Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Buna fetelor,eu sunt mamica Mirela si este pentru prima data cand scriu asa ca va rog sa-i scuzati emotiile.Sora mea mi-a povestit despre voi si prichindeii vostri cat timp am stat in spital,M-au impresionat povestile voastre dar stiu ca D-zeu e mare si ne ajuta sa mergem mau departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Bine ai venit Mirela! Lasa emotiile si spune-ne cum e acasa cu Ana Maria.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Bine ai venit Mirela!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

buna joklk,cum sa fie,am mari emotii pentru ca asa cum v-a zis sora mea nu prea stiu cat mananca la san,azi a mancat mai des din 2 in 2ore,am mai pus-o la san ca plangea,dar nu a vrut sa manance,acum doarme si astept sa se trezeasca,poate mANANCA MAI BINE.IN REST ESTE BINE.ASTEPTAM SA NE DUCEM LUNI LA CONTROLUL OFTALMOLOGIC LA BUCURESTI SA VEDEM CUM E,MA ROG DIN SUFLET SA FIE BINE,PENTRU CA CE AM VAZUT IN SPITAL M-AM INGROZIT,ASEARA AM FACUT SI PRIMA BAITA A PLANS LA INCEPUT APOI S-A ACOMODAT.M-AM SPERIAT PUTIN IERI CA NU AVUSESE SCAUN ,DAR PE LA 23 CAND I-AM DAT SA MANANCE A FACUT SI KAKA SI M-AM LINISTIT.ACUM INCEPEM SA NE DESCOPERIM UNA PE ALTA,PENTRU MINE E CEVA NOU.SPER SA MA DESCURC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

BINE TE-AM GASIT SI EU AYLA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Mirela, daca ai citit ce am scris raspuns pt tine. Mie mi-au spus sa o pun la san din 3 in 3 ore zi si noapte. In primul rand ca prematurii nu toti cer mancare si sa nu ajunga sa scada in greutate sau sa se deshidrateze. Asta daca trece prea mult timp. Si alt aspect, ca e bine intre mese sa treaca cel putin o ora jumate ca sa se digere lapticul, si sa nu aiba bebe dureri de burtica. Noi nu am avut colici.
Stiu cum trebuie sa te simti, cred ca toate stim. As vrea sa iti spun ceva sa te incurajez. Roaga-te si ai credinta! In Dumnezeu care v-a ajutat pana cum si in tine. Mai bine decat tine ca mama nu stie nimeni sa aibe grija de micuta ta.
Luana are 5 luni, 5,250 kg si in curand primul dintisor. Si inca imi tremura sufletul de emotie si teama ca daca nu e bine tot ce fac. Pt copiii nostri ne vom face griji de acum cat vom trai.
Mirela curaj, da? Si daca e ceva ce nu stii, si te putem ajuta cu un sfat, scrie aici.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Bine ai venit! Mirela. Sa ai incredere in Doamne Doamne si rabdare si ai sa vezi ca totul va fi bine.
Joklk, in spital mi-a zis ca dupa ce-i cresc dintisorii sa nu-i mai dau fierul simplu, pt ca, coloreaza dintisorii. Si e bine sa fie amestecat cu laptic. Lui Dennis ii dau 1ml pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

multumesc Ayla,m-ai linistit putin,spre exemplu azi a dormit 2ore s-a trezit si am pus-o la san ,a tras ceva apoi a adormit si nu am mai putut s-o trezesc sa mai manance,probabil nu in fiecare zi mananca la fel ma gandesc.Dar asa e la inceput si de asta ma ingrijorez ca mi se pare ca nu mananca suficient ,eu obisnuita cu programul de la spital din 3in 3ore si cu cantitatea pe care o manca acolo.In spital i-am dat la biberon ,cand am ajuns acasa am pus-o la san.OIricum am emotii la fiecare masa,sper ca in scurt timp sa ne obisnuim unu cu alta.Felicitari pentru micuta ta si primul dintisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna fetelor,

Sunt si eu mamica unui bb prematur 34 sapt, 2420gr la nastere 46cm, la externare avea 2350gr. La 1 luna avea 3400gr si 52cm, iar acum la 7 sapt are 4500gr.Mie mi se pare ca ia ff mult in greutate, e ff adevarat ca si mananca ff mult.Nu i-am dat piept, ii dau lapte praf, am inceput cu PRE NAN, iar la 6 sapt l-am schimbat si ii dau NAN 1. Nu stiu ce sa zic, dar de cand i-am schimbat laptele mamanca mai des si a inceput sa fie si mai agitat. Sa fie laptele mai slab si nu ii tine de foame?
De mancat mananca ori 90ml, ori 120ml la o masa, iar dupa 2 ore urla de foame. Nu pot sa-l tin sa-i dau la un interval mai mare, ca m-ar sti tot blocul ca nu-i dau sa manance, TOTUL PANA LA MANCARE. In rest cred ca e cel mai cuminte copilas.

Aaa, nu v-am spus inca ceva, bb-le meu e adoptat, din cauza asta nu am putut sa-i dau san, dar il iubim ca pe ochii din cap si ii dam tot ce putem si credem ac e mai bun pt el, doar sa creasca mare si sanatos.

Astept cu interes parerile voastre, iar intre timp am sa contactez si medicul (maine), eventual sa-i facem o vizita, sa vedem ce ne spune.

Va pupam pe toate si sper sa ma acceptati si pe mn in randurile voastre de mamici cu esente tari, chiar daca nu l-am nascut eu, sunt si eu o mamica de esenta

O seara buna si multa sanatate va doresc

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

SoriLea eu cred ca e puseu de crestere, atunci se manifesta asa.
Daca vrei sa citesti despre puseul de crestere sa vezi cum se manifesta bebe in acea perioada.
Am intrat sa va spun ca deja se vede dintisorul. In curand zambim asa . Dar totusi... nu e prea repede pt dintisori?

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput