citim impreuna "Vrajitoarea de aprilie"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am primit raspuns de la site-ul unde am comandat cartea, ca mai intarzie pt ca nu o aveau pe stoc si au comandat-o si ei mai departe. Asa ca abia saptamana viitoare o sa mi-o trimita. Sper sa apuc sa o citesc pana se propune, voteaza si incepe urmatorul cerc.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

mi-a venit si mie cartea, diseara ma apuc de treaba!
da am o curiozitate:cum ati descoperit-o, ca daca nu erati voi, nu cred ca as fi ajuns la ea!nu stiu nimic nici despre autoare.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Mi-a sosit cartea in timp record, asa ca aseara am reusit sa citesc cam un sfert din ea. Imi place realismul magic, povestea spusa de "atotcunoscatoare" Desiree, cum intra ea in vietile tuturor, imi place ca se aduce in discutie sensul vietii- pt cine are sens mai mare sau mai mic, cine si cum poate stabili asta, ce face fiecare personaj cu viata sa si cum lupta cu tarele trecutului.
Nu imi place insa rautatea de care da dovada Desiree, explicabila pana la un punct prin conditia ei de minte sanatoasa inchisa in corp neputincios, dar in acelasi timp ma intreb cat de sanatoasa a ramas mintea asta si daca tot ceea ce se intampla in roman nu e cumva produsul fanteziei ei sau o imensa halucinatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.
Nu imi place insa rautatea de care da dovada Desiree, explicabila pana la un punct prin conditia ei de minte sanatoasa inchisa in corp neputincios, dar in acelasi timp ma intreb cat de sanatoasa a ramas mintea asta si daca tot ceea ce se intampla in roman nu e cumva
exact asta nu imi place nici mie dar asta face povestea interesanta. e clar de la inceput ca ea cauta "sa dea vina pe cineva" pt situatia in care e ea acum, cumva vrea sa se razbune pe cea care "i-a furat viata (lived the life that shoud have been hers)". am un feeling ca Desiree isi va schimba sentimentele pina la sfirsit (nu e spoiler, e parere personala) si fata de viata ei si fata de surori. daca e asa, sper ca autoarea sa nu transforme cartea intr-un sirop la sfirsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Nu am avansat prea mult cu cartea. Ma intriga Christina, cea care pare cea mai realizata dintre surori. Care e insa marea realizare? Face o meserie, cea de doctor, pe care nu o iubeste, ba chiar simte repulsie fata de corpul oamenilor (si Axelsson nu se sfieste sa scrie cat e de puturos si fetid corpul omenesc, cum atarna una si alta pe acolo, de parca oamenii, in majoritatea lor, ar fi alcatuiti din diverse pungi de piele supuse legii gravitatiei :) ), are o casnicie care ii ofera stabilitate si protectie, dar nu pare a-l iubi prea mult pe sotul ei, cu trecutul nu a ajuns la "pace", totul a ramas pt ea in alb, gri si negru, ca pe vremea copilariei. Nu mai povestesc despre episodul cu dezvirginarea, ca sa nu fiu spoiler. :)

In alta ordine de idei, am ajuns la fragmentul in care se descrie o masa de Craciun-"munti de mancare: heringi si Jansson frestelse*, costite de porc si dulceturi,chiftele si crenvursti, branzeturi si pateuri, sunca si varza rosie." Profit de ocazie ca sa le intreb pe Adela, Lilanda si cine mai stie sa raspunda care e meniul traditional scandinav de Craciun? Acesta care e descris aici?

*-asta ce e? :)
edit ca am gasit www.gustos.ro/retete-culinare/mancaruri-cu-legume-si-zarzavaturi/janssons-frestelse.html" target="_blank">reteta.Pare chiar usor de facut! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.
In alta ordine de idei, am ajuns la fragmentul in care se descrie o masa de Craciun-"munti de mancare: heringi si Jansson frestelse*, costite de porc si dulceturi,chiftele si crenvursti, branzeturi si pateuri, sunca si varza rosie." Profit de ocazie ca sa le intreb pe Adela, Lilanda si cine mai stie sa raspunda care e meniul traditional scandinav de Craciun? Acesta care e descris aici?

*-asta ce e? :)[/teal]
in engleza scrie: "herring, anchovy and potato caserrole, spareribs and headcheese, meatballs and cocktail sausages, cheeses and pates, ham and red cabbage"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Si io tot la masa de Craciun sint :)). Si da, din pacate, cam asta e meniul scandinav traditional
"Dulceata" aia e de fapt un sos dulce, din fructe de padure. La herringi (sildu' pe care il puteti gasi in IKEA) se bea pe-aici si-un snaps mic de cartfi...yuccckkk. Io de aia evit petrecerile de Craciun:))

Capra cu trei iezi, Adeluctza e de vina cu cartea asta!! Ea a propus-o, noi am votat-o :)

Mie-mi place pina aici...iar Desiree e vrajioare, de-aia-i rea. Insa ma tem si eu de un final dulcetos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorelai

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.
Nu imi place insa rautatea de care da dovada Desiree, explicabila pana la un punct prin conditia ei de minte sanatoasa inchisa in corp neputincios, dar in acelasi timp ma intreb cat de sanatoasa a ramas mintea asta si daca tot ceea ce se intampla in roman nu e cumva
exact asta nu imi place nici mie dar asta face povestea interesanta. e clar de la inceput ca ea cauta "sa dea vina pe cineva" pt situatia in care e ea acum, cumva vrea sa se razbune pe cea care "i-a furat viata (lived the life that shoud have been hers)". am un feeling ca Desiree isi va schimba sentimentele pina la sfirsit (nu e spoiler, e parere personala) si fata de viata ei si fata de surori. daca e asa, sper ca autoarea sa nu transforme cartea intr-un sirop la sfirsit.

Confirm ... si mie mi-a atras atentia o dorinta de razbunare a celei nefavorizate vis-a-vis de conditia ei ... nu stiu ce o sa fie mai incolo dar imi pare ca isi acuza mult mama ca pe ea a institutionalizat-o pentru a se dedica unor alti copii institutionalizati. Totusi pana acum Elle pare a fi fost o mama buna, toate fetele au iubit-o, se gandesc cu nostalgie la ea, Christian ii gateste multe dintre retete, intentioneaza sa ii viziteze mormantul. O mama buna doar pentru fete sanatoase ?
Am remarcat scena cu pasarea pe care, din frustrare, a ucis-o aruncand-o in peretele Christinei ... "scary".
N-am ajuns inca la masa de Craciun ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ieri ma gandeam la Birgitta, narcomana recalificata in alcoolica la batranete si secventza din autobuz, cand incearca sa-l convinga pe sofer s-o lase sa calatoreasca fara bilet; cand cele doua adolescente chicotesc Birgitta gandeste: ii displac adolescentele chicotind, ele ii amintesc cel mai mult despre ce a devenit. candva i-a stat ei in putere sa chicoteasca lumii intregii.

Citat:
citat din mesajul lui conchita

de fapt, am si un interes personal in poveste...


m-ai facut curioasa, daca zici A zi si B :)
daca cumva te gandesti sa-i iei un interviu scriitoarei (care locuieste si in North Carolina) zi, ca poate te pot ajuta cu researchu' pentru un interviu portret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
Citat:
citat din mesajul lui conchita

de fapt, am si un interes personal in poveste...


m-ai facut curioasa, daca zici A zi si B :)
daca cumva te gandesti sa-i iei un interviu scriitoarei (care locuieste si in North Carolina) zi, ca poate te pot ajuta cu researchu' pentru un interviu portret


ar fi o idee, interviul. :-)
nu e asta. ma tot codesc sa accept o oferta pentru o carte despre o doamna cu o poveste asemanatoare. pana acum am doua idei - inspirationala sau documentar, dar nu mi-as da viata pentru niciuna dintre ele. adica nu simt zvacul creator, deci nu pot scrie, deci nu pot accepta oferta. inca. romanul propus de tine e o sansa sa vad ca se poate scrie despre asa ceva si in alt fel. bineinteles ca nu am ganduri de plagiere...:-)) din ce comentati, pana aici e cam la fel -femeia suferinda intr-o relatie deformata cu familia, in cazul doamnei mele mai intra si-un viol savarsit de un preot catolic, o moarte clinica, etc. complicat. mai ales ca n-am simtit niciodata atractii spre lecturi de genul asta, daramite sa le mai si scriu. a treia idee, inca in fasha, e o panorama a societatii americane in anii '60, pentru care sunt complet necalificata, outsider fiind...

sorry de off topic.

Mergi la inceput