Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Buna fetelor,

Sunt si eu mamica unui bb prematur 34 sapt, 2420gr la nastere 46cm, la externare avea 2350gr. La 1 luna avea 3400gr si 52cm, iar acum la 7 sapt are 4500gr.Mie mi se pare ca ia ff mult in greutate, e ff adevarat ca si mananca ff mult.Nu i-am dat piept, ii dau lapte praf, am inceput cu PRE NAN, iar la 6 sapt l-am schimbat si ii dau NAN 1. Nu stiu ce sa zic, dar de cand i-am schimbat laptele mamanca mai des si a inceput sa fie si mai agitat. Sa fie laptele mai slab si nu ii tine de foame?
De mancat mananca ori 90ml, ori 120ml la o masa, iar dupa 2 ore urla de foame. Nu pot sa-l tin sa-i dau la un interval mai mare, ca m-ar sti tot blocul ca nu-i dau sa manance, TOTUL PANA LA MANCARE. In rest cred ca e cel mai cuminte copilas.

Aaa, nu v-am spus inca ceva, bb-le meu e adoptat, din cauza asta nu am putut sa-i dau san, dar il iubim ca pe ochii din cap si ii dam tot ce putem si credem ac e mai bun pt el, doar sa creasca mare si sanatos.

Astept cu interes parerile voastre, iar intre timp am sa contactez si medicul (maine), eventual sa-i facem o vizita, sa vedem ce ne spune.

Va pupam pe toate si sper sa ma acceptati si pe mn in randurile voastre de mamici cu esente tari, chiar daca nu l-am nascut eu, sunt si eu o mamica de esenta

O seara buna si multa sanatate va doresc

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




Cum ai reusit sa adoptezi un bb asa mic?

Sa iti traiasca si sa va aduca numai bucurii!
Da-i sa manince cind ii e foame, cita vreme nu il obligi sa manince tot.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Da, e primul copil, ni-l dorim de 15 ani si pot as zic ca asa a vrut DD sa fie, nu am cautat sa fie mik sau mare, pot sa zic doar ca ne doream o fetita, dar a fost sa fie baietel, e al nostru si il iubim enorm.

Am fost la medic, are colici, i-am schimbat laptele, ii dau Aptamil 1 si mi-a dat si un siropel GRIPE WATER, pt colici. Ce ma ingrijoreaza pe mn e ca mananca ff mult, 120ml la 2.30-3h, iar greutate are 4600, cantarit ieri la cabinet.Medicul mi-a spus sa-i dau sa manance cat si cand doreste, dar parca doreste prea mult(am mai crescut si eu copii prietenilor, nepotelele mele si parca nici un copilas nu a mancat cat mananca el)
Sper sa nu fie vreo problema.



Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

Buna fetelor.Sunt matusica Anei Maria,am revenit acum,scriu din contul meu.In primul rand vreu sa va multumesc pentru sprijinul pe care i-l dati Mirelei,m-am bucurat foarte mult cand am vazut ca s-a integrat si ca are sprijinul vostru.
Sorilea,te admir foarte mult si felicitari pentru bebelusul tau,sa creasca mare si sanatos si sa ne tii la curent cu evolutia lui.
Ayla,felicitari pentru primul dintisor.Incearca sa ii dai pe gingie cu Dentinox gel sau Calgel,se gasesc in farmacii.Asta daca intre timp nu i-ai luat ceva.pentru mamici si prichindeii lor.
Avem poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sorilea, majoritatea copiilor au colici. Noi am papat lapte de la mami si pana la 4 luni ne-am luptat cu colicile. Am luat tot ce s-a putut: debridat, sab simplex, espumisan. Au calmat putin durerile dar nu au trecut. Exista si ceai pentru colici. Daca te lasa medicul sa ii dai (noua pana la sase luni ne-a spus doar lapte, dar asa cum am spus ea a mancat san) s-ar putea sa ii ajute. Cat priveste laptele eu stiu ca Nan e cel mai bun dar fiind prematur poate ar fi trebuit sa mai ramaneti putin pe Prenan si apoi sa treceti la Nan 1. Mai exista si Nan fara lactoza daca cumva are o intoleranta la lactoza, dar am vazut ca de scaunul lui sau de varsaturi nu spui nimic. Faptul ca mananca mult poate ca stomacelul lui digera repede si totusi mananca la intrervale normale 2.30-3.00 ore asa ca nu e cazul sa te stresezi. Spune-ne datele lui sa va trecem si pe voi in listulita noastra.

Cami bine ai (re)venit! Bineinteles ca am acceptat-o pe Mirela cu drag printre noi.

Noi azi mergem sa ne facem o hemograma sa vedem cum stam cu anemia si cat fier mai trebuie sa luam.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor am un pps dragut cu preaturei. Oare cum poate ajunge si la voi? Am vazut ca la PM nu se poate atasa asa ceva. Poate ma ajutati careva.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

fetelor..mi e frica tare...Carla a facut ROP 3 si medicii zic ca trebuie operata,,dar aici este protocol 3 plus si nu se mai hotarasc odata.mi e teama s a nu se maturizeze ochiul si op sa nu mai aiba succes.am crezut ca o s a scapam fara op dar vad ca a avansat.sunt f suparata si am o frica de tremur toata.stiu ca puiul meu le va trece pe toate dar nu ma pot abtzine sa nu plang
S ai tinetzi pumnii corcodusei..cred ca sapt viitoare o s o opereze,s ar putea la Mannheim.
Multzumesc AYUMI;ti am vazut si eu flacaii.ai baietzi mari si dulci fok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Off, Pepina , sincer m-a pufnit si pe mine plansul. Sunt si asa intr-o faza depresiva zilele astea.
Sunt cu gandul alaturi de voi, si ma rog pt tine si micuta ta. Sa aiba Doamne Doamne grija de ea, si sa-i calauzeasca El pe medici sa o operaze cat mai repede si operatia sa fie un succes.
Noi avem deja dintisor, am pus poze la pagina Luanei.
Nu prea ma simt in stare sa scriu nimic, de aceea am intrat mai rar.
Johanna, eu ti-am dat adresa mea de yahoo pe PM, daca doresti sa imi trimiti pe mail. Nu stiu unde se pot incarca PPS in acest format dar cred ca il pot desface in jpg apoi face slide si sa il pun aici.
Cami, bine ai venit... din nou, Ma bucur ca te-ai inscris. Daca citesti pe forum o sa gasesti si alte subiecte interesante, chiar daca nu esti inca mamica.
SoriLea, fiecare copil e unic, si are propriul ritm de dezvoltare. Sper sa o rezolvati cu colicile, si sa fie bebe fericit.
Va pupam!

5 luni fara Alma

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Ayla..aseara m am uitat la foto la puitzii vostrii,Luana.Karla,,i am luat pe totzi la rand,,credeam ca nu mai am lacrimi dar vad ca nu a fost asa,,mi e tare frica si ma abtzin sa nu pland cand ma duc la Carla,,corcodusa mamii,,azi o s ai fac eu baitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ce moment emotionant, o sa ii faci prima baita. Bafta multa. O sa ai emotii si apoi o sa fi asa fericita.
Incerca sa nu plangi cand esti la ea, trebuie sa ii dai putere, nu sa te vada trista, ca simte starea ta.
Doamne ai grija de Carla!

5 luni fara Alma

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla am trimis mail-ul. Sper sa reusesti. Unde o putem vedea pe dulceata de Luana cu dintisor?
Pepina ce bucurie sa ii faci baita! O sa ma rog pentru Carla si va vezi ca totul va fi bine. Da-mi si tu adresa de mail pe PM sa iti trimit si tie pps cu povestea unei fetite prematur.
Noi ne-am facut hemograma si dupa-masa avem intalnire cu pediatrul.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput