Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:


Si da , te rog accepta , dpdv medical si stiintific pana in luna a 3-a NU este o fiinta umana!


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


cine te-a mintit pe tine ca pana in luna a 3-a copilul pe care-l porrti NU este o fiinta umana ???? Ma faci sa rad, sincer! Da' ce o fi saracu' ? Ce specie o fi? Pe noi in facultate la cursul de anatomie ne-a invatat ca e OM si ca viata incepe din momentul fecundarii, si ca inima incepe sa-i bata din ziua....
Sau cine stie, poate profesoara avea cine stie ce religie si incerca sa ne impuna noua convingerile ei , nu??? Hai te rog...
Eu mi-am vazut baietelul cand avea doar 8 saptamani intrauterin si te rog crede-ma ca era OM. Avea capusor si manute si piciorute pe care le misca de mama mama; si ii batea si inimioara aia mica mica de tot

Crinuta, freedelia nu va mai stresati ca nu are rost
Oricum fiecare face ce-l taie capul

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

[quote]



Crinuta, freedelia nu va mai stresati ca nu are rost
Oricum fiecare face ce-l taie capul

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Mey eu nu intzeleg nici in ruptul capului asemenea afirmatzii,adica noi celelate care avem o alta parere suntem asa niste neica nimeni,noroc ca existatzi voi pe forumul asta ca in rest...!

respectatzi si parerea altora,asa cum si noi o respectam pe a voastra!

Nimeni pe acest topic nu a venit si a afirmat ca gata,facem sex cum ,cu cine si cind vream si nu conteaza...mergem la avort!Deci sunt situatzii si situatzii,nu merge nimeni acolo de dragul de a ingrosa statisticile sau de a va face voua sustzinatoarelor(cu ochelari de cal insa)non-avort in ciuda!

Si eu stiu ca pina in 3 luni ,embrionul nu este considerat fiintza umana,dar...eu n-am studii de specialitate,asta nu inseamna ca nu mai pun mina pe-un articol ceva!(spre deosebire de multzi participantzi la topic pe aiic mai sunt si care isi sau si-au facut cultura cu cartzi adevarata nu cu sfintul Google)!

Si da postarile Freedeliei sunt extrem de jignitoare la adresa celelilate tabere,si am avut si eu intentzia de a apasa butonul"raporteaza la moderator!

Scuzatzi greselile,dar n-am timp de corectat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu am folosit nici macar o data cuvantul "criminala" in nici unul din posturile mele!!!! Pe voi va jigneste ca eu consider avortul o crima???? Cum asa??? Nu imi respectati parerea??? Repet, nu am chemat pe nimeni nume, nu am zis nimanui ca e o criminala, am zis numai (si repet) ca eu consider avortul o crima. Ma indoiesc ca un modrator ar putea vedea asta ca pe o jignire adusa cuiva...

Andacos, nu, nimeni nu respecta parerea noastra. Asta cu eu respect parerea celeilalte tabere este apa de ploaie...si eu respect parerea voastra dar nu sunt de acord cu ea, de aia scriu aici sa aduc argumente impotriva ei. Si voi faceti acelasi lucru.

Daca imi murea cineva drag facand un avort in timpul lui Ceausescu, nu m-as fi revoltat impotriva legii care interzicea avortul -- cred ca as fi fost furioasa pe persoana respectiva ca a facut asa ceva si m-a lasat fara mama sau matusa. Nu legile sunt de vina pentru ca li se intampla tragedii celor care le incalca. E usor sa dam vina pe legi sau conducatori -- e mult mai greu pe de alta parte sa acceptam ca legile alea ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta. In fine, deja e alt topic.

Repet, eu nu am jignit pe nimeni -- pe de alta parte, mi s-a zis ca vorbesc aiurea, ca scriu aberatii, ca habar nu am despre ce se vorbeste, etc etc. Dar nu-i bai, jigniti inainte, cine are urechi de auzit, o sa auda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

[quote]



Crinuta, freedelia nu va mai stresati ca nu are rost
Oricum fiecare face ce-l taie capul

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.


Mey eu nu intzeleg nici in ruptul capului asemenea afirmatzii,adica noi celelate care avem o alta parere suntem asa niste neica nimeni,noroc ca existatzi voi pe forumul asta ca in rest...!

respectatzi si parerea altora,asa cum si noi o respectam pe a voastra!

Nimeni pe acest topic nu a venit si a afirmat ca gata,facem sex cum ,cu cine si cind vream si nu conteaza...mergem la avort!Deci sunt situatzii si situatzii,nu merge nimeni acolo de dragul de a ingrosa statisticile sau de a va face voua sustzinatoarelor(cu ochelari de cal insa)non-avort in ciuda!

Si eu stiu ca pina in 3 luni ,embrionul nu este considerat fiintza umana,dar...eu n-am studii de specialitate,asta nu inseamna ca nu mai pun mina pe-un articol ceva!(spre deosebire de multzi participantzi la topic pe aiic mai sunt si care isi sau si-au facut cultura cu cartzi adevarata nu cu sfintul Google)!

Si da postarile Freedeliei sunt extrem de jignitoare la adresa celelilate tabere,si am avut si eu intentzia de a apasa butonul"raporteaza la moderator!

Scuzatzi greselile,dar n-am timp de corectat!

Dana

Doar impartasesc aceleasi pareri cu ele.
Nicidecum nu am zis ca nu respect parerile celorlalte fete . Cum am zis fiecare face cum vrea. FIECARE ARE DREPTUL SA ALEAGA ! Acum, daca nu sunt de acord, cu siguranta nu o sa judec pe nimeni !

Si discutia asta, oricum, nu cred ca o sa schimbe parerea nimanui !

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

edit: peseu. N-am terminat si nici nu sunt studenta la medicina. Am terminat biochimia si am avut si cursuri de anatomie, histologie, etc. Dar pe noi asa ne-a invatat D'apai si daca nu invatam la scoala tot nu ma puteati convinge ca pana la 3 luni NU este FIINTA UMANA. Am vazut cu ochii mei si va asigur ca nu era cine stie ce brontozaur Intr'adevar nu era el atunci asa frumos ca mine (a recuperat acum ) dar era un OMULET.

Scuze ca insist cu asta dar daca am vazut cu ochii mei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
Freedelia, tu de termenul "decretel" ai auzit? Stii despre ce este vorba? Ai auzit de tragediile din timpul decretului?

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.


Ideea asta merita titlul de "aberatia maxima a saptaminii"!

Ma intreb daca, in zilele urmatoare, freedelia va gasi resursele pentru a-si autodepasi aceasta performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


de data asta sunt extrem de curioasa daca moderatorii vor considera ca nici asta nu este insulta si atac la persoana.

Lady J, tu spuneai ca freedelia v-a atacat grupul. mare vorba ai spus. eu din avion vad ca, fara absolut nici o empatie de care faceti atata caz cu privire la femeile care isi ucid pruncii nenascuti inca, o atacati in grup pe freedelia, o femeie gravida care a ales sa-si duca sarcina pana la capat. cum se mai numeste asta? nu zic, ca nu ma cheama iileana et comp sa-mi permit insulte fara teama sanctiunilor si nici alte nume de la topic.

celorlalte care sustin avortul, le mai zic si io o vorba - puteti sa faceti oricate echilibristici si rationamente doriti, fiinta din burtica nu apartine femeii, deci femeia nu are nici un drept asupra copilului nenascut. este DATOARE sa faca tot ce-i sta in putere ca sa duca sarcina la termen in conditii cat mai bune. asa cum societatea, prin legi, apara drepturile copiiilor nascuti, in caz de abuz si tratament rau aplicat unui minor, asa ar trebui sa apere si drepturile nenascutilor! daca nu plateste inca taxe, nu inseamna ca nu exista, nenascutul de el...daca nu a respirat inca aerul lumii, asta nu inseamna ca trebuie ucis pentru ca mama lui e parasita de barbat, vezi subiect recent pe forum.

daca as fi legiuitor, as da o lege care sa interzica femeilor care fumeaza, se drogheaza, consuma alcool sa devina mame, de exemplu. sarcina e un privilegiu, nu este un drept. si daca femeia are drept asupra propriului corp, atunci asa sa ramana: are drept strict si exclusiv asupra propriului corp. din fericire sau din pacate pentru unele, legea este inca centrata pe drepturile adultilor, nu pe ale copilului. inca din momentul ovulatiei, pruncul are dreptul fundamental la viata. ii recomand lui Xio sa consulte dreptul penal unde pentru o crima savarsita asupra unei femei gravide, pedeapsa e dubla, pentru ca se considera dubla omucidere.

voi sunteti cinice doar in privinta celei mai vulnerabile fiinte de pe pamant - puiul din pantec. in schimb emanati toleranta cu femeile care avorteaza din jde mii de motive, care mai de care mai..."emotionante", cum ar fi ala ca n-are bani de wii sau, ca sa citez alt exemplu, vrea atentia sotului la ceas de seara. huh, dublu standard.

si daca nu e crima, atunci ce e? ca atata sensibilitate la cuvinte precum "crima" si toleranta la "avort" n-am mai pomenit, dom'le! stiintific si logic vorbind, astept cu nerabdare argumentele ca embrionul NU e viata. dupa definitia de dictionar, crima e sa curmezi o viata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

si, pardon, dar in ciuda educatiei sexuale ridicate in slavi pe-aici, multe femei inca mai cred ca e alegerea lor si le sta in putere sa faca sex fara riscuri. idem barbatii. alegerea de a-ti asuma riscul (EXISTENT, sa certifice Xio daca nu-i asa, din manualul de educatie sexuala de clasa a VII-a) unei sarcini. clar. nu exista nici un mijloc contraceptiv sigur 100%, scrie pe pachetul de prezervative, pe pachetul de pilule, pe membrana, pe anticonceptionalele si spumigenele locale, iti zice doctorul cand mergi sa-ti instaleze steriletul. pana nici vasectomia nu e sigura suta la suta. singurele situatii infailibile sunt abstinenta si extirparea aparatului reproducator. asa ca? despre ce vorbiti voi aici? ca vreti voi ca sexul sa fie performat doar pentru placere, e una. inseamna ca-l utilizati doar pentru unul dintre multiplele beneficii. asta nu inseamna ca sexul in sine e obligat sa se reduca pe sine insusi la ce doriti voi si anume strict orgasm. sexul e si pentru reproductie, asa cum o sapa e si sa sape, da' sa-i si dai unuia-n cap. in momentul cand faci sex, trebuie sa fii educat sa stii ce ti se poate intampla, si OM sa iti asumi responsabilitatea orice ar fi. scuza ca "vai, dar io doar pentru orgasm alea alea, nu am vrut copil" nu merge. nici pe pamant, nici in ceruri. iar morala in cazul asta nu e deloc individuala, e absoluta. individual e doar valul pe ochi sau ochelarii de cal - vad doar ce vreau eu sa vad si sustin doar ce-mi convine mie. nu merge asa. ca nu merge, nenica! asta nu mai e deloc opinie, ci propaganda pro-avort pe fata. nu judeci avortul de la efectele asupra mamei, pentru ca femeia si barbatul si-au asumat riscul, intr-o lume ideala. judeci efectele avortului asupra copilului nenascut inca - el sufera, el e hacuit cu chiureta, el moare. femeia maine vrea sa faca altul, din preaplinul inimii banuiesc, si din mare dragoste pentru copii, desigur.

cele care ati dat doar o steluta subiectului: contradictie in termeni aici. titlul se traduce prin 'educatie sexuala, ca sa evitam avortul'. aveti o problema cu educatia sexuala cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia


Daca imi murea cineva drag facand un avort in timpul lui Ceausescu, nu m-as fi revoltat impotriva legii care interzicea avortul -- cred ca as fi fost furioasa pe persoana respectiva ca a facut asa ceva si m-a lasat fara mama sau matusa. Nu legile sunt de vina pentru ca li se intampla tragedii celor care le incalca. E usor sa dam vina pe legi sau conducatori -- e mult mai greu pe de alta parte sa acceptam ca legile alea ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta. In fine, deja e alt topic.




Pai hai sa iti povestesc eu. Am o foarte buna prietena care nu si-a cunoscut mama. Asta deoarece mama ei a murit la varsta de 19 ani , la cateva luni dupa ce a nascut-o, in urma unui avort ilegal pe care i l-a facut propria ei mama (deci bunica prietenei mele). Nu o sa dau detalii personale, dar tanara nu putea sa faca acel copil inclusiv din motive serioase de sanatate. Contraceptia era de asemenea interzisa, tara trebuia pop.u.l.a.ta cu pretul vietii cetatenilor ei. Avortul era interzis, femeile erau fortate sa mearga la controale ginecologice periodice, nu din alt motiv decat ca sa verifice Statul daca cumva au facut vreun avort sau daca sunt gravide.
Poti sustine ca era o lege buna?
Poti sustine ca orice lege e buna si trebuie respectata daca e emisa de un stat , fie el si dictatorial? Deci ca sa facem o analogie, evreii s-au expus singuri holocaustului doar pentru ca nu au respectat nenumaratele legi si regulamente impuse de nazisti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Pai hai sa iti povestesc eu. Am o foarte buna prietena care nu si-a cunoscut mama. Asta deoarece mama ei a murit la varsta de 19 ani , la cateva luni dupa ce a nascut-o, in urma unui avort ilegal pe care i l-a facut propria ei mama (deci bunica prietenei mele). Nu o sa dau detalii personale, dar tanara nu putea sa faca acel copil inclusiv din motive serioase de sanatate. Contraceptia era de asemenea interzisa, tara trebuia po****ta cu pretul vietii cetatenilor ei. Avortul era interzis, femeile erau fortate sa mearga la controale ginecologice periodice, nu din alt motiv decat ca sa verifice Statul daca cumva au facut vreun avort sau daca sunt gravide.
Poti sustine ca era o lege buna?
Poti sustine ca orice lege e buna si trebuie respectata daca e emisa de un stat , fie el si dictatorial? Deci ca sa facem o analogie, evreii s-au expus singuri holocaustului doar pentru ca nu au respectat nenumaratele legi si regulamente impuse de nazisti?


inaioana.

scuza-ma, dar in cazul acestei fete de 19 ani crezi tu ca legea anti-avort e principala vinovata? sau faptul ca erau interzise anticonceptionalele si nu stiu daca se gaseau prezervative? nu e importanta si educatia primita in casa? deci are o sarcina, naste, apoi ramane din nou gravida. si propria mama ii risca viata printr-un avort ilegal. sorry, numai eu vad ce e de vazut in toata povestea asta? ma indoiesc. bineinteles ca fata de 19 ani nu merita sa moara, dar ar fi existat chiar si pe vremea lui ceasca metode si ar fi putut fi educata sa evite sarcina si sa traiasca in continuare! sau, asa cum a nascut-o pe prietena ta, sa fi nascut si-al doilea copil, ca nu vad de ce l-a avortat pe al doilea? blamul social e acelasi si cand ai un copil din flori, si cand ai o mie...inainte de legea anti-avort, cea mai responsabila mi se pare mama ei (eventual si tatal, daca a existat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
Freedelia, tu de termenul "decretel" ai auzit? Stii despre ce este vorba? Ai auzit de tragediile din timpul decretului?

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.


Ideea asta merita titlul de "aberatia maxima a saptaminii"!

Ma intreb daca, in zilele urmatoare, freedelia va gasi resursele pentru a-si autodepasi aceasta performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


de data asta sunt extrem de curioasa daca moderatorii vor considera ca nici asta nu este insulta si atac la persoana.

Lady J, tu spuneai ca freedelia v-a atacat grupul. mare vorba ai spus. eu din avion vad ca, fara absolut nici o empatie de care faceti atata caz cu privire la femeile care isi ucid pruncii nenascuti inca, o atacati in grup pe freedelia, o femeie gravida care a ales sa-si duca sarcina pana la capat. cum se mai numeste asta? nu zic, ca nu ma cheama iileana et comp sa-mi permit insulte fara teama sanctiunilor si nici alte nume de la topic.

celorlalte care sustin avortul, le mai zic si io o vorba - puteti sa faceti oricate echilibristici si rationamente doriti, fiinta din burtica nu apartine femeii, deci femeia nu are nici un drept asupra copilului nenascut. este DATOARE sa faca tot ce-i sta in putere ca sa duca sarcina la termen in conditii cat mai bune. asa cum societatea, prin legi, apara drepturile copiiilor nascuti, in caz de abuz si tratament rau aplicat unui minor, asa ar trebui sa apere si drepturile nenascutilor! daca nu plateste inca taxe, nu inseamna ca nu exista, nenascutul de el...daca nu a respirat inca aerul lumii, asta nu inseamna ca trebuie ucis pentru ca mama lui e parasita de barbat, vezi subiect recent pe forum.

daca as fi legiuitor, as da o lege care sa interzica femeilor care fumeaza, se drogheaza, consuma alcool sa devina mame, de exemplu. sarcina e un privilegiu, nu este un drept. si daca femeia are drept asupra propriului corp, atunci asa sa ramana: are drept strict si exclusiv asupra propriului corp. din fericire sau din pacate pentru unele, legea este inca centrata pe drepturile adultilor, nu pe ale copilului. inca din momentul ovulatiei, pruncul are dreptul fundamental la viata. ii recomand lui Xio sa consulte dreptul penal unde pentru o crima savarsita asupra unei femei gravide, pedeapsa e dubla, pentru ca se considera dubla omucidere.

voi sunteti cinice doar in privinta celei mai vulnerabile fiinte de pe pamant - puiul din pantec. in schimb emanati toleranta cu femeile care avorteaza din jde mii de motive, care mai de care mai..."emotionante", cum ar fi ala ca n-are bani de wii sau, ca sa citez alt exemplu, vrea atentia sotului la ceas de seara. huh, dublu standard.

si daca nu e crima, atunci ce e? ca atata sensibilitate la cuvinte precum "crima" si toleranta la "avort" n-am mai pomenit, dom'le! stiintific si logic vorbind, astept cu nerabdare argumentele ca embrionul NU e viata. dupa definitia de dictionar, crima e sa curmezi o viata.



nimic


Adevar graiesti

Da' vad ca p'aci e cam "unu contra toti si toti contra unu" (sau pe acolo)...de ce sa fie "trasi la raspundere" aia "toti" cand ar fi mai simplu sa fie "judecat" ala "unu" .

Fiecare ALEGE dom'le, nu? Dar ma inreb si eu ca prostu', ce o fi in sufletul unei femei care a facut avort (neavand copii) si apoi nu mai poate face in veci copii? Sau cea care are deja copii si ramane insarcinata iar si face avort, oare isi mai poate ea privi copiii in ochi fara sa se gandeasca {,} cum ar fi fost si cel avortat? Eu una nu cred. Dar cred ca daca gandeste ca pana la 3 luni nu e fiinta umana e ok, doar se duce sa "dea afara" poropopelcanita nu copilul ei.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi
Dar cred ca daca gandeste ca pana la 3 luni nu e fiinta umana e ok, doar se duce sa "dea afara" poropopelcanita nu copilul ei.


ai pus punctul pe i. si eu am o problema cu dublul standard in situatia asta. deci cand faci avort, e ce zici tu acolo, nu e fiinta umana. dupa aia se intampla sa vrei copil, ti se si intampla minunea sa primesti unul in dar, si stai sa vezi comedie! exalti de fericire cand ii asculti inimioara si-l vezi la eco de la 10 saptamani, spui tuturor despre "samburelul" din burtica, vorbesti despre el folosind cuvinte pentru persoane gen "bebe, beblica, bebelina, puiul mamii"...
bref, situatia e aceeasi, doar perspectiva mamei se schimba, dupa cum ii sunt motivatiile, interesele, dorintele...

Mergi la inceput