citim impreuna "Vrajitoarea de aprilie"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am facut si eu cunostinta cu Brigitta ...
Nu vreau sa scriu prea mult acum ca am senzatia ca tot sunt la inceput. Abia am cunoscut pe rand cele 4 personaje.
Revin ...dar imi place cartea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am revenit ... imi place din ce in ce mai mult. Azi am uitat sa cobor din tren din cauza cititului . M-am dus 2 statii mai incolo si m-am initrs cu urmatorul tren. Noroc ca s-a dus barbata-meu dupa copii, ca altfel se inchidea gradinita ...

Imi place mult cum e scrisa, personajele sunt foarte reale, parca le simt vizual si olfactiv. Cand am citit despre Brigitta, parca imi mirosea a voma si alchool in jur, parca ii vedeam parul dezordonat si dintii stricati dintre care unul lipsa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Io am gatat-o. Nu prea am timp acum sa spun tot ce as vrea sa spun.
Vreau doar sa ma laud si sa enunt ca am mixed feelings in ceea ce priveste cartea. Si asta nu e de rau
Va sunt recunoscatoare tuturor - altfel, n-as fi avut habar de tanti asta si de cartea ei.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu am ajuns doar la jumatate. Daca citesc "printre picaturi", nu mai mult de 3 pagini deodata, nu reusesc sa intru in atmosfera cartii, dar cand am timp numai pt carte ma absoarbe si imi e greu sa o las din mana seara, e una din acele carti care te pot tine treaz o noapte intreaga. :) Ma mira ca am aceasta "traire" pt ca nu ma asteptam la asa ceva de la o carte al carei subiect nu facea parte, la prima vedere, dintre subiectele mele preferate.

Desi toate personajele au diverse probleme, multe dintre ele incadrate la patologie, ceea ce li se intampla, gandesc, simt are rezonanta in universul oamenilor "normali", mi se pare un roman care surprinde multe din cele ce se intampla in jurul nostru, chiar daca tipologiile din viata de zi cu zi nu sunt atat de "extreme". :)

Am "cunoscut-o" si pe Birgitta, insa am ramas la dilema mea cu Christina. Imi pun intrebarea daca pt milioane de oameni "realizare" inseamna o meserie asa si asa, o casnicie "calduta", urmasi si, eventual, un hobby, cum e pasiunea pe care a facut-o Christina pt casa ei. Asta e "implinirea vietii"? Probabil ca da, milioane de oameni ar confirma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.
Am "cunoscut-o" si pe Birgitta, insa am ramas la dilema mea cu Christina. Imi pun intrebarea daca pt milioane de oameni "realizare" inseamna o meserie asa si asa, o casnicie "calduta", urmasi si, eventual, un hobby, cum e pasiunea pe care a facut-o Christina pt casa ei. Asta e "implinirea vietii"? Probabil ca da, milioane de oameni ar confirma...[/teal]


Si eu am mai domolit ritmul lecturii, nici macar la jumatate nu sint, dar am sensatiza din ce in ce mai clara ca intr-adevar, Christina e personajul cheie. "Realizarile" ei sint, cred, rezultatul unui vis de copil abandonat, abuzat fizic (nu mi-e clar cum inca, da' e ceva legat de cicatricele de pe corpul ei) de a deveni normala si acceptata/respectata social; de a urca pe scara ierarhiei sociale. La scoala, in ierarhia clasei, ea era jos, jos de tot. Acasa isi disputa afectiunea lui Tante Ellen cu Margareta; acea tante Ellen, coplestita de importanta de a avea un medic drept chirias.

Si cred ca intrebarea ta este exact cea pe care (ne-)o pune autoarea. "Crezi ca un om poate supravietui fara dragoste?".

Oricum, cartea are multe twisturi; de aia, am sa ma abtin de la alte comentarii pina nu o sfirsesc (cind? nu stiu )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lilanda, cred ca citim in continuare aproape in paralel, eu tocmai am aflat cum a fost abuzata Christina, fizic si psihic, de catre mama ei. A fost un fragment sensibil si greu de citit. Mi se pare ca ea a ramas cu un blocaj emotional, care o face incapabila sa se bucure de iubirea pe care a primit-o mai tarziu in viata.
Asa mi-ar placea sa se termine cartea- sa isi rezolve conflictele cu trecutul, cred ca ar avea nevoie de multa psihoterapie, pt ca e bantuita inca de tot ceea ce i s-a intamplat si sufera inca f mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

A fost un moment cand - muscand nada cu 'una dintre ele traieste viata mea' - cautam si eu personajul-cheie. Spre sfarsit, m-am dumirit ca nu exista. Sau mai bine zis, nu unde cautam eu.

Eniuei, sfarsitul mi-a placut cel mai putin din cartea asta deosebit de captivanta. Sper sa pot explica si de ce la un moment dat.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

mi-a facut voodoo vrajitoarea asta, nu vrea s-o citesc si pace:

Greetings from Amazon.com.

We are writing to confirm that we have processed your refund in the
amount of $4.05 for your Order #002-(...) from (...).

This refund is for the following item(s):

Item: April Witch: A Novel (Japanese Edition)
Reason for refund: Out of Stock



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

mi-a facut voodoo vrajitoarea asta, nu vrea s-o citesc si pace:

Greetings from Amazon.com.

We are writing to confirm that we have processed your refund in the
amount of $4.05 for your Order #002-(...) from (...).

This refund is for the following item(s):

Item: April Witch: A Novel (Japanese Edition)
Reason for refund: Out of Stock



nimic


hahaha...nu fi suparata, te mai trezeai cu niste kanji-n loc de vrajitoare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
hahaha...nu fi suparata, te mai trezeai cu niste kanji-n loc de vrajitoare!!


hehe. m-am mirat si io ce e cu editia aia japoneza, dar cartea e in englezeste (click pe look inside). :-))
am sfarsit prin a o comanda la biblioteca, o sa ia un cincinal pana soseste, lesin de ciuda. pentru ca as fi avut prilejul cam mistic asa sa urmaresc un punct pe orbita din doua perspective - literara si reala, cu realul invartindu-se si el spre fictional. Desiree a mea e ca Desiree a voastra, un suflet ciudat captiv intr-un trup dusmanos, iar de duminica e cu coastele rupte si cu gatul in atele ca a picat din pat. poate ca ar trebui sa scriu o carte despre cum nu voi ajunge sa scriu o carte despre "desiree" a mea si cum, asteptand-o sa se faca bine si sa continuam, am vanat-o pe coclauri pe desiree a voastra.

Mergi la inceput