experiente mistice

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

3x3 tu ai f. multe, poate prea multe raspunsuri,intrebari nu ai ?
Sunt convinsa ca acele intrebari ale tale poate isi vor gasi raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

b.nica, imi pun permanent intrebari. ma rog in permanenta! "cere si ti se va da, bate si ti se va raspunde". cer gratia divina pentru vindecare, pentru intelegere, pentru armonie, pentru mine, pentru copil...
...si uite asa se scrie o pagina de viata...mistica! care nu este altceva decat o pagina de viata normala!
iluzia de care Buddha aminteste, este viata in ego! viata in lumina, in constiinta, in divin, in intelepciune, in ascultare, in integritate, in dignitate, viata in onoare, justitie si armonie, in umilinta si respect pentru creatie...este realitatea misticului fara manastire! omului unit in suflet intr-o experienta de viata!viata pe care o daruim divinitatii fiind in serviciul ei, o daruim aproapelui, fiind in serviciul lui, o daruim noua insine, ca datorie de suflet trairea in unitatea trinitatii prin ego in serviciul sufletului!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Si totusi 3x3,unde este intrebarea in ultima ta postare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

b.nica, intrebarea la ultima postare a mea a fost pusa de tine. eu am raspuns.
postarea de pe data de opt a fost o continuare a dialogului purtat cu BellaDonna. chiar daca BellaDonna a fost de acord sa scriu pe forum raspunsul pe care l-am schimbat cu ea pe privat("ai descris foarte exact si bine prin ce trec si iti multumesc foarte mult , nu nu ma supar sant o persoana careia ii place sa vorbeasca deschis si nu ma feresc de realitate..."), nu imi pot permite totusi sa discut despre o persoana pe forum; asadar,din motive de confidentilitate am continuat sa scriu un raspuns din experienta personala. si asa s-a editat raspunsul pe data de opt.care este in tema experiente personale.
orice act de viata este in tema experientelor personale. insa nu aspectul superficial al manifestarii fizice, si fondul determinismului si travaliului interior prin care actul de viata s-a nascut.
mai exact, nu a existat o intrebare pentru acel raspuns.

imi cer scuze ca nu am preluat mesajul pe care ai intentionat sa il transmiti. am crezut ca vorbesti la modul general, si nicidecum ca te-ai referit in mod specific la intrebarea care a generat postarea de pe data de opt.


uite cateva din intrebarile pe care mi le pun:

cand persoanele care au sufletul animat de acest tip de subiect, vor avea curajul sa scrie?
chiar atat de greu este sa se vorbeasca despre suflet si din suflet?
vor aceste persoane sa mai scriu despre vise? tin minte ca am reusit sa am ceva dialog pe tema asta!

chiar nu exista nici o parere personala despre rugaciune? sau despre binecuvantare?
cum omul simte rugaciunea in suflet?
nu si-a pus nimeni intrebarea cum se simte sufletul?
nu a trait nimeni momente de extaz in fata naturii, in fata unui rasarit de soare?
nu a ascultat nimeni in pace valurile marii?
nu si-a dat nimeni seama ca in momentele acelea sufletul este cel conectat la realitatea care farmeca senzorialul?
nu s-a pierdut nimeni in frumusetea fara cuvinte a unei poezii?
nu a simtit nimeni ca timpul dispare, sau fuge prea repede, cand esti cu omul iubit, sau persoana pe care o adori mai mult decat viata?

cand am vrut sa deschid subiectul despre astrologie, am dorit de fapt sa provoc un joc al mentalului in planul simbolului. pentru ca, mai devreme sau mai tarziu as fi ajuns intr-un moment in care as fi atins subiectul...cauza spirituala a bolilor! radacina reala a bolilor, dincolo de o patologia a tesutului.

singura sansa insa de a face acest exercitiu de intuitie si gandire in simbol mi-a ramas prin subiectul visul. cand oare din cei ce imi citesc mesajul, vor avea curaj de a scrie despre vis?

...
uite cate intrebari! a gasi raspunsuri la aceste intrebari inseamna a continua subiectul care leaga fiinta intr-o poveste fara precedent! experienta sufletului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Faptul ca exista peste 5000 de vizualizari pe acest subiect este un semn clar ca multi citesc dar nu scriu pentru a nu fi luati peste picior.
Uite pe mine ma intereseaza cauzele spirituale a le bolilor, eu fac destul de des bronsita, defapt de anul trecut nu am facut, si cred ca are de-a face cu faptul ca nu mai lucrez acolo unde am lucrat vreme de multi ani si unde era o atmosfera de mare stres.Are vreo legatura cu asta? In plus si astrograma pe care mi-am facut-o (nu stiu daca am reusit sa gasesc un program suficient de bun), imi arata un Saturn in Gemeni, deci o inclinatie spre boli pulmonare.
In viata mea e acum o perioada de tatonare, de cautare, in care ajung rapid dintr-o extrema in alta, sufletul meu e cand intr-o extrema cand in alta, caut ceva si nu stiu ce.Suna ciudat ce spun eu aici, dar cred ca eu caut sensul vietii mele, nu mai vreau sa merg mai departe asa cum am facut-o atata vreme (pe plan profesional), vreau sa fac ceva ce sa imi placa cu adevarat, sa ma implineasca, sa simt ca prin ce fac ajut cu adevarat.Sunt la rascruce de drumuri si trebuie sa iau o decizie, mi-ar parea bine daca m-ai ajuta un pic si cu astrograma mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lywh spune:

3 x 3 pt. postarile tale.

Toate cele bune.

Lilianna
Omul poate să facă tot ce vrea, dar nu stie să vrea. (Etienne de Senancour)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

mandyksch, ai deschis multe subiecte. am sa iti raspund, pe rand, cate putin.
este binecunoscut faptul ca stress-ul conditionaeaza indirect starea de sanatate a organismului. Dar la fel de bine se stie ca stress-ul influenteaza sistemul imunitar! devii mai vulnerabil in fata factorilor patogeni agresivi, in conditii de stress. cand esti obosit, stresat, racesti mai usor, de exemplu! bronsita, de care povestesti, as lega-o mai degraba, ca manifestare la nivel fizic, ca efect declansat secundar pe un fond de aparare slabit.

tinand cont de faptul ca un virus devine virulent in conditii de umiditate si rece (de aceea cand esti racit faci baie fierbinte, bei ceai cald-fierbinte, multe lichide, acoperi capul sa nu fie in contact cu vantul rece, reduci contactul cu umezeala si racoarea), pentru mine situatia descrisa de tine, din punctul meu de vedere as corela-o cu starea sistemului imunitar!
deci, la nivel de biologic-fizic, medicina este un expert in domeniu! am facut o descriere in mare a cum vad eu bronsita, si stressul, pentru a iti face un tablou sumar al gandirii pe care imi bazez interpretarea la nivel simbolic.

sistemul imunitar, la nivel energetic, ca si sistem de aparare, supravietuire, este situat la nivelul chakrei 1!
domeniul responsabilitatii se extinde in toate planurile de viata. daca ai fost nemultumita cu pozitia pe care ai avut-o in job-ul vechi, este evident, ca aveai nevoie de schimbare, imbunatatire a conditiei, situatiei. probabil ca ai avut mensaje intuitive in timp, care iti spuneau sa parasesti job-ul, ca nu este sanatos pentru tine. mesajul intutiv mai spunea, indirect sa iei decizia de a schimba job-ul, sa iti asumi responsabilitatea pentru schimbare! odata facuta aceasta schimbare, au incetat si imbolnavirile . este clar, ca la nivel subtil, odata luata decizia, asumata responsabilitatea, sistemul tau imunitar a primit un suport energetic

ai spus ca ai saturn in gemeni.in primul rand, o interpretare poate fi influentata de casa si aspectele pe care le ai in legatura cu gemenii si saturn. ca fond general, saturn este un platnic karmic. un saturn in gemeni, fara sa am detalii as spune ca te rimite sa reflectezi serios asupra subiectului datorii karmice in ceea ce priveste modul cum gandesti, ce gandesti, si cum folosesti gandirea, mentalul in general!
conform interpretarii date pentru situatia de bronsita, te-as trimite sa vezi in casa 3, ce planete ai si in ce aspecte se gasesc. sa urmaresti si guvernatoriul sau guvernatorii casei 3 (unele semne au doi guvernatori), unde sunt, si ce aspecte au!
daca de exemplu, saturn, este situat intr-o pozitie favorabila, sunt sanse putine sa ai influente negative de la planeta! mai mult, sunt tranzitiile, si acestea iti vor vorbi despre situatia in prezent a predispozitiilor. daca citesti intr-o harta natala o situatie care sa iti justifice un prezent, trebuie sa iei in consideratie tranzitele! adica faci o noua harta in timpul prezent si o suprapui peste cea natala, si calculezi aspectele intre planetele in tranzit(din noua harta) si cele natale. ai asa ai influentele in prezent!

ultima frontiera a comunicarii interioare ramane sufletul! acesta este cel care poate sa faca miracole acolo unde medicina nu gaseste explicatii, el poate sa infrunte legile fizice supunandu-se unor legi cosmice, transcedentale, divine!

astrologia este un accesoriu pentru interpretarea simbolica a realitatii interioare.
"vreau sa fac ceva ce sa imi placa cu adevarat, sa ma implineasca,
pasiunea, sau actul de viata care leaga inima prin daruire este un proces mistic! a te regasi in ceea ce faci prin pasiune inseamna a te conecta la nivelele superioare energetice(4-5-6-7), a deschide canalul inspiratiei divine (chakra7), a anima gandirea prin jocul de cuvinte (chakra6), a da greutate cuvantului gandit si insiratiei(5), prin decizie si cuvant rostit, a te uni la nivel de inima, prin emotia continua de descoperire si daruire(chakra4), a te identifica prin pasiunea cu care te daruiesti in actul de creatie, muncii din pasiune(chakra3), a sustine materializarea, comunicarea, actul de a merge mai departe (chakra2), apune la dispozitia celorlalti ceea ce ai cladit, sau cu ceea ce ai contribuit din pasiune(chakra1).
ai spus ca "sufletul meu e cand intr-o extrema cand in alta"! imi pare rau ca am sa te contrazic aici, niciodata sufletul nu va fi in extreme de dispozitii! ceea ce ai avut manifestat a fost ego-ul tau! nu sufletul! cand iti vei simti sufletul, vei simti pace, iubire neconditionata, forta interioara de a ierta, de a fi in serviciul celui de landa tine prin devotie pana la daruire! sufletul iti va aduce o briza de calm, de bine, de lumina si inspiratie, te va binecuvanta cu coborarea gratiei divine atunci cand te centrezi pe el, respiri prin el, simti prin el!

"dar cred ca eu caut sensul vietii mele".iata-te pe drumul cautarii mistice! este o calatorie de o viata!
daca actul de a gandi este suportul metalului, actul de a te ruga sa iti fie suportul sufletului! rugaciunea si ascultarea! doua conditii esentiale pentru a invata limbajul sufletului! pentru a dialoga cu el, in el trebuie sa ii cunosti limbajul prin care el iti vorbeste! si crede-ma, daca ai ajuns sa iti pui astfel de intrebari, cu siguranta iti vorbeste! faptul ca nu distingi clar acest dialog, te pune intr-o stare de frustrare, si dispozitii diferite. insa, frustrarea este un semn bun! este un semn vital pentru suflet! asta inseamna ca tu esti animata de suflet, de divin, te misti in interiorul tau cel mai profund, indiferent daca reusesti acum sa vezi sau nu! este cel mai frumos dialog interior pe care il poti avea, este acel dialog care se animeaza in emotia admiratiei pentru viata, pentru creatie!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lywh

3 x 3 pt. postarile tale.

Toate cele bune.

Lilianna
Omul poate să facă tot ce vrea, dar nu stie să vrea. (Etienne de Senancour)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

3x3, cred ca ne-ar folosi f. mult date legate despre tine.
Mi se pare ciudat ca nu ne spui nimic despre puiul tau,cati ani are, ce mananca si ce reactie are fata de viata in care se afla.
Are el o reactie aparte ?Este o persoana cu abilitati deosebite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
... insulina ... norepinefrina ... cortizonul ... dehydroepiandrosterone ... mucoasa ... aer, pamant, foc, apa,metal ... virulent ... sistem imunitar ... saturn ... gemeni ... job ... karmic ... responsabilitate ... tranzite ... harta ... mistic ... chakraN (N = 1,...,7) ... ego ... iubire ... gratie divina ... rugaciune ...

www.youtube.com/watch?v=3Y3Q4eKa9CE" target="_blank">Avem di tate!

Mergi la inceput