experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

in sumar, la nivel de plan fizic, energetic, informational, visul este bogat emotional. prezenta emotiei, afectului, este semnul clar al individualitatii planului fizic.
visele de la "granita" planului fizic si spiritual, cele care fac "definirea" luptei pentru autoritate si suprematie in realitatea energetica-subtila, sunt foarte acut incarcate emotional, uneori tulburatoare. daca se mentine autoritatea ego-ului, visele se transforma in cosmar, daca se admite si accepta prin constiinta autoritatea divina, totul se incheie printr-o limpezime, lumina, pace fara masura.
visele din planul spiritual pot fi in general cu fenomene de amploare (cum s-a relatat mai sus, val mare de apa, dar persoana care viseaza este linistita), insa caracteristica lor foarte importanta este starea de calm, pace, bine. visele de zbor sunt de obicei in planul spiritual, iar in planul fizic persoana va primi un surplus vital de energie -gratie divina, ca urmare a interventiei entitatilor din planul divin(ingeri, sfinti, invatatori astrali-toti mesageri ai divinitatii).
in mod foarte clar, daca visele sunt in domeniul transcedental, ele au un caracter mistic, iar in planul fizic se va simti corpul ca si inundat cu forta vitala, pace, armonie, iubire, iubire infinita si neconditionata! intotdeauna, intuitia este imbunatatita dupa o calatorie in gratia divina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
niciodata visul nu este intamplator! chiar si daca este haotic si fara sens, si uitat la prima raza de soare, este totusi vindecator, pentru ca face deschiderea ego-ului la sistemul energetic, la care are acces si spiritul si sufletul!

Se intelege ca tu consideri spiritul diferit de suflet. Atunci ce este unul si ce este celalalt?

planul fizic, asa cum am mai spus, este patronat de constiinta si ego. are individualitate, are profil energetic personal.
planul spiritual, administrat de spirit este scanteia divina calchiata pe profilul individual. prin spirit se face transportul informatiei din planul transcedental si karmic catre planul fizic, in care materia, viata, conditia de viata biologica, psihologica sunt determinate divin. prin spirit se face contactul cu realitatea divina!
sufletul, este esenta pura divina! este lumina! este iubire nelimitata! nu are karma, nu are individualitate, nu are lupta pentru putere, suprematie. este o realitate unica si eterna! este scanteie divina! nu are religie!
ca urmare, spiritul si sufletul se difera prin faptul ca spiritul este un suflet imbracat in camasa pamanteana a individului!camasa, care poarta istoria lui prezenta cat si cea trecuta, si a vetilor anterioare! cand se vorbeste de judecata de apoi, se vorbeste despre contabilitatea creatiei divine in planul fizic. cu cat individul munceste in planul fizic sa obtina armonia si co-creeze, si co-creaza, cu atat mai mult se apropie de esenta divina, iar sfintii, au ajuns la topirea indiviualitatii intr-o realitate divina, traita pe pamant. de aceea este usor de accesata materia, care poate fi oricum transformata in vointa divina (vezi miracolele, vindecarile miraculoase).cand puritatea in absolut este obtinuta prin trairea divinitatii, sufletul nu mai face calatoria in reincarnare, se uneste in constiinta divina, devine lumina si ramane lumina!
cu alte cuvinte, sufletele noastre sunt lumina divina cazuta in materie! datoria nostra este recuperatea ca esenta prin intoarcerea la origini!
in mod abstract, spiritul si sufletul sunt unul si acelasi lucru. in mod real, ca manifestare, sunt diferite. asa cum in mod abstract se intelege prin materie, la nivel microscopic, o unire de atomi in pozitie stabila cu formarea de elemente, asa si la nivel spiritual scanteia divina este suportul pe care se desfasoara universul omului, ca trinitate: TATAL (planul transcedental-sufletul-etern), FIUL(planul fizic-individual, prezent), si SFANTUL DUH(planul spiritual-da viata ETERNULUI IN PREZENT).
cu alte cuvinte, da, sunt diferite, da sunt aceeasi realitate! realitatea fizica, ca si CREATIE DIVINA, DIVINUL, CA REALITATE ETERNA, SPIRITUL, CA REALITATE DIVINA IN CREATIE! un paradox! dar o realitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

rugaciunea este actul prin care planul fizic se deschide catre planul spiritual si transcedental ca act de vointa!
cand s-a obtinut armonia, cele trei planuri vorbesc o limba comunca, si anume cea DIVINA! daca provocarile la nivelul fizic sunt intampinate in conditia de armonie a planurilor, indiferent cat de dramatica sau tragica este situatia in fizic, ele nu vor perturba armonia interioara. ci, omul se va transforma in canal de gratie divina si binecuvantare pentru toti cei ce sufera implicat in drama sau tragedie.
daca aceasta armonie, o notiune abstracta pentru capacitatile umane, este inlocuita de reactii emotionale, ele, cu siguranta planul de pe care se face abordarea realitatii nu este divin, si nu este spiritual. omul incearca sa devina spiritual, insa va fi spiritual in masura in care legea spiritului, care va fi legea divina sub contractul sacru al realitatii individuale, va domina legea planului fizic, si in consecinta, legea ego-ului!
cu alte cuvinte, cu cat mai puternic este omul ancorat in realitatea spirituala, cu atat mai serioase vor fi provocarile in planul divin. si price provocare in planul divin, este urmata de provocari in planul fizic! Isus, metaforic, a trecut prin provocari! iar rezultatul a fost o verticalitate spirituala, integritate divina, dar cu pretul unei suferinte umane ce a trecut pragul fizic!
pana cand spiritul va fi, neconditionat scanteie divina, adica suflet in trup! ISUS a reusit sa faca aceasta transformare! EL a devenit DIVINITATE in trup! iar noi suntem MODEL DIVIN! SUNTEM MODELUL LUI ISUS, CA DIVINITATE PE PAMANT!

s-a vorbit despre intoarcerea lui Isus. punctul meu de vedere, EL ESTE DEJA IN FIECARE DINTRE NOI! EL A COBORAT DEJA IN FIECARE FIINTA, SI VA AJUTA, LUMINA PRIN CONSTINTA DIVINA SA FACA ACEASTA TRANSFORMARE SPIRITUALA SI TRANSCEDENTALA DIN FIZIC!
suferinta, va fi cu atat mai mare, cu car radacinile unei valori spirituale trebuie sa se formeze ca realitate traita, experientata.
si suferinta este expresia tocmai a radacinilor ego-ului in determinismul divin. cu cat radacinile acestea sunt mai mai cu atat suferinta va fi puternica. in acelasi timp, Dumnezeu este in noi. ne vede, stie cand suferim, cat suferim! gnumai rugaciunea poate face conexiunea dintre om si Dumnezeu in suferinta! este momentul de smerenie, umilinta, plecaciune, dorinta de ascultare si indrumare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
planul fizic, asa cum am mai spus, este patronat de constiinta si ego.

Ce intelegi prin constiinta, ce intelegi prin ego?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
ca urmare, spiritul si sufletul se difera prin faptul ca spiritul este un suflet imbracat in camasa pamanteana a individului!camasa, care poarta istoria lui prezenta cat si cea trecuta, si a vetilor anterioare!
[...]
in mod abstract, spiritul si sufletul sunt unul si acelasi lucru. in mod real, ca manifestare, sunt diferite.

Poti sa aduci in sprijinul acestei afirmatii un citat sau macar o trimitere la un invatat care a afirmat acelasi lucru, sau este o constructie de-a ta?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Fie hindus, sau crestin, buddhist sau evreu, in esenta toate traditiile spirituale sustin o realitate unica: Dumnezeu este sursa Creatiei. Absolutul nu are obiectivitate spune Jnaneshwar ,sfant si intelept, in “AMRITANUBHAVA, Experienta nemuririi”, si ca atare nu poate fi conceptualizat. De aceea, manifestarea absolutului, care primeste individualitate, devine relativa, pentru a fi cunoscut.
In religia Hindu, apare trinitatea reprezentata de Brahma , Vishnu si Shiva, iar in esenta, intreaga creatie este manifestare Divina.
Cosmogonia sacra a kabbalei descrie un absolut al Divinului si relativ al Divinului in procesul de geneza (Tora): samanta divina, prin vointa divina, ia forma logosul sacru, care face legatura dintre spiritualitatea absoluta a gandirii divine si spiritualitatea relativa a cuvantului pronuntat de Divinitate (Ruah-duhul lui Dumnezeu).
Modelul anthropologic al sufletului uman propagat mai mult pe consideratii teologice si mistice,decat psihologice, spune Constantin Balaceanu Stolnici in “ Kabbala intre gnoza si magie”,apare in trei planuri: a)Nepesh, teluric-componenta cea mai putin spirituala b)Ruah, suflul,planul de spiritualitate superior; dupa gnostici “psyche”; c) Neshameh, cel mai inalt plan care permite cunoasterea Divinitatii.

In Geneza biblica din tenebre Dumnezeu formeaza lumina, si din lumina toata lumea materiala.
Ambele teologii(crestinism si Kabbala) sustin unicitatea substantei lui Dumnezeu. Ontologic, ce este in Unul este in Tot!Asadar, sufletul exista in forme de manifestarein fiecare plan :in planul fizic, in planul spiritual, si transcendental! Totul este in Unul si Unul este regasit in Tot.
Annick De Souzenelle sustine in Simbolismul Corpului uman, ca trilogia spirit, suflet, corp, permite manifestarea Adevarului Pur(pag.51).
Simbolul(Syn-bolein: a pune-bolein; in syn-cronie, laolalta = a uni) traduce planurile in logos. Simbolul, el insusi abstract este parte din logos, relativ. Simbolul, instrument de cunoastere in spiritual si mistic, face acces la Adevarul absolut prin experienta mistica.

Absolut= esenta eterna, adevar imuabil
Samanta Divina -Logos Sacru
Asat(relativ)-Sat (absolut)
Lumina-Lumea materiala
Jung, care vede experienta religioasa ca fenomen psihologic, infiinteaza “depth psychology”, si propune intelegerea psihicului prin interpretarea visului, convins ca Dumnezeu este cu neputinta de determinat pe cale stiintifica. Dar si el are credinta existentei Luminii divine in cosmos (“Psihologie si Alchimie).
Jnaneshwar in “Abhanga” spune ca Dumnezeu poate fi trait in toate starile de constiinta.
Ca ultima realitate, la care subscriu si eu, Solomon, fiul regelui lui Israel, David, este sfatuit in “Clavicula Salomonis” ca pentru a primi intelepciunea divina trebuie “sa aibe frica de Dumnezeu,la IL adore, sa IL onoreze prin contributia inimii, sa IL invoce in toate situatiile,si sa actioneze intr-o devotie totala” (The Key of Solomon, Book , Chapter 1,pag 10, tradus din manuscrisul Muzeului Marii Britanii de S.Liddel MacGregor; Samuel Weiser,INC, York Beach, Maine).
Dintre xperientele mele mistice, cea mai semnificativa am gasit-o descrisa in calatoria sufletului lui THOTH, “the Atlantean”, in “The Emerald Tablets of Thoth”. O alta experienta mistica, este similara cu cea a calugaritei, Teresa D’Avila, canonizata sfant si ghidul spiritual al lucrarii de mare valoare “Entering the Castle” de Caroline Myss.
Eu sunt un co-creator. accesul la intelegerea mistica este secundar unor experiente mistice. cuvintele lui Nichita Stanescu, "Luptatorule, nu-ti pierde ochiul" descriu tumultul continu interior in integrarea realitatii din experientele mistice in viata de zi cu zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Nikole, visul soacrei tale este un vis initiatic
am sa explic de ce.
casa, este reprezentarea lacasului sufletului si comunicarii divine.
prezenta fetelor in casa ei este un semn al protectiei sufletului ei pentru ele.
bulgarii de foc din cer sunt reprezentarea probei foc (chakra3) din procesul de initiere-deschidere catre divin. aceasta apropiere se face de obicei din nevoie sau curiozitate. totusi, iesirea din templu si mentinerea unei verticalitati spirituale(nu inabusirea in frica de foc, de dezastru, atat foc si pamant) este o realizare interioara de mari proportii.
femeia cu copilul care naste este doar o proiectie a grijilor pe care personal si le face pentru fmeia insarcinata(proportia, marimea femeii fiind dubla, pentru ca povara grijii vine de la doua persoane, femei insarcinate). insa raspunsul ei, a fost in "limbajul placut de Dumnezeu", adica in iubire!
depasind egoismul,frica de cutremur si bulgarii de foc, si-a deschis inima cu iubire pentru copilul care se naste, el infrocosator, cu malformatii. malformatiile copilului in vis aveau rolul de a ii provoca sufletul, daca indiferent de ce sau cum este, ramane neclintita in protectia aratata prin iubire! de fapt asta a fost si "intentia" incercarii initiatice, sa se treaca prin proba valori interioare ale sufletului la nivelul chakrei 3! raspunsul ei a fost _IUBIRE! care este limbajul divin in procesul de creatie!
raspunsul fameii din vis confirma succesul initierii in experienta mistica! adica, prin cate a trecut prin viata ei, si cate incercari , proba prin care a trecut in vis era, practic foarte usoara, aratand ca valoarea spirituala si mistica este reala, inradacinata (prezenta pomilor) serios in structura universului ei corp-spirit-suflet!
sunt convinsa ca dupa ce a plecat femaia zambind, a incetat si cutremurul si bulgarii di cer!
merita sufletul acesta frumos sa primeasca imbratisarea inimii de la ambele fete! sa ii dai si din partea mea o imbratisare a inimii!

daca ar arata doar iubire fetelor insarcinate, Dumnezeu i-ar lumina sufletul si mai mult in ceea ce priveste ce are de facut pentru fete, cum...sa se roage incontinuare! iar ca mama, nu cred ca va renunta la griji! pentru ca mama, mama ramane! o mana divina pe pamant!
sa isi asculte inima, sa asculte vocea interioara! dupa cest vis, vor fi multe deschideri in spiritual, si mistic! iar viata va fi mult mai completa, implinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

3x3, as vrea sa te rog, in limita timpului disponibil sa te opresti putin asupra acestui vis, al soacrei...

am incercat sa retin orice detaliu, ptr ca nu ii place sa povesteasca visele, nu ii place nici sa-si aminteasca, mai mult la insistentele mele mi l-a povestit, si i-am promis ca te voi intreba ce inseamana toata acea insiruire de evenimente din visul ei.

Se facea ca eram toti aici in casa, unde ea locuieste(suntem la ea in vizita), si la un moment dat s-a intunecat afara si din cer cadeau bulgari de foc, care ardeau totul in jur.
A iesit afara sa vada ce se intampla, noi toti am ramas in casa, si deodata a inceput un cutremur, toate cladirile picau, totul se darama(mi se ridica tot parul pe mine)...printre cladiri a vazut o femeie uriasa de marimea unui copac, care avea intre picioare un copil, parea ca naste in acel moment, se zarea doar capul unui copil...era o fetita care insa avea grave malformatii(eu in ignoranta si panica mea, imediat m-am gandit ca e un semn rau, intr-ucat si eu si fiica ei, suntem insarcinate, ambele cu fete).
Soacra-mea i-a spus acelei femei, sa aiba grija ca va lovi copilul, ptr ca aproape ca s-a nascut, va cadea de pamant si il va rani...femeia i-a raspuns ca asta ar fi nimic comparativ cu chinurile prin care a trecut pana in acel moment, si s-a indepartat zambind si cantand.

Cam asta e...nu stiu ce ar putea insemna...si ei ii e cam frica sa povesteasca, detalieze, sp[une ca nu e bine sa vb despre astfel de lucruri...ma cam lasa in ceata, asa ca nu insist nici eu...


Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 24+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

3x3 multumesc pentru raspuns, am sa i-l traduc intai si il las aici sa il vada cand se intoarce acasa.



PS.am adaugat aici mesajul cu visul, desi tu imi raspunsesei deja.

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 24+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

3x3, te rog sa ma ajuti si pe mine intr-o dilema care ma roade de aproape 15 ani...

Aveam 10-11 ani si in vacanta de vara am mers cu parintii la bunicii din partea mamei, care stau la curte si in aceasta curte au 2 case. Eu cand mergeam pe la ei dormeam singura intr-o casa iar ceilalti in cealalta. Ei bine, intr-o noapte, nu stiu exact cat era ora, incepe sa se auda un ceas intr-un colt care batea intr-un ritm de 2 ori mai rapid decat un ceas normal. Mentionez ca in casa respectiva era numai o camera mobilata, in care era un pat, un dulap si o masa, nu exista niciun ceas acolo. Ceasul se auzea exact intr-unul din colturile opuse ferestrei, nu stiu daca are importanta acest lucru, si parea ca e zidit cumva. Toata noaptea nu am putut dormi, dar nici nu m-am putut ridica din pat, parca eram inlemnita de frica si mirata in acelasi timp. Pur si simplu am stat toata noaptea cu ochii deschisi tintind coltul respectiv, ceasul se auzea foarte foarte clar, numai ca avea un ritm dublu fata de unul obisnuit. A incerat numai in momentul in care a inceput sa se lumineze afara. Dimineata am povestit familiei si, spre surprinderea tuturor, si unchiul meu patise acelasi lucru, si de aceea nu mai dormea acolo (casa aceea fiind a lui), insa nu mai spusese nimanui pentru a nu fi luat in ras. In afara de el, nu m-a crezut nimeni, nici azi nu ma crede nimeni cand mai aduc vorba.
Ai idee ce ar fi putut fi? Eu la timpul respectiv mi-am intrebat profesorul de religie si nu a stiut sa-mi dea un raspuns...

www.hainele.blogspot.com/" target="_blank">Una, alta...
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput