experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

voi reformula mesajul mult mai constructiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3
mi-am facut curaj sa scriu la subiect, pt mine rugaciunea ..a atins o coarda sensibila, de fapt nu merge aceeasi reteta pt fiecare, am incercat recunosc si e f f greu,
sa zicem se la rugaciunile incepatoare la acatiste, cand citesc acatiste e bine dar sa citesc in fiecare zi daca am intrerupt pt o zi a doua zi e si mai greau sa ma apuc daca trec 2 zile gata mai pierdut nu mai sant in stare sa ma rog, adica ma rog dar spun doar rugaciunile incepatoare,
ceam mai buna stare pt mine nu e rugaciunea ci e cand gasesc acea liniste interioara, bucurie si pofta de viata atunci simt prezenta divina, dar nu am simtit niciodata prin rugaciune, nu stiu de ce??!!
de ce pe mine nu ma ajuta....poate nu stiu cum sa ma rog...nu stiu...incerc dar e foarte greu
merg la biserica incerc sa tin post merg la preot pt confesie si impartasit dar e foarte greu sa ma rog si sa tin ritualul
eu simt ca e mai importat sa-mi gasesc si sa mentin aceea stare sufleteasca care nu o am tot timpul dar sa incerc sa ajung sa o am tot timpul sa faca parte din mine si reusec doar atunci cand imi golesc mintea de toate gandurile cand ma gandesc la cei apropiati cu dragoste si intelegere si mai ales cand admir si ma bucur de lucreare divina
si mai ales cand numi pun prea multe intrebari ci las sami vina raspunsurile divine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

BellaDonna, ma bucur ca ai scris.
imi cer scuze ca am incetat sa mai scriu pentru asa de lung timp. in timpul asta, am reusit sa termin o iconita pe care am inceput-o acum...doi ani de zile! dar am terminat-o! cand pictez iconitele pe lemn, intru intr-o stare de adoratie divina! este o experienta care imi aduce multa bucurie in suflet!
deci, nu am uitat raspunsul. am sa il editez zilele ce vor urma.
BellaDonna, ritualul este o repetitie de acte dupa o formula menita sa focalizeze mentalul pe subiectul ritualului!
o conditie esentiala, cand faci rugaciunea, indiferent de metoda rugaciunii, este fuziunea spiritului si sufletului cu divinitatea, si prin spirit, focalizarea mentalului in rostirea cuvantului! daca nu exista aceasta conexiune, nu exista rugaciunea!
cand se face rugaciunea din planul spiritului, atingi starea de contemplatie! iar cand ajungi sa traiesti prezenta divina cu realitatea sufletului si spiritul si ego-ul contopit in suflet, atunci atingi adoratia! in aceste momente, nu ai nevoie de cuvinte!
BellaDonna, sa inteleg, scuza-ma, ca in momentele de bucurie de viata simti prezenta divina? iar in momentele in care nu traiesti acea bucurie, iti este greu sa mentii un ritual al rugaciunii!
rugaciunea, in orice moment al vietii are rolul de a centra ego-ul pe un sistem de valori superior, si redirectionare a dorintei de putere de pe planul fizic pe cel spiritual!
adica, in loc de a mai dori sa dai o replica taioasa, pentru ca simti ca ai dreptate, admiti prezenta ta ca si vindecatoare pentru sufletul care a avut nevoie tine, chiar si printr-o descarcare, de exemplu! cu alte cuvinte, autoritatea interioara va fi preluata de o valoare divina, atribuita celui de langa tine si tie insuti! este doar un exemplu!
gratia divina, la nivel de centru energetic doi, se manifesta prin prezenta divina materializata in aproape! indiferent cat de ranit poti fi, intampini acea persoana din perspectiva prezentei divine! si nu a ego-ului care a reactionat, de exemplu, grosier, agresiv, etc.
de aceea se zice, capul plecat, sabia nu-l taie! simbolic, capul plecat, semnifica atitudinea de ingenunghere a ego-ului, intr-un moment cand armonia lipseste! si niciodata ego-ul nu va avea -gasi autoritatea sa stabileasca o armonie intr-un mendiu in care tot el a generat dizarmonie! de aceea, tacerea lui, si deschiderea sufletului pentru coborarea gratiei divine in gest si cuvant este actul mistic al prezentei divine in viata de toate zilele!

daca as fi in locul tau, as spune o rugaciune neincetat, simpla, cum este rugaciunea inimii! as spune-o pana as simti prezenta divina! numai din momentul rostirii cuvantului, gratia divina coboara in trup! daca trupul este simbolic templul Domnului, cuvantul rostit este mantra, rugaciune! calitatea cuvantului gandit si rostit implineste sacrul in templu, sau il inabuse prin iesirile dorintelor de putere egoiste!
ca si creatie divina, omul este un purtator de sacru permanent! traieste in sacru! respira in sacru! daca se face rezonanta la nivel de plan fizic (indiferent cati centrii energetici poate avea),tot templul va raspunde in armonie (adica impreuna). daca se face fuziunea ego-ului in spirit, ego-ul va preda centrul de forta interioara unui sistem de determinare divin(atentie, divin care nu se va manifesta decat cu autoritatea ego-ului-este un paradox al omului in imaginea creatorului), si va deveni purtator de cuvant al spiritului! si tot templul va rezona armonic in aceasta alchimie mistica!
iar daca actul de viata va fi tradus in limbajul sufletului, atunci gestul devine sacru, divinul se manifesta in creatie prin omul creator!rezultatul va fi intotdeauna armonie! pentru ca indiferent cat de dureroasa este experienta de viata din perspectiva exterioara, niciodata nu va atinge sufletul care protejeaza permanent ego-ul, templul, creatia, prin care divinul insusi se manifesta!
de ce se spune in rugaciune, in general, sa se lase toate grijile pe umerii Domnului? este exact procesul de protectie divina a propiei creatii, explicat mai sus! pentru ca in felul asta, lucrurile se intampla pentru tine, materia se materializa pentru tine! cu alte cuvinte, te deschizi prin receptare, unei cauzalitati divine!
si fac aceste afirmatii din experienta! usile s-au deschis, oamenii au venit, materia s-a organizat de la sine, dupa un determinism dincolo de dorinta mea de a controla situatia! datoria mea a fost de a sta...receptiva! metaforic vorbind, am stat cu candela aprinsa sa vina mirele! am stat in pozitie receptiva, ca divinul, gratia divina sa lucreze prin mine, sa coboare, sa devina creatie prin mine si cu ajutorul meu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

conform experientelor mele, in domeniul visului, si intelegerii semnificatiilor acestora dupa structura energetica, spirituala(ca valoare si simbol admis in planul fizic), si transcedentala a universului care se numeste om, mesajele onirice sunt mesaje energetice ale universului care se numeste om! si prin vis se pot transmite premonitii, se pot accesa realitati energetice ale starii de sanatate a corpului, sau a altei persoane, in general, se deschide ochiul energetic al corpului fizic in realitatea subtila pentru a transmite mesaje prin constiinta! daca mesajul nu s-a receptat si sulat atitudine, se va repeta! pana cand se elibereaza in planul cauza efect acel determinism in care persoana care viseaza este implicata si legata prin mesaj oniric.
niciodata visul nu este intamplator! chiar si daca este haotic si fara sens, si uitat la prima raza de soare, este totusi vindecator, pentru ca face deschiderea ego-ului la sistemul energetic, la care are acces si spiritul si sufletul! prin vis se elimina blocajele dintre nivele plan fizic, spiritual si transcedental! daca in timpul zilei, se formeaza tensiune (fizica, psihica, energetica), in timpul visului se rup aceste blocaje de comunicare subtila intre planuri!
iar conform cu deschiderea spirituala a persoanei, prin vis se poate accesa orice realitate de la nivel transcedental, la nivel spiritual sau fizic, individual sau colectiv!

cu alte cuvinte, visele sunt un domeniu la fel de serios ca si viata insasi! pentru ca este o alta experienta a omului in viata, o experienta cand trupul este adormit senzorial, insa activ energetic, vital, spiritual si transcedental.
cand ochiul fizic doarme, se deschide ochiul energetic! este visul!poarta prin care facem acces la lumea de dincolo de facultatile noastre senzoriale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
niciodata visul nu este intamplator! chiar si daca este haotic si fara sens, si uitat la prima raza de soare, este totusi vindecator, pentru ca face deschiderea ego-ului la sistemul energetic, la care are acces si spiritul si sufletul!

Se intelege ca tu consideri spiritul diferit de suflet. Atunci ce este unul si ce este celalalt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

In ultimele cateva luni am experiente foarte intense in ce priveste visele. De cand ma stiu am avut vise premonitorii, dar in ultimele luni ele au devenit f dese si f intense, unele sunt atat de elocvente incat nici nu mai e nevoie de un "dictionar" pentru traducere . Dupa aceste vise cu valuri am avut in cursul saptamanii trecute tot un vis de avertizare (cu serpi-nu am visat niciodata pana acum cu serpi), iar la cateva zile dupa acest vis am avut si dovada fizica a ceea ce inseamna asta. Stiu ca multi nu cred in asa ceva, dar e alegerea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,
merci pt raspuns, incerc sa spun rugaciunea inimii dar nu reusesc sa o spun decat de cateva ori pe umra gata nu mai pot sama rog, nu stiu ce sa fac stiu ca nu mai sant in armonie de mult timp, incerc dar nu e usor...deoacamdata singurul lucrul care ma ajuta putin e sportul, asa ca ma tin in continuare de aerobic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

BellaDonna, desi am putina experienta in domeniu, banuiesc totusi prin ce treci pentru ca si eu trec printr-o perioada mai grea in viata. Iti spun ce a functionat la mine (nu de fiecare data dar de f multe ori). Spune/repeta o rugaciune dimineata cand incepi sa te trezesti, cand e inca liniste si nu te deranjeaza nimeni, repeta de cate ori crezi ca e nevoie.Poti sa faci chestia asta si seara inainte de a adormi.
Fa fapte bune.Orice, oricat de nesemnificative ti s-ar parea: ajuta un batran sa treaca strada, daca ai copii aduna hainele ce le-au ramas mici si da-le unor copii care au nevoie, citeste cu copilul tau seara povesti, zambeste tuturor, spune o vorba buna prietenilor etc etc.O sa te simti extraordinar de bine, garantat. In timp o sa vezi ca lucrurile se vor schimba in bine. Incearca sa nu te mai ingrijorezi inutil, lucrurile se arajeaza de la sine , de obicei cand ne asteptam cel mai putin.

3X3 iti multumesc pentru vorbele frumoase si vreau sa iti spun ca in ultima perioada ma fascineaza de-a dreptul visele pe care le am.Azi noapte am visat ca eram in fosta mea scoala, era un pic diferita, dar am recunoscut-o clar, am trecut prin niste coridoare intalnindu-ma cu foarte multa lume, in special copii, apoi am ajuns intr-o zona care semana cu o biblioteca, era plin de carti, rafturile mi se pareau atat de inalte, de cativa metri, dupa ce am trecut printre carti am iesit intr-o curte unde era plin-plin de fructe de tot felul, frumoase si colorate, proaspete, puse in ladite, aranjate frumos. Mai erau si niste haine expuse, colorate, curate, noi, foarte frumoase. Mi s-a parut atat de elocvent visul acesta, atat de clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

mutlumesc mult mandy,
incerc , eu seara nu ma culc fara sa spun o rugaciune, orcum e un progres am mai multa liniste sufleteasca fata de acum 8 luni sau anii trecuti..
...acum e bine , acum caut armonie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

raspuns restanta
am sa consider mai multe aspecte, inaite de a interpreta imageria onirica, care este manifestarea energetica a realitatii create, ce ne intampina, si care va urma!
Ce poarta omul in vis: propia constiinta, spiritul si ego-ul!
Cand se face fuziunea planurilor prin constiinta, individualitatea inscrisa in planul fizic, si reflectia ei in planul spiritual se dizolva intr-o singura imagine.si atunci cel care viseaza, de fapt nu se mai viseaza ca trup in planul visului. Nu mai exista, deci, impartirea acelei realitati in doua planuri, fizic, si spiritual, ci ele sunt unite prin liantul constinta iar perceptia este unica. Atunci omul viseaza ca spectator si participant al evenimentelor din vis.
Cand inca se pastreaza individualitatea si valorile nu sunt impartite in mod armonic intre ego si spirit, persoana care viseaza, se vede pe sine in vis, dar si participa la vis ca spectator. Cu alte cuvinte, omul este capabil sa se viseze pe el insusi! Apare astfel o aceeasi realitate dihotomic proiectata in doua planuri : ego-ul si spiritul (pentru ca spiritul pastreaza individualitatea ego-ului). Slava Domnului acest lucru se petrece in vis si nu in realitate, ca psihiatric puteam fi clasati imediat!
Cand se face fuziunea planurilor, dihotomia ego-spirit din vis dispare, si cel care viseaza poate avea acces foarte usor la orice tip de informatie din planul fizic-psihic, spiritual si transcedental. planurile impartasesc un limbaj comun, iar fiinta vibreaza in armonie! Numai atunci se poate vorbi de armonie! Nu exista armonie in afara acestei alchimii interioare!
Asadar am stabilit proiectia ego-spirit si constiinta la nivel de vis.
Temele din vis sunt: fie proiectii ale unei realitati din energeticul fizic(visezi ca ai nevoie la toaleta, de exemplu, dar nu poti sa iti implinesti nevoia; sau vindecari pot aparea in vis ca mizerii care se scurg din trup), fie proiectii ale unei cauzlitati spirituale si fizice, fie spirituale, fie mistice!
Ceea ce pot sa spun , din experienta, este faptul ca orice vis, care se repeta, are un mesaj foarte clar pentru cel care viseaza. Si se va repeta, pana cand mesajul va fi asimilat constient si implementat (co-creatie) in planul fizic. Mai mult, cu ajutorul constiintei, orice tema din vis poate fi continuata in starea de constienta sau de relaxare). Daca exista un vis in care mesajul este dramatic sau tragic, se poate, intr=un process de relaxare, sa se preia mental "filmul” oniric si sa se dea un final dorit! Este impregnarea prin constiinta a unui final pozitiv, constructiv, si ca urmare si modificare la nive energetic a cazualitatii ce a generat visul cu final dramatic sau tragic. daca visul are un final tragic, in afara schimbarii finalului prin proiectie mentala, se face si rugaciune.
Orice element al naturii manifestat in vis are doua mesaje majore: unul de baza parte a alchimiei interioare, si celalalt de legatura intre planurile fizic, lumea fizica, si planul subtil, lumea energetica-spirituala si transcedentala. Alchimia interioara se atinge cand se face fuziunea planurilor in constiinta, si cand ego-ul recunoaste suprematia si determinismul divin!
Liantul dintre planurile la care omul are acces si planulde dincolo de realitatea lui (onirica, energetic-perceptiva) este manifestat prin natura in forta ei de manifestare. Ape mari, inundatii, cutremur, vanturi puternice sau foc....orice element intr-o forma catastrofica de manifestare!
De exemplu, un barbat a carui partenera a pierdut o sarcina, a visat, in noaptea imediata dupa eveniment, o fetita cum a intrat in valurile marii, si s-a pierdut in mare.apa, fiind elemental de reprezentare a unei realitati de dincolo de vointa omului. o apa care desparte arata clar granitele intre lumea fizica si lumea de dincolo!
Dar tot apa, poate sa spuna, daca apare in vis, in mod amplu , ca cel care viseaza este in contact cu o realitate care se deschide catre el! Abordarea acestei realitati este doar o problema personala, este acceptata ca posibilitate, sau ignorata!
Cu un efort de constiinta, daca se depaseste ignoranta, chiar daca nu se cunoaste cum se face incursiunea in realitatea de dincolo de planul fizic si mental-psihologic, apa poate transmite acest mesaj: deschiderea catre un univers al realitatii in care determinismul divin si cauzalitatea individuala se intrepatrund.
Daca apele sunt tulburi si furioase, atunci prin decizii personale luate in viata s-a declansat la nivel energetic un haos. Daca apele sunt clare, exista doar o intampinare a energeticii de dincolo prin experiente de viata provocatoare! Pentru ca orice tumult energetic, este urmat de un tumult la nivel fizic! Claritatea apei, este promisiune a capacitatii constiintei de a penetra multitudinea de informatii, provocari, situatii!

Mergi la inceput