citim impreuna "Vrajitoarea de aprilie"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu abia azi ma duc la cumparaturi, sper s-o gasesc, caci n-am avut timp de nimic si in we m-a tampit caldura.
Mereu sunt in urma voastra. Sper sa recuperez la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
elementele de realism magic fac insuportabila descriere a sufletului captiv in materie, suportabila.

Sunt tot la inceput ca in weekend am fost la cules de visine
Foarte, foarte, interesanta descrierea unei minti sanatoase aflata prizoniera intr-un trup bolnav ... cat de functional este creierul si cat de nefunctional este organismul, cum poate creierul ala sa comande atat de multe in jur dar nu poate sa-si comande corpul in a face chestii atat de banale. Cata imaginatie trebuie sa aiba scriitorul ca sa faca citiorul sa simta cum este sa fii un prizonier briliant si frustrat in propria materie ?
Interesanta relatia cu doctorul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu inca nu am cartea .Nici nu stiu daca o sa mi-o trimita sau nu. Pare foarte interesanta din ce povestiti voi aici. Vreau si eu


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Lorelai, bine ai venit
imi place teribil traducerea in Pisicher :)
is foarte curioasa de multe cum is traduse.

ma distreaza cum is descrise personajele sau mai bine zis cum gandesc unele despre altele. despre Christina, medicul cu esarfe Hermès si perle - astea mostenite de la mama soacra - careia ii plac pana la obsesie lucrurile vechi, antice, Margareta gandeste: probabil foloseste o periutza de dinti forjata manual, antica de pe la 1840 sau asa ceva. si probabil foloseste adeziv in loc de pasta de dinti ca sa poata tina gura inchisa ca nu cumva sa-i iasa din gura in timpul noptii, spontaneitati involuntare.

Margareta ii cea care a facut o adevarata arta din faptul de a fi bitch; iar Birgitta ii descrisa ca replica orasului Motala la Marilyn Monroe (no, uite asta as vrea sa stiu cum a fost tradusa, ca revine destul de des in carte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu inca nu am cartea .Nici nu stiu daca o sa mi-o trimita sau nu. Pare foarte interesanta din ce povestiti voi aici. Vreau si eu
eu am ajuns aproape la jumatate. ce observ pe masura ce citesc este ca nu imi vine sa o las din mina. nu pentru ca vreau sa vad cum se termina (pe book flaps scrie ceva de "shattering climax" de la sfirsitul cartii ca sa te tina in priza, I guess) ci pentru ca lectura ma face sa intru in pielea personajelor de unde imi vine greu sa ies. e foarte bine scrisa, caracterele sint asa de bine conturate, am senzatia ca sint in preajma lor cind citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu bineinteles ca am cautat degeaba, n-am gasit nimic, iar la serviciu, inainte sa plec in expeditie, am incercat sa mi-o comand, am sunat, au zis ca nu mai au.
Asa ca imi vine sa mor de ciuda, caci imi doream s-o citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
imi place teribil traducerea in Pisicher :)


Adeluctzoo, ce inseamna asta?? Ce e sau cine e Pisicher?? :)) Tu in ce limba citesti cartea?

Boonn, io ma repet: mi se pare admirabil felul in care scriitoarea reuseste sa manipuleze un registru atit de vast de la tragic la comic . Citesc eu cartea cu zimbetul pe buze...da' parca nu prea iti vine sa rizi!

Christina iubeste vechiturile, mai ales "paradisul postindustrial", dar astea nu sint decit surogatele unei istorii personale absente. Margareta, "cea pe care nimeni n-o vrea", are revelatia divinitatii in fata unor antene parabolice!! Ea nu are niciun fel de istorie, niciun fel de ereditate..nici ca ar fi interesata de ele. Birgitta- "copia alba din Motala a lui Marlyn Monroe" (pe daneza) - e inocenta ca un inger si plina de vicii ca o vrajitoare. Desiree isi argumenteaza menirea prin varianta rational-literara a teoriei cuantice, plus calitatea fantastica de super benandanta.

E captivanta lectura, cu trecerile astea bruste de la ris la plins, de la realitate la vrajitorie

Si apropo de traducere...cum e aia cu "geamanul pompa"??

Later edit: realizai cine-i Pisicheru'!! Ca doar io intrebai de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ahh, tot io ca am uitat sa fac o precizare: daca va amintiti cumva de descrirea accentului skånsk (scandic) al Christinei, atunci cind a inceput ea, in fine, sa vorbeasca, sa stiti ca e accentul ala care-aduce a daneza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

M-ati facut curioasa cu cartea asta asa ca azi mi-o rezervai la Biblioteca. Sper sa imi vina randul sa o iau cat de curand.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

nici eu nu am cartea inca. dupa incurcaturi cu amazon, am comandat-o ieri pentru a doua oara de la un alt seller, sper sa vina de data asta, deci in cateva zile...da doamne, ca-s curioasa la culme. de fapt, am si un interes personal in poveste...

asa ca pana atunci, poate ajung la zi cu inima alba (am ajuns la jumate azi-noapte, iubesc cartea asta!) si de terminat cortazar( m-am inecat ca tiganul la mal cu ea, prea densa pentru starea mea acutala, asa ca am incercat sa-mi limpezesc creierii cu niste clasici intre timp). iarina, dupa cum vezi, nu esti singura. :-)

Mergi la inceput