Strumfi de 2 ani! La multi ani! iul-aug 2007 (149)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!
Diana, si eu te rog sa nufii suparata, eu una am citit de invitatie, nu am apucat sa raspund ca sunt tot timpul pe fuga cu fetele, dar la fel sunt stransa rau de tot cu timpul, si nu stim ce program o sa avem atunci, decat cu putin timp inainte, cum a fost si la Mada.

Carla, ma bucur ca v-ati simtit bine la ziua lui Saby.
Cu CIC-ul.. eu sunt cu Cic-uri unul dupa altul, intru dintr-unul in altul, acum in iulie se termina cic1, trebuie acum, luna iulie, luna in care face copilul 2 ani (ce repede trece timpul) la primarie pt a face un nou dosar pt al doilea copil. Cerere tip, adeverinta de la angajator, veniturile pt a beneficia in continuare de cei 85% (daca nu ai lucrat intre nasteri, se considera salariul de dinainte cic1, deci 12 luni inainte de bb1), copii dupa acte.
Alocatia este 200 ron pt copii pana la 2 ani, dupa aia se reduce la 40 ron. Ultima alocatie de 200 ron se primeste pt luna in care a facut copilul 2 ani (ca nu se primeste pt luna in care s-a nascut - deci total 24 luni aug2007-iul2009 la noi). Alocatie care va veni in august (ca se da pt luna anterioara).

Carla, dar daca tu esti inca in cic, pe hartie, de ce nu ai depus cerere pt 85% din salariul de dinainte sa Saby? Ca poate ieseau mai multi de 600 ron (indemnizatie) ca inca 200 sunt alocatie pt saby..

Greierash, bravo pt gradi. Ma bucur ca a fost bine. La anul vreau sa o dam si noi pe Andreea...

Vivela, da, statul nu se inghesiue sa ne dea bani, doar sa ne ia... fii sigura ca daca aparea o lege in care ti-ar fi dat mai putini bani sau ai fi avut de dat, ti-ar fi zis rapid. Asa, spera ca nu esti informata, si "vai, cum de nu ati stiut?" Asta e, noroc ca o duc bine parlamentarii
A fost tare faza cu "spera ca poate ai murit"...Da, dar daca mori prea de tanar, da, scapa de o plata in plus a unei indemnizatii sau stimulent, dar pierd un musteriu valoros care ar fi avut multi ani inainte in a plati taxe si impozite la stat...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Carla, dar daca tu esti inca in cic, pe hartie, de ce nu ai depus cerere pt 85% din salariul de dinainte sa Saby? Ca poate ieseau mai multi de 600 ron (indemnizatie) ca inca 200 sunt alocatie pt saby..
Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria


Pentru ca pe contractul de munca am avut salariul minim pe economie, la functie scrie curier, nu programator , asa ca nu cred ca as fi iesit mai bine cu 85%. Am ales sa "lucrez" pe o functie compatibila cu salariul minim pentru ca oricum s-a dus la stat 75% din salariu, cumulat ce dadea firma cu ce am dat eu. Teoretic firma isi recupereaza banii pe concediul meu medical, practic nu s-a intamplat asta de aproape 2 ani. Si cum firma e a noastra, ma cam doare partea asta.

Stefania, multumim foarte mult pentru urari si pentru comentariile la poze, esti o dulce .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Carla, da inteleg. Oricum, mai rau de 600 ron nici nu se poate, asta e minimum.
Jadi, inteleg ca ai facut donatii statului cu banii aia de trusou etc... Asa e, sunt niste ore cam imposibile, gen 12-14... Nu-ti spun ca la bebe2, m-a programat pt ziua X sa-mi ridic banii de trusou si pe aia de nou nascut, ma duc, banii de trusou nu venisera...i-am luat doar pe ceilalati...reprogramare, si inca o data venit la orele alea imposibile...
Oaana, multa sanatate! Cresc copiii si trec si greutatile astea (apar altele de al tip) Tare draguti sunt copiii vostri


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

La multi ani (scuze pt intarziere):
Andrei Robert
Lorina Maria
Alexandra
Miruna Andreea
Olga Cristiana
Denis Mironel
Luca Serban
Sabina
Timea Larisa
sa cresteti mari, frumosi, isteti, norocosi...

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza strumfaraie............

oaana, daca taty are bani fara numar, fara numar poate cumpara cati cuci vrea ....cucu lui! foarte tare faza. apropos de asta imi povestea o colega de birou ca intr-o zi a venit fiisu in fuga mare din baie si i-a zis: mamy, taty are doo barbi!!!!!!!!!! cat despre depresia ta, e normal dupa atata timp stat acasa. eu am trecut prin ceva asemanator si statusem doar un an jumate. cat despre durerile de cap si coloana, ti-a zis ca au vreo legatura? radiografie la coloana ai facut? sa nu fie ceva tasat pe acolo, care sa-ti dea dureri de cap. ceva fizioterapie nu ti-e buna? sa ai grija cu coloana ca nu e de glumit!.ca alternativa la sedatifPC e si Passiflora.

tymy, voi ce mai faceti? cum e mezina? suge?

jadi, azi cum esti? tot nervoasa? sau ai luat ceva de cal-mare?

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
m-am hlizit de dimineata..si cu cucu,sa zic asa..si cu doua barbi.
si eu am niste dureri de spate,cand ma pun seara in pat o ora nu pot sta pe spate,plus ca-mi pun ceasul la 7 si ma trezesc la 8.30
la noi ploua,nu se incurca.
zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata
noi plecam we asta la mare, ca am auzit ca ploua .
georgi,ia sa intri si sa dai si tu prognoza meteo, sa-mi zici daca imi iau umbrela de plaja sau doar pe cea de ploaie...
oricum, nu mai suport caldura, sa ma bata in cap soarele, cred ca am imbatranit . iar cupilu' nu vrea neam sa stea cu palarie/sapca pe cap, parca il frige... imi si faceam probleme cum o sa-l tin eu pe plaja cu capul descoperit. na ca vremea tine cu mine .

va pup, sa aveti un week-end placut si sa va sarbatoriti frumos strumfii care mai fac un anisor


DaviDependenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

eu sunt bucuroasa...ieri a nascut prietena mea, cea de care v-am povestit ca are probleme cu primul copil. are un baietzel.......de 4 kg si ea cred ca are cel mult 50. ma bucur ca e sanatos! am avut asa niste emotii pt ea..............sper sa fie totul bine. deci, azi dau de baut .se baga cineva????????
cafera ai plecat deja la mare????????????????????

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Neata, nu mai sunt nervoasa Doar ametita desi am dormit mai mult de 9 ore. Cred ca prea mult somn strica!

La Multi Ani Eric, sa cresti mare si sanatos!

Am auzit ca ploua cu piatra la Cta dar totusi sper sa prindeti vreme frumoasa Vivela.

Michi, felicitari prietenei si sa se recupereze rapid! Grasunel grasunel la 4 kile

Cafera cred ca face bagaje .

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

CarlaV, cum doarme Larisa?

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07

Mergi la inceput