experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
... insulina ... norepinefrina ... cortizonul ... dehydroepiandrosterone ... mucoasa ... aer, pamant, foc, apa,metal ... virulent ... sistem imunitar ... saturn ... gemeni ... job ... karmic ... responsabilitate ... tranzite ... harta ... mistic ... chakraN (N = 1,...,7) ... ego ... iubire ... gratie divina ... rugaciune ...

www.youtube.com/watch?v=3Y3Q4eKa9CE" target="_blank">Avem di tate!





Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


b.nica,
1.datele personale nu fac subiectul acestei comunicari.
2."ne-ar folosi"...cui? in numele cui vorbesti? direct, ce anume te intereseaza? ai curajul sa spui direct ceea ce gandesti.nu voi raspunde decat daca vorbesti deschis, sa ai acea integritate interioara, ceea ce ai in gand sa ai si in cuvant!

capcaunul-le, daca as spune simplu,intr-o singura fraza, mesajul nu ajungea la receptor. cum mesajul a fost preluat cu succes, din punct de vedere mistic si-a facut datoria(feed-back-ul pe privat)! a ajuns la inima si sufletul celui care l-a primit. pentru altii, este material de "alimentara", "di tate"! m-ai facut sa zambesc!

diferenta dintre gandirea prin ratiune si gandirea prin simbol este, prima foloseste logica-ratiunea , cealalta intuitia-expresia artistica! prima lucreaza pe creierul stang, cealalta pe creierul drept! doua lumi diferite! insa daca pui in limbajul creierului de stanga, mesajul creierului de dreapta, atunci ai...co-creatie!
de aceea, e buna si "alimentara". poate intr-o zi cineva va avea curajul sa cumpere ceva de acolo si sa utilizeze "produsul" in viata de zi cu zi! nimic nu se pierde! totul se transforma! zice legea...al-chimic-a!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

3x3 uneori am curaj de ma mir eu singura de mine!
Legat de postarile mele la subiectul tau,nu vad de ce imi reprosezi nedumeririle?
Cred ca esti constienta ca te afli pe un site care are ca motiv principal COPIII.
Am observat ca din ditamai site-ul, p.op.u.l.a.t de zeci de mii de vizitatori si cu atat de multe de subiecte, tu ca mama, cum cu bucurie si duiosie ne-ai dezvaluit,nu te-ai interesat decat de subiectul deschis de tine aici.
Eu zic ca acesta este un motiv suficient ca sa trezesti niste suspiciuni, cel putin legate de intentiile tale cat si de nesinceritate.
Da,nesinceritate!Cel putin mie imi dai impresia ca in spatele numeroaselor cuvinte scrise de tine se ascunde altceva,poate un strigat de ajutor,poate neintelegeri pe care tu ti le explici intr-un mod aparte si care nu sunt bine exprimate aici.
Poate daca ai fi mai deschisa privind viata ta si mai ales conditiile care te determina sa concepi "mesajele" tale, topicul acesta al tau s-ar putea transforma dintr-un monolog intr-un dialog animat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

b.nica,
1.subiectul deschis este gazduit in rubrica "off topic". accesul liber pentru orice doritor de topic in afara temei principale.
2.cu o abilitate minima de a cerceta pe site, poti gasi toate postarile mele, a caror tema este in afara subiectului despre suflet, insa legat de tema despre copil ; motivul pentru care am decis sa scriu pe acest site, asa am descoperit experiente paranormale, unde mi-am dat si eu cu parerea!
3.in sfarsit ai spus un pic mai direct, insa nu complet direct, ce ai in gand!din punctul asta de vedere ai o de la mine.
4.viata mea este echilibrata, din toate punctele de vedere. am si feed-back-ul acestui echilibru , normalitatii si performante din social! multumesc pentru ingrijorarile pe care ti le faci privind sanatatea a mea si copilului meu!
5.sunt persoane de pe forum care cunosc numele ingerasului meu, varsta lui, sau alte detalii personale de viata; aceste persoane, daca doresc,pot confirma aceasta, insa fara sa divulge informatii personale!
6.a ramane in contextul unui subiect este o atidudine de bun simt si sanatate!de aceea nu introduc alte subiecte de dialog in subiectul experiente mistice; sufletul este parte permanenta a realitatii vietii omului, insa mai putin "rationala"! nu poti aborda cu mintea o vindecare! exista, ca informatie generala, o comisie de miracole la Vatican. asa sunt cananizati sfintii, daca apar cel putin doua vindecari miraculoase fara explicatie si sustinere medicala la interventia unui sfant in urma rugaciunii( de exemplu, recapatarea vederii in cazul unei persoane, dar tesutul sa ramana in acelasi grad de distrugere. asta nu inseamna ca un subiect in afara ratiunii si logicii este..."patologic"! faptul ca in viata abordez acest subiect al sufletului, se datoreaza unei legi interioare de valoare: daca nu cunosc, imi dau silinta sa nu raman o ignoranta!
7."cere si ti se va da" se spune! ei bine, cand am nevoie de ajutor, il cer! alegerea sursei de ajutor este insa o chestiune de gust si decizie personala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

3x3 ca sa merg mai departe cu sinceritatea am sa-ti prezint mai clar opinia mea pt. ca am impresia ca nu m-ai inteles.
Afirmatii ca acelea pe care le faci tu la acest topic sunt de regula facute in tacere si sub forma de meditatie de persoana care le initiaza.
Daca tu le expui aici inseamna ca ceeace tie ti se pare ca ti se releva nu iti este clar si expunerea ta are scopul de a te consulta cu cei care iti citesc postul.
Nu stiu daca esti constienta ca ceeace expui tu aici da pt. multi impresia de incoerenta si sunt convinsa ca din aceasta cauza se dau batuti in a te urmarii si de aici formatul de monolog al postarilor tale.
Ai facut mai sus o afirmatie care imi intareste convingerea ca separand viata ta reala de trairile tale spirituale poate duce la o separare catastrofala care are drept consecinta neputinta perceperii realitatii concrete in care ne desfasuram existenta, noi toti si tu la fel,in plan FIZIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

b.nica,
ai vazut filmul “Life or something like it” cu Angelina Jolie. Idea principala este ca orice profetie se poate schimba radical cu evolutia interioara! eroinei principale i se face profetia ca va muri intr-o saptamana. ea cere parerea prietenului ei,si primeste un raspuns cu continut mistic!
Admitand ca "predictiile" tale sunt corecte, "incoerenta", "separare catastrofala","neputinta perceperii realitatii concrete", travaliul alchimic ce implica modul de a gandi, modul de a trai, credintele, comportamentul, convingerile, relatiile, imi promite sansa sa fiu ceea ce sunt in totalitatea capacitatilor de constiinta, senzoriale si cognitive ! intotdeauna speranta de regasire a fost o promisiune mitica! realitatea insa este un proces de experienta mistica!
pentru ca am amintit de filme, mi-a placut foarte mult Bambi. exista o replica a iepurelui Bocanila, la dojeneala mamei lui,ceva in genul, daca nu poti sa spui ceva frumos, mai bine nu mai spui nimic! mie mi se pare extrem de educativa replica! este nu numai un exercitiu de gandire pozitiva, dar si un sfat de comunicare de suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mie nu mi-a placut Bambi pt. ca moare caprioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

viata este o experienta mistica. faptul ca ego-ul nu constientizeaza dialogul interior al sufletului prin constiinta si intuitie, care permanent ghideaza deciziile ficarei secunde de viata, nu inseamna ca sufletul nu exista. in vis avem spotaneitati ale realitatii din energetica corpului, in stare de constienta avem constiinta! astfel, omul nu este niciodata rupt de sursa divina interioara, care este scanteia divina, sufletul!
traiesc realitatea clara ca trupul este sacru, ca gestul este sacru, pamantul pe care il calcam este sacru, viata este sacra prin prezenta permanenta a divinitatii in noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

de vorba cu Dumnezeu!
acum doua nopti am avut un vis. si vreau sa va scriu despre el, pentru ca m-a frapat ideea cu care Caroline Myss a inceput marturisirea despre experientele ei mistice, si asemanarea dintre experienta ei de comunicare la telefon, si experienta mea. ea spunea, ca in vis stia ca vocea care i-a raspuns la telefon, era vocea lui Dumnezeu. si da explicatiile acelei comunicari! ei bine, si au am incercat in vis sa dau un telefon.
bunica mea a murit de multi ani. a fost unul dintre oamenii pe care i-am iubit pana la epuizare! cu pasiune, cu devotie, cu daruire! si acum, ea este ingerul meu pazitor! ei bine, in cateva zile este data zilei cand a murit acum cativa ani de zile in urma. si am visat, ca am incercat sa dau un telefon, sa vad ce face, cum se simte. am incercat sa fac numerele pe care intuitiv le aveam in minte, erau 6 numere. prima incercare a esuat. am gresit un numar. apoi, am incercat a doua oara. si telefonul a inceput sa sune.
dupa doua apleuri, cineva imi raspunde. am ramas muta de uimire, de caldura pe care am simtit-o in inima, si suflet, de pacea care a invadat mentalul, visul, si din vis, prin constiinta, trupul! mi-a raspuns o voce de batranel (asa parea), blajin,cu vocea calda, vorbea foarte incet, dar clar, patrunzator, hotarat! mi-a raspuns ca bunica este bine, este in camera ei! i-am spus ca mi-as dori sa vin sa o vad. m-a ascultat, dar mi-a spus ca nu este nevoie. insa am simtit cum sunt invaluita in bunatatea fara sfarsit ce emana din glasul acela de batranel! si cu inima plina de iubire, de calm, de pace am deschis ochii, de parca era o intalnire simpla cu cineva din realitarea fizica!
a doua zi, bunica a venit la mine. am visat-o! si asa, dorul s-a mai ostoit!
asta este un dialog cu Dumnezeu!
iar in viata de zi cu zi, dialogul se continua prin rugaciune! rugaciunea care calmeaza nevroza mentalului! rugaciunea care aduce la tacere balivernele fara sfarsit ale unui mental in criza! rugaciunea, cuvantul de ingenunchiere a ego-ului! rugaciunea, cuvantul sufletului in trupul obosit de cautare de raspunsuri! rugaciunea, puntea constientei catre constiinta! rugaciunea, balsam divin pentru ranile de trup, de inima, de viata! rugaciunea, piatra pretioasa care aduce lumina instantaneu in viata, daca este purtata! rugaciunea, ultimul act de vointa in comunicarea mistica! este strigare de divin, este chemare de viata, este formare de speranta, este viata!
cum se face rugaciunea? ce se zice in rugaciune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Pare un vis...linistitor
...care m-a trimis cu gandul la visul recent al soacrei mele.

A visat a murise intr-o sala de urgenta al unui spital, in urma unui accident.
Ulterior decesului, se facea ca a ajuns intr-un spital, de fapt o sala de asteptare a unui spital, un loc unde erau multe persoane, toate imbracate in halate albe, dar aratau se pare ca niste pijamle, ca o uniforma a spitalului.

La un moment dat, a vazut un telefon, si a incercat sa-si sune familia sa le spuna sa nu-si faca griji ca este bine.
A format 6 cifre, dintre care 4 si le aminteste, si din prima incercare, i-a raspuns cumnata-mea(fiica ei), careia ia- spus ca nu poate vb f mult, ptr ca nu are voie sa sune ...jos, si este cineva care ii pazeste sa nu incalce reguluile.

A rugat-o pe cumnata sa noteze numarul, si sa retina ca la nr acela o poate gasi...si sa o sune mai tarziu, caci in momntul acela nu mai putea continua...

nu si-a pus problema ca ar insemna ceva, insa a spus ca parea ff real, si ca s-a trezit cu un sentiment de frica, de disper, brrr

multeptr tine




Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 18+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput