citim impreuna "Vrajitoarea de aprilie"

citim impreuna "Vrajitoarea de aprilie" | Autor: speed

Link direct la acest mesaj

"vrajitoarea de aprilie" de majgull axelsson e cartea aleasa la cel de-al patrulea cerc de lectura, spor la citit !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Multumesc! Sper sa gasesc repede cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ahh, io am gasit Vrajitoarea (pe daneza, desigur, ceea ce nu e tocmai rau daca ma gindesc la acuratetea stilului ) si am citit si citeva pagini din ea; ce-i sigur e ca n-o termin io in doua saptamini .

E faina si pot sa pun pariu ca e pe gustul lui buflea:)) Se lanseaza bine, inteligent, cu descrierea pe scurt a celor 3 surori sanatoase (hmmm ) de catre Desirée - cea-a de-a patra sora, grav handicapata fizic, dar c-o minte brici. Si chiar daca subiectul e unul dramatic, stilul e de-un umor spumos, usor obraznic, razvratit!! Desirée, admiratoare a teoriei cuantice (dualitatea corpuscul-unda), isi percepe surorile intr-o miscare permanenta (a formei si a continutului). Mai ales pe Christine o vede fizic instabila, de parca electronii ei s-ar afla in acelasi timp pe toate nivelurile energetice posibile. Doar ea, Desirée, are o forma fixa si imobila!! Cu exceptia capului si bratelor care se misca spasmodic; poate emite doar trei sunete dezarticulate, poate duce o lingura de la farfurie la gura, poate mesteca si inghiti. Atit. Dar aude, vede si simte!

Pe de alta parte, mai am putin din "Memoriile lui Hadrian", o carte diferita de Vrajitoare, dar excelenta!! Daca o citeste cineva, abia astept sa purtam discutii despre perspectiva din care Yourcenar ni-l reda pe Hadrian: Om->Zeu, dar zeu nu din cauza naturii divine, ci, mai degraba umane.

Faine carti fura propuse!! Si atit de diferite!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
Pe de alta parte, mai am putin din "Memoriile lui Hadrian", o carte diferita de Vrajitoare, dar excelenta!! Daca o citeste cineva, abia astept sa purtam discutii despre perspectiva din care Yourcenar ni-l reda pe Hadrian: Om->Zeu, dar zeu nu din cauza naturii divine, ci, mai degraba umane.


Eu o sa iau Memoriile lui Hadrian cu mine la mare. O s-o recitesc numai fiindca am cu cine, altfel nu stiu... e una dintre cartile alea care m-au marcat la un moment dat si la care ma intorc cu greu. Intr-un sens bun.

Inca n-am Vrajitoarea si luni plecam in vacanta. As fi vrut mult s-o iau cu mine, de obicei citesc cu un cap grozav de limpede la mare. Mi-e ciuda, am citit si-ai scris si-s grozav de curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si eu recitesc 'Memoriile lui Hadrian'. Nici nu se putea altfel. De cand am propus-o am stiut ca i-a venit din nou vremea. Deci count me in.

Si astept sa vina Vrajitoarea.

Lia, vacanta placuta!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Multumesc, Mihaela! No bun, deci Hadrian o sa fie! Vorbim despre dincolo, la organizatorice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
Desirée, admiratoare a teoriei cuantice (dualitatea corpuscul-unda), isi percepe surorile intr-o miscare permanenta (a formei si a continutului). Mai ales pe Christine o vede fizic instabila, de parca electronii ei s-ar afla in acelasi timp pe toate nivelurile energetice posibile. Doar ea, Desirée, are o forma fixa si imobila!! Cu exceptia capului si bratelor care se misca spasmodic; poate emite doar trei sunete dezarticulate, poate duce o lingura de la farfurie la gura, poate mesteca si inghiti. Atit. Dar aude, vede si simte!

Am inceput si eu s-o citesc de dimineata, in tren ... Exact !!! Foarte interesanta si incitanta abordare, nu-i asa ? Imi place inceputul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

cartea e inspirata de Vrajitoarea de aprilie a lu' Ray Bradbury dupa cum si autoarea ne spune in comentariul introductiv al cartii. al doilea capitol are ca motto un citat din vrajitoarea lu' Bradbury: "It's spring, thought Cecy. I'll be in every living thing in the world tonight."

eroinele poarta numele printeselor (surorile regelui de azi) ”hagasessorna”, asemanarea insa se opreste aici, la nume : Desirée, Christina, Birgitta si Margareta. toate sunt in plasament, Desirée in plasament institutional, celelalte trei in plasament familial la tant Ellen, tant Ellen care se dovedeste a fi mama biologica a lu’ Desirée.
care dintre surori i-a furat viatza dedicata ei? asta vrea sa afle Desirée.

elementele de realism magic fac insuportabila descriere a sufletului captiv in materie, suportabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
toate sunt in plasament, Desirée in plasament institutional, celelalte trei in plasament familial la tant Ellen, tant Ellen care se dovedeste a fi mama biologica a lu’ Desirée.


Ahh, asta-i spoiler, spoiler!!

Fetele au fost in plasament!! Acum au peste 40 de ani si-s pe la casele lor, cu exceptia lui Desiree desigur, care, aflata in spital, se gindeste la relatia ei aproape "maritala" cu Hubertsson, doctorul :)) Tragic si comic deopotriva!! E absolut incintator felul in care minuieste Axelsson raportul asta dramatic, cum isi foloseste ironia si sarcasmul, cum face suportabila usuratatea fiintei. Nah, c-am zis-o :))

Io-s curioasa cum o fi fost tradus pe romaneste "den store spøgeful"?? Marele ghidus? Marele jucaus?

Si mie pare funny folosirea numelor regesti :)) Nu stiam de asta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
toate sunt in plasament, Desirée in plasament institutional, celelalte trei in plasament familial la tant Ellen, tant Ellen care se dovedeste a fi mama biologica a lu’ Desirée.

Ahh, asta-i spoiler, spoiler!!


ma primiti si pe mine in club? am luat de la biblioteca vrajitoarea si am inceput-o aseara, dupa ce am pus copiii la culcare. m-am culcat la 2AM, e foarte captivanta. in ce priveste relatia dintre Desiree si Ella (eu o citesc in engleza, vad ca au tradus Ella) e clar de la inceput de pe copertile cartii unde descrie in citeva cuvinte cine e cine. si eu m-am gindit ca o sa strice lectura informatia asa pusa pe tava la inceput dar nu o strica deloc. e chiar binevenita pt ca pune toate evenimentele de la inceput in context.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda

Io-s curioasa cum o fi fost tradus pe romaneste "den store spøgeful"?? Marele ghidus? Marele jucaus?



Atotputernicul Pisicher.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput