Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Scuze ca nu stiu cat are bb tau Aysha, dar stiu caz concret care iau dat dintii de la 4 luni , iar la 1 an avea si toate maselele , nashpa, dar asta e

Multumesc pt raspuns.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am uitat sa iti urez bun venit printre noi!
Si felicitari pt rolul de mamica. Nu conteaza ca l-ai nascut sau nu, conteaza ca il iubesti si il cresti. In curand si eu voi fi legal mama puiul meu, crescut in inima mea, si stiu cum e sa iubesti un copil care nu l-ai purtat in pantece si nu l-ai nascut. Iubirea nu ar trebui sa fie conditionata de mostenirea genetica.
Luana a facut ieri 5 luni. Dar e nascuta la 31 de saptamani. Deci dupa varsta recalculata, orice as crede, e cam devreme. Dr a spus ca poate sa mai dureze, dar deja se simte in gingie. Adica a spart osul gingiei, deci in cateva zile va iesi. Sper ca a trecut si partea cea mai grea. Azi noapte a fost ingrozitor, a plans pana a vomitat, abia a papat in ultimele 2-3 zile, nu a prea dormit decat motaieli de scurta durata. Azi a fost un pic mai bine, a papat putin si a dormit in carucior afara la aer.
Nu te ingrijora cu greutatea lui bebe. E normal fiind prematur sa ia in greutate. Prematurii isi dubleaza si tripleaza mai repede greutatea decat un bebe la termen. Daca ai timp poti gasi si alte informatii pe blog unde ti-am dat link. E bine ca papa si cere, iar manifestarile mi se par de puseu de crestere, prin care am trecut si noi. Papa mai des, e marait, iar la 4-6 sapt e al doilea puseu (calculand varsta lui corelata e chiar acolo). In cateva zile isi va reveni, si te vei intalni cu un nou puseu la 3 luni, 4 luni, 6 luni, 9 luni.
Nu a luat mult in greutate, si cred ca papa suficient daca papa la 2 ore, si cantitati destul de mari.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sorilea bine ai venit.

Ayla Luanei pentru primul dintisor. Fiul unei prietene (e drept nascut la termen) are la cinci luni sase dinti deja. Deci cred ca la fiecare bebelus e diferit. Cum ti-am mai spus pe noi ne chinuie demult si nu apar. Noroc ca exista Sophie

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Ayla felicitari pentru prichinduta ta si dintisorul ei,o sa vezi ca o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

buna fetelor,am si eu o intrebare care ma macina,pitica mea nu a avut scaun ieri si nici pana acum nu a facut.Ce sa fac sa-i dau un supozitor cu glicerina sau sa mai astept?in spital cat am stat avea cate 2,3 scaune pe zi,ii dadeam si lapte praf completare,iar de cand am ajuns acasa ii dau decat san,sa fie oare de vina laptele meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n

buna fetelor,am si eu o intrebare care ma macina,pitica mea nu a avut scaun ieri si nici pana acum nu a facut.Ce sa fac sa-i dau un supozitor cu glicerina sau sa mai astept?in spital cat am stat avea cate 2,3 scaune pe zi,ii dadeam si lapte praf completare,iar de cand am ajuns acasa ii dau decat san,sa fie oare de vina laptele meu?


daca maninca la sin poate sa nu faca kk pentru ca asimileaza complet
nu ii da supozitor, mai ai rabdare 1 zi doua

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Bun venit Sorilea!!Vei vedea ca te vei descurca cu cel mic. E primul copil?
Azi am fost la phisio si totul e bine.Ne-a dat exercitii sa facem pt 3 luni si anume rasturnarea,invatarea sa apuce jucariile si binenteles statul pe burtica.
Noi suntem pe partea cealalta cu scaunul, pt ca Dennis face de 5-6 ori pe zi, si nu stiu dc e normal asa des.
Mirela, din ce am mai citit nu e problema daca nu face kaka o zi, doar dc o vezi ca o doare burtica si se chinuie atunci poate ar fi bine sa-i pui supozitor,sau sa incerci cu termometrul. Dar nu e bine sa o faci prea des ca atunci se obisnuieste asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sorilea, esti de admirat ca ai adoptat un prematur. O sa te descurci nu iti face probleme si daca ai nelamuriri mai suntem si noi aici cu un sfat, doua, trei....Faptul ca ia asa de bine in greutate inseamna ca asimileaza bine, eu zic sa nu iti faci griji dar pentru linistea ta intreaba si pediatrul.

Mirela si eu zic sa mai astepti sa vezi daca are scaun pana maine. Sugarii pot avea scaun dupa fiecare masa sau deloc.

Mihaela ma bucur ca Denis a iesit bine la teste.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Ayla, poti sa cauti in comert ceva pt dintisori. De exemplu aici este un gel cu care-l faci pe gingie si il amorteste si nu mai doare asa tare. Daca stie sa duca la gurita poti sa-i cumperi ceva jucarioare pt dinti.pt Luana si sa treaca repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

multumesc fetelor pentru sfaturi,in sfarsit am facut si noi kaka fara sa fie nevoie sa intrevin,a plans un pic mititica dar a reusit.Multi pupici voua si piticilor vostri

Mergi la inceput