Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Pepina,mi-au dat lacrimile cand ti-am vazut dulceata de fetita.Mi-am amintit ce mititei au fost si gemenii mei si cate griji mi-am facut pentru ei.Si uite ca,imediat fac 2 anisori.Multa rabdare si mai aveti putin si o luati acasa.

Mirela,ce ma bucur pentru Ana-Maria.Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n

Multumesc Joklk.Sora mea are acum o problema,daca ii da lapte de la san,nu-l mai poate masura,si nu stie daca ii da suficient.A avut perioade cand i-a dat la un interval mai mare de timp decat cel de la spital,atunci cand s-a trezit bebita..

Mie mi-au spus ca cel putin pana ar aajunge la DPN (data la care trebuia sa se nasca) sa ii dau sa suga la 3 ore fix, dupa ceas, zi si noapte. Prematurii nu cer mancare decat rar si cel mai bine e sa nu ajunga in starea de foame, ca exista riscul deshidratarii sau sa scada iar in greutate. Nu am facut niciodata proba suptului, nici acum nu stiu cat suge la san, dar i-am dat vreo 2 luni sa suga la 3 ore dupa ceas, pana am vazut ca uneori o trezeam noaptea si nu sugea dar era imbufnata ca ii stricam somnul. Asa ca am lasat-o pana la 5-6 ore dar recupera ziua, avea mai multe mese.
In timp isi va cunoaste bebelusul si va stii cand ii va fi foame, cum se manifesta, cand plange de ce plange. Meseria de mama se invata, si asa cum mama se acomodeaza cu copilul, si copilul se acomodeaza cu mama. E bine sa nu o lase sa planga caci asa ia bine in greutate. Luana a plans foarte putin, s-a agitata foarte putin, nu a a avut colici, dar i-am dat Sab Simplex la fiecare masa, si a crescut foarte bine in greutate.

Azi avem 5 luni!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYUMI

Pepina,mi-au dat lacrimile cand ti-am vazut dulceata de fetita.Mi-am amintit ce mititei au fost si gemenii mei si cate griji mi-am facut pentru ei.Si uite ca,imediat fac 2 anisori.Multa rabdare si mai aveti putin si o luati acasa.

Mirela,ce ma bucur pentru Ana-Maria.Multa sanatate.


http://naokisiryuji.blogspot.com

Felicitari! Sa fie sanatosi, sa creasca mari si sa te bucuri de ei!
Am vazut poze cu ei pe blog.
Si am citit la subiectul despre Bahmu ca si tu ai un ingeras in cer.


Azi avem 5 luni!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La multi ani Luana! Sa cresti mare si sanatoasa!

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Multumesc mult,Ayla.Da,am un ingeras in cer.Am gasit puterea sa povestesc asta pe blog,acolo la sectiunea Special.Multumesc pentru cuvintele frumoase!

Azi aveti 5 luni?Oooo,ce mare suntem.Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Multumim!
AYUMI, si eu am un ingeras, azi ar fi implinit si ea 5 luni.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

LA MULTE LUNITE!!!Luana. Sa cresti mare si sanatoasa!!!
Am revenit si eu dupa cateva zile de absenta. In fiecare zi am incercat sa pun poze cu piticotul meu in album dar nicicum nu am reusit, si pe deasupra nu mai aveam rabdare si nici timp. Dar azi am reusitAm pus 3 poze facute de curand, mai precis acum vreo 2 saptamani.
Am inceput sa-i dau noaptea numai san, sincer nu stiu cat se satura ca suge putin vreo 5 min, si se trezeste la 3 ore, dar trebuie sa exersam si asta.
Fetelor vreau sa va intreb daca voi le dati la bebei fier, si daca da cum? Il amestecati in lapte sau asa gol?
Eu de la nastere si pana acum i l-am dat gol, dar de cand vor incepe dintisorii sa iasa nu mai pot sa il dau asa.
Mai scriu si maine ca acum s-a trezit Dennis si e ora de masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela grasunel si dulce Denis. Sa iti traiasca si sa creasca mare!
Noi luam de cand ne stim fier. Acum luam 8 picaturi/zi. I le dau direct in gurita si Karlei chiar ii place. Niciodata nu i l-am dat amestecat cu mancare.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

buna fetelor, eu sunt mirela,este prima data cand scriu pe acest forumsi am mari emotii.ma bucur ca m-ati acceptat printre voi,sora mea mi-a povestit multe lucruri din experientele voastre cat timp am stat in spital.M-au impresionat povestile voastre foarte mult,dar Dumnezeu e mare si ne da putere sa mergem mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

buna fetelor, eu sunt mirela,este prima data cand scriu pe acest forumsi am mari emotii.ma bucur ca m-ati acceptat printre voi,sora mea mi-a povestit multe lucruri din experientele voastre cat timp am stat in spital.M-au impresionat povestile voastre foarte mult,dar Dumnezeu e mare si ne da putere sa mergem mai departe.

Mergi la inceput