul pe care l-ai avertizat sa nu se urce, si-si sparge capul, nu-i spui ca a meritat-o, te duci si-l iei in brate, daca ai un pic de dragoste...iar daca dragoste nu e nimic nu e, si atunci mai bine taci

vorbesti de imoralitatea avortului, morala fara dragoste e vax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Absolut de acord, TOTI meritam ce ni se intampla si de cele mai multe ori stim ca e posibil sa patim respectivul lucru, insa riscam.

Femeile care avortau in timpul lui Ceausescu STIAU ca pot muri si tot riscau. Ele considerau ca e mai putin rau sa moara decat sa mai faca un copil. Si unele mureau. Altele scapau.

Nu stiu de unde pana unde s-a dedus din mesajele mele ca sunt lipsita de mila. Am mai spus-o -- daca as intalni pe cineva care sufera, fizic sau moral, de pe urma unui avort, nu i-as scoate in nici un caz ochii, as incerca sa ii fiu suport moral. DAR daca as intalni pe cineva care contempleaza sa faca un avort, as face price efort omeneste posibil ca sa o fac sa pastreze acel copil. Mare diferenta intre mila fata de cineva care "a comis-o" si acceptarea faptului in sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

A, si tocmai am vazut (si recunosc ca in ciuda iritarii initiale, m-a amuzat) ca se considera O DATORIE MORALA PUBLICA (ceva de genul asta) sa se ia atitudine impotriva convingerilor mele -- si anume ca avortul este o crima si ca ar trebui pus in ilegalitate. Fooooarte interesant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulix

Dana problemele legate de oprirea evolutiei sarcinii ar putea fi rezolvate (mare parte) cu niste analize facute inainte de a avea un bb. Analize care dupa parerea mea ar trebui sa le faca orice femeie care vrea sa devina mama. Dar asta e alta problema. Si OM e fiecare dintre noi. Mai bun sau mai rau...


Parerea mea e ca nu stii exact despre ce vorbesti. Sunt femei care au facut toate analizele recomandate de medic si cu rezultate bune, si totusi li se opreste sarcina in evolutie (eu personal am patit asta de 2 ori). Sunt femei care fac analizele recomandate de medici, dar aceste analize recomandate se rezuma la hemoglobina, RH, sumar de urina, HIV, sifilis. Sunt femei care nu au bani pt mai mult de cele cateva analize decontate de CAS. Si mai sunt f. multe femei neinformate, care ajung la medic prea tarziu sau deloc.
Dar asta e de fapt alta discutie.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput